Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Am făcut deja plata pentru prieten, ca la transferurile din România iți iau comision destul de mare băncile. Am trecut la referințe numele lui, numărul de înmatriculare și numărul de dosar cu KFZ........Oricum, jegoși turcii astia, dacă știam treceam numărul meu de cont, dar au spus ca plătesc ei tot.

Ca o concluzie, mergeti cu cel care se ocupa de inmatriculare si platiti cash sau dati un cont din care stiti sigur ca o sa se poata retrage banii.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Si eu sunt inca in ceata cu achizitia unei masini SH din Germania pe firma.

Am sunat la Autohaus si ei spun ca eu trebuie sa platesc acolo si TVA-ul, pe care il pot recupera in tara dupa ce demonstrez inmatricularea masinii.

Contabila mea imi spune ca pot sa cumpar din UE fara TVA, ca asta e motivul pentru care sunt aratate preturile si fara TVA sau TVA deductibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mahag-ul sunt exagerat de scumpi, sincer nu merita decat daca stai in Germania. Sunt foarte seriosi la garantie si la orice problema, am avut passat-ul luat de la ei si nota 10 in privinta aceasta. Dar poate fi si o optiune pentru cine vrea o masina buna. 

Pe langa experienta cu passatul, de curand am achizitionat un Sharan. Gasisem la Mahag unul, foarte interesant, dar la test drive vanzatorul mi-a spus clar ca a fost lovit destul de serios, mi-a scos si lista de reparatii, absolut tot. sunt cinstiti in privinta aceasta.

 

Va recomand in Mainburg, la 90 de km de Munchen, Auto Köhler - masini una si una, noi si foarte noi. Am luat pentru diverse cunostinte pana acum 3 masini de la ei (ex. golf 6, 10.000 km la 16.0000 euro) si la toate primul proprietar in acte e VW AG. In general ei revand masini pentru VW AG. Incovenientele sunt faptul ca nu negociaza aproape deloc, doar echivalentul garantiei suplimentare care oricum in cazul exportului nu isi are sensul, extra 1-200 de euro, masinile nu se pot ridica pe loc - abia dupa 3-4 zile, si faptul ca la primarie nu se elibereaza numerele rosii fara cont bancar german, pentru plata impozitului aferent, dar daca aveti un prieten in Germania se rezolva si asta. 


@Adrian80: daca firma din Romania este inscrisa in registrul comunitar (dealer-ul german trebuie sa verifice numarul) atunci, conform reglementarilor europene, se factureaza netto, la TVA se mentioneaza umsatzsteuer reverse-charge.

Ce ti-a spus dealer-ul tie se aplica in cazul exportului extracomunitar, in sensul ca dupa ce se face zoll ausführung si dovada exportului (formalitatile vamale in tara de destinatie) se poate recupera TVA-ul de la statul German. Dar nu si cu Romania, platiti direct netto.

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Merci pentru clarificari @Juliaen

E adevarat ca la pretul Netto nu se mai poate negocia?

Daca se poate negocia, la o masina de ~32.000 euro cam cat se poate negocia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce inseamna o firma inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari. Am multe de achizitionat din UE si asa am facut firma. Sunt doar curios cam care e marimea sumei negociate la o masina second hand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e dealer nu prea negociaza nimic...in loc de Touareg am vrut sa iau un A6 Allroad (4-5ani) cand l-am intrebat pe dealer cat mai lasa a zis ceva in germana razand si dupa aceea in engleza mi-a zis : 100eur...si a ras iar...tu poti incerca sa negociezi ca de pierdut nu pierzi nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice se negociază. Nu te lasa doar asa ca la prima strigare nu lasă nimic.. Totul tine de aptitudinile tale de negociere. E adevărat că dacă deja pretul este foarte bun nu prea iti mai lasa nimic chiar daca iei o masina de 2000E sau 30000E ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

Am rezervat si eu un Audi A6 Allroad 2.5 TDI 2004 in Berlin.

As vrea sa ii fac o verificare DEKRA. Stie cineva daca se face programare sau te duci pur si simplu cu masina acolo?

Raportu de verificare poate fi scos si in engleza (eu nu stiu germana si ma duc singur in Berlin)? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi devreme si nu-ti va trebui programare.

Legat de eliberarea raportului in engleza, sunt sceptic, dar cine stie. Intreaba-l inainte pe inspector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, pot, fiindca fac asemenea rapoarte si pentru Autohaus-uri care exporta masini rulate, trebuie doar sa schimbe limba din setari :) asta, insa, chiar cred ca tine de disponibilitatea omului. Daca zici "bitte", "Danke" si nu "ceri" ca un tzugulan, s-ar putea sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns. Normal ca o sa vorbesc frumos :)))Sper sa ma descurc. Am mai fost de 3 ori in Germania sa iau masini si chiar le am nimerit.  Sper sa o nimeresc si de data asta chiar daca ma duc singur.

Ar mai fi ceva: dealer ul a scris si ceva legat de garantie pe pagina de anunt.

 

GARANTIE BIS ZU 36 MONATE MÖGLICH. (von INTEC)

 

Aveti idee ce inseamna? Daca e disponibil sa ofere garantie chiar si contracost ma gandesc ca se bazeaza el pe ceva.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur e contra cost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina de export nu am auzit sa se ofere garantie de la vanzator (doar producator). Acolo scrie ca asigurarea este facultativa si binenteles ca trebuie extra platita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia de la Intec e foarte buna - la Sharan am primit 2 ani full.

Dar nu e garantie in sensul real, ci un fel de asigurare ce acopera diverse defectiuni tehnice. Functie de pachetul ales exista excluderi.

 

Dealer-ul este un fel de intermediar, practic in pretul masinii fiind inclusa si asigurarea. Cine nu vrea asigurarea atunci trebuie sa ceara o reducere - cam 2-300 de euro, functie de masina. Majoritatea dealer-ilor ofera acest tip de asigurare pentru a scapa de problemele legale in eventualitatea unor daune. In concluzie oferirea unei astfel de asigurari nu este un indicator de calitate al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare,sper sa gasesc un raspuns potrivit.Cum aflu daca masina pe care doresc sa o cumpar din Germania are km reali?Intreb asta pentru ca am vazut acelasi model,acelasi an si dotari similare in mare parte iar preturile difera la fel si kilometrajul.

De exemplu acelasi model cu 100.000 km valoreaza cat unul cu 50,000 km.Sa inteleg ca acolo ei nu testeaza piata sau este kilometrajul dat inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceri seria de sasiu , istoricul service si verifici la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta iti spune despre istoric dupa ce ai cumparat masina. Uita te bine pe cartea de service si pe inspectiile facute la dekra si iti vei da seama daca sunt km reali sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:coffee_lol:  daca toti ar verifica istoricul dupa ce cumpara masina se alege praful daca ne incredem in cartea service, cat despre testul dekra personal nu dau doi bani pe el cine stie ce inseamna testul respectiv imi va da dreptate,  floryn2.0 mergi tu la reprezentanta cu seria si te descurci tu de un istoric in cross service se vede indiferent de tara de unde a fost achizitionata/servisata masina lasa pe altii sa se increada in carti de service  stampile facute pe genunchi si povesti cu zane

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun si daca cer VIN-ul masinii proprietarului din Germania,pot verifica la noi in Romania?Banuiesc ca in seria VIN se vede exact kilometrajul real,probleme si accidentele suferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca masina n-a fost reparata in reprezentanta? E bine sa verifici din cat mai multe surse fie ea reprezentanta, dekra, carte service. Daca ceva nu bate nu mai cumperi. E vorba si de noroc. Si tine minte socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, sunt in germania, as vrea sa cumpar o masina cu tuv care expira in luna aceasta, eu ma intorc in tara la inceputul lunii septembrie, daca scot acuma un numar rosu de o luna, am voie sa circul in eu in luna septembrie cand tuv-ul va fi expirat?Pot  sa intru cu ea asa in tara? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Da, poti intra cu ea in tara, dar...

2. Daca TUV-ul iti expira luna aceasta si tu vii cu ea luna urmatoare, oricine te opreste pe drum iti ridica actele + amenda.

3. La inmatriculare in RO, va trebui sa faci inspectia completa la RAR, nu doar identificarea + test noxe. Nu cred ca o sa iti convina sa ti-o ia la puricat cei de la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in 2009 cand am venit cu golful nu mi-au cerut niciun tuv prin romania, la fel si la T5 in 2006

 

la RAR au cerut cartea verde + brief-urile mari/mici + contractul de vanzare cumparare tradus legalizat

 

s-au schimbat treburile intre timp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu stiam la fel, oricum ti-o ia la puricat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!