Jump to content

Trancane Prin Gropi Mici Si Dese


sorinc
 Share

Postare recomandată

bine rau, la 370 amandoua - Loemforder

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finally!...mi-sa confirmat ceea ce mi-ati spus voi!

Acum ramane sa fac cumparaturile(brate superioare AMBELE)...bineinteles loemforder si sa scap de trocanelile de caruta :angry:

Modificat de Alex TAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat comanda de cele doua piese...180lei cel simplu+190 cel cu "con"

Abia astept sa le montez! :Driver:

Modificat de Alex TAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VICTORIE :lol: ...am montat azi cele 2 brate...40 lei manopera, bataia a disparut complet :Driver:

...ma intreb cat or sa mai reziste si cele de pe partea dreapta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi curiozitate.

Prima interventie a avut loc la ~ 140.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine dupa ce am schimbat dreapta ,a inceput si stanga sa troncane sau troncanea si inainte dar zgomotul era acoperit de partea dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

De 1 an de zile un troncanit la rotile din fata nu-mi da pace. Sa explic cand si unde se aude troncanitul (tac tac tac)

1)pe drum pietruit

2)la trecerea cailor ferate

3)la plecarea de pe loc mai brusca

4)la schimbarea treptelor 1 si 2 cu un pic de talpa

Si in general la miscare Sus Jos a rotilor _-_-

Pe denivelari nu am absolut nici un zgomot.

Si am observat ca daca urc un drum de tara pietruit sau cum o fii el nu se aude mai deloc,cand il cobor e jale si imi vibreaza pedaua de frana (ABS) exagerat de des

Acum se aude din ce in ce mai rau de parca imi cad rotile.Mentionez ca am schimbat capetele de bara si bratele superioare iar bratele inferioare le-am verificat cu masina suspendata pe elevator si nici un fel de joc in roti.

De unde poate aparea aceasta bataie?

1)Caseta de directie?

2)bucsele de la bascula ?

3)Amortizoare

4)Alta componenta X-factor

Imi cer scuze daca s-a mai discutat si rog sa fie sters topicul daca cineva imi gaseste o explicatie la problema.

Multumesc anticipat

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Si mie mi se intampla acelasi lucru cand trec peste gropi si la trecerile de pietoni ridicate.

La mine am observat ca e din cauza amorizoarelor.

Cand masina e pe toate 4 roti oalele care tin amortizoarele sa nu iasa de la locul lor au o distanta de 1-2 cm fata de locul in care trebuie sa se aseze.

La ridicarea masinii pe cric am observat ca amortizoarele au un joc vertical.

Ma ocup astazi de ele si vin cu un rezultat.

:offtopic: Astia de mai sus daca nu aveti de lucru cumparati ziarul "Piata a-z". Daca nu puteti ajuta, nu incurcati!!!

Cu respect!

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la fel troncane. Am telescoapele varza...deci telescoapele trebuie verificate prima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yrynel,

Verifica si tampoanele de la motor,poate sa fie si ele

Modificat de arhivistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentino_xro

Saluare baieti.De aprox. 3 saptamani am schimbat caseta de directie cu una noua, am schimbat si distributia si cap planetara pe dreapta.Totul in regula fara nici o bataie.Am facut cam 1500km ,si pe drumuri bune dar si pe drum de piatra, chiar am prins si drumuri cu noroi.Dupa ceva timp am inceput sa aud zgomot, ca un cloncanit la denivelari, am fost cu masina la mecanic, mi-a schimbat un brat inferior pe dreapta, un brat superior pe stanga si doua bielete daca imi aduc bine aminte dar dupa o zi acelasi zgomot.Vad ca nu exista o singura piesa ce face acel zgomot, altii spun ca ar fi bratele superioare, alti capetele de bara etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific astazi telescoapele si tampoanele de la motor, dupa care voi revenii cu update.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cu ajutorul unui prieten care este un mecanic excelent am mers la sigur si am schimbat bucsele de la basculele inferioare. Nu am cuvinte zici ca e alta masina (parca mergi pe covor cu ea :) )

Am tinut sa postez aici pentru eventualii colegi care au problema asemanatoare, ca inainte sa bage bani in amortizoare si alte piese mai scumpe, sa verifice prima oara jocul din basculele inferioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a inceput sa se auda un "poc" infundat si sec cand trec peste o groapa mica,denivelare sau acolo unde se termina portiunea de asfalt si incepe una noua...si parca si bordul imi pica in brate asa tare face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

de ceva timp imi troncane ceva pe partea dreapta in momentul cand accelerez in vitezele 2 si 3 (aici se aude mai pregnant).am schimbat bratele inferioare,capul de bara,bieleta antiruliu,bucsa de la bara stabilizatoare si mai nimic.inca se aude.ce mai poate fi ca deja innebunesc.stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. Din cate citesc aici pe topic vad ca toata lumea are problema trancanitului pe partea dreapta. Ei uite ca nici eu nu ies din tipare. Am si eu bataia respectiva. Toate bucsaraiele si bratele si toate sunt perfecte nu au jocuri batai si altceva. Dar tot am bataia in bord undeva. Se aude de parca se contorsioneaza sasiul si bordul. Mai tare e bataie de plastic decat de metal. Am luat cu Nea Mecanicu' toate posibilitatile si nimic tot ramane bataia. Apare cand virez stanga sau dreapta cand trec peste denivelari cand urc borduri tesite s.a. Ma streseaza la culme si nimeni nu stie ce draci poate sa aiba ca m-am saturat de ea. Si ce e culmea ca mai am 2 prieteni tot cu passat si au aceeasi bataie:|.

Bafta in rezolvarea problemelor sper sa se gaseasca cineva sa ne raspunda la toate intrebarile.:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU toata lumea. Eu nu am. Daca se datoreaza articulatiilor trebuie depistata cauza. Nu e foarte greu, daca nu reuseste mecanicul prima data schimba-l pe el. Zgomotul apare pe dreapta deoarece suspensia are tendinta de a se uza prima data pe acea parte - gropi la marginea drumului, pietre, balti etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

Yrynel ai spus ca ai rezolvat problema schimband bucsele de la bratele inferioare. La care dintre ele? Cel cu amortizorul sau celalat, inspre spate? De care ai cumparat si cat au costat? Multumesc.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu aceeasi problema iar mecanicul mi-a zis ca ar fi de la bratele de sus,le-am schimbat si tot facea iar apoi mi-a zis ca este de la bucsa din capatul amortizorului si trebuie sa schimb amortizorul cu totul iar astazi am fost sa ii fac unghiul de fuga si se pare ca bratul de jos cel cu bucsa mare in capat este dus rau de tot din ambele capete asa ca ramane sa il schimb (250 lei febi) si sper sa scap de acel troncanit ca nu il mai suportam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

@pciprian. Nu iti lua febi la brate! Te vor tine foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu bucsa de la bratul inferior spate dreapta (tirant)pe lemforder 100ron/buc. Am verificat cu ceva timp in urma bratul acesta, l-am dat jos si bucsa respectiva avea un joc ciudat. Ma gandeam ca la bucsa noua sa infund cu silicon golul de cauciuc din interiorul ei. Ar dauna treaba asta, gasisem un topic unde facea un timp treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

si eu am aceias problema am schimbat tot chitul si aceas problema pri gropi mici sau denivelari se aude an tacanit des am ancercat sa calc frana si tot la fel nui gasesc explicatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai schimbati pe brate, bataia care se aude in bord e de la doua cleme de metal care tin bordul de caroserie. Sunt 2 buc si alea fac galagie. trebuie dat bordul jos si clemele stranse la loc eventul pus ceva material pe langa ele.

post-35084-0-47021700-1324319624_thumb.j

post-35084-0-21667100-1324319635_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma ai demontat bordul... :D

La Audi au lipit bucati de pasla pe clemele alea. La Passat au facut economie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,eu nu stiu unde sa ma-ncadrez,la mine se intampla ca atunci cand vreau sa parchez cu spatele,in timp ce brachez rotile spre dreapta se aude un zgomot ciudat,ceva parait(nici nu stiu cum sa-l descriu),de parca ceva e pe cale sa se rupa.La revenire se mai aude foarte putin,Toate astea cu masina pe loc,doar pe dreapta;In mers nu se-ntampla nimic,nici la viraj stanga,nici la viraj dreapta.Deci?Pareri?Sugestii?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!