Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

@mihai p, multumesc de sfaturi. Da, nu vreau sa ma arunc la MIB PRO 9.2 . Sunt f multe care au probleme cu display cu linia verticala si am vazut ca exista TBS si trebuie HW cel putin 052 ca sa nu aiba problema asta. Si e cam scump si face acelasi lucru ca un Discover Media (tot are App Connect).

Acum chiar cautam variante si ma uitam la poze si nu vedeam mufa de fibra optica.

De ex eu am MIB 2, varianta 3Q0 035 864 Technisat cu H10 0138 dar e prima varianta de mib2 facuta de VW, cu soft vechi si fara posibilitate de update. Are iesire de fibra optica dar e pentru dynaudio cred... ca nu am optiunile disponibile pt a activa MOST pe ea pt iesire video catre AID.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in momentul asta nu ai portul de fibra ocupat ? Cu fibra care merge la AID ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lukitza la mine zice ca mai am 7.7 GB sau 2482 de MP3  daca mai pun și doua SD ( am unul de 32GB pt muzica și unul de 64GB pt video) și dacă mai bag și un USB pe aux e spații de stocare berechet. 
9AA9B215-2519-4C57-AB58-6ECA1E256C15.thumb.jpeg.44010bcd0f226753665b24931b75702b.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai p, am ocupat portul dar degeaba ca nu am opțiuni sa pot transmite semnal video.. e doar pt sunet pt sistem dynaudio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BTeo Nu cred ca este doar pentru dynaudio, este o fibra in “Y” care merge la AID si Dynaudio.

LE Acum am citit pe topicul tau ca tu ai facut retrofit la AID. Sigur nu ti-au montat fibra in Y si asa se explica lipsa hartii din navi pe AID.

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/3/2020 at 11:29 AM, BTeo said:

Am făcut update la AID si la GW si vreau sa fac și la Infotainment. Ma puteți ajuta va rog cu niște informații?

Ce varianta de Infotainment trebuie sa cumpăr ca sa am și hărțile pe AID si app connect? 

Nu vreau MIB pro cu 9.2 ci Discover Media cu ecran de 8. Știți cumva niște coduri?

Pt ACC cu predictive action (sa încetinească in funcție de limita de viteza, dacă e curba) ce ar trebui sa schimb? Radarul din fata sau camera din parbriz?

 

Clusterul ce PN are? Trebuie trasa fibra optica la ceasuri  daca nu ai, asa cum ti-a explicat si Mihai, exista un Y care face acest lucru, care se monteaza.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, clusterul are urmatorul cod:

Address 17: Instruments (J285)       Labels:| 5G0-920-XXX-17.clb-SRI3
   Part No SW: 3G0 920 791 D    HW: 3G0 920 791 D
   Component: KOMBI         403 4191  

Fibra trasa intre 5F si Instruments e: (de la @D@ny). Eu zic ca e f ok, nu?

MOST-Optical-fiber-Install-wire-For-liquid-Crystal-Virtual-Cluster-VW-GOLF-PASSAT-B8-TIGUAN-AUDI.jpg_640x640.jpg.2cd5bd6e1292f463331d074505c12d1c.jpg

Cablu Y banuiesc ca face acelasi lucru doar ca are si pt Dynaudio si pt AID. Acesta face direct legatura intre Instrument si 5F.

Problema la mine cred ca e Infotainment:

Address 5F: Information Electr. (J794)       Labels:| 5G0-035-MIB-STD2.clb
   Part No SW: 3Q0 035 864     HW: 3Q0 035 864 
   Component: MU-S-N-ER     H10 0138  

Cand incerc sa activez optiunile urmatoare imi da (channel not available.. parca asa era mesajul). Am incercat cu 2 VagCom-uri originale.

Dashboard_Display_Configuration-ability_switch_nav_maps ---> On (enables the toggle switch on the touch screen)
Dashboard_Display_Configuration-call_picture ---> On
Dashboard_Display_Configuration-fastlist_most ---> On
Dashboard_Display_Configuration-navigation_map_compression_mode ---> H264
Dashboard_Display_Configuration-navigation_map_transmission_mode ---> MOST_streaming

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din schema electrică de la Dynaudio se vede destul de bine conceptul. 
Fibra optica sunt de fapt, fibrele optice. E un fel de “inel”. 
Dacă ai doar AID fibra merge direct in AID din MIB. Dacă ai și Dynaudio, fibra merge in Dynaudio iar pe fibra 2 se conectează și AID-ul, după mine ăla e un inel nu un Y. 

Pentru a fi un Y ar trebui sa meargă o fibra in AID și una in Dynaudio.
Dar merge o fibra (1) din MIB in Dynaudio Și o fibra (2) din MIB in AID,din AID in Dynaudio, din Dynaudio in MIB ? Dacă greșesc ( se mai întâmpla, ?) sa mă trageți de urechi.
Deci pt AID cablu ( fibra ) cu doi conectori pt AID + Dynaudio cablu cu 3 conectori ?B66F0630-9651-4892-951C-C2753F6A7C09.thumb.png.450a6b33e1b3f11caf20710caf6df687.png
B61F6B91-096E-4E1D-ACBB-1361EF67B1AD.thumb.png.bac1997ac892f70f4e1ede470d7aee69.png

 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au confirmat 2 colegi ca merge AID pe 3Q0035864C. Voi cauta varianta asta. Oare merge cu ecranul de 6.5 inch sau ma obliga si la ecranul de 8?

Mulțumesc @OviVal, deci las cablul existent

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este al menu, in dreapta se observa conectorul cu cele doua fibre care merg la AID ( nu am Dynaudio )

IMG_4377.thumb.jpeg.8b5d1c62f15a609f66f64acd4e72027e.jpeg

si MIB-ul .Eu am MIB 2PRO cu ecran de 8

IMG_4376.thumb.jpeg.9b4193154a7a20fe6582c954c62067e3.jpeg

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As lua si MIB 2 pro dar sunt curios dacă la CP off imi activează din nou navigația..  ca eu am MIB 2 media. Oricum f utile informațiile, deja am pus la favorite si pro și media

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BTeo Deci, dupa vreo ora de studiat Etka am gasit info astea:

3Q0 035 840 C e compatibil 9S8 ( codul PR pt AID ), dar se "cupleaza "cu display-ul 5G6 919 605 A de 8"( cel cu doua butoane , unul in stanga si unul in dreapta ) 

Pt. Discover Media sunt doua compatibile cu 9S8

3Q0 035 840 A si 3Q0 035 864 B

Al tau supporta Dynaudio dar nu supporta AID, si are codurile PR urmatore : 8RE, 8RM, 9VC, 7UF, EL0, EL3, ER1, ER2, QV0, 9IE, 9IF, 9ZE, 9ZX. ( 9VC codul PR Dynaudio )

Pt Discover PRO nu am reusit sa inteleg care sunt compatibile si care nu, cum ca nu au afisate in etka codurile 9S deduc ca sunt toate compatibile, dar nu prea cred, trebuie sa mai cercetez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate unitatile “pro” sunt facute de Harman si suporta atat Dynaudio cat si AID, aici lucrurile sunt simple. 
Unitatile media preh/technisat sau delphi suporta fie doar Dynaudio fie doar Aid, acelasi cod de piesa poate suporta fie o optiune fie cealalta, difera “hw numberul” de pe ele (cel din 3 cifre) deci *864X sau *874X cu fibra (toate au) poate suporta fie una fie cealalta, in nici un caz ambele. 
Aceeasi informatie apare si in ETKA, acelasi cod de piesa este trecut de doua ori, fie cu suport pt sunet “digital” fie cu suport pt “aid” deci este la “nimereala” daca se merge pe varianta de retrofit, doar dupa pn daca nu se stie si o referinta despre versiunea de hw (arhitectura placii de baza). 
 

Il rugam pe @The IOP sa tina apasat 10sec pe tasta meniu si din sw version sa puna o poza, sa vedem daca unitatea lui este preh sau delphi (mizez ca 95% este o unitate delphi) si astfel poti “restrange cautarile”. 
 

Cat depre display, merge cu ce ai acum, partial-tactil de 6.5”. Il poti schimba cu orice, daca vrei: de 8” clasic sau varianta full touch, la ambele ai nevoie de rama aferenta care in functie de ce culoare ai acum, poate avea corespondent sau nu. 
 

@lukitza - memoria la mib2 pro este chiar de 64gb fragmentata astfel incat fiecare partitie creata are un rol (harti/sistem de operare/partitie user/ ... etc. ) deci fie ca umpli partitia de harti fie ca nu, spatiul ramas nefolosit nu va fi realocat pentru “user”. 
Harta full Europa ocupa aprox 30GB  

Spor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite codul pt unitatea mea, poate este de ajutor. Mașina este MY2018, unitatea este DM 2017 aka MIB 2,5 și afișează harta navi pe AID.

DM.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, multumesc tuturor. De acum sunt in cautare si urmeaza sa fac si acest retrofit. Este clar la ce trebuie sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mosnegutudaniel

Salutare. Are cineva idee dacă se pot pune padelele din imagine pe volanul atașat ? Mulțumesc !

2X-Car-Steering-Wheel-Paddle-Shift-Extend-Extension-Shifter-Aluminum-For-VW-GOLF-GTI-R-GTD.jpg

8a4047bfa0e1c1bc38297c67f077c214.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După cum arată alea colorate din poza, par ca se clipseaza peste cele originale. Ca un fel de cover. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mosnegutudaniel

Nu. Se schimbă cu totul, dar nu văd bolțul de sub padea. Cred că are alt sistem de prindere față de volanul cu aibag rotund...

Mă poți ajuta cu schema din Etka ? Mulțam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, pe volanul care-l ai poti pune numai padele din alea care se lipsesc. Padelele din poza de mai sus sunt montate in loc la padelele OEM. Stiu ca si eu am cautat :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate pune o flip camera de pe t-roc pe passat? Am o camera 2GA.827.469 dar nu imi dau seama daca se pupa lucrurile. Am vazut ca cele ce vin pe Passaturi de obicei au codul 3G0.827.469

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3Q0035846 e part numberul

=ATENTIE LA QUOTE=

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Detin un Passat Advance, care nu are pilot automat/cruise control. Am gasit kitul acesta de montaj aici. (sper sa nu se considere ca fac reclama site-ului, nu asta este intentia). Ce spuneti, este ok? Mai trebuie si alte piese? Se pierde garantia masinii, daca fac operatiunea aceasta? Multumesc.

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Irinel Tincea o sa-mi zici ca sunt rautacios, thats life,  daca masina are faruri ''chele'' cu bec iti vor trebuii mai multe piese, in primul rand difera spirala COM din spatele air-bagului (are mai multe conexiuni pt cruise/adaptive/AFS/RGS/EPS/ACC...) nu ai in ce sa mufezi butoanele ''minune''... iti trebuie spirala cu manetele aferente fara butoane la capat pentru aceste functii... bun, BCM-ul cu magistrala (cablajul intern) trebuie sa fie compatibil de nivel High... necesita diagnoza daca este low inlocuire, high can posibil update SW, sunt colegi priceputi pe forum care asta fac... eu te sfatuiesc sa vinzi masina si sa-ti cumperi una care nu are toate lipsurile la care nu ai fost atent cand ai achizitionat-o pe asta. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!