Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

Cristi esti multumit de vizibilitate pe timp de noapte? Ce bn arata culoarea asta. Hmmm

Link către comentariu

@lucaflo26: mersi.

Bai...nu ! :banghead: Am un sentiment aiurea de nesiguranta, pentru ca nu vad suficient de departe :banghead:

Si pentru ca nu sunt nebun si nu am inchipuiri, uite si dovada in poza:

Prima poza - farurile de S2, faza scurta

Pozele 2 si 3 - farurile de S3, faza scurta. Pe langa faptul ca sunt vizibil mai jos si profilul de lumina e aiurea la S3. Farul stanga bate o idee prea in stanga, iar cel din dreapta e clar prea jos.

O sa merg la Delcar, sa le reglam cu putina rabdare, cei de la Avia CT au zis ca sunt nebun si ca masina e perfecta :screwy:

Nu ma las pana nu le aduc la nivelul la care luminau farurile de S2 - pentru mine astea au fost perfecte.

 

IMAG2771.jpg

 

IMAG2786.jpg

IMAG2772.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Regleaza le singur dupa gustul tau si gata,  mai ales ca ai si element comparativ...

 

Aaa si legat de zgomote, murdarii si vene pocnite in cap...o sa te linistesti dupa prima zgarietura capatata. Si da...e inevitabila, timpul fiind singura variabila :))

Modificat de saibot
Link către comentariu

Bravo nu te lasa. Asa sunt si eu. Pina nu sunt cum vreau eu nu ma las. Mai ales cand e vorba de xenon. 

Link către comentariu

Mai fac o incercare, mai ales ca la S2 erau tot prost reglate de fabrica si tot la Delcar am rezolvat.

In extremis...da, o sa imi bag nasul singur.

In rest...ai dreptate :) 

Link către comentariu

wow cat de faina este masina si cat de detaliata este descrierea.

Multi km fara evenimente neplacute. Si cat mai mult zambet pe buze dupa 4000km.

Apropo ii schimbi uleiul dupa ce se termina "rodajul"?

Link către comentariu

@a17: mersi de aprecieri... O sa fie jurnal de bord/blog topicul asta :)

Dupa 5000km o sa ranjesc, asa e planul. Motive de OCD, nimic altceva :) 

Ma gandeam sa il schimb la 5000km...

Ma enerveaza ca sunt la munca, iar masina e in garaj...M-as da cu ea non-stop... :wub:

 

Link către comentariu

Am primit si CIV-ul.... cu stampila "Omologari Individuale Arad" :) Mi-era clar ca nu sunt 10 buc din 2.0TSI in tara, ca sa fie omologare de tip.

Conform CIV am masa proprie 1505kg. Producatorul da in catalog 1430kg. Presupunand ca CIV-ul a fost facut dupa COC-ul masinii (adica respectand procedura in vigoare), asta inseamna ca am optionale pe ea de 75kg... :o

In alta ordine de idei, aseara mi-am masurat...discurile. 340 pe fata si 310 pe spate. Yeeey, cred ca am frane de GTi :) (si motor de GTi si suspensie de GTi si directie de GTi si roti mai mari ca la GTi) :biggrin: Ma scuzati, nu si-a facut efect cafeaua, inca sunt cu OCD :P

O zi buna tuturor

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Merge sa te dai cu ea pe Adancata. :))

Hai cu rodajul ala sa facem un Bran, bara la bara :P .

Edit: in locul tau nu m-as bucura, ai placute mai scumpe, discuri mai scumpe...pai tu crezi ca o sa faci ca la dizal? Crezi ca o sa mergi 80k km cu discurile/placutele OEM? 

Ar insemna ca ti-ai luat tsi220 degeaba :tomato:

Link către comentariu

Pe Adancata nu se prea preteaza balena asta, e prea strans si tehnic, dar pe Nurburgring va ajunge sigur, singura necunoscuta este daca anul asta sau la anul, dar garantat va ajunge... 

E un alt vis pe "bucket list" si intentionez sa-l fac sa devina realitate, mai ales ca as avea si material tehnic cat de cat.

Branul....dupa ce termina astia lucrarile, au decapat si frezat tot pe acolo, nexam cu roti 19''.

PS. Vezi ca sa mergi tare nu inseamna sa umfli franele non stop, inseamna sa mergi curat :P

 

Link către comentariu

Succes in "subtierea" bucket list-ului. :)

Ia in considerare folierea "nasului" si a lateralelor/pasajelor rotilor + faruri si proiectoare. 

Link către comentariu

@cristi511: Tizule, as vrea sa foliez faruri, proiectoare si praguri. 

Capota - nu, pentru ca nu-mi place cum arata.

@V A L I: mersi fain.

Apropo, de Gti-ul de familie, am o cunostinta - impreuna le "stricam socotelile" istetilor de la Marketing: el e familist, are 2 copii sub 10 ani si are Gti. Eu "sunt doar 2" si avem Superb. Nah, sa moara aia de fac calcule ce masina cine trebuie sa-si ia :P

 

Inca ceva misto: ia ghiciti ce culoare am trecuta in CIV: GALBEN :biggrin:

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Tizule, hai ca intr-un tarziu am vazut si eu noul topic :)

Senzatie masina, vei descoperi si tu din ce in ce mai mult acest lucru si vei ajunge sa iubesti benzina probabil :)

Sa o stapanesti sanatos ! Asteptam mai multe detalii dinamice pe masura ce avansezi cu rodajul. Eu m-am limitat la 1500 Km, nu am mai rezistat, as fi stat peste jumatate de an probabil sa fac 5k Km :) - dar oricum eu merg incet in general, n-am unde sa o calc, Bucurestiul e o mizerie iar cand e putin loc liber stau baietii geana, doar doar sa te arda.

 

Link către comentariu

@CristiALF: Mersi Tizule :)

Sa stii ca am iubit benzina dintotdeauna, doar ca nu am avut curaj pana acum :) M-am multumit cu motocicleta - ca benzina

Link către comentariu

Foarte tare faza cu franele, chiar sunt mari fata de 312 fata / 28x spate  ce era pana acum .. :D

 

Link către comentariu

@bubu182: iti dai seama ca ranjet am avut, le-am masurat back to back, faceam aseara genoflexiuni cu ruleta prin garaj :) 

Daca erau si ventilate discurile spate - era maxim. Asa, sunt doar pline, oricum cresterea in dimensiune e binevenita.

On the downside: din cauza rotilor pe 19'', chiar si discurile astea mai mari par mici...

IMAG2728.jpg

Link către comentariu

Am un feeling ca au luat etrierii de 345mm si au pus discuri + placute o idee mai mici din motive de economie, consum, weight reduction.. etc

Poti verifica codurile si dimensiuni oficiale de la ai tai cu etrierii de pe G6 R .. poate ai noroc si la prima revizie de discuri (sau cand vrei tu) bagi discuri perforate de 345mm :D 

Succes!

Modificat de bubu182
Link către comentariu

@bubu182: din ce am cautat aseara, am gasit ca 340fatax310spate sunt franele de la G7 GTI Performance... 

E suficient setup-ul asta pentru moment, nu am up-grade frane pe lista de "to do's" 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Pe lângă faruri si praguri, să mai infoliezi si zona de încărcare de la bara spate + porțiunea (alveolele) de sub mânere. Primesc zgarieturi + oja de la domnișoare. :-)

Link către comentariu

Sa o stapanesti sănătos si muuuulti km fara probleme !

 

Modificat de caddy.fan
Link către comentariu

@75NOR Cu suspensia + jantele mari, ti-am zis, dar cand omului i se pune pata pe design, atunci se abate putin de la partea de functionalitate. Oricum tu faci in general drumuri pe asfalt bun, deci nu va fi o problema mare asta :D Mai strangi putin din fund unde e cazul.

Cu omologarea individuala, si a mea are la fel, nu are legatura neaparat cu cele 10 masini. Cam asa o dau baietii in ultima vreme am inteles din cauza faptului ca sunt mari diferente de dotari intre ele. Ma indoiesc ca 1.4tsi nu se vinde, e mult mai accesibil decat 2.0tsi.

Oricum restul nu mai conteaza, masina e geniala, arata asa bine cu rotile alea..

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!