Jump to content

Trancane Prin Gropi Mici Si Dese


sorinc
 Share

Postare recomandată

Auzi ca in curbe nu bazaie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt un pic nelamurit, nu stiu daca am problema cu bordul sau altceva, am schimbat pana acuma capetele de bara si bieletele, cele din urma fiind praf.Bataia o simt mai mult pe partea dreapta dupa ce am schimbat capetele de bara si bieletele troncanitul s-a mai ameliorat dar tot se aude.Se aude atunci cand dau intr-o groapa, urc bordura, in rest in mers, in curbe, la viteza sau in orice alta imprejurare nu se aude absolut nimic, merge perfect, dar cand merg pe linia de tramvai sau gropi sau urc o bordura se aude, nu se aude foarte tare, dar ideea ar fi sa aflu de la ce este, ca pana acuma un mecanic a zis ca este de la capetele de bara, le-am schimbat si aceasi poveste, dupa aceea alt mecanic a zis ca biletele, le-am schimbat (s-a mai ameliorat un pic) dar tot se aude.Nu mai vreau sa dau bani de pomana, eu ma gandesc sa nu fie totusi de la amortizor, voi ce parere aveti ?Sau sa fie de la bord, cum spunea cineva pe pagina anterioara?

Modificat de ctl01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu la cap planetara,dar au fost inlocuite acum vreo 2 ani.Nu stiu daca e doar o coincidenta,dar a inceput sa faca zgomotul acela dupa ce am schimbat bieleta si cap bara st+dr si am facut si unghiul de fuga,habar n-am ce-ar putea fi.Vreun brat sau ceva pe-acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut si la mine tot la fel facea,schimbat capete de bara,stanga-dreapta,la felacelasi zgomot,scimbat bratele de sus,stanga-dreapta,facut unghiul,i-am dat de capat 4luni,nici un zgomot= rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
johnny erasure

Buna. Imi cloncane pe fata (nu troncanit) prin gropi mici si dese, la viteza mica. Am schimbat bieletele de la bara stabilizatoare (acum 30kkm) si capetii de bara (acum 20kkm) si tot asa face. La service mi-au spus ca bratele sunt bune. Ce ar putea fi?

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Sunt multi mesteri care pun levierul trag de bart si spun ca e ok si apoi cand il demontezi vezi ca e pivotul praf. Mai bine le scoti pe cele mici din fuzeta (e relativ usor) si verifici la mana pivotul. Acelasi zgomot il am si eu, am desfacut si e unul din superioare dus

PS: acum un an am avut la fel un zgomot am schimbat brat la sfatul unui prost si era caseta slabita dintr-un surub (cel de sub baterie)

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

Multumesc de sfat Mihai. Cand o sa am timp o sa demontez pivotul de la bratele superioare. Verificarea la service la brate mi-au facut-o asa cum ai zis, cu levierul. Ca pret cred ca sunt cam in jur de 180 lei bratul superior, pe Lemforder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceste zgomote si mi-au disparut dupa ce am schimbat bratele superioare, cele care vin spre fata, spre far. Acum am cam acelasi zgomot, dar cand iau gropi pe franara, de vina fiind bucsa mare de la bascula inferioara. Diagnoza o poti face cu levierul, destul de usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un zgomot enervant in partea stanga de undeva de sub bord am impresia!Parca ar fi 2 bile care se lovesc dar numai cand merg pe drum denivelat se aude.Zgomotul ar mai semana si cu o sarma care se loveste de tabla nici nu stiu ce sa mai spun.Am fost si la mecanici de i-am innebunit ,la directie totul este perfect,aparent totul e ok dar zgomotul ala ma enerveaza pur si simplu.Ma tot gandesc ca or fi clemele alea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare nu am gasit alt topic asa ca intreb aici . Acum doua zile a luat in plin o gura de canal deschisa si am constatat ca am indoit puntea spate .. Ce se poate face ? Se mai indreapata sau se schimba direct sibcer as prefera sa o indrept . Roata din stanga spate este usor virata spre stanga . Care ar fi pretul corect al unei punti fara fuzete si alte accesorii. Multumesc

Modificat de Ion Razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!! Sper sa fii postat ok si sa nu fie nici o problema. De ceva vreme, vreo 2 ani, am un Passat 1.8 t din 2001, iar de vreaun an d zile au aparut niste batai in partea dreapta/fata a masini :) Bataia respectiva se aude doar cand trec peste unele denivelari sau guri d canala. Ok, mers la mecanic, sunt duse amortizoarele. Bun, pun amortizoare noi, bataia e la fel! Merg la alt mecanic, imi zice ala ca niste brate is duse, ok pun unele noi, lemfoder, bataia e la fel :))))) stiu e enervant :))) si citind pe aici, e posibil sa fie problema rulmentul sau flansa d la amortizor :) Iar mecanicul la care am fost imi zice ca e imposibil asa ceva :)) Puteti va rog sa ma ajutati!!

P.S. in ultimul an am schimbat tot pe partea dreapta si bataia e tot acolo!!! Mersi mult si o zi faina!!

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucse bascula, pivoti, bielete, capete de bara, flansa amortizor. Cred ca ceva ti-a scapat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu pui mana sa cauti inainte de-a deschide topic nou? E mai simplu sa muncesc eu in locul tau, nu?

 

Revenind... La caseta / bietele directie / capete de bara s-a uitat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multi mesteri care pun levierul trag de bart si spun ca e ok si apoi cand il demontezi vezi ca e pivotul praf. Mai bine le scoti pe cele mici din fuzeta (e relativ usor) si verifici la mana pivotul. Acelasi zgomot il am si eu, am desfacut si e unul din superioare dus

PS: acum un an am avut la fel un zgomot am schimbat brat la sfatul unui prost si era caseta slabita dintr-un surub (cel de sub baterie)

 

Fix acel surub ce tine bratele superioare in portfuzeta este una din problemele cunoscute la aceste masini.

 

In sensul ca se sudeaza cu rugina de bati la el cu ciocanul de bronz si contra in portfuzeta  minim o ora. (unii pun flacara pe portfuzeta si apoi inlocuiesc ambele brate superioare ca sa nu munceasca 2 ore pe 50 lei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bielete directie schimbate d 6 luni, capete de bara noi, aici cu flansa d la amortizor nu stiu ce sa zic :) i-am zis d treaba asta la mecanic si mi-a zis ca asa ceva nu se duce la un passat fiindca amortizorul este fix :) acum un an mi-a strans caseta d directie, niste suruburi sub masina si sa intarit toata masina, insa doar pt o perioada :) oricum mersi, o sa merg zilele acestea sa vad despre ce e vorba :) spre sa se rezolve :) mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai duc si flansele, chiar daca-s fixe. Daca bine-mi amintesc, cineva din topic a patit sa ii bata fix alea.

Poti incerca sa le schimbi, nu-s scumpe. Doar manopera e aproape cat schimbarea amortizorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inz789 dupa ce ai schimbat bieleta de directie si cap bara ai facut geometria?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rayn, nu, nu am facut geometria :) am fost la 2 mecanici si nici unul nu mi-a zis asa ceva :) eu doar dupa ce am citit aici, am vazut "geometrie" :) faza "dureroasa" sa zic asa, pt ca toata partea dreapta e noua (adica toate sunt vechi d max 6-8 luni) si tot bate masina :) sa vad ce rezolv zilele astea! mersi frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patania mea, am fost in service sa schimb cap bara stinga si desi aveau stand de geometrie zic o fac in alta parte.Nu am iesit bine din service si la prima rotire max de volan aud un mare POC de zici ca s-a rupt masina in doua.Ajung la geometrie ii zic individului ca este cap bara nou, face geometria si dupa o saptamina troncanea din nou.Dupa 4 luni trebuia sa-i fac ITP-ul si evident am fost respins din cauza acelui cap de bara.Am fost din nou in service si imediat am facut si geometria si de atunci nu am mai avut probleme.O alta cauza poate fi si amortizorul care daca este uzat poate duce la deterioararea altor elemente din directie/articulatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Vin si eu cu o problema asemanatoare, am un troncanit ciudat pe partea stanga. la inceput se auzea infundat si incetisor iar acum se aude ca doua fiare care bat unu in altul, zici ca e ceva desprins pe acolo. am deschis si geamul si se aude tare....e posibil sa fie flansa de la amortizor?

mentionez ca se aude pe denivelari mici, in rest totul ok! a rezolvat cineva problema asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cum se manifesta un passat b5.5 cand are bucsele de la jug uzate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut.  Am și eu o problema asemănătoare.  Acum 2 luni am schimbat totul kitul de brate( ala compus din 12 piese)  la un Passat variant b5.5,flansele de la amortizoare, discurile de frana fata și pompa de vacuum. De când am luat mașina de Service am doua probleme. 

1. Se aude o pocnitura infundata atunci când urc o bordura sau când trec peste liniile de tramvai. La gropi nu bate nimic. Deci doar când e ceva proeminent. Se aude pe ambele părți. La început se auzea mai încet, dar se pare ca pe zi ce trece, zgomotul se amplifica... 

2. Când accelerez mai ales de la treapta a 3a în sus , se simte ca și cum ar întra ESP-ul, adică mașina tremura puțin, câteva secunde după care se oprește din tremurat. E ca și cum ai trece peste denivelări mici și dese.  Precizez ca face asa și dacă accelerez din pedala sau din cruise control. 

S-a mai lovit cineva de aceste probleme? 

Va mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!