Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Ioanid Constantin

Am observat fir-ar să fie.   Mă reorientez spre alceva.                                    3G1867410L QP3olive-ash satin.     

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mosnegutudaniel

Salutare tuturor ! În cercetarea mea prin setările AID-ului descoperisem cum să-mi schimb "acele" ceasurilor (culoarea roşie), dar nu mi-am notat şi am pierdut pe unde am umblat... Are cineva vreo idee ? Mulțumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

@Ioanid Constantin Salut , ai comandat de pe Aliexpress trim-urile ? Au sosit ? In ce stare ? Si eu sunt interesat de acest retrofit , ma topesc cand vad luminile pe usi si bord ... eu nu am deloc pe a mea si ma atrage ideea ! Astept raspunsul tau , mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

Am gasit sa iau trim-urile de pe usile fata spate , de pe o masina de Anglia , cele cu lumina alba pe usi ma refer , se potrivesc pe masina cu volan pe stanga daca ele vin de pe masina cu volan pe dreapta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin

Cele de pe spate se potrivesc,cele de pe față nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/29/2019 at 1:10 PM, cascadoru said:

cu doua zile in urma am incheiat cu succes 2 retrofituri importante ptr mine;

1. interfata Android inseriata cu sistemul media original instalat deja

Cum se comporta interfata aia, este buna, merita luata in calcul?

On 10/9/2019 at 12:15 PM, cascadoru said:

se poate inlocui displayul de la Discover Media Mib 2 cu unul de Pro? Ma intereseaza doar un ecran mai mare pe bord si sa fie Plug and Play, fara alte modificari hardware.

Ceva impresii dupa acest retrofit, functioneaza totul, sunt ceva dezavantaje?

Sunt persoane cu Passat B8 care au cumparat navigatie aftermarket? Recomandati asa ceva? Am acum Discovery Media, masina e din 2015 si mi-ar placea un ecran mai mare (macar de 8 inch) si utilitatea android dar nu sunt sigur ca merita sa iau in calcul vanzarea actualei navigatii pentru una de genul asta: https://navigatie-dedicata.ro/volkswagen/mib8918i-passat-b8-octacore-4gb-ram-32gbintern-slot-sim-4g.html

214121730_WhatsAppImage2019-05-28at11_04_30.thumb.jpeg.61417d39ebf870de0fad5fde994fbb3d.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este clar exact ce doresti dar incerc sa-ti raspund punctual.

1.Interfata functioineaza independent si este accesata de pe ecranul OEM cand ai nevoie de ea. Utila daca doresti neaparat sa ai android de sinestatator si sa pastrezi unitatea OEM.

2. MiB8918i are ecranul de 9inch si inlocuieste complet sistemul OEM. Ruleaza nativ android si ai direct pe ea google playstore. Are meniurile de MIB2.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma a montat cineva aftermarket faruri led https://www.carpartstuning.com/index.php?numprod=headlights-vw-passat-b8-3g-2014-up-led-bi-xenon-matrix-look&detalii=5990963&categorie=1   ?As fi dispus sa incerc, dar sa gasesc undeva sa le montez pe un B8.

Modificat de vrlmrcs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrlmrcs.

Eu le-am instalat singur(farurile), sunt plug&play, singura “problema” este ca opțiunea daylight este încă pe proiectoare, ar trebuie mutate firele dar mi-a fost lene.

In rest sunt ok..., faza scurta cam slaba,

 

4BF3777C-CBEC-43F0-B3C4-616739654905.jpeg

Modificat de Ionut_WTF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa asa cum spuneam si mai sus care ar fi posibilitatea sa pun la masina mea care este din 02.2015 cu Discovery media din prima generatie un display de 8 inch, cel mai probabil modelul de la B8 facelift. Este posibil? Colegul cascadoru a facut asa ceva la masina lui dar poate a lui este modelul cu facelift sau are o generatie mai noua de MIB. Pot inlocui ecranul cu unul mai mare sau trebuie un sistem complet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionut_WTF - nu trebuie mutate firele, cu vcds sau obd11 poti seta sa-ti apara in Car-light optiune pentru a opri luminile de zi de jos, astfel iti raman doar cele din far.

@Catalin M, poti pune linistit display de 8 inch fara sa schimbi unitatea din torpedou.  Eu am facut aceasta schimbare + interfata android auto. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionut_WTF Sa inteleg ca ai avut faruri modelul baza, adica halogene ( sunt 3 modele de grupuri optice) , si ai proiectorul din bara fata cu lupa dubla, una pt ceata, una pt luminile de zi?

Acum, cu noile faruri cum se aprind luminile? Adica cand ai butonul lumini pe auto, ar trebui sa ai aprinse doar luminile de jos, restul farului fiind plug-nplay , cum zici tu, ramane stins. Care parte a farului se aprinde pe lumini pozitie ?

Daca activezi meniul in MIB sa dezactivezi DRL, ziua nu mai ai nimic aprins. 

Se poate activa sa ai luminile de zi pe luminile de pozitie, care banuiesc ca la noile faruri se aprind pe banda de jos LED. Nu se muta niciun fir, totul se face din adaptari.

Trimite-mi fisierul cu adaptarile din 09 si te ajut sa codezi farurile sa ai luminile de zi pe pozitii. ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian,

Salut și mulțumesc pt sfat.

Salut OviVal,

Da, am avut modelul halogen și într-adevăr proiectoarele sunt cu lupa dubla.

In poza atașata mai sus am aprinse pozițiile și ceata, dacă îl pun pe auto rămân aprinse doar proiectoarele.

Ți-aș rămâne recunoscător dacă m-ai ajuta, am sa îți scriu in privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

~Aurelian~  Din ce an e masina ta, e tot 2015 ca a  mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionut_WTF trimite-mi fișierul cu adaptările de pe 09. Dacă nu știi cum se face, îți explic in PM. 
Din adaptări se activează și dezactivează fiecare “ beculeț “ in parte. ? Iar luminile DRL din proiectoare nu le dezactivăm, adăugăm meniu de activare-dezactivare in MIB, le ții cum vrei după, dacă schimbi becurile halogen cu becuri led, poți sa le ții aprinse și pe alea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Catalin M said:

~Aurelian~  Din ce an e masina ta, e tot 2015 ca a  mea?

Da, e 2015. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cu MIB1 ca la mine? Am postat mai sus poza cu versiunea mea. Am citit info pe net cum ca ar fi nevoie de MIB2 pentru asta.

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat rezolutia ecranului este 800x480 nu conteaza daca este Mib1 sau 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inlocuit trimurile de pe bord cu unele dde lemn si am observat ca cele de pe bord au fibra optica pentru ambient lighting. Passatul meu MY 2016 nu are din fabrica. sunt greu de cablat/ codat ca sa folosesc ghidurile de lumina originale? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rgb sau normala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea cu lumina alba ??? Desi daca nu e cu mult mai greu nu ma deranjeaza nici cea rgb

15942014963388092843337710618854.jpg

Modificat de uhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul inlocuirii navigatiei originale cu una aftermarket exista riscul sa nu mai functioneze unele optiuni gen sign assist, lane assist? Alte dezavantaje posibile?

Din cate imi amintesc la un moment dat nu am pus in slotul special din torpedou cardul de navigatie original si primeam erori la sign assist, am pus cardul si a functionat corect mereu.

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, uhu said:

Cea cu lumina alba ??? Desi daca nu e cu mult mai greu nu ma deranjeaza nici cea rgb

15942014963388092843337710618854.jpg

 Cu alba e usor, cu rgb e mai complicat 

Catalin -da - vorbeste cu @Akaiu07, el comercializează asa ceva, sigur te ajuta cu ceva ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am contactat colegul, nu se ocupa de ambient light...merci oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!