Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

pot si eu confirma ca anul trecut cand am adus masina din Germania, cei de la RAR mi-au cerut TUV -ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

am o mare nelamurire cu achizitia unei masini din germania

am firma platitoare de tva inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari, totul verificabil

gasesc masina care imi place, la un dealer mare http://www.drexl-ziegler.de/

le spun ca vreau sa o cumpar netto zic ok, imi fac oferta la telefon, le trimit acte (copie cui, certificat tva, copie ci)

dupa care o tin continuu ca trebuie sa platesc brutto

ca nu se poate netto, ca imi dau o hartie pe care sa o trimit apoi prin posta si imi returneaza tva-ul

nu inteleg o iota din ce zic ei in germana

problema mea e ca nu pot sa le platesc cu tva si mai mult daca imi dau nu stiu ce hartie in germana pe care sa o vizez in romania si sa o trimit apoi prin posta ce garantie am ca-mi vor returna tva-ul? (sa nu mai spun ca nu credca vreo autoritatedin romania va viza un document redactat in limba germana)

stiti de situatii similare? ma puteti ajuta cu vreun sfat?

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa procedeaza majoritatea firmelor din DE. Dupa inmatriculare am trimis copie dupa cartea de identitate a masinii si un document in germana in care se completeaza datele de identificare a masinii, semnatura administratorului stampilata. Dupa o saptamana Mwst.(tva in DE) era returnat. 

La achizitie Mwst. a fost platit in alt cont al vanzatorului cu titlu de garantie. 

Treaba asta se intampla in octombrie 2014. 

Vanzatorul a fost:  https://home.mobile.de/GOEVERT#ses

 

P.S. ce zice ''Buhnici'' este poveste.

Modificat de teko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...actele astea sunt ok pentru începerea procedurii de înmatriculare ro?desigur cu contractele de vânzare cumpărare..post-40638-1441679165549_thumb.jpgpost-40638-14416791701738_thumb.jpgpost-40638-14416791739193_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut !

Am cumparat masini din germania si mi-a venit acasa plicuri cu impozit , trebui platit ? , cei de la acte din germania mia zis ca nu trebui sa platesc ca le platesc iei .. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai masina platesti impozit la ea la finante, eu platesc la primarie in fiecare an. Daca ai cumparat mai multe masini platesti mai multe impozite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@megamotoreta: cred ca el se refera la impozitul din germania, aferent perioadei in care a avut numerele de zoll..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

waf - Da asa este cel din Germania , dar cei de acolo mi-au zis ca sa stau linistit ca imi vine acasa dar nu trebui sa platesc , acum nu stiu daca e si adevarat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand s-au scos numerele zoll au fost prezentate niste bancare de unde cei de la Zoll isi vor trage automat contravaloarea impozitului, altfel nu se poate. Ceea ce ai primit tu, poate fi doar o instiintare, cu suma si data cand vor fi retrasi banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evaluarea lor e gresita,mai mult de 70% din masinile vag au km ajustati cel putin odata.Bine ca se poate....eu am adus o masina din germania cu 232000 km la bord si nu ma suna nimeni sa o cumpere ...Om trai si om vedea eu nu resetez km,mai bine ramane la mine.

 

Pe linga smecheria cu noxele,asta este o alta smecherie lasata de grupul vw,aproape cu orice computer poti interveni si ajusta km,la alte marci aceasta problema este muuult mai dificila.Pe ei (vw) ii ajuta foarte mult acest lucru deoarece prin aceasta metoda se vind mult mai usor masinile deci prin rulajul foarte mare au un cistig fantastic prin faptul ca devin cele mai vindute masini second din germania,consuma cele mai multe piese,consumabile,etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut!

Mi-a venit un plic acasa, sa platesc 12 euro, impozit cred, pentru perioada in care am avut numere provizorii (30 zile) de Germania.

Cautand pe google, am vazut ca au mai fost cazuri, dar nimeni nu zice daca a platit sau nu. Daca fac transfer din RO, OUR, comisionul e mai mare ca suma datorata. Care-i solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

care este oridinea cand cumperi o masina din Germania si ce trebui platit,cat costa  acele nr,etc...?! ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista undeva toate formularele care trebuie completate la cumpararea unei masini din DE? Intrucat nu stiu germana as vrea sa le studiez/traduc dinainte, sa stiu ce semnez :)
Voi cum ati procedat in cazul transferului de bani? Doar ati semnat un contract de vanzare-cumparare cu cel de la care cumparati masina si apoi ati virat banii?

Exista undeva toate formularele care trebuie completate la cumpararea unei masini din DE? Intrucat nu stiu germana as vrea sa le studiez/traduc dinainte, sa stiu ce semnez :)
Voi cum ati procedat in cazul transferului de bani? Doar ati semnat un contract de vanzare-cumparare cu cel de la care cumparati masina si apoi ati virat banii?

Exista undeva toate formularele care trebuie completate la cumpararea unei masini din DE? Intrucat nu stiu germana as vrea sa le studiez/traduc dinainte, sa stiu ce semnez :)
Voi cum ati procedat in cazul transferului de bani? Doar ati semnat un contract de vanzare-cumparare cu cel de la care cumparati masina si apoi ati virat banii?

Exista undeva toate formularele care trebuie completate la cumpararea unei masini din DE? Intrucat nu stiu germana as vrea sa le studiez/traduc dinainte, sa stiu ce semnez :)
Voi cum ati procedat in cazul transferului de bani? Doar ati semnat un contract de vanzare-cumparare cu cel de la care cumparati masina si apoi ati virat banii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, la fata locului semnezi un KFZ Kaufvertrag (contract de CV pentru un autoturism) - nu exista tipizat (exemplu). In contract musai sa fie trecuti nr de kilometri. 
Primesti briefurile si eventual, un certificat de garantie.
Mergi la KFZ-Zulassungsstelle (biroul de inmatriculari arondat localitatii de unde iei masina) pentru actele noi - daca o iei de la un dealer, probabil rezolva el.
Vizavi 100% gasesti un biznis care printeaza numere. Cca. 110 Euro (+/-) pentru 2 saptamani de numere de Zoll, cu tot cu Deckkarte (asigurare).
Actele la Zulassungsstelle sunt cca. 35 Euro si inca vreo 15-20, impozitul pe 2 saptamani.

Banii ii virezi dupa ce se semneaza contractul si toate actele sunt pe numele tau. Din pacate, transferul dureaza undeva intre o zi si trei zile lucratoare, depinde de banca. Daca transferul se ordona din Romania inainte de ora 11, o zi sau doua.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii, Bogdan!

Daca iau masina de la o persoana fizica, banuiesc ca la biroul de inmatriculari trebuie sa completez ceva. Sau acolo trebuie doar vanzatorul sa o radieze?
Stii cumva unde pot gasi formularele, ca sa-mi fac o idee? Poate sunt prea paranoic dar as vrea sa stiu dinainte ce am de facut decat sa stau la fata locului cu google translate :)

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o iei de la PF, e la fel, nu-i ca in Romania.

Iti trebuie contractul de CV, Brieful mic si Brieful mare, plus dovada ca masina are TUV valabil. Ideal, facut cat mai recent. Negociaza daca poti sa ti-o dea cu TUV proaspat facut, asa macar stii ca 2 ani n-ai surprize.
Cu hartiile astea mergi la Zulassungsstelle, fostul proprietar nici macar nu trebuie sa fie de fata.

Daca are masina deja radiata, e mai complicat putin, in sensul ca trebuie sa mergi intai la aia care fac numere, sa le zici ca-ti trebuie Ausfuhrkennzeichen (numere de Zoll) si Deckungskarte (asigurare).

Lista de documente pe care ti le trebuie ca sa transcrii masina pe tine e in contract pe pag. 1 (Fahrzeugübergabe).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt interesat de aceste informatii.de obicei Nemtii mai negociaza la pret? macar un 200 acolo? din ce stiti voi?

cum adica cu TUV? daca nu are acel TUV ?si  de ce stam macar 2 ani linistiti? scz intrebarile idioate dar chiar nu ma pricep  .

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa poti primi numere de export, e necesar ca masina sa aiba ITP (TUV) valabil. Nu are, nu primesti.

Se pot exporta masini fara TUV doar pe platforma. Sau cu numere de-alea valabile 5 zile, dar nu recomand. In Ungaria, Politia de-abia asteapta sa vada de-astea pe drum. Confisca talonul, iti da amenda, si pana la urma, tot cu platforma o duci si iesi mai scump.

"2 ani stai linistit" ca atata e valabil TUV-ul. Era o figura de stil, nu e nicio garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minute în urmă, B_o_g_d_a_n a scris:

Ca sa poti primi numere de export, e necesar ca masina sa aiba ITP (TUV) valabil. Nu are, nu primesti.

Se pot exporta masini fara TUV doar pe platforma. Sau cu numere de-alea valabile 5 zile, dar nu recomand. In Ungaria, Politia de-abia asteapta sa vada de-astea pe drum. Confisca talonul, iti da amenda, si pana la urma, tot cu platforma o duci si iesi mai scump.

"2 ani stai linistit" ca atata e valabil TUV-ul. Era o figura de stil, nu e nicio garantie.

de negociat ce ne poti spune? ei de fel negociaza ? eu  sunt in it cred ca trebui sa fac aceleasi acte nu? ms

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara TÜV valabil, nu se mai elibereaza numere nici macar pe 5 zile, decat pentru a merge la TÜV/service si sunt valabile doar in localitatea care le elibereaza.

Daca in anunt scrie "FEST PREIS", slabe sanse sa negociezi, altfel, in functie de cat de bun negociator esti, se negociaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de valoarea masinii.

tuv = itp. daca masina are tuv-ul facut recent = masina la data obtinerii tuv-ului a fost intr-o stare buna spre f buna. daca vorbim de masini de valoare mai mare (sa zic peste 3000-4000 eur) marea majoritate au tuv valabil, doar sa nu stea de mult timp la vanzare si sa fi expirat intre timp.. daca vorbim sub acea suma, masinile vechi, marea majoritate nu au.

 

depinde si de valoarea masinii.

tuv = itp. daca masina are tuv-ul facut recent = masina la data obtinerii tuv-ului a fost intr-o stare buna spre f buna. daca vorbim de masini de valoare mai mare (sa zic peste 3000-4000 eur) marea majoritate au tuv valabil, doar sa nu stea de mult timp la vanzare si sa fi expirat intre timp.. daca vorbim sub acea suma, masinile vechi, marea majoritate nu au.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu  tot caut un g7 de ceva timp peste 14 mii euro din ce vreau eu.ma gandeam daca macar as putea sa scot un 300 ar fi ideal...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!