Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai simplu ! Are dati km inapoi! 

Inca mai credeti in masini de la samsari??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate masine vandute de samsar, au an bun si dublu km. cunosc bine fenomenul, altfel nu se castiga din asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin intreba deoarece in cazul de mai sus este vorba de EXACT aceeasi masina (pozele sunt aceleasi, nu e vorba despre o masina cu dotari asemanatoare)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel de pe OLX vinde "cioara din par". Ar putea sa-l sune cineva si sa-i spuna ca vrea sa vada masina. Asa s-ar elucida misterul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


@MariusPD cum adica, "a dat km. inapoi"? :huh: In Germania avea 218.000 km, in Romania are 220.000 km. 
...sau poate ai vrut sa spui altceva prin "a dat kilometrii inapoi" si nu ma prind eu, si asta e posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul de Germania este mai mare pentru ca se poate, adica exista cerere. Dar a uitat sa mentioneze ca masina a rulat si este inmatriculata in Romania. Asta va indeparta mai mult de 95% din potentialii clienti din Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, chiar, amanuntul asta mi-a scapat: masina nu e in Germania (sau adusa din Germania), pozele alea-s facute in Romania :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina pare in ROmania, iar dealerul daca gaseste client face in vreun fel sa aduca masina in Germania

 

alte explicatii ptr cazuri cand masinile sunt mai ieftine in Ro sunt evaziunea fiscala cu tva-ul. inca se practica, la un nivel mai scazut ca in trecut dar se practica.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tva-ul este motivul pentru care preturile sunt diferite. S-a mai potolit lumea asa cum spune si @bossake dar inca mai exista baieti care fac bani asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am achizitionat recent o masina sh, adusa din germania, la inmatriculare am intampinat urmatoarea problema: in brief-ul mare este trecuta o persoana fizica, factura sau documentul de la autohaus este incheiat intre autohaus si o firma, eu posed factura de la acea firma catre mine, la inmatriculari mi s-a spus ca nu exista nici o legatura intre persoana fizica de pe brief si firma care mi-a vandut-o mie. Proprietarul de la care am cumpart-o sustine ca persoana fizica de pe brief a fost doar sa aduca masina din germania si a cumparat in numele firmei.

Nu stiu ce document ar trebuie sa existe intre persoana fizica si acea firma. O imputernicire ca a reprezentat firma la cumparare ? sau un contract de vanzare/cumparare intre el si firma ?

Va multumesc anticipat ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta persoana care este trecuta in brif si incheie un contract de vanzare cumparare cu el costa in jur de 10 lei asta va fi deajuns..restul actelor cu firma de la care ai cumparat masina nu va mai conta

 

iti va trebui si fiscalul celui ce ti-a vandut masina

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidiu_is - daca as incerca varianta spusa de tine, nu e nevoie si de un contract vc/factura intre autohaus si persoana de pe brief ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vin cu o masina din Canada, pot sa obtin numere de tranzit (export) în Germania pt 3-6 luni si sa am si o asigurare la ele valabila în UE?

Eu as putea sa circul cu numerele de Canada oriunde în UE, dar nu îmi face nimeni asigurare.

Sau unde as putea gasi sa fac doar o ''asigurare de tranzit (frontaliera)'' pt 3/6 luni pt o masina cu numere de Canada?

Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire, am cumparat o masina din germania, am toate actele scoase din germania pe numele surorii mele cu datele ei din germania (trecuta in brief-uri scoase numere asigurare...) cand vreau sa o inmatriculez daca am cvc intre ea si mine mai am nevoie de fiscal de la ea (ea fiind cetatean german)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inspectorauto
On 6/28/2016 at 8:39 PM, ovidiu_is said:

cauta persoana care este trecuta in brif si incheie un contract de vanzare cumparare cu el costa in jur de 10 lei asta va fi deajuns..restul actelor cu firma de la care ai cumparat masina nu va mai conta

 

iti va trebui si fiscalul celui ce ti-a vandut masina

 

Ovidiu, este suficient ca Adminsitratorul sau un reprezentant legal al firmei sa dea o declaratie prin care spune ca persoana care apare pe brief a fost soferul care a a condus masina pana in tara. Teoretic acea persoana trebuie sa fie angajatul acelei firme. Daca nu, este mai complicat pentru ca Administratorul ar admite ca are angajati la negru :)

Cealalta solutie este un contract de vanzare-cump intre firma si acea persoana.

On 7/8/2016 at 0:05 PM, Bill609ro said:

Am si eu o nelamurire, am cumparat o masina din germania, am toate actele scoase din germania pe numele surorii mele cu datele ei din germania (trecuta in brief-uri scoase numere asigurare...) cand vreau sa o inmatriculez daca am cvc intre ea si mine mai am nevoie de fiscal de la ea (ea fiind cetatean german)?

Nu cred ca ai nevoie de fiscal, este ca si cum ai cumpara de la un german. Iti trebuie un contract de vanzare cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, asa este; avand vanzatorul trecuta in acte adresa de germania (chiar daca era roman) nu mi-a cerut decat contractul V/C tradus si ambele brief-uri; mi-a pus stampila pe fisa de inmatriculare dar si pe contractul V/C tradus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
inspectorauto

Intrebare: Stie cineva de ce acte ai nevoie la inamtriculare atunci cand aduci personal masina pe platforma din Germania?

Am inteles ca este nevoie de o copie de pe talonul platformei si de o declaratie cum ca ai adus masina pe acea platforma.

Ii rog frumos pe cei care s-au confruntat cu aceasta situatie sa ma ajute.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inspectorauto

Si daca nu are CMR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Declaratie pe propria raspundere a celui care inmatriculeaza masina (cum ca masina a venit pe platforma cu nr. de inmatriculare X).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
vlahdacoroman

am cumparat un golf 5 din 2008 de la un roman din germania, masina este inscrisa pe germania  pe numele sotiei (romanca )care locuieste acolo,cu numere valabile si tuv pana in 2017.

Am facut contract de V-C am primit toate actele masinii( biref-ul mic si mare) pot inmatricula masina daca nu este radiata la ei?

Maisna are si asigurare si tuv toate valabile!

Cum trebuie radiata la nemti?

Daca doresc numere rosii dupa ce expira tuv-ul, se poate acest lucru?

 

Modificat de vlahdacoroman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inmatricularea in Ro va face automat radierea din DE. Fiind inca inmatriculata, nu stiu daca poti scoate numere rosii in Ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inspectorauto

Pai daca ai toate actele valabile, tuv, asigurare, numere pana in 2017 si daca sotia nu are nimic impotriva :) poti folosi masina in Romania pana in 2017, apoi o inmatriculezi aici si cum zicea dydu, se va radia automat de acolo.

Sau poti face inmatricularea acum si scapi de griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!