Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Este de la inchirieri auto, de asta doar 1 an TÜV, are doar roti de iarna, e in stare buna iar la pret nu umbla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faina masina,imi place si mie

Referitor la TUV in primul rind este important nu pt numere,masina se poate aduce oricum in tara sub o forma sau alta ,ci pentru ca pe TUV figureaza numarul de kilometrii reali la care s-a facut ultima verificare.

 

p.s. am vazut masina care turcu zicea ca nu are tuv,ea defapt avea tuv valabil binenteles sters de pe brief dar..km erau dati inapoi probabil

 

inca ceva...in romanai ajung putine masina care au tuv...multe tuv uri se pierd pe drum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, dydu_kuf said:

Este de la inchirieri auto, de asta doar 1 an TÜV, are doar roti de iarna, e in stare buna iar la pret nu umbla.

Rotile mie imi par de vara, Bridgetone Potenza. De ce zici ca sunt iarna?
La pret nu umbla = nu negociaza?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pret probabil ca poti obtine nr. de tzoll. (Probabil ca altfel ti-ar cere 250 Euro extra.) Masina e ok, cu dotari de bun simt, nimic wow.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are roti de iarna, sorry. Am incercat sa editez, dar... A zis ca pretul e fix,  calculat sa fie ieftin, mai jos nu coboara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah ok. Nu-mi fac calcule cu negocierea pretului, ma iau dupa ce e afisat.

Nu sunt mare negociator ca sa-mi fac sperante ca pot scoate o masina mai ieftina :)

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telefonic nu a parut 100% ca nu ar mai lasa un 50-100€, dar nici ca ar da masina cu orice pret. Din ce am vazut e firma destul de mare si de aici disponibilitatea redusa de a negocia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toni,GTI tot timpul va fi o masina wow,chiar daca unii dintre noi nu o considera.Eu am avut un GTI mai vechi si masina este peste orice asteptari.Daca mergi cu asaceva niciodata nu poti uita cum trage gti-ul.unic

 

intra pe varianta mobile ro si acolo unde scrie contact vinzator da click si fa-i o oferta de 22000 cu tva si vei ramane surprins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni firma e mare si e renumita in cercul meu de aici de la lucru (eu stau la 60 de km de Straubing), cu cine vorbesc de o eventuala masina toti ma trimit la Seubert deci fara stres. La fata locului se va mai putea negocia ceva, daca nu la bani atunci la acte si numere (adica dau pe ea cat ceri da mi-o dai gata de drum si si asta e ceva).

La cate dotari are masina nu prea ai ce sa-i mai adaugi, eventual niste LED-uri la plafoniera si usi in caz ca nu are :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hei,deci  am o frica sa mai postez sa nu mai iau iar 2 puncte penalizare..:D  sa revenim la subiect.cine ma ajuta si pe mine cu niste detalii ce inseamna HU? de exeplu HU 10/2017 AU 10/2017 Trebui sa ajung aceste zile in Germania sa cumpar o masina dar nu stiu prea multe detalii

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HU = TUV = ITP

AU = test de emisii.

Din cate stiu acum se fac impreuna. In cazul de fata masina are TUV valabil pana in 10/2017. Iti trebuie HU/AU valabil ca sa poti obtine numerele provizorii nemtesti (nr. de tzoll).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. dar..unele au postate doar HU ex 9/2016 si acel AU nu are postat deci nu are. tre sa il fac eu  acel test de emisii,sau  le cer lor sa il faca.cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă are Hu, 99 % ca are și Au.mai ales ca e făcut în 2014.deci o circulat cu mașina și are și Au bun. Mă îndoiesc ca o are de 2 ani la vânzare. Majoritatea nu prea cer și foile de Au ci doar Hu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, s-a discutat destul off-topic.
Am rugamintea ca sfaturile de cumparare sa le continuati pe aria/topicul in cauza. 
Aici se discuta despre procedura achizitionarii unei masini din Germania.
Multumesc pentru intelegere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ! Vreau sa aduc o motocicleta pe firma. Cei din Germania mi-au spus ca vor sa platesc pretul brut desi aveau afisat si pretul net pe MOBILE.de.  Stie cineva daca mai pot recupera tva-ul si cum pot face acest lucru ? 

Daca aduc motocicleta pe remorca din Germania, mai trebuie sa iau nr de zoll sau ce acte imi trebuie sa fiu in legalitate? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vanzatorul nu e de acord sa-ti vanda fara TVA, faci factura pe firma, apoi in Ro o inmatriculezi pe aceeasi firma pe care e facuta factura, iar intr-un final iti vei recupera tva-ul, respectiv firma va face o "compensare" cu cei de la finante. De obicei asa functioneaza.

Daca o transporti pe platform, remorca sau intr-o duba, nu-ti trebuie numere de nici un fel, doar cand ruleaza pe propriile roti are nevoie de numere de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 minute în urmă, dydu_kuf a scris:

Daca vanzatorul nu e de acord sa-ti vanda fara TVA, faci factura pe firma, apoi in Ro o inmatriculezi pe aceeasi firma pe care e facuta factura, iar intr-un final iti vei recupera tva-ul, respectiv firma va face o "compensare" cu cei de la finante. De obicei asa functioneaza.

Daca o transporti pe platform, remorca sau intr-o duba, nu-ti trebuie numere de nici un fel, doar cand ruleaza pe propriile roti are nevoie de numere de inmatriculare.

Multumesc ! Deci fac un contract de vanzare-cumparare cu vanzatorul si pot pleca cu motorul pe platforma spre casa ?  Citisem undeva ca mi-ar trebui asigurare chiar daca e pe platforma. Am inteles ca ungurii cer asa ceva .

Modificat de Bebelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca motocicleta o cumpar de la o persoana fizica si o transport pe platforma, mai trebuie sa trec pe la vreo autoritate germana sau e suficient contractul intre mine si vanzator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e si radiat din circulatie, nu mai trebuie sa treci pe nici o autoritate. Altfel, e indicat sa o radiezi in DE, e mai bine/simplu atat pentru tine cat si pentru vanzator. Nu costa mai mult de 10 euro si nu mai aveti batai de cap nici unul in voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc din suflet ! Sunt informatii extraordinar de utile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cine are experienta cu autohause-urile din Germania poate imi poate da un sfat. Am pus ochii pe o masina pe mobile, 12.600 euro pretul. Am dat un mail la vanzator sa intreb daca mai e negociabil si mi-a raspuns rapid, in 10 minute cred, ca o lasa la 11.000 euro. Cam suspecta rapiditatea. 

Vanzatorul e asta: https://home.mobile.de/NEUEWELTAUTOMOBILE#ses

Sunt eu prea circumspect sau chiar se pare ca e cam dubios?

 

Masina e o SKODA YETI din 2009, 100.000 km.

Multumesc anticipat pentru pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din descrierea de pe mobile, nu reiese daca are sau nu TÜV valabil. Ori nu are, ori masina e importata. 

Avand in vedere ca e din 2010 pe mobile si numarul destul de mare de masini la vanzare, nu vad nici un motiv pentru a nu-i da un telefon, si a cere mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nemtii "negociaza" si ei putin, depinde si de valoarea masinii. Mie acum 2 ani, la o masina cu pret 4.000, mi-au facut reducere 250 EUR (autohaus mic de familie)

Dar nu te astepta la mari reduceri la masini bune. Altfel, daca masina are ceva (gen o mica infundatura/zgarietura/etc), te poti folosi pentru a mai obtine ceva. Tine minte ca in general insa sunt zgarciti :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, bogdan33 said:

Cine are experienta cu autohause-urile din Germania poate imi poate da un sfat. Am pus ochii pe o masina pe mobile, 12.600 euro pretul. Am dat un mail la vanzator sa intreb daca mai e negociabil si mi-a raspuns rapid, in 10 minute cred, ca o lasa la 11.000 euro. Cam suspecta rapiditatea. 

Vanzatorul e asta: https://home.mobile.de/NEUEWELTAUTOMOBILE#ses

Sunt eu prea circumspect sau chiar se pare ca e cam dubios?

 

Masina e o SKODA YETI din 2009, 100.000 km.

Multumesc anticipat pentru pareri.

Din ce am vazut sunt arabo-nemti..... asa ca atentie. .

Asta e adresa lor de email :  fa.kazan-mobile@hotmail.de .

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Daca as avea nevoie de inca in rand de numere pt o luna , imi poate aduce altcineva fara ca masina respectiva sa fie in Germania ? Eu sunt in italy dar intenționez sa înmatriculez masina in August :D daca nu am facut pe trei luni de la inceput ... 

Modificat de casper_bdc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!