Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Salut,

As avea nevoie sa schimb mufa usb din cotiera (nu e compatibila Apple). Din cate inteleg ar trebui deschisa cotiera cu totul pt ca doar trasa mufa cu o surubelnita nu merge din cauza picioruselor de fixare.
Exista vre-un filmulet care arata procedura ? Am cautat pe YT dar nu am gasit mare lucru pentru B8 si sincer mi-e frica sa trag de nebun pt ca am inteles ca plasticul ala are picioruse de fixare destul de fragile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fii interesat si eu pentru un part number pentru acea mufa din cotiera compatibila cu Apple. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cu E, F...la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat (si testat)  5GO 035 222 E

Modificat de mlpn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin..
Am reusit intr-un final sa scot usb-ul din masina si se pare ca cea cu F nu merge (eu asta am avut-o pe masina si nu merge). Poate stie @F l o r i n sa o faca se mearga... stiu ca se pricepe.

Edit - acum imi dau seama ca Florin poate se refera strict la mufa USB (care si aia se termina cu E - 5Q0 035 726 E). E foarte posibil sa existe si o varianta F care merge. Eu ti-am dat codul de la ansamblu de USB + AUX.

Noua mea problema este ca mufele nu sunt identice.
Atasez pozele .. Are cineva vreo idee ce sa fac ? Mi-e frica ca am nevoie de un alt cablu tras pana la MIB.

IMG_0074.jpeg

IMG_0075.jpeg
 

Am gasit unu pe net care a avut o problema similar (diferanta e ca lui nu-i puscau mufele in MIB) si a taiat muchia mufei ca sa mearga. Atasez poza

 

WhatsApp Image 2020-04-26 at 21.07.26.jpeg

Modificat de mlpn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am înțeles eu din ETKA, doar mufa fără litera la urma merge pe Apple si cea cu J dar care este doar USB, fără aux-in  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns @OviVal.
Te referi la mufa de pe ansamblul USB + AUX sau de pe cablu ? Cred ca e vina mea dar eu zic mufa la tot .. :)
Usb-ul din ansamblu l-am testat conectand-ul cu un cablu aditional direct in MIB si a mers carplay
Intrebar
area e daca modific (tai) mufa de pe cablu sa intre in ansablu merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai cablu, de ce nu-l Schimbi? Nu e așa greu. Îți trimit din elsa cum sa desfaci tunelul central sa tragi cablul, dacă vrei. Când ajung acasă, diseară. 
Cârpeli la un cablu de date, nu prea as face. 
M-am uitat in fuga aseară in etka. Din ce am văzut eu, verificând codurile PR, pare ca mufa ( tot ansamblul ) fără nici o litera la urma ar fi pt IPod ( deci deduc, compatibil Apple ) și cea cu J la urma care este doar cu USB, fără AUX. Dar se poate sa fi înțeles eu greșit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablu #Aliexpress RON 117.34  25%OFF | For Golf 7 MK7 Passat B8 MQB Tiguan CarPlay MDI USB AMI Install Plug Socket Harness
https://a.aliexpress.com/_d7WI69R

Mufa usb #Aliexpress RON 192.21 | OEM CarPlay MDI USB AMI Install Plug Socket for vw golf 7 mk7 beetle jetta passat b8 CC sharan Transporter seat 5G0 035 222 E
https://a.aliexpress.com/_Bf6OgbFB

Găsești la colegii care comercializează produse pt retrofituri. Vb cu userul @D@ny

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am rezolvat problema mea cu cablu in felul urmator: M-am decis sa tai piciorusul la mufa cu gandul ca daca nu merge oricum schimb cablul si ...a mers. Toate functiile merg foarte bine si nu am observat nici o problema de transfer. Mufa sta fixata foarte bine chiar daca nu mai are picisorul ala pt ca sta prins cu un clip.
Multumesc frumos de ajutor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot asta le fac. Piciorul nu este pt fixare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut datorita curiozității am descoperit acest spațiu pentru difuzor, știe cineva de unde poate fii alimentat acesta ? Subiectul este un passat b8 2016.

Am observat că în portierele fata, boxa de joase este alimentata separat de tweeter, iar pe fata de use exista un spatiu unde poate fi adăugat și alt difuzor de medii. 

Ce idee aveți pentru a le pune în funcțiune. 

Știu ca mulți se vor referiri la stație de amplificare separat dar cred totuși ca ar exista și alte modificări. 

 

Screenshot_20200505_181812_com.android.gallery3d.jpg

Cred ca acesta este difuzorul care lipsește. 

Screenshot_20200505_181815_com.android.gallery3d.jpg

Modificat de Madalin45
Am uitat se menționez tipul de masina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele spatii sunt pentru boxele suplimentare care vin impreuna cu sistemul de sunet premium dynaudio, nu poti pune pur si simplu niste boxe conectate la actualul mib ... sau poti daca vrei doar “galagie”; sistemul standard este gandit si echilibrat destul de bine.

 

 

 

89609A81-75D4-4DA9-98C9-ED6D5FA86889.jpeg

A33FE0E1-2E5B-4B56-8FAA-330619E76DEE.jpeg

C707F7E1-F12F-4D10-B97B-FFB9EC0BB9DF.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dețin o stație  dynaudio în 10 canale și aceasta inafara de conectica și alimentare are doua fire maro deschis care nu știu unde ar putea fi conectate. 

Sunt doua fire foarte subțiri de culoare maro deschis care ies din stație. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiBarbu

Va salut, detin passat b8, 2016, cu unitate MIB originala cu CD in consola centrala, fara navi, fara unitate in torpedo, fara antena pe masina. Cred ca nu suporta mirrorlink. As dori sa-l inlocuiesc cu o varianta din cele 2 fotografii, unitate si display, pentru posibilitatea de a face mirrorlink si un aspect mai placut, nu pentru navigatia masinii, nu am antena si nu cred ca merge fara antena. Se poate face aceasta schimbare? Si daca se poate face undeva in Timisoara, multumesc.

VW-Passat-3G-B8-Discover-Media-Navigationsystem-Monitor.jpg

5e7f04fa9fa72c1d53172cbe2720d54b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minute în urmă, AndreiBarbu a scris:

cu CD in consola centrala, fara navi, fara unitate in torpedo, fara antena pe masina.

se poate monta daca ai loc de unitate in torpedou, antena de gps probabil ca va trebui sa o pui undeva in bord (pe masina daca nu ai gaura trebuie sa faci si nu se merita). Iti va mai trebui si trimmul pentu noua navigatie. Apoi component protection (activarea) la reprezentanta, etc.
Sau mai simplu cumperi un discover media si trim si la aia nu ai nevoie de unitate in torpedou.
775163856_Discovermedia.thumb.jpg.50bb0203429d6bb0358ef27713e1baa5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau îți pui una after market și gata. 

Poți lua de la Akaiu de pe forum. Are marfa bună, am luat 2 Navi pană acum de la el... Si ieși binișor mai ieftin. 

Fără bătaie de cap cu CP etc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
5 hours ago, Aerofan said:

se poate monta daca ai loc de unitate in torpedou, antena de gps probabil ca va trebui sa o pui undeva in bord (pe masina daca nu ai gaura trebuie sa faci si nu merita). Iti va mai trebui si trimmul pentu noua navigatie. Apoi component protection (activarea) la reprezentanta, etc.
Sau mai simplu cumperi un discover media si trim si la aia nu ai nevoie de unitate in torpedou.
775163856_Discovermedia.thumb.jpg.50bb0203429d6bb0358ef27713e1baa5.jpg

Plus fibra optica.

CP se poate scoate din software acum, mai are de facut codarile si adaptarile necesare. Unitatea poate sa vina cu toate functiile activate, carplay, android auto, etc...trebuie instalat si portul USB aferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine de știut ca s-a evoluat pe zona de CP... 

Oricum e oarecare bătaie de cap și costuri... Bătaie de cap cu mirror link. Cu ce se zicea pe net ca ar merge, vorbesc de softuri pe telefon, nu prea merge decât pe unele Samsung... M-am chinuit cu o jucărie de asta la un amic vroia YouTube... Până la urmă i-am cumpărat o aplicație (am scris pe aici)... 

Merita sa te chinui dacă deja o ai, navigație mare zic... Altfel eu unul as merge pe AM... Cică e compatibila 100%  cu mașina, vede tot... Si ai android direct... 

Fac diferența între a mea și a colegului... El sta vreo citeva minute să-și bibileasca tigaia sa intre pe YouTube, la mine intra direct dacă am lăsat-o acolo la oprire... :)

 

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da vedeti bataie de cap de la Golf 8 in sus....Octavia 4...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, F l o r i n a scris:

Plus fibra optica.

?? Aia nu e pentru display digital si pentru Dynaudio? La colegul nu cred ca e nevoie ca la dotarile care le-a insirat legat de media cred ca nu are prea multe pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
10 minutes ago, Aerofan said:

Aia nu e pentru display digital si pentru Dynaudio

Ba da. Nu am citit deloc ce dotari are, din pacate...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiBarbu

Salut, multumesc de sfaturi, loc in torpedo am un loc decupat unde intra cartea tehnica, dar intradevar nu pare simplu, deci cu ce as putea inlocui cd din bord de 5 inch, astfel incat sa am o unitate de calitate original/sau nu, cu display mai mare, sa suporte bineinteles: radio, bluetooth, comenzi volan, mirror link ?

Modelul propus de voi, din poza, pare de passat b7, cred.

1655531267_Discovermedia.jpg.cd924247c790cb629e49cb2c9988d435.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai parca am scris mai sus, vb cu Akaiu... E user pe forum. 

Are mai multe variante din ce știu... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Căuta pe AliExpress

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • alecsino99
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!