Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Uite un consum la masina mea "the best" consum dupa un drum de 200 km blue motione.

Ca fiabilitate depinde cum ai gj de masina , cum mergi cu ea etc...

Acum sa nu te gandesti ca nu o sa ai nociodata probleme..bafta

20160503_170022.jpg

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi MariusPD, tind sa am grija de masini ca sa ma tina , a ta este din 2012 achiziotinata de noua? Imi poti spune cum te simti in ea la drum de 200km? Adica este relaxant? Suspensiile sunt mai moi sau mai tari ? La jetta erau mai moi si nu simteam gropile foarte tare.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea este din 2011 si nu de noua ci la 180 mii km..acum am 220.. parca merge din ce in ce mai bine cu cati km are mai multi nu stiu de ce ?

Ma simt excelent in masina indiferent de numarul de km.despre suspensii pot spune ca sunt ok..despre gropi nu stiu ce sa spun ca unde sunt eu nu sunt ?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai convins o sa merg sa incerc unul neaparat :), spune-mi te rog la ce trebuie sa ma uit specific la acest tip de golf , ma refer la ce probleme sau "bube" au in general ? In afara de volant , distributie schimbată,filtru dpf,turbina...

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Egr... injectoare in general au si aceste probleme.sper ca tu sa nu ai "norocul" asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Îmi cer scuze daca conținutul pe care îl caut se găsește deja pe forum, am lecturat mai multe topic-uri dar doresc o părere actualizată si concretă. merita achiziționarea unui Golf V 1.6 FSI, fabricat in 2004 si cu un rulaj de aproximativ 180.000 km? Bugetul meu este în jur de 4200 eur, iar principalul competitor cred că este Opel Astra H, mai nou si cu mai puțini km. Personal, prefer Golful din mai multe puncte de vedere si am ales această motorizare in detrimentul TDI pentru că are o mecanica mai simplă, ceea ce cred că contează la o mașină veche. Mă interesează să știu dacă cei 180.000 km nu sunt prea multi si cat este de posibil să fac alte câteva zeci de mii fără investiții majore, în special la motor. De asemenea, îmi puteți spune orientativ la ce suma poate ajunge o testare completă intr-un service reprezentanță VW, pentru o mașină second hand? În afară de diagnoza computerizată si inspecția vizuală este necesar si un test de compresie la motor? Orice alt sfat este binevenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logan sau o masina de clasa mai mica in banii aia, gen mitsubishi colt, hyundai i20, ford fiesta.

 

Orice golf ai luat necesita la un momoent dat investitii, si pot fi multe, de la sonde lambda, la amortizoare, bucse, bielete, bujii, fise, bobine, pana la a segmenta motorul pt ca iti consuma ulei.

 

Daca bine stiu 1.6 fsi e pe lant? deci inca nu motiv sa nu iei aceasta motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaseste si Golf 5 absolut decent daca mai pune putin peste 4200.

Nu as cauta alternative Logan sau celelalte enumerate doar pt cateva sute de euro in minus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am zis sa caute celelate masini pentru ca vin cu mult mai putini km, la 4200 euro nu iei golf benzinar cu sub 100 000km, iar de acolo incepe distractia de obicei, o distributie, frane si ce-am scris mai sus. 

 

cumparati prima masina de la unic prop ro, benzina motor mic si putini km asta ca sa nu bagi mult in ea:

 

http://autovit.ro/anunt/mitsubishi-colt-c50-ID7GhI3p.html#787ae481bc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaseste si diesel in banii aia. Benzina cu atat mai mult. 

Coltul si celelalte, chiar daca au km mai putini, nu vor merge ca Golful.
Eu nu m-as gandi de doua ori, mai bine sa repar ocazional un Golf decat sa ma bucur la km din bord la un Logan sau Colt.

LE: vorbim de o masina de 10+ ani, variante aftermarket se gasesc pt majoritatea pieselor si problemele deja se stiu de mult de toti mecanicii.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, motorul ale distribuție pe lanț. Si eu m am gândit că, mai bine iau mașina puțin mai rulată si mai veche, dar mai "premium", decât una cu doi ani mai nouă dar oarecum inferioară dpdv calitativ. Nu am spus că nu sunt dispus sa investesc bani în ea, doar că as prefera sa investesc bani în timp, si nu imediat după achiziție. Care este durata de viață fără investiții majore, presupunând că nimeresc un motor decent? La diesel am văzut o mulțime trecute de 300.000. 

Modificat de bardhere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am achizitionat Golf 5, motor 1.6 dar varianta MPI, din ce am citit acest motor ar fi mai putin problematic decat cel FSI, daca bineinteles esti dispus sa faci un mic compromis in ceea ce priveste consumul (12-13 oras, 7-8 exterior (cel putin asta am eu in aproximativ 2000 km)). FSI-ul ar trebui sa aiba cam 1l in minus la acest consum. Mare atentie la ce cumperi, cele aduse de samsari nu prezinta incredere, in proportie de 90% au vicii ascunse, dupa aproximativ 2 luni de cautari, timp in care am vazut cel putin 25-30 de masini am hotarat sa iau direct din Germania (tot prin intermediul unui samsar dar pe care il cunosc bine), proprietar neamt (masina a avut 250k km, an 2006). Investitii dupa achizitie strict piese plus manopera = 750 euro, iar aici au intrat urmatoarele: bielete antiruliu fata-spate, 2 tampoane motor, kit distributie+pompa apa+curea accesorii, intinzator curea accesorii ulei, filtre, electrovalva compresor, bujii si fulie alternator.

Ti-am dat mai multe detalii ca sa-ti faci o parere, in mod normal astea au fost singure investitii pe moment, masina din punct de vedere tehnic se prezinta foarte bine la cei 250k km. Un alt aspect a fost pretul de achizitie, 3700 euro in contract + 900 de euro transport platforma + commision samsar. Pretul final este destul de mare comparativ cu ce poti gasi la noi, tinand cont de faptul ca masina este varianta Trendline cu dotari destul de modeste, dar a fost alegerea mea si pana acum sunt multumit. In plus sunt convins ca nu am fost pacalit, masina a venit cu cauciucuri vara/iarna (4 din ele aproape noi), 2 seturi de jante, table si aliaj + 75% benzina in rezervor.

In concluzie, iti recomand sa mergi pe VW Golf 5 la bugetul pe care-l ai, sa nu te sperii daca vezi peste 200k in bord, oricum ar fi mi-e greu sa cred ca vei gasi ceva sub, km reali, nu te grabi in alegerea pe care o faci si sa ai disponibil dupa achizitie cel putin 1300-1500 euro.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3700 +900+ 750 + restul taxelor de inmatriculare (100 rar/taxa 200 euro sau cat e)= 5700 euro.

 

Poate urmeaza sa schimbi 2 amortizoare, poate 2 discuri, poate 2 anvelope, poate se duce 1 sonda lambda sau cine stie, poate nu, si voila 6000 euro pentru un golf 5 1.6 mpi cu

250 000km.

 

La 6000 euro imi iau masina cu 50 000km, si 3 ani nu am investitii majore. Trebuie sa incepeti sa ganditi altfel.

 

Singurul motiv pt care mi-am luat diesel cu multi km, a fost pt ca merg doar extern, am decont, si ies cel mai ieftin ron/km. 

 

Un mic exemplu in 40 000km am consumat ~2200 litri de motorina din care mi-au fost decontati 1500 litri la 2 locuri de munca simultan si e masina personala nu de serviciu, la serviciu avem alte masini, deci ca sa circul 40 000 km am platit 700 litri de motorina, insemnand vreo 4000ron in 3 ani + rca. Din asta rezulta ca am mers cam cu 10 lei/100km. Am decis sa-mi gestionez banii spre alte hobby-uri (munte, mare, geologie, cabane si trasee) decat sa-i pompez in combustibil. Asta e si motivul pentru care unii ies de 2 ori pe an cu masina din oras si altii saptamanal.

 

 

E drept am mai pompat vreo 3000 euro in masina pt piese sa o aduc la un anumit nivel, insa asta e alta discutie.

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tine de optiunea fiecaruia, am stiut de la inceput ce costuri va presupune masina, am avut in ultimii 3 ani masina de serviciu si a fost foarte bine. Acum situatia s-a schimbat iar fara masina e mai greu. Eu voi face maxim 10000 km/an, iar cu masina asta nu stiu daca voi ajunge la 300k, voi mai schimba una-alta dar nu vor fi costuri indecente. Masina vrem sau nu, chiar este un lux, cele noi au niste presturi astronomice, iar pentru cele sh costurile de inmatriculare sunt fabuloase raportandu-ne bineinteles la castigurile medii din Ro.

Din curiozitate as vrea sa stiu care ar fi optiunile tale la 6000 euro (masina sh inmatriculata cu revizie facuta si ok din punct de vedere tehnic) si mai putin de 50k km.

Modificat de Smiley_69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt o gramada de masini in 5000-6000euro benzina cu putini km care sa nu ceara aproape nimic inafara de revizie. si eu fac parte din categoria care si-a luat masina cu multi km alergata din NL si am bagat o caruta de bani raportat la valoarea masinii in ea , doar de dragul constiintei, insa uneori regret alegerea facuta uitandu-ma la variantele concurente.

 

http://autovit.ro/anunt/hyundai-i30-ID7GhD0H.html#a5fed4daf1

http://autovit.ro/anunt/mazda-2-ID7GhgMX.html#a5fed4daf1

http://autovit.ro/anunt/hyundai-i20-ID7GhKKw.html#47be0792e5

http://autovit.ro/anunt/dacia-logan-ID7GhtkW.html#fb4ffc0f21

http://autovit.ro/anunt/ford-focus-ID7GhcmX.html#fb4ffc0f21

Chiar in weekend am fost la munte cu cortul, cu un logan 1.4 mpi, 4 persoane + bagajel full, 2 corturi, si 2 valize mari, maruntisuri. Intradevar diferenta de confort se simte intre logan si golf 5, insa nu e asa de mare cum se vehiculeaza, cate drumuri lungi de peste 5-6 ore faceti pe an sa se simta nevoia unei masini confortabile de-a dreptul? in plus golf 5 nu e o masina premium si nu e o masina care triumfa la confort, vrei confort ia-ti un A6 sau ceva pe perne de aer, deci nu mai dati argumente de confort cand vine vorba de golf 5. Dotari, nu prea are, singurele dotari utile pe golf 5 sunt scaunele incalzite, pt cine le suporta, si xenon-ul, restu sunt de umplutura, de sa fie pe hartie, le folositi odata la 6 luni, gen mirror down sau mai stiu eu ce, dai cu spatele odata pe luna, sa-mi coboare oglinzile. 

 

Ti-am zis, exista optiuni mult mai bune in acel buget, si e pacat sa instigam samsarii sa aduca tot mai multe masini de 250-300 000km, iar noi sa cadem de prosti, pasionati care "restauram" masini cu piese AM. Sunt destule exemple pe forum cu oameni care au luat masina alergata, au pompat inca pe cat au dat pe masina si tot nu merge cum trebuie.

 

LE: Am uitat sa zic ce era mai important, in cateva mii de euro, nu vad ce pretentii poti sa ai in materie de aia nu e confortabila sau aia nu are dotarea X, cand vorbim de o masina de 10-15-20 000euro, da! dar la o masina de 3-5000euro, ia masina mai putin rulata, mai fiabila,mai intretinuta si ce e mai important, ia masina care si-a pierdut valoarea de cumparare cel mai rapid, pentru ca primesti mai mult decat platesti, la Vw cat si la alte masini (toyota) din cauza renumelui platesti mult si primesti putin.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5 1.6 MPI Comfortline se gaseste la aprox. 4000e in Germania. La care adaugi drumul, inmatricularea.

Am vazut varianta asta recent adusa cu 150k km si cat m-am uitat la ea nu am avut nimic de reprosat.

Totul parea in stare impecabila, fara nici un reper vopsit si fara rugina pe dedesubt. Nu apucase sa se aseze praful de Romania pe ea.

Alta varianta, adusa acum 2-3 ani, 1.9 TDI 105cp cu 270k km la 4800e, a trecut de 315k si merge fara nici o problema majora.

Raman sa cred ca 4500-5000e e un buget ok pentru un Golf 5 corect. Doar ca trebuie avut grija la cumparare, pt ca exista si destule neingrijite sau chiar epave.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca problema mare legata de samsari este ca aduc masini de minim 250-300k km, pe care le vand cu 100-150k in bord iar cumparatorul chiar se asteapta sa aiba o masina buna, cand de fapt cumpara doar un interior curat/intretinut si o multime de optiuni inutile, menite sa ascunda adevaratele probleme ale masinii. O masina care are reviziile facute la timp, piesele schimbate la timp, functioneaza foarte bine si la peste 200k, fara investitii majore ci doar de intretinere asa cum este normal.

Cred ca ne speriem prea tare sa nu cumva sa bagam multi bani in masina si pana la urma chiar asta ajungem sa facem.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am 24 de ani, si urmeaza sa achizionez prima mea masina. Pana acum ma uitam la modelele de Mazda 3 (2003-2007), care dupa ce am cititi o gramada de review-uri mi se pare o masina fiabila si buna, insa sunt foarte putine de vanzare pe piata. Asadar, m-am gandit ca ma uit si peste VW Golf 5, din care oferta este mult mai mare. Din ce am citit, 1.6 MPI pare o optiune buna, desi consuma putin mult, in schimb e o constructie sigura si de mult utilizata de VAG. Acum cateva zile, am aflat ca un coleg de servici o sa scoata la vanzare masina lui, Golf 5, din 2007/10, cumparat de la reprezentanta de el, cu 100 de mii de km reali. Tipul cere in jur de 5500 de euro pe ea, care din prima mi s-a parut putin cam mult, dar dupa niste cautari pe olx si pe celelalte siteuri de vanzari/cumparari (inclusic mobile.de), imi pare totusi un pret acceptabil, pentru o masina cu un istoric cunoscut fara vicii si probleme ascunse. Ce ziceti despre acest pret? Merita sa investesc mai mult in cumparare de masina, daca stiu ca masina era intretinuta si probabil n-o sa am probleme la motor, transmisie, etc inca cateva zeci de mii de km? Mersi anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da link cu masina, sa vedem niste poze cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti convins de istoricul masinii, si proprietarul stii ca nu a fost neglijent cu ea - ia-o. Asa masina este mai buna decat droaia de masini "la pretul pietii". Masinile bune si "cinstite" intotdeauna sunt peste acest "pret".

Pune totusi niste poze - int ext.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am poze deocamdata. Poate intr-o zi fac niste poze in parcare la firma, dar cum nu a pus ca si anunt inca nu am nici eu. Dar arata chiar ok masina, zice ca nu a fost lovita, a fost doar zgariata de cateva ori, iar la fiecare sfarsit de an a fost vopsita pe locurile unde trebuia, din cauza ca tipul avea (si are si acum) casco pe ea. Carte service nu are, numai pentru primii 2-3 ani, din cauza ca i se parea scump, si a dus la un service destul de ok din Cluj (Donath Service). In schimb are toate alimentarile scrise intr-un tabel, cu situatia de km si zice ca a avut consum 8,7, cam 70% din oras, 30% afara, ceea ce mi se pare iarasi ok.

Modificat de matyi92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxa de timbru/poluare etc, sa nu fie recuperata pentru ca vei plati destul de mult.

Modificat de Smiley_69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de mult ce inseamna? Am incercat printr-un calculator ce am gasit pe net, si suma era destul de mica. Jur de 100 de euro. Proprietarul zice ca este Euro 5, si ca a platit ceva taxa candva, dar nu mai stie ce era de fapt. Eu ma gandesc ca taxa asta ar fi trebuit sa fie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

doresc sa mi achizitionez un golf 6 1.6 105 cp motor bluemotion

pareri va rog

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!