Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

On 7/5/2020 at 8:42 PM, Catalin M said:

M-ar interesa asa cum spuneam si mai sus care ar fi posibilitatea sa pun la masina mea care este din 02.2015 cu Discovery media din prima generatie un display de 8 inch, cel mai probabil modelul de la B8 facelift. Este posibil? Colegul cascadoru a facut asa ceva la masina lui dar poate a lui este modelul cu facelift sau are o generatie mai noua de MIB. Pot inlocui ecranul cu unul mai mare sau trebuie un sistem complet?

Daca masina este 02.2015 sunt sanse foarte mari ca ecranul sa fie cu rezolutie 480x240, din cate stiu eu cele cu ecranele 800x480 au aparut dupa miljocul anului 2015. Trebuie sa verifici exact rezolutia ecranului si daca este cea de 800x400 atunci poti schimba cu unul de 8". In cazul in care este versiunea 480x240  nici interfata android nu se poate adauga.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum verific rezolutia ecranului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este cel de 5" eu din cate stiu s-a fabricat doar cu rezolutie 480. Daca este de 6,5" poate fi de 480 sau 800. Am intalnit de ambele rezolutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E Discover Media de 6,5 inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci sunt sanse foarte mari sa fie 800x480 deci poti schimba ecranul Plug&Play  avsnd si codul unitatii care corespunde MIB2. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Akaiu07 said:

Atunci sunt sanse foarte mari sa fie 800x480 deci poti schimba ecranul Plug&Play  avsnd si codul unitatii care corespunde MIB2. 

Acest ecran se poate schimba fara a schimba si unitatea cu unul de 8 inch ???

15942893761371375028887002893600.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fix aceeasi unitate cu mine cu o mica diferenta la versiunea de soft, raspunsul pare a fi pozitiv daca este MIB2. Mai sunt totusi si pareri ca ar fi MIB1 si atunci nu se poate face asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de ce spunea mai sus colegul Akaiu, am gasit asta pe un forum de Golf dar sunt aceleasi unitati:

MIB1
DP 1 = 8" display = 800*480px
DM 1 = 5,8" display = 400*240px = no upgrade to 8" screen possible.

MIB2
DP 2 = 8" display = 800*480px
DM 2 = 6,5" display = 800*480px = upgrade to 8" screen possible.

https://forums.vwvortex.com/showthread.php?7466330-Golf-7-2013-discover-pro-retrofit-with-CARPLAY!/page11

La mine in lista de dotari a masinii scoasa de pe un site specializat apare I8E Radios: Standard radio (Gen2), asta e MIB-ul?

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, inseamna ca ai MIB2 si atunci poti face upgrade la ecranul de 8".:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot monta in locul celui din poza cel din poza urmatoare? e numai plug and play ???

s-l1600.jpg

s-l1600s.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Old /New schimbat volan nou si display de la 6,5" la 8 " 

rsz_20200403_145723.jpg

rsz_20200711_095734.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La volan care e diferența. 
Daca tot ne-ai arătat ca se poate, da și ceva detalii necesare pt a realiza acest retrofit, altfel postarea af fi buna pt un topic gen “ poze noi cu ce sm mai schimbat la mașina “ 

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat volan nou( am gasit la pret mai bun decat as fi reimbracat propriul volan) si inlocuit cel " uzat" fara alte modificarii  ptr un aspect fresh al interiorului 

*la volan nu ii chiar un "retrofit"? ii un update la piele deci de inscrie in titlul topicului ??

Modificat de calint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grecu richard

Ai schimbat doar ecranul sau si unitatea din torpedou 

Si cat a costat schimbarea 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat doar display-ul , cumparat de pe olx si rama ,  unitatea mib 2 din torpedou a ramas aceeasi 

Modificat de calint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As trece la generatia a doua de ceasuri virutuale 3G0920790E. Oare pot sa fac retrofitul? Gasesc acelasi cod si pt Tiguan, oare e ok? Ideea e ca se gasesc cu 0 km in timp ce celelalte nu prea .. si am un fix sa fie km reali.

Intreb deoarece nu stiu daca sunt dependente de MIB2.5 ca eu am MIB2 dar cu o versiune 1xxx, masina fiind din 2015. Un cod pentru rama aveti?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B8 nu a venit niciodata echipat cu display de 5.6”. Singurul Mib1 de pe B8 este Harman (discover pro) care oricum a venit standard cu display non-touch de 8”. 
Orice display de B8 poate fi schimbat cu cel de 8” touch si doar Mib2 Harman (discover pro) poate fi imperecheat cu display de 9.2” dar doar dupa update software la V.Mib-2.5

@BTeo - doar un anumit cod/pn/cu un anumit sw/hw version de ceas de Passat B8.5 poate fi imperecheat pe B8. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/28/2020 at 7:58 PM, mlpn said:

Pana la urma am rezolvat problema mea cu cablu in felul urmator: M-am decis sa tai piciorusul la mufa cu gandul ca daca nu merge oricum schimb cablul si ...a mers. Toate functiile merg foarte bine si nu am observat nici o problema de transfer. Mufa sta fixata foarte bine chiar daca nu mai are picisorul ala pt ca sta prins cu un clip.
Multumesc frumos de ajutor..

Salut. Îmi poți spune te rog daca ai avut nevoie și de codare sau a fost plug and play?  Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai deja pe masina, nu ai nevoie de codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu am avut CarPlay pe mașina așa ca pentru partea aia a fost nevoie de codare. 
Pe lângă asta pe mașina apărea ca am mufa USB fără Suport Apple si atunci mi-a modificat și partea asta (înțeleg ca e f ușor cu vcds)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/6/2018 at 10:01 PM, lambda_dryver said:

Nu este foarte complicat, daca cumperi ornamentele originale cu lumini ambientale. Se demonteaza fetele de usi, se desfac ornamentele si se inlocuiesc cu cele care au luminile ambientale si apoi se mufeaza direct in calculatorul de usa + activasrea functiei din VCDS.

Scaunele si bancheta se demonteaza foarte usor, fiind vorba doar de cateva suruburi tip M (16, parca...). Fetele de usi sunt prinse in cateva suruburi si niste cleme de plastic. Cu ustensilele potrivite, sunt relativ usor de demontat. Recomand sa-ti cumperi niste cleme de rezerva in cazul in care rupi vreuna, ca sa stai linistit.

Salut,

 Am o rugaminte. Pentru luminile ambientale color ma puteti ajuta si cu diagrama de conectare a firelor in calculator ?

 Am 4 fire : rosu, verde , masa si albastru.

Lumini.thumb.jpg.fdc685bec018fc8426f8fd2c870c909d.jpg

Sincer m-am tot uitat pe diagrama de la VW B8 dar mi-am prins "urechiile" sau nu ma uit unde trebuie.

image.thumb.png.49944db8ad6a917347ae407a11fd4e85.png

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am desfacut fata de usa am constatat ca nu exista unitatea de control pe usa:

unit.thumb.jpg.e2c87ac823f82dc2cbaed4ef41b2698d.jpg

 

Dupa multe cautari am gasit urmatoare diagrama:

image.thumb.png.b717522faf4ad4b4c007202d72c53162.png

 

Asta inseamna ca trebuie trase fire pana la Onboard supply unit - J519

image.thumb.png.aa27cfa1f7711d9026a0804cd4a8cfa0.png

image.thumb.png.60cc56c6887d9340548d4df6ea991286.png

image.thumb.png.84418a371a645bb970043826af0e5f05.png

 

 

image.thumb.png.2e6583043b650eeee601050f4c366245.png

image.thumb.png.45d7739e3acab0509365af57a0852d8d.png

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat b8, Golf 7, octavia 3...nu au calculatoare de usi pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Intenționez să cumpăr un passat b8 , 2017 , 2.0 tdi, 150cp, dsg, faruri Matrix care are citire indicatoare rutiere, acc, frânare de urgență , dar nu are side assist( asistenta unghi mort). In ce condiții se poate activa Lane assist.

Menționez că am citit topicul (de 2 ori) și nici un coleg nu a primit răspuns la întrebarea aceasta.

Mulțumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minutes ago, F l o r i n said:

Passat b8, Golf 7, octavia 3...nu au calculatoare de usi pe spate

@F l o r i n pe documentul asta de passat b8 ( component location - 12.2018) apare ca ar fi. Sunt localizate in alta parte ?

Nu am gasit terminalul 58d - de ajustare a intensitatii,ai idee unde e pozitionat pe pinout ?

Mersi.

Screenshot_20200729-225114_Drive.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!