Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

Crima ... si interior si exterior :D:D

Mi se pare mie sau interiorul e aproape identic cu cel de A6 C7 S-line  ? 

Link către comentariu

@bubu182: Bai, mersi de aprecieri :) Nu e Audi, hai sa fim seriosi, apreciez nota ta :) dar as zice eventual e wannabe Audi. Incepand cu forma scaunelor (mai ales reglarea lungimii sezutului), prelucrarea si calitatea fetelor de usi si mai ales - preferatul meu la Audi - haptica, sunt diferente clare. In momentul in care invarti orice comutator/apesi buton de A6 simti intr-un fel anume.

E ok la Superb, sunt fericit cu ce am cumparat si fericit cu ce am primit. Dar sunt "aware" de ce e in jurul meu. In fond, un A6 specificat identic costa dublu, deci...face sens. :)  

Inca ceva, ca esti audiofil: diferenta intre SoundSystem-ul de pe S2 si Canton-ul de pe S3 este asta:

- Per total se aude usor mai bine Cantonul de S3, dar trebuie tinut cont ca are difuzor central si subwoofer in portbagaj (S2 nu avea asa ceva)

- Totusi...e si cost saving: incintele acustice de joase de la S2 cu SoundSystem sunt absolut geniale, in sensul in care au o dinamica excelenta si sunt pozitionate la marele fix - cum stai in scaun, le ai chiar langa coapsa. Efectiv, la piese trase bine cu bass puternic, simti "pufaituri" de aer dinspre boxa in coapsa, fac boxele alea o ventilatie de zile mari. Conul si membrana acelor boxe sunt geniale

La S3, au mutat incintele de joase catre bord, deci catre genunchi cum stai pe scaun, iar dinamica lor e 50% din ce scoteau cele de S2. In mod cert, sunt mult mai slabe ca si membrana.

Overall sunetul este usor mai bun pe Canton, dar sunt usor dezamagit de cost saving, adica de scaderea calitatii incintelor de joase. Iar miscarea cu mutarea lor catre "genunchi", pe fata de usa mi se pare o tampenie. Spatiul ala suplimentar din fata de usa nu e bun de nimic - eventual poti pierde maruntisuri acolo, gen ruj-uri si alte shit-uri din astea... All in all, incinte per incinte, scazand dif-ul central si subwooferul, SoundSystemul de S2 ar fi fost mai bun decat Cantonul. Asa, castiga "la puncte" Cantonul si nu prin KO, doar pentru ca are 2 incinte specializate suplimentar fata de S2.

Sper ca face sens review-ul asta.... Cine are S2 cu SoundSystem stie la ce ma refer...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

E cam "pe acolo" :)) 

Scaunele tale se indoaie de la mijloc (gen scoica) ? sau alea sunt pe LK ?

 

LE: pacat de faza cu canton-ul, stiu ce zici cu boxa in dreptul coapsei, asa era si pe Octavia 2 .. si se auzea intr-un mare fel .. :( 
Macar sa dea overall o calitate mai buna subwoofer-ul si boxa centrala.. 

a61.jpg

a62.jpg

superb1.JPG

Modificat de bubu182
Link către comentariu

@bubu182: scaunele au reglaj pentru spatar, suplimentar pentru lombar pe 2 directii, iar pe inaltime poti regla separat inaltimea coapselor si a "fundului" :) 

Alea de SLine te imbraca mai bine - sunt mai inguste si au suplimentar reglare pentru lungimea sezutului - la coapse.

Ce au foarte misto cele de A6 sunt cele multicontur - le poti regla sa se stranga pe tine sau sa stea mai lejer, in functie de drum si dispozitie...

La S3, scaunele de Style si L&K sunt identice ca forma. 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
1 hour ago, ToniM said:

Super interiorul,pe asa fotolii sa tot stai cu covrigul in brate, insa vezi ca ai pe cineva la volan neras :))

Sa va bucurati de ea, si un +1 din partea mea pentru aplicarea foliilor de protectie, eu dupa un halogen spart din piatra, le "iubesc" ^^

Degeaba, tot am vazut si pe autostrazi "in afara" modelul, este o linie foarte reusita modelul actual, sau cel putin, pe gustul meu :)

Ha, ha, mersi de urari. Sa stii ca e ras, doar ca pe scalp :) 

Sunt fotolii, dar imi place ca nu te "afunzi" in ele, e ferma spuma scaunului, iar alcantara la fel. Daca ar fi fost mai apropiate de podea cu 3 cm ar fi fost perfect, dar asta e una din diferentele fata de SLine. Marketingul zice ca acel tipic client de Skoda nu vrea sa stea cu "dosul" pe podea :( 

Liniile - sunt de gustibus intr-adevar, imi place si mie acest limbaj de design skoda, mi se pare expresiv.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Iti mai zic o data si dupa ce am vazut interior ...foarte bine configurata masina!!!!

Cat despre difuzoare , pozitionare lor in fata , iti fac alta scena ...e o pozitionare mult mai ok decat cea in coapsa ...cu cat sunt mai departate de tine cu atat vor avea 'spatialitate", probabil driverele in sine sunt mai slabe, pentru ca pozitionarea lor in coapsa iti rapeste o gama larga de frecvente.... .Mai tine cont si de faptul ca difuzoarele au perioada de brake in ...membranele sunt inca rigide si nu raspund cum trebuie.

Link către comentariu

@motanelul: mersi de aprecieri.

Face sens ce spui - ref la spatialitate si la felul in care circula sunetul in masina. Nu sunt genul care sa asculte muzica tare - eventual sa si zornaie numarul pe hayon :banghead: - dar ma bucur mai mult de amplitudinea, profunzimea sunetului. Ce am comparat a fost la aprox 45% din volum (am aproximat 45% pe scala totala de volum pe care mi-o arata fiecare dintre sisteme)

Cand e frig afara si sunt si membranele reci evit sa trec de 15% volum, ca sa nu fortez inutil, pana se incalzesc toate cele din interior....

O sa tin cont de perioada de brake in a membranelor si mai fac un up-date peste 1 luna de zile pe tema sistem audio.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Superba masina :o Sa o stapanesti cu placere ^_^ 

Zi tu ce vrei de interior, dar mie daca imi faci un colaj cu scaunele tale si scaunele de pe A6, nu fac diferenta :biggrin:

 

Edit: Exact ce ziceam, abia dupa ce am scris ce am scris am vazut ca primele 2 poze sunt de la un A6(noroc de scrisul cu autovit si schimbator) si doar a 3a de la tine :biggrin:

Modificat de AllinDanut
Link către comentariu

Stiu ce zici de canton de aceea mi am permis la cea de a doua comanda sa renunt la el... din locul soferului imi place cum se aude dar ce m a dezamagit profund este ce aud cei din spate: mi au spus ca muzica este aproape un bufnet jos continuu (probabil de la subul din portbagaj desi niciodata nu a fost urcat mai mult de 3, intre 0-3) iar si mai funny a fost sa dau sunetul doar pe "boxele" din spate si am utilizat ghilimele pt ca asa par sa fie, de ghilimele :) ... aproape nu se aude nimic... pana si pe un superb cu sunet standard se aude spatele mai bine...  cei din fata se vor simti excelent este peste standard dar dc am avut o noua ocazie am scos cantonul... acum dupa ce l am avut/ testat consider ca nu prea merita 500 eur in plus.

7.3 excelent as zice :) cand o sa te dai la ea o sa sara probabil spre 9... dar ramane extrem de acceptabil pt ce stie sa faca motorul asta :) ... yummy.

Link către comentariu

@corbu33: Cred ca nu m-ai inteles in ceea ce am vrut sa spun: Canton este excelent, este exact ce trebuie pe masina asta si se aude foarte bine, doar ca ma asteptam ca saltul de la SoundSystem-ul din S2 sa fie mai mare, avand in vedere ca are incinta dedicata de subwoofer si incinta centrala de pe bord. Remarca mea a fost legata de faptul ca e "castigator la puncte" in fata SoundSystem si nu prin KO cum ma asteptam. De asemenea am spus ca incintele de joase ale SoundSystemului mi se par mai performante - poate si prin faptul ca neavand subwoofer, incearca sa-l emuleze pentru a-l suplini. Nu am spus in niciun moment ca nu-mi place Cantonul, chiar din contra. Sunt unul dintre acei oameni care privesc realist lucrurile, nu fac parte din categoria celor care au exaltari de genul "basculanta mea e cea mai tare" 

In plus, eu zic sa nu exageram.... Orice sistem audio e sensibil la reglaj. Nu vreau sa avem aici eterna si interminabila discutie de pe briskoda pe tema Canton :) 

Daca ai dat surround-ul pe "sofer", e clar ca in rest nu se auzea bine. Iarasi, faderul si balance conteaza cum sunt setate. Si, foarte important, atat timp cat nu folosesti un profil de sunet presetat si folosesti egalizatorul, tine de setarea de inalte si medii. 

In fond, suntem cu totii diferiti si fiecare isi directioneaza bugetul catre ce optionale doreste. :) 

Personal, consider ca-si merita aia 500Eur atat timp cat ai pretentii sa asculti calitativ muzica in masina si nu cantitativ. 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

 

@mike. mersi de info, cam asa stiam si eu ca trebuie sa se comporte benzina. 

O sa filmez...la un moment dat :) 

@RzzV: uite de aia ai tu scut, ca merge motorul rece :) 

 

Modificat de cristi511
off topic
Link către comentariu

Domnilor va rog sa nu faceti din topicul asta o "shaorma cu de toate". Multumesc.

Pentru celelalte discutii exista functia de PM care permite mai multi participanti.

Link către comentariu
11 hours ago, mike. said:

 

@75NOR: Poti, te rog, sa te filmezi cand conduci pe S prima oara? :)) 

.

Ai rabdare pana la15000km, cand termina rodajul :)) 

Link către comentariu

L am reglat cum trebuie... nici macar nu am stiut de (pre)setarile existente din fabrica pana foarte tarziu si nu le am mai testat:) iar surround-ul a fost pe all nu doar pe sofer... personal imi place sa setez toate liniutele si nu umblu niciodata cu setari facute de altii... reiau melodia in acelasi loc :)  sa vad cum se aude cu o setare cum cu alta... dar sa nu ma intelgi gresit overall se aude bine cantonul si este cel mai bun sistem audio pe care l am avut pe o masina doar ca pot trai fara dupa ce am facut in paralel test intre fosta mea :) si un standard ...pe spate am ramas surprins ca pe standard pare ca se aude mai clar si mai tare desi tot destul de slab ... deci "dezamagirea" desi e mult spus a fost daca dai balansul doar pe spate aproape ca zici ca nu ai boxe...

... in masina mereu a stat centrat, ca pozitinare spatiala a sunetului.

Unde este total depasit standardul este daca dai volumul la jumatate sau mai sus cam vibreaza treburile :) pe cand la canton totul este solid (clar fara vibratii) dar pt ca probabil max 1% din timp stau peste jumatate am zis pana la urma ca pot trai fara... si sa economisesc 500 euroi... departe de mine gandul ca nu se aude bine...poate si prietenul meu sa fi exagerat cum se auzea pe spate... recunosc ca nu m am dat jos sa ma mut in spate ca eram in mers :) si doar am facut misto de el ca eu din fata auzeam excelent... doar ca la vreo doua zile nevastamea cu copilul imi zice ca in spate nu prea aude asa bine ca ii vine tot sunetul din fata si asa am si testat balansul pe fata vs spate si ...

in plus ma gandesc sincer daca nu si alcantara poate influenta semnificativ acustica din masina... uite ce ecou ai intr o camera goala si vezi ce ecou ai daca ii pui o draperie. :) Nu stiu daca e cel mai bun exemplu dar eu asa simt textura de alcantara ... ca un material cozy pufos :) care ar putea avea ca efect claritatea sunetului si sa ofere o tonalitate cat mai plina "pufoasa" :) ... recunosc ca mi as fi pus dar pt ca :) 1100 eur nefiind un must ... am zis pas.

Modificat de corbu33
Link către comentariu
10 hours ago, saibot said:

Ai rabdare pana la15000km, cand termina rodajul :)) 

Very funny. :biggrin:Va fi la 5000km, bine ca sunteti voi isteti :P (tu si cu mistocarii de au dat like)  :P 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

@75NOR Foarte frumoase pozele. Mor dupa jantele astea...dar parca sunt prea scumpe per total jante+anvelope ca sa merite.

P.S. Ai facut plinul dupa ce ai facut pozele, nu? :))

L.E. @ToniM Nu ma refeream la el, ci la mine - avand in vedere ca deja am 2 randuri de roti pe 17 si ca nu am comandat din fabrica 19 - sunt 1300eur jantele + inca minim 600eur niste anvelope bunicele pentru ele. La el a fost alta poveste, din fabrica daca le iei platesti mai putin pe roti - plus ca eu nu puteam sa comand din fabrica 19" impreuna cu PDG, si la PDG nu voiam sa renunt.

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Nu sunt de acord cu "sunt prea scumpe .... ca sa merite" .... fiecare cu bugetul lui...cu gusturile lui...cu deciziile personale

Cat despre poze....

1195px-Bot%C3%B3n_Me_gusta.svg.png

Link către comentariu
1 hour ago, 75NOR said:

Very funny. :biggrin:Va fi la 5000km, bine ca sunteti voi isteti :P (tu si cu mistocarii de au dat like)  :P 

 

Link către comentariu

@RzzV & @ToniM; Mersi :) 

Da, dupa ce am facut pozele, am alimentat. Evident, doar Super Plus :) Direct din cisterna parcata in spate, caci pompele erau "long gone".

De altfel, benzinaria asta de Ardeal are un farmec aparte: "Super Plus", "Bleifrei", "Premium". Pacat ca strica "motorina" treaba :biggrin:

Am pastrat pentru final cadrul preferat..

DSCN4305.JPG

Link către comentariu

Pozele sunt de mare efect si din orice unghi arata elegant. Wölfe im Schafspelz (ceva de genul lup in blana de oaie) la ce motor are fata de restul Superb-urilor. E si o serie de clipuri pe youtube cu acest titlu :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Multumesc! Mai vazusem una la iesirea din Codlea, dar nu mai stiu exact daca se gaseste in aceeasi stare ca aceasta. Foarte frumoase pozele, numai bine!

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!