Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Se poate, dar doar cei care se ocupa cu procurarea de numere te pot ajuta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică mai degraba întreb la autohus unde am cumpărat masina ;) ?!? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ei ti-au procurat numerele actuale, da poti ii poti intreba pe ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parfenie Cristian

Salut, doresc sa cumpar si eu o masina din Germania am o nelamurire in legatura cu actele. Daca ma duc la un autohus si cumpar de la respectivi , imi fac ei actele necesare acolo iar daca vreau sa plec cu ea pe roti tot acolo imi fac toate actele necesare pentru plecare in tara? (taxe si tot ce este nevoie). Ma intereseaza daca ei imi fac totul si cam cat m-ar costa toate actele la acestia (separat de pretul masini)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei fac.durează cam vreo 3 ore.costul e în funcție de ce mașina este.sub 200 de euro nu cred ca scapi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei Händlerii lucreaza cu firme specializate in procurarea de numere, iar ca si costuri aprox. 250€ pentru numere valabile o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parfenie Cristian

Si pe langa ce taxe vamale trebuie sa mai platesc? aproximativ? (roviniete,etc..)

Modificat de B_o_g_d_a_n
Nu mai cita postul imediat anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rovignete doar pt AU si HU. la iesirea din germania. asigurarea, numerele, le platetsi cand faci actele. dupa aia..nimic. daca iei de la privat, contractul de vanzare-cumparare il poti cauta pe mobile.de. e standard. si e simplu.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxe de autostrada pe Austria si Ungaria max. 25€. Alte taxe nu mai sunt de achitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parfenie Cristian

Si in ce oras gasesc cele mai multe autohas-uri (ma refer unul langa celelalte, din ce am citit sunt pe strazi). Ce zone imi recomandati, foarte multi spun despre Nurnberg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine cauti pe mobile.de o masina care iti place si dupa mai faci o cautare pe o raza de 150 km de unde ai gasit-o pe prima sa vezi daca mai este ceva :) asa nu pierzi toată saptamana pe acolo .. sfatul meu . asa nu cheltui banii aiurea pe combustibil , mancare si cazare ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.06.2016 at 8:28 AM, Parfenie Cristian said:

Si in ce oras gasesc cele mai multe autohas-uri (ma refer unul langa celelalte, din ce am citit sunt pe strazi). Ce zone imi recomandati, foarte multi spun despre Nurnberg

Dute la Nürnberg. ...E cel mai simplu și cel mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parfenie Cristian

Da am auzit ca la Nurnberg sunt foarte multe autohas-uri si sunt si turci/romani care vand acolo iar asa te poti intelege mai bine, dar fiind prima oara cand ma duc caut o zona unde gasesc pe strada sau la 1-2km mai multe autohas-uri ca sa nu ma plimb din 50 km in 50 km (Distanta intre ele)...

Modificat de B_o_g_d_a_n
Nu mai cita postul imediat anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei...sa ai "internetul" pe o strada....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Parfenie Cristian: in Nürnberg: Waldstrasse-> Höfener Strasse -> Leyher Strasse -> Witschelstrasse -> Fuggerstrasse

...dar dupa ce intrebi pe aici (no offence), nu prea te pricepi si cred ca mai bine nu te duci sau alegi sa cumperi un SH de la un dealer de reprezentanta (gen Weltauto) sau o firma serioasa gen Mahag sau Autohus.



 



 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parfenie Cristian

Multumesc si o ultima intrebare la o masina de 2000 euro cam cat credeti ca lasa cei de acolo la pret , pot ajunge undeva la 200-300 euro? sau sunt chiar 'nemti' :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti constient ca daca ar fi TOATE intr-un loc, atunci toti s-ar duce acolo => nu s-ar negocia nimic..ca oricum vine altul si o ia, nu?  cerere mare => nu reducere.. 

depinde de masina..daca e statuta mult..si nu e marca/model cautata...rar raaar..poate obtii..dar daca nu, si e vreun vw golf..sau ceva...care se vinde repede si usor.. si daca e turc/roman si lasa >10%..ori masina are ceva...ori ai tu mare noroc :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Parfene Cristian- nu te duce singur daca nu stii cu ce se mananca. Nu e ca in Autovit. In primul si primul rand masina trebuie sa aiba TUV valabil. Fara tuv(itp) nu poti lua numere sa pleci cu ea pe roti. MAsina cu tuv= ceva mai scumpicica ca la ei tuv nu e ca la noi. In al doilea rand vezi sa nu iti dea numere galbene ca multi asa iau ochii spunand ca sunt ieftine. Cu alea nu ajungi in Romania, daca nu ti-o furi pe austria, la unguri nu scapi garantat. Sunt multe chichite si de aceea spun ca si cei de mai sus- nu pleca singur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încercare moarte nu are  ci doar cheltuieli. ..Poate mergi și nu cumperi nimic...Și în loc sa pui bani la masina  tai din buget..Plus ca sa faci nr...Îți trebuie asigurare ,card  sau umbli  ca prostul mult și scump....Dar hai sa ne auzim... (Sper ca nu când ai rămas defect pe autobanda și Îți cere ADAC-ul 250 sa te scoată de pe autostrada)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Parfenie Cristian said:

Multumesc si o ultima intrebare la o masina de 2000 euro cam cat credeti ca lasa cei de acolo la pret , pot ajunge undeva la 200-300 euro? sau sunt chiar 'nemti' :))

la o masina asa ieftina eu iti recomand sa o cumperi din tara.

aici in tara macar vei avea timp berechet sa o duci pe la service sa o testezi, sa te uiti la ea etc. ai timp sa vezi si 2-3-5 masini (cand cauti masini ieftine e greu ca prima sau a 2a sa fie ce trebuie) fara sa fii stresat.

pleci in afara atunci cand cauti o masina scumpa si platesti pentru garantia asta, ca iei o masina buna. asa la o masina ieftina......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Parfenie Cristian said:

Da am auzit ca la Nurnberg sunt foarte multe autohas-uri si sunt si turci/romani

Din punctul meu de vedere cu asta ai spus totul. Daca nu ai buget mai mare de o masina, nu merita sa vii pana aici sa-ti cumperi una la 2000 de euro. Aceiasi km "reali" ii gasesti si in Ro. In plus as fugi de turci/romani ca dracu de tamaie pentru ca nu ofera realitate, iar defectele ajungi sa le descoperi singur. Sa nu mai vb de km dati inapoi care la inceputul anului era pe toate posturile TV in Germania. Statistica nemtilor arata ca una din 3 masini are km dati inapoi.
Interesant e ca prezentau la TV o interfata bluetooth si cu o aplicatie de pe telefon dadeau km inapoi la Passaturile de prin 2010 incoace. La o masina de 2000 de euro nu mai vorbim de cateva zeci de mii de km dati inapoi ci de cateva sute de mii, daca km in bord arata 200 de mii, ceea ce duce la mai multe costuri dupa un timp cand incep sa cada piesele.

In fine, e doar parerea mea, fiecare face cum doreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parfenie Cristian
în urmă cu 9 ore, tttrix a scris:

Încercare moarte nu are  ci doar cheltuieli. ..Poate mergi și nu cumperi nimic...Și în loc sa pui bani la masina  tai din buget..Plus ca sa faci nr...Îți trebuie asigurare ,card  sau umbli  ca prostul mult și scump....Dar hai sa ne auzim... (Sper ca nu când ai rămas defect pe autobanda și Îți cere ADAC-ul 250 sa te scoată de pe autostrada)

Din ce am inteles cei de la autohaus iti fac ei acolo toate actele necesare (tot cu numere si da stiu cum arata numerele bune cu care trebuie sa plec), deci nu cred ca trebuie sa umblu eu dupa acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca bubuie motoru/distributia pe autostrada in drum spre casa, ce faci? abandonezi 2000 euro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul s-a decis... nu are rost sa ne mai chinuim sa-l convingem ca noi nu am face asa. Bafta ii urez si-i tin pumnii sa aibe noroc si parte de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare, dar din ce scrii pari exact genul de "client" pe care-l asteapta acesti Händleri. Fiecare va dori sa-ti vanda o masina conform bugetului tau.

In cazul in care ajungi la München, mergi pe Landsbergerstr si in continuare pe Bodenseestr. Iti va trebui cam 2 zile sa vezi tot ce e de vanzare acolo.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!