Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Radarul il am, dar camera nu o am. Din ce stiu nu este nevoie de camera pentru a avea ACC pana la 160km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fără camera nu funcționează. Am încercat eu pe un Passat fără camera, ai erori la scanare și ai și erori la activare/dezactivare din buton. 
Si pt 160km și pt 210 km ai nevoie de camera. 
Radarul e doar pt distanță fata de mașina din fata sa te avertizeze dacă te apropii prea mult fără sa frânezi și cu front assist sa frâneze singura. 
Si oricum ACC fără cutie automata ( nici nu sunt sigur dacă funcționează cu manuala ) e doar pe jumate’ ACC. Practic tu reglezi o viteza și o distanță fata de mașina din fata, dacă mașina din fata încetinește, și mașina ta încetinește pana se oprește de tot dacă e nevoie. Acum de ex dacă mașina din fata de la 100 la ora încetinește la 40 la ora logic ca trebuie sa schimbi intr-o treapta de viteza inferioară, doar ca in momentul când apeși ambreiajul și schimbi se decuplează ACC, cel puțin asa funcționează la CruisControl , se decuplează in momentul când apeși frana sau ambreiajul, și ACC se decuplează când apeși frana. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ACC si nu am camera. Din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VWasi ACC sau Cruise Control ? Pe butonul de la comenzile pe volan din stânga e o mașinuța ca simbol sau CNL ? 
 

Buton ACC

4EA499E8-FC74-4318-B80A-12C40FCF966D.thumb.jpeg.7e7fb408e597e061e8012c66ff399242.jpeg

Buton GRA ( cruise control ) 

6B742895-1F60-42FD-B45C-00F598D0289A.thumb.jpeg.fcf849bb87f7b2fd4ef98839b5ed581c.jpeg

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC. Pe buton e o masina si cateva linii sub. Camera A5 are alte functii nu participa la ACC (cel putin in cazul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ca mai afli cate ceva , vorba aia cat traiesti, inveti. Se pare ca functioneaza si fara camera frontala

"If the car is equipped with a front camera, the camera object data are checked against the objects detected and mapped by the radar in the adaptive cruise control unit J428."

Asa se intampla cand nu te informezi bine. ?

634492359_Capturdeecrandin2020-08-23la18_04_33.thumb.png.5f1d34c586eee1046c4c1dd9720f6735.png898045315_Capturdeecrandin2020-08-23la18_04_55.thumb.png.e6d16e61550fe5d3bb0bb59a2311ad4d.png1442411237_Capturdeecrandin2020-08-23la18_06_22.thumb.png.729264d1f453a9bd31bb638be250a314.png143931372_Capturdeecrandin2020-08-23la18_05_33.thumb.png.43d24bc2b6c2586045d37dcf685b6d29.png

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal nici golful meu nu are camera ... si ACC-ul merge super si cu manuala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit ca functioneaza si fara camera, se vede ca atunci cand am incercat sa codez passatul ala am omis ceva de nu functiona. 

Niciodata nu-i tarziu sa inveti lucruri noi. 

Totusi, cu manuala nu inteleg cum face cand masina din fata incetineste f mult. La mine cu automata, daca de exemplu activez ACC cand sunt la coada in trafic sau coada pe autostrada, masina urmareste pe cea din fata si opreste singura daca cea din fata opreste. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este acelasi lucru ... numai ca trebuie sa schimbi manual vitezele.

Acc se dezactiveaza numai in momentul in care ai apasat frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mosnegutudaniel

Salutare. Are cineva perdeluță spate pe sedan b8 ? Sau îmi poate spune cineva dacă există șine de ghidaj pe stâlpii spate pt ea ca la modelele anterioare ? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.08.2020 at 19:30, OviVal a scris:

M-am lamurit ca functioneaza si fara camera, se vede ca atunci cand am incercat sa codez passatul ala am omis ceva de nu functiona. 

Niciodata nu-i tarziu sa inveti lucruri noi. 

Totusi, cu manuala nu inteleg cum face cand masina din fata incetineste f mult. La mine cu automata, daca de exemplu activez ACC cand sunt la coada in trafic sau coada pe autostrada, masina urmareste pe cea din fata si opreste singura daca cea din fata opreste. 

Cred ca activezi pilot automat , ACC este lasat activ permanent .Asa e la mine!Franeaza singura in orice situatie pana la oprirea totala , accelerez si inepe iarasi deplasarea.E super la mers in coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/19/2020 at 2:01 PM, OviVal said:

Incearca sa "te joci" modificand timpii de la aceste adaptari. E deajuns sa-ti notezi valorile in secunde si faci probe, nu-ti place, pui inapoi valorile initiale.

Controller 09 Cent. Elect.

IDE02711-ENG116693-Rear Window Wiper-Komofortwischen Heck Intervallpausenzeit Stufe Intervall / Ștergător de geamuri spate-Ștergător confortabil spate Interval pauză nivel de timp

IDE02711-ENG116694-Rear Window Wiper-Komofortwischen Heck Intervallpausenzeit Stufe Automatik / Ștergător de geamuri spate-Ștergător confortabil spate Interval pauză nivel automat

IDE02711-ENG116695-Rear Window Wiper-Komofortwischen Heck Intervallpausenzeit Stufe 1/ Ștergător de geamuri spate-Ștergerea confortabilă a spatelui Etapa de pauză a intervalului 1

IDE02711-ENG116696-Rear Window Wiper-Komofortwischen Heck Intervallpausenzeit Stufe 2 / Ștergător de geamuri spate-Ștergerea confortabilă a spatei Interval de pauză nivel 2

IDE02711-ENG133395-Rear Window Wiper-Einzelansteuerung Heckintervallwischen Zeitintervall 1 / Ștergător de geamuri din spate-Control individual Interval de timp spate de ștergere 1

IDE02711-ENG133396-Rear Window Wiper-Einzelansteuerung Heckintervallwischen Zeitintervall 2 / Ștergător de geamuri din spate-Control individual Interval spate timp de ștergere 2

IDE02711-ENG133397-Rear Window Wiper-Einzelansteuerung Heckintervallwischen / Ștergător de geamuri spate-Control individual al ștergătoarei intermitente din spate

Din pacate nu merge. Am incercat toate variantele, am pus toate campurile la 15 secunde dar tot la 7 secunde sterge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.08.2020 at 19:21, OviVal a scris:

Uite ca mai afli cate ceva , vorba aia cat traiesti, inveti. Se pare ca functioneaza si fara camera frontala

Da, dar daca se exagereaza cu mentinerea lui activa in anumite conditii, gen viraje scurte, giratorii, daca iti dispare masina din fata, accelereaza ca nebuna. Cu camera nu am patit asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lukitza ai controlat pe urma sa vezi dacă a menținut adaptarea? Poate nu a schimbat de la 7s la 15s. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da, e 15s si acuma. Dar tot la 7s functioneaza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Incerc sa fac update firmware la un passat b8.

Eu am versiunea MST2_EU_VW_P0223D si am un firmware versiunea MST2_EU_VW_P0231D

Am pus datele pe card si am dat actualizare si am observat lista de functii cu Y sau N

Intrebarea mea ce inseamna Y sau N?

Inseamna ca acele functii vor mai fi dupa update?

 

FW nou.jpg

FW actual.jpg

Modificat de nixu
corecturi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Y = yes, adică modulul respectiv de software se actualizează.

N = no 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut update la AID si la GW si vreau sa fac și la Infotainment. Ma puteți ajuta va rog cu niște informații?

Ce varianta de Infotainment trebuie sa cumpăr ca sa am și hărțile pe AID si app connect? 

Nu vreau MIB pro cu 9.2 ci Discover Media cu ecran de 8. Știți cumva niște coduri?

Pt ACC cu predictive action (sa încetinească in funcție de limita de viteza, dacă e curba) ce ar trebui sa schimb? Radarul din fata sau camera din parbriz?

 

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa fac update la harti, am luat un fisier de 25gb de pe site-ul VW.

Sunt o gramada de tari care nu ma intereseaza, oare se poate face update selectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BTeo

pt ACC predictibila știu ca depinde de camera, trebuie camera din generația a 3-a ( .nur für Fahrzeuge mit Frontkamera der Generation 2 (3Q0980654X) oder 3 (2Q0980654X)   Iar pt hărți in AID trebuie sa ai MIB Pro. 
@lukitza

ai Discover Media sau Pro ? Și la ce ajuta sa elimini țările care nu te interesează? Spațiu de stocare nu ai cum sa economisești. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BTeo,  la mine pot vedea harta in AID cu Discover Media MIB2.

Sper sa ajute poza de mai jos (info sistem multimedia din OBDeleven).

 

317957826_Screenshot_2020-09-04-14-25-38-536_com.voltasit.obdeleven(002).thumb.jpg.c6f06dbf0f2205885955ef09096edb34.jpg

Modificat de The IOP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal

Pro. Teoretic ar trebui sa se mai elibereze ceva spatiu. Acum din 20gb pot folosi doar 11. Ma gandesc ca o mare parte din cei 9 ocupati sunt hartile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The IOP, perfect, multumesc

@OviVal, mai este un coleg pe forum care are un Tiguan si am vazut ca poate vedea hartile si are Discover Media .. de asta intrebam.  Banuiesc ca e varianta 3Q0035874B dar nu stiu sigur.

Legat de camera, ma apuc de cautat :) 

https://vwforum.ro/uploads/monthly_2020_09/IMAG0377.jpg.1794dcd2a6e3e56b5c0443c4041662f7.jpg

 

LE: am vorbit cu cineva care are navigatii si mi-a zis ca orice navigatie dupa 2017, cu soft cel putin 04XX (chiar daca e Media sau Pro) transmite harta pe AID. Sper sa fie doar corect.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BTeo tu ai nevoie de discover media cu iesire de fibra optica sa poata sa transmita pe AID. Exista cu si fara. Normal ca cele fara sunt mai ieftine. Ai grija ce cumperi.

Spor !

LE Acum am inteles ce vrei sa faci. Tu ai AID si vrei sa mearga waze pe navigatie si in AID sa ai harta masinii. Se poate sa fie cum zicea cel cu navigatiile, de la un anumit soft in sus sa mearga.

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!