Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

@ser23 - Eu personal vreau sa-mi cumpar o masina din Germania pt. ca masinile de acolo sunt sunt conduse cu mult mai multa grija,sunt mult mai intretinute si au vazut in 90% din cazuri numai drumuri bune.La banii pe care i-as avea eu sa ii dau pe o masina (maxim 3.500E) nu gasesti o masina care sa arate precum cea din Germania.Majoritatea celor din Romania arata atat de urat incat eu unul nu m-as urca in ele,murdare,neingrijite,nespalate cu lunile,faruri galbene,de tehnic nu mai vorbim

Uite..ca sa iti dai seama exact care e diferenta am cautat in Ger. o masina care pe mine m-ar multumi : Costa 3000E, e din 1997, ei zic ca are 190.000km,motor pe benzina de 1.8 125cai iar ca dotari : ABS, Alloy wheels, Central locking, Cruise control, Electric heated seats, Electric windows, Full Service History, Immobilizer, Leather seats, Power Assisted Steering. Nu e perfecta dar e cu mult peste celor ce se gasesc in Romania. Numai Bine!

post-20287-1272481049_thumb.jpg

post-20287-1272481053_thumb.jpg

post-20287-1272481057_thumb.jpg

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ser23:

ca fapt divers, intre subiect si predicat nu se pune niciodata virgula, nici macar pe forum; mai apoi, corect este "daca stati" nu "daca sta-ti."

legat de diferenta de 5.000 vs. 1.000, ca merita sau nu, e parerea ta; poate pentru unii, simpla placere a mersului pe Autobahn valoreaza diferenta.

in plus, de regula, masinile de acolo sunt rulate pe drumuri nemtesti, servisate in servisuri nemtesti de catre nemti, deci, avantaje.

@But Fns: eu anul viitor as cam vrea sa-mi iau ASA CEVA. Unde gasesti o bijuterie de-asta la noi, as fi extrem de curios sa aflu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine..w123 chiar nu gasesti in Romania decat in jurul pietelor..mai cara oameni cartfofi si una alta cu ele sau daca gasesti gasesti la preturi astronomice..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare. Vreau sa imi iau din Germania un golf 4 sau bora 19TDI (Pompe Duze) 101 CP (Euro 4), din 2004-2005. Majoritatea masinilor ce le-am gasit pe mobile.de sau autoscout.de au in jur de 180000-200000 km. As vrea sa stiu cam cat merge un motor VW fara probleme majore. dealerul cu care am luat legatura mi-a spus k motoarele astea merg 3-400000 de km daca sunt intretinute corespunzator, si k 200000 km nu-s multi pt un diesel de VW. Desi cunosc cateva cazuri de TDI-uri cu 300000 km, care inca merg fara probleme, as vrea si parerea voastra, a altor posesori de golf/bora TDI.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am peste 300.000 cu un 1.9TDI si nu am probleme cu el.Dar l-am pastrat cum am putut de bine,eu nu mi-as face probleme la 200.000km daca a fost intretinuta si condusa corect. Bafta la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten are un golf 4 de 1,9 TDI 90 cp ALH, are acuma 420.000km, el are masina de la 90.000km deci el i-a facut pe toti, motorul merge impecabil, singurele lucruri ce au fost schimbate e un kit de ambreiaj cu volant si resturi piese marunte, senzori de temp apei etc. serviceurile au fost facute tot timpu la vremea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As alege oricand o masina rulata in germania 200.000km decat una rulata in romania 100.000 km la celasi pret, diferenta e ca ei fac acesti kilometrii pe autostrada si nu prin craterele noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

inafara de golf3 mai sunt si alte modele la care se reseteaza singur kilometrajul dupa 299.999? Deja am vazut cateva clipuri pe youtube in care se bucurau nemtii cand isi vedeau kilometrajul la 0 in timp ce rulau pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde ai vazut tu asa ceva, dar eu am vazut Golf 3 cu peste 300.000km in bord. Vreo 330.xxx daca nu ma-nsel. Oricum mi se pare o aberatie asa ceva. Asta ar insemna ca prima rotita de la kilometraj sa fie doar pana la 2...Incerc sa fac o poza in weekend cand ma duc acasa si o pun aici cand pot.

P.S. Golful ala e cel cu motorul de 2 sau 2.2 benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut zeci de filme postate pe Youtube si era vorba de kilometraj electronic nu din ala cu roti dintate. Sa-mi spui daca e aberatie ce apare in filmul de mai jos:

km reset

interesant concept, nu-i asa? :P te bucuri ca gasesti o masina cu 155.000 km a unui "mos" care nu a prea umblat cu ea si de fapt are 455.000 fara sa o manareasca nimeni la kilometraj.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta n-o stiam! incerc sa ma uit mai atent despre ce e vorba la golful ala si pun si-o poza daca reusesc sa-i fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

sunt nou pe forumul acesta si am intrat cu sperantza ca cineva ma va lamuri cu anunite chesti .... pana acum o saptamana ma gandeam sa ma merg in germania sa imi cumpar o masina SH si optam ptr un audi a4 2.0i sau 1.6i sau un vw passat aceiasi motorizare ... modele care au fost fabricate ddin 2002 pana in prezent dar nu aveam siguirantza ca toate erau euro 4.... intre timp m-am razgandit si mam hotarat sa fac un salt de caltitate... zic eu !!

ma razgandit si mam hotarat sa optez ptr un Dodge Caliber 2.0 CRD sau 2.0i benzina si GPL ... din cate am inteles eeu motorizarea de la CRD e aceiasi care este pe VW 2.0 tdi 140 cp ..... stie cineva sa imi dea cateva informati despre aceasta masina ...lasand la oparte interiioarele care lasa de dorit ... azi am fost intro reprezentanza Dodge si m-am urcat in modelul SXT destul de dragutz cu interiorul in piele volan in piele jante 18" ce mai o bijuterie si aveau acelasi model sh cu aceleasi opptiuni din 2008 ....25000 km vroia 15000 euro .... precizez ca reprezentantza in care am fost se afla in italia ptr ca eu momentan sunt in italia ......

O alta chestiee care asi vrea sa ii aflu raspunsul si nu stie nimeni sa imi explice clar este cum functioneaza in germania chestia cu pretzul NETT si pretzul BRUT.... am vazut cateva masini care se vand pentru eexport si care ai posibilitate sa le cumperi la pretzul NETT adica sa nu platesti tva de 19% ....vasi ruga daca stiti sa ma indrumatzi cum trebuie sa procedez ptr a cumpara o masina

ca dau un exemplu Dodge Caliber 2.0 CRD SXT /Klima/Tempo/Export: 8.000Eu.......9.600 EUR

eu va multumesc anticipat pptr toate raspunsurile care mi le puteti da!!! si va urez o zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum se procedeaza acum cand s-a marit TVA-ul la 24% in cazul achizitionarii unei masini din Germania (19% TVA)? Platesc aici diferenta? Imi da neamtul 19% inapoi si achit aici 24% cum se facea pe vremea cand nu eram in UE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se procedeaza acum cand s-a marit TVA-ul la 24% in cazul achizitionarii unei masini din Germania (19% TVA)? Platesc aici diferenta? Imi da neamtul 19% inapoi si achit aici 24% cum se facea pe vremea cand nu eram in UE?

Depinde in ce conditii cumperi. Persoana fizica, platesti TVA 19% si atat. Persoana juridica, cumperi fara TVA 19% si platesti 24% aici in cand o vinzi in Romania. Acum daca o vinzi peste 5 ani si TVA va fi 30%, vei plati 30% la momentul curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpar ca persoana fizica.

Deci sa inteleg ca nu conteaza daca masina este in Germania cu TVA returnabil sau nu, eu platesc pretul cu TVA (tva ul nemtesc de 19%) si vin cu ea aici la inmatriculare, fara sa mai platesc alt tva, considerandu-se ca s-a platit o data tva pt masina asta undeva in UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpar ca persoana fizica.

Deci sa inteleg ca nu conteaza daca masina este in Germania cu TVA returnabil sau nu, eu platesc pretul cu TVA (tva ul nemtesc de 19%) si vin cu ea aici la inmatriculare, fara sa mai platesc alt tva, considerandu-se ca s-a platit o data tva pt masina asta undeva in UE.

Exact, mai avantajos pentru tine ca persoana fizica ar fi sa cumperi direct de la privat, nu dealer. In felul asta nu mai platesti 19% TVA acolo. Ii dai banii omului, iti da actele, cheile. Iti iei numere de cat ai nevoie, alimentezi la Jet ca e cea mai ieftina pe acolo si profita la maxim de autobenzile fara bani si pe alocuri fara limite de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

doresc sa imi cumpar o masina din DE pe firma.firma este platitoare de TVA.

Firma nu detine si nu a detinut niciodata vreun vehicul.

stiti cumva daca o pot cumpara fara sa platesc tva?

din cate am inteles,cu noile legi ..ma duc cumpar la pret fara tva,ma intorc in tara si cand vreau sa o inmatriculez trebuie sa platesc tva-ul.

cineva mi-a zis ca cumparand doar prima si singura masina scap de plata tva-ului,platiind doar la revanzare,dar nu este cazul,pentru ca o voi folosi in scopul firmei.

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu platesti TVA in tara cand o inmatriculezi. Doar daca vrei sa o vinzi ulterior trebui sa adaugi TVA. Bafta la achizitie.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur?100%??

contabila mi-a spus ca nu pot nicicum sa scap de tva si in plus nu e deductibil.

Modificat de leW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mam hotarat sa fac un salt de caltitate... zic eu !!

ma razgandit si mam hotarat sa optez ptr un Dodge Caliber 2.0 CRD

Da, un salt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua masina pe firma pentru ca sunt doar pb si timp de 4 ani nu o poti vinde.Mai bine comodat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@divinewind- nu dezinforma oamenii.

N-ai nici o problema(exceptand costul mai mare al RCA-ului) si poti vinde masina cand vrei tu.

TVA-ul nu e deductibil la achizitia din Romania, dar tu nu il platesti in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice masina cumparata pe firma intra intr-un proces de recuparare a cheltuielii cu achizitia ei,care,in functie de profitul firmei,dureaza maxim 5 ani.daca o vinzi inainte de a se amortiza cheltuiala,trebuie sa platesti impozit pe profit de 16 %.

eu de asta nu am inmatriculat masina pe numele meu(pers.fizica) si am lasat-o tot pe firma dupa ce am incheiat leasingul inainte de termen,pt.ca trebuia sa platesc vreo 1500 euro impozit.si nici nu poti trece pe factura o suma mai mica decat cea existenta in documentele contabile si neamortizata pana atunci.

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am vandut o masina cumparata pe firma si stiu ce spun.Nu va doresc experienta asta!In final am recuperat masina si am gasit o alta solutie.

Este parerea mea si nu o dezinformare pentru ca nu am dat multe amanunte.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

Am vazut mai multe pareri pe aici si tin sa fac o precizare: in 2007 am cumparat o masina pe firma, iar anul trecut am vanduto mult sub pretul de catalog(era doar un exemplu sa puteti intelege ce spun mai departe). Deci..., avand ulterior un control de la finante, nimeni nu a intrebat dc am vandut massina mult sub pretul de piata, si asta pt ca (aici ma adresez celor care sustin ca nu poti sa o vinzi mai devreme de o anumita suma de ani, sau pana nu o amortizezi, sau... mai stiu eu ce) sa scos din lege tampenia aia cu amortizatul

Cat pentru colegul cu TVA-ul de plata inainte sau dupa, mergi tu linistit si cumpara masina din Germania fara TVA, cand o inmatriculezi aici nu vei platii nimic(TVA vorbesc, restul ca toata lumea), doar in momentul in care o vinzi de pe firma vei avea de plata TVA-ul colectat din factura de vanzare(asta depinde si de suma care o treci in factura)

In rest..., suces !

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!