Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Stiti ceva de masinile vandute ca "fosta masina de firma VW AG" (Ex -Geschäftsfahrzeug der Volkswagen AG)?
Sunt de mai putina incredere decat o masina SH obisnuita sau la fel?
Am gasit cateva masini foarte noi (2015, km putini) cu pret ok si ma intreb daca sa le iau in considerare sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o masina de serviciu, servisata la reprezentanta. Parerea mea e ca merita luate in considerare, dar sa ai si o alta varianta in apropiere, in caz ca esti dezamagit de ceea ce gasesti.

 

OT daca gasiti masini care va intereseaza in München, va ajut cu drag, in limita timpului disponibil.

 

 

Modificat de dydu_kuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa cumperi o mașină din Germania trebuie.

1.brief mare și Brief mic (cel care le deține e considerat proprietar)

2 Contract de vânzare cumpărare (dacă e firma pe  brief se face factura neaparat)

3 asigurare pt nr de export  (15 sau 30 zile)

4 cont în Germania cu nr IBAN  și BIC  

( înainte se accepta plata la banca pe foaia emisa de finanțe pt masina și durata nr.  acum tot mai rar) (sunt unele care accepta și card romanesc cu nr IBAN  dar f rar.)

5 dacă brieful nu are stampila de TUV  valabil o sa va ceara hârtiile care arata ca are TUV valabil,altfel nu va face.Dacă nu aveți puteți suna la Tuv sa le trimită prin fax. (În caz ca știți unde o fost facut)

6.majoritate cer sa duceți masina acolo sa îi verifice seria de șasiu

7. Tragi nr de ordine apoi plătești actele  intre 35 și 50 euro  faci table de nr intre 10 și 34 , impozitul intre 6 și 25. Plus asigurare care e minim 60.

 

 

Modificat de tttrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este treaba cu contul de Germania? Am mai vazut scris si in alte posturi.

Trebuie doar pentru plata impozitului? Poate sa fie contul celui care o vinde sau trebuie neaparat sa-mi deschid cont acolo?

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cash.
E nevoie de cont IBAN fiindca de acolo se trage plata impozitului. Poate fi si al vanzatorului, pe ei nu ii intereseaza, insa va trebui un Vollmacht (imputernicire), mai precis, va trebui sa completeze vanzatorul (si sa semneze, evident) ca e de acord sa i se traga impozitul din cont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica eu daca ma duc in germania cu cash...nu mi da masina?tre sa am banii in cont? nu am mai  auzit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cont e necesar doar pentru obtinerea numerelor. Indiferent daca vanzatorul e PF sau PJ, te vor ajuta/indruma pentru obtinerea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici se vorbeste de impozit si plata lui. Nu plata masinii. Nu poti obtine numere de tzoll daca nu completezi un formular (nume, adresa, nr. cont) de unde se vor trage banii pt plata impozitului aferent valabilitatii numerelor provizorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa recapitulam.daca am cash la mine nu  pot face nimic ok?tre sa am  bani in cont in  Italia in cazul meu si doar asa pot cumpara o masina de acolo.?! e ok asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu unde vrei sa cumperi masina? Germania sau Italia? Ca nu prea au legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt in italia, si vreau sa  cumpar din germania masina si sa o aduc in italia unde sunt eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un cont de Germania. Poate sa fie al vanzatorlui, dealer-ului, etc. Trebuie doar un formular completat si semnat de respectivul. Daca o cumperi de la dealer, pt. aprox 250E iti rezolva ei toate actele si numerele. Cum spunea si Bogdan, nu cred ca se mai accepta conturi de RO, IT sau alte tari..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum, Bebeee a scris:

Iti trebuie un cont de Germania. Poate sa fie al vanzatorlui, dealer-ului, etc. Trebuie doar un formular completat si semnat de respectivul. Daca o cumperi de la dealer, pt. aprox 250E iti rezolva ei toate actele si numerele. Cum spunea si Bogdan, nu cred ca se mai accepta conturi de RO, IT sau alte tari..

a si deci ma pot duce cu cash da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de cash, legal nu ai voie sa ai mai mult de 10000 euro cash, indifferent de motivul intrebuintarii lor.

Masina o poti plati cash fara nici o problema, contul bancar din DE fiindu-ti necesar doar pentru emiterea numerelor, fie ele de zoll(transit international) sau definitive. Dupa cum spuneam mai sus, rogi vanzatorul sa te ajute in obtinerea numerelor si ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand iesi din RO trebuie sa declari daca treci frontiere cu peste 10.000 euro in numerar/persoana. Cand am intrebat un dealer de achizitie cash a strambat putin din nas si a spus ca prefera transfer bancar. 

Pana la urma am luat masina de la alt dealer (Bmw) si nu a avut nicio problema in a incasa numerar. Bisnitarii circula cu mult mai mult cash si nu au probleme. Teoretic daca te prinde cu bani nedeclarati, ti poate confisca.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mergeti 2-3 persoane se rezolva usor problema cu limita de 10 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca nu va descurcati cu actele sa apelati la o firma de profil si pt 100€ ( nu stiu tariful exact) fac ei toate actele. Aceste firme sunt in general birourile care fac numere de zoll \ asigurari.

Despre negociere....a spus colegul dydu_kuf f bine...eventual se mai poate negocia ceva daca masina merge la export si specificati acesta informatie vanzatorului.

Daca aveti nevoie de alte info va stau la dispozitie pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o intrebare :)

Verificarea tehnica de la ei (HU) am gasit ca s-ar face la 3 ani dupa prima inmatriculare iar apoi din 2 in 2 ani. Este corect?
Am gasit insa o masina din 04/2015 la care expira in 04/2016. Este posibil? Sau au completat gresit in anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, toni said:

Mai am o intrebare :)

Verificarea tehnica de la ei (HU) am gasit ca s-ar face la 3 ani dupa prima inmatriculare iar apoi din 2 in 2 ani. Este corect?
Am gasit insa o masina din 04/2015 la care expira in 04/2016. Este posibil? Sau au completat gresit in anunt.

Cele noi au 3 ani Tuv.apoi se face Tuv la 2 ani.

Excepție fac mașinile de Taxi și de la centrele de închirieri auto.care au doar 1 an.

 

Modificat de tttrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru achizitionarea de autoturisme din afara UE este cineva la curent cu procedura si  ce costuri ar fi,TVA,comisioane vamale,alte taxe,etc.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adus un utilaj agricol din Elvetia, iar pentru a putea fi inmatriculat in DE, s-a achitat taxa vamala 19%, la autoturisme e 24% daca nu ma insel, in Austria. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!