Jump to content

Seat Ateca 1.4 TSI 2wd 6mt


andrei0241

Postare recomandată

Placute spate inlocuite. Nu era chiar panica, nici gand sa fie uzate 90%.

Desi pistonasul din etrier are locase ce par a fi pentru a roti pistonasul pe masura ce este introdus in etrier, nu e cazul, o simpla presare e de ajuns ptr a retrage pistonasul pentru a face loc placutelor noi.

IMG-20220406-193418.jpg

 

Surpriza la franele fata, placutele interioare nu au calcat complet pe disc de ceva vreme. Plus c'a trebuit sa fac o presa pentru a scoate discurile, ciocanul nu le'a impresionat.

Voi inlocui si discurile, nu prea aveam cum sa le mai salvez p'astea. AutoKarma s'au miscat repede, comanda de la ora 13 a fost onorata la 17:30 si maine pot termina treaba.

 

Sunt curios cum rezolvau cei de la reprezentanta daca schimbam la ei placutele. Lasand la o parte faptul ca placutele fata mai aveau 7mm grosime (din 14mm, cat au cele noi), mi se pare lipsit de profesionalism si ca nu au inspectat vizual si discurile, nu prea mergeau montate placute noi pe ele si nici de curatat discul nu era cazul.

 

IMG-20220408-130428.jpg   IMG-20220408-130437.jpg   IMG-20220408-130447.jpg


Am inlocuit si ulei (Yacco Lube DE 5w30), filtru ulei (Vw) si filtre aer/polen (Mann) plus curatat jante (SFE + ValetPro Snow Foam) si aplicat ceara (FK 1000p)

 

IMG-20220408-140037.jpg   IMG-20220408-151033.jpg

Link către comentariu

Curatat, uns, montat discuri noi, strans totul la cuplu (200Nm ptr suport etrier, 35Nm ptr etrier, 140Nm ptr jante). Facut un mic rodaj (10 franari de la 50km/h -> 10km/h si 5 franari 100km/h -> 20km/h), franele au revenit in parametri.

IMG-20220409-121602.jpg   IMG-20220409-121908.jpg   IMG-20220409-124035.jpg

 

Am dat si o spuma la motor, agitat cu o pensula, clatit si apoi niste dressing de plastic/cauciuc, diferenta majora ptr 5 minute de curatenie

IMG-20220409-184857.jpg   IMG-20220409-194146.jpg

 

ODO: 62240 km

 

LE: planul de service zice la 4ani/60k inlocuire bujii, curea accesorii si intinzator curea, deci vor urma si acestea curand. Si, ca si la 2 ani, inlocuire lichid frana

Mai e vreo operatiune recomandata pentru 4ani/60k, care'mi scapa din vedere?

 

Ceea ce credeam ca ar fi cureaua de accesorii vad ca e de fapt cureaua de distributie, care la benzinarele de dupa 2012 are intervale de inlocuire mici (ptr CZEA am gasit 4 ani sau 60k km - care la mine doar ce au trecut), deci ce am economisit din frane nu va fi nici pe departe de ajuns sa acopere cheltuiala asta ...

Voi vedea luni la reprezentanta ce operatiuni sunt necesare la 4 ani/60k km, macar stau linistit (teoretic) inca 4 ani.

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

Cred ca informatiile tale sunt gresite, cureaua de distributie se inlocuieste la 210.000 km, din care stiu, in nici un caz la 60.000 km.

Link către comentariu

Sigur este imprecisa informatia cu inlocuirea la 60k km. Am avut CZEA si nu s-a pus problema de schimbarea ei.

Link către comentariu

De, aveti amandoi dreptate, iar eu pe jumatate: e vorba de cureaua de accesorii si rola intinzatoare a acestuia.

 

Am cerut cotatie de pret de la reprezentanta si pentru bujii si lichid de frana preturile sunt bune (bujii OEM - 4 buc - 610 ron, manopera inlocuire bujii - 93 ron/ inlocuire lichid frana - 200 ron pentru lichid, inlocuire si test frana). La curea accesorii + intinzator, per total sarea de 900 ron si am ales sa fac operatiunile la un service multimarca, cu piese de la ei, ptr a avea garantie la lucrare. Fata de reprezentanta, la cel multimarca, per total, ies mai ieftin cu 1000 ron, deloc de neglijat.

 

Joi e programarea facuta, sper sa revin multumit de alegere.

Link către comentariu

Da, daca mergi pe Ngk, cred ca sunt in jur de lei bucata. Cat despre cureaua de accesorii si rola intinzatoare, eu am trecut de mult de 60.000 km si nu mi s-a spus ca trebuie sa o inlocuiesc. 

Link către comentariu
On 4/8/2022 at 9:09 PM, andrei0241 said:

   IMG-20220408-130447.jpg

 

Doamne cum arata discurile astea... 🙄

Link către comentariu
4 hours ago, skodamen said:

bujiile nu sunt cam scumpe? Nu cred ca sare de 80 lei bucata in rest

 

610/4 = 152.5 ron/buc, OEM, la reprez

La service'ul multimarca, bujiile OEM erau 125-130ron/buc, deci nu sensibil mai ieftine (codul ar fi 04E 905 612 C si cel mai ieftin le'am gasit la 92ron/buc)

Cica ptr CZEA bujiile OEM ar fi produse de Bosch si am mers pe bujiile de la ei, insa la un pret de aprox 60ron/buc.

4 hours ago, acidone77 said:

 

Doamne cum arata discurile astea... 🙄

 

De aceea au si plecat spre reciclare.

Singura explicatie plauzibila ar fi depunerea de contaminanti in timpul iernii (de la solutiile imprastiate ptr deszapezire), dar parca tot nu explica de ce placutele s'au tocit cu sant spre extremitati si nu au mai calcat complet pe disc

Protectia de disc se vede mai sus cum arata la momentul inlocuirii discului, chiar curat, tinant cont ca nu a fost spalata zona aia in mod special

 

Dupa marcaje, sistemul fata pare a fi complet TRW (doar pe discuri nu am gasit marcaj, dar nici nu l'am cautat in mod deosebit)

4 hours ago, Cristian said:

Da, daca mergi pe Ngk, cred ca sunt in jur de lei bucata. Cat despre cureaua de accesorii si rola intinzatoare, eu am trecut de mult de 60.000 km si nu mi s-a spus ca trebuie sa o inlocuiesc. 

 

La reprezentanta am cerut si restul operatiunilor ce trebuie facute la 4 ani/60k km, dar nu am primit informatii in acest sens.

 

La Ford, masina luata tot de noua, stiu ca la o revizie la reprezentanta mi s'a cerut acordul pentru a fi inlocuita cureaua, conform recomandarii producatorului. Cred ca avea 3 ani masina atunci.

Link către comentariu

Azi s'a inlocuit lichidul de frana, bujiile (originale erau Bosch, s'au montat NGK 93231), curea accesorii (Contitech - si cea originala si cea montata) si intinzator curea (original Litens, montat Ina).

Abia pe seara am observat ca la una din bobine nu s'a montat si surubul de fixare, trebuie sa rezolv aspectul asta maine.

Per total: 830 ron

 

PS: pus pe lista dispozitiv extras bobine inductie ptr urmatoarea revizie

 

IMG-20220414-174027.jpg   IMG-20220414-174051.jpg   IMG-20220414-174147.jpg

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

Rezolvat si cu surubul de fixare al bobinei, mecanicul il lasase pe grila de plastic de sub parbriz.

Dupa inlocuirea placutelor/discurilor acum e o cantitate mare de praf de placute. Sper sa fi fost doar de la rodajul placutelor, altfel inseamna ca voi evita ATE pe viitor.

 

Angela Ateca merge mai departe!

Link către comentariu
  • 1 month later...

@andrei0241 cum mai stai cu praful de la placutele de frana? 

 

Eu cred ca tu ai pus ATE Original  in loc de ATE Ceramic , de aceea iti lasa atat de mult praf , eu am pus ATE Ceramic si praful lasat este superficial . 

 

image.thumb.png.ec210f9a8dba849cc823dd73c0bcce29.png

Link către comentariu

@Doomy nu pot spune cum e cu praful, ca's plecat de pe 20 apr, o sa vad abia peste vreo luna. Dar da, sigur am pus ATE normale, nu ceramice.

Link către comentariu

Zi unde ai lăsat mașina, o mai plimbam noi, sa nu facă rugina pe discuri 😁

Link către comentariu

Ateca face km in continuare, doar ce'a venit de la o plimbare la Bucuresti, doar ca o conduce doar sotia si ea n'ar sti sa compare praful de ATE'uri cu ce era inainte.

Pentru ca mi'a scapat din vedere pana acum, spre toamna va urma sigur si inlocuire antigel (G12+, din ce'am gasit). 

Din ce am vazut in manualul de service gasit pe la rusi, drenarea sistemului se face direct deconectand furtunul de la partea inferioara a radiatorului ... ma asteptam la ceva mai elegant (la Subaru din 2007 am robinet de drenare)

Link către comentariu
  • 2 months later...

O escapada la Sinaia si un drum de Tulcea si am atins 70 000 km

 

IMG-20220830-153620.jpg

 

Daca zilele trecute incercasem un drum de Buc la modul economic (5.6% ptr A2, dus-intors), acum am mers normal (pentru mine) si de la Cta la Comarnic (2 adulti, 1 copil si 2 bagaje mici) am avut 7.8. Evident ca dupa o ora de trafic de Valea Prahovei a scazut media orara, dar consumul a ramas decent.

IMG-20220827-134609.jpg   IMG-20220827-144945.jpg

 

Dupa o rupere de nori, mi s'a parut interesant decorul ptr a'i face si masinii poze

IMG-20220827-164459.jpg    IMG-20220827-164618.jpg

 

Si media finala

IMG-20220830-140518.jpg

 

 

Azi a sosit si am instalat AAWireless. Merge perfect, deocamdata, daca ar fi existat o mufa USB si prin torpedou, sa il pot lasa acolo era ideal, dar nici asa nu e rau

IMG-20220830-173836.jpg

Link către comentariu

Ia macar un cablu scurt si pune device-ul in partea din spate a consolei centrale, daca ai cele doua mufe usb sub gurile de ventilatie.

Link către comentariu

Din cate stiu cablurile din spate sunt doar de alimentare, nu au legatura cu sistemul media, altfel era o solutie decenta

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

In weekend am reusit sa folosesc spray'ul de la Sonax Xtreme ptr Alcantara si am curatat urmele de ceara topita, cazuta pe scaunul pasagerului si pe mocheta, la picioare. Am facut un mini detailing al interiorului, care fusese neglijat de cateva luni, maine urmeaza si exteriorul.

 

Pentru AAWireless, folosind o fasie de banda dublu adeziva, am gasit o pozitie eleganta, astfel incat sa nu se incurce cu orice altceva pus in locul de depozitare pe consola centrala

IMG-20220911-130426.jpg

 

Incercand cheia de rezerva, aceasta nu mai functiona. Inlocuit bateria fara vreun rezultat, cheia se desincronizase. Am urmat procedura din manual, dar dupa vreo 3 incercari, tot degeaba. Dupa vreo doua minute am apasat, fara vreo asteptare, pe butonul de descuiat si, minune, cheia functiona acum.

 

La scanarea cu OBDEleven de pe ambele chei era mesaj de "battery low voltage". Cea inlocuita avea 2.8V, cea noua 3.2V

 

Tot de la scanare au aparut si alte erori. La cea legata de inchiderea centralizata cumva ma asteptam, ca sotia imi spusese ca a sesizat probleme la usa soferului. Cautand codurile de eroare pe net, vad ca nu sunt ceva neobisnuit la grupul VAG. o sa incerc sa aprofundez problema, pentru a nu ma trezi cu ea agravata cand mi'e lumea mai draga

 

Screenshot-2022-09-11-13-14-26-426-com-v   Screenshot-2022-09-11-13-15-08-506-com-v

 

Mai dubioase sunt erorile de pe faruri, e prima oara cand apar, posibil sa fie de peste vara, la mers in temperaturi mai mari decat de obicei, cel mai probabil de'acum nu vor reaparea cateva luni

 

Screenshot-2022-09-11-13-15-40-400-com-v   Screenshot-2022-09-11-13-16-25-388-com-v

 

Le'am atasat insa aici, sa le am la indemana pentru pe viitor, daca va fi cazul

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

Ai grija la închiderea centralizata, se încuie de capul ei, chiar și cu cheia în mașină. Am pățit de 2x. Se rezolva prin schimbare broasca. Vreo 500 euro.

Link către comentariu

Daca se incuie chiar si cu cheia in masina deja e nasol, sa ramai pe dinafara cine stie pe unde.

Deci broasca in sine e de vina, nu ceva din calculatorul de confort sau din cablaje

Link către comentariu
On 4/12/2022 at 12:51 PM, andrei0241 said:

De, aveti amandoi dreptate, iar eu pe jumatate: e vorba de cureaua de accesorii si rola intinzatoare a acestuia.

 

Am cerut cotatie de pret de la reprezentanta si pentru bujii si lichid de frana preturile sunt bune (bujii OEM - 4 buc - 610 ron, manopera inlocuire bujii - 93 ron/ inlocuire lichid frana - 200 ron pentru lichid, inlocuire si test frana). La curea accesorii + intinzator, per total sarea de 900 ron si am ales sa fac operatiunile la un service multimarca, cu piese de la ei, ptr a avea garantie la lucrare. Fata de reprezentanta, la cel multimarca, per total, ies mai ieftin cu 1000 ron, deloc de neglijat.

 

Joi e programarea facuta, sper sa revin multumit de alegere.

Salut Andrei,

 

Urmeaza sa fac si eu 5 ani si 65.000 km pe al meu 2018 Touran 1.4 tsi si nu gasesc nimic legat de schimbarea curelei de accesorii la 60k.

De fapt nici nu am carte de service (acum e electronica) si nu gasesc ce operatiuni implica revizia de 5 ani. 

Eu ma gandeam sa schimb tot kitul de distributie (cele doua curele,intinzatorul, rola si pompa de apă) la cei 5 ani si 65.000 km. 

Dupa ce am primit devizul de la reprezentantă parca as mai reduce din schimburile nenecesare. 

As schimba si eu ca tine doar cureaua mica si intinzatorul daca asa cere fabricantul.

Tu unde iti duci masina la service in Constanța?

Link către comentariu

Salut, @Gabriel.T!

Distributia s'ar inlocui undeva pe la 200k km, insa nu e mai e nicaieri oficial mentionat si la cat timp, ca la mine voi atinge 200k in vreo 15 ani.

Din ce am mai citit pe forumurile de p'afara, la un moment dat era recomandare la 4-5 ani si pentru cureaua de distributie, la tipurile mai noi (printre care si CZEA) cica ar fi o curea de distributie "long life" si au renuntat la intervalul temporal de inlocuire (eu probabil o voi schimba peste 2 ani)

 

Lucrarile de mai sus le'am facut la Autorol (pe str Atelierelor, capatul dinspre str Bucuresti), dar pentru distributie nici de pret nu am intrebat, nu am luat in calcul asta. La service'ul asta am fost de vreo 3 ori, nu au dat buleala, iar la altele nu prea am ajuns (doar la ACS, in Medeea, cu alta marca, dar au aglomerat de obicei), ca incerc sa imi fac singur mentenanta, in limitele posibilitatilor.

 

Carte de service nici la Ateca nu am primit, informatiile le'am adunat de pe net. La reprezentanta Seat am cerut lista cu lucrarile de efectuat la 60k/ 4 ani, dar nu pareau sa aiba ceva clar, au fost de acord cu ce mentionasem eu ca si lucrari

 

Daca obtii cotatii de pret pentru inlocuire distributie, as aprecia informatia, macar orientativ

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

@andrei0241 

Am atasat mai jos o oferta de la reprezentantă.

cred ca o sa renunt la distributie momentan tinand cont ca la 5 ani va avea doar 65.000 km.

Cand gasesc niste vreme o sa trec pe la reprezentantă sa cer tot istoricul de service din DE, a fost intretinuta numai la reprezentanta VW de noua.

Asa o sa imi fac si eu o idee ce s-a schimbat pana acum pentru a imi face o idee ce am de facut in continuare. 

 

Screenshot_20220912-181610_Samsung Notes.jpg

Link către comentariu

Deci sare lejer de 3000 ron distributia, la reprezentanta, nu e de colo. Iar daca producatorul zice de +200k km, f improbabil sa nu tina macar 6 ani, ca nici prin Vest nu fac toti 40k anual

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!