Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

Teoretic, daca m-as lua dupa profil, D3/D4 erau mai profilate pentru zapada, A4 s-ar putea sa fie mai bune all-around, adica si pe asfalt. Desi eu am D3-uri la Peugeot si sunt extraordinare peste tot. 

Bani aruncati....depinde. Si eu puteam sa iau anvelope cu vreo 275 lei/bucata. Ce zici, oare am aruncat cu banii aiurea ca nu le-am luat pe acelea? :) 

Stiu teoria cu Rusia = Finlanda. Eu insa, cate vreme voi putea lua Finlanda pentru 150 lei in plus la 4 buc, o sa aleg mereu aceasta varianta. Stiu de oameni care au avut acum ani de zile Finlanda, dupa care nu au mai gasit si au luat Rusia. Dupa care nu au mai vrut Nokian... Poate intre timp lucrurile s-au mai imbunatatit, adica si eu luam Rusia daca nu gaseam Finlanda, dar astia sunt piticii mei.

Pretul e mare pentru ca exact cum spunea si @Andrei1980 sunt dimensiuni atipice care te rup la buzunar :banghead: . Imi spuneau si vanzatorii azi ca sunt scumpe datorita dimeniunilor atipice, radeau de mine :) . E aiurea cand ai astfel de dimensiuni ciudate, stiu. Daca stric una clar trebuie sa fac comanda, nu gasesti pe nicaieri pe stoc cred, ca nu se cer/vand. 

In alta ordine de idei:

1. Ma bate gandul sa imi pun folie pe faruri. Intrebare: unde - recomandari ?

2. O ceruire exterioara (am inteles ca nu e mult, gen 120-150 lei ?) e buna la ceva, o recomdati? Daca da, iar - unde ?

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Mi-am expus o părere nu am zis ca ai greșit sau ba. Sunt banii tai, piticii tai :).

La duster am nexen winguard si am dat 1200 cu montaj pe 4 bucăți. Fiecare face ce consideră cu banii dar există variante unde mai ieftin nu înseamnă mai prost.

In alta ordine de idei:

1. Da. pune folie de protectie pentru că plasticul farurilor este mai subțire ca la generațiile anterioare. Eu am pus după ce am ieșit din iarna si imi pare rău. Am urme de pietricele...

2. Am dus masina la ceruit prin iulie, ceara pe culoare, si inca se mai simte efectul. Se formează brobobele mari de apă pe vopsea care se scurg usor. Eu spăl masina chiar și de 3x pe săptămână, fără sa o șterg. :)  

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Si eu am avut Tigar de iarna pe Polo si si-au facut treaba super decent, nu ma intelege gresit. Dar acum la masina asta noua am zis sa ii iau anvelope pe masura si sa dau si un pic in plus pentru pitici. Repet, oricum toate cele brand sunt scumpe la dimensiunile mele.

Pentru faruri - Lumar parca, nu? Am inteles ca exista si ceva mai gros/cauciucat/rezustent desi nu ma tenteaza.

Ceara deci ajuta doar la faza cu apa sau mai protejeaza putin si la altceva?

Ma gandesc si la un tratament aqua.. pentru geamuri, imi zicea cineva ca e super multumit, l-a costat 120 lei parca si a tinut 6 luni.

Link către comentariu

Daca nu te deranjeaza pe tine sa faci putina miscare, Turtle Wax Rain Repellent (daca mai gasesti) sau ProX isi fac treaba foarte bine, costa maxim 20 de lei un flacon si iti ajunge minim un an (cu o aplicare pe toate geamurile, o data la 3-4 luni).

Link către comentariu

Oho, Tizule, traiesti pe picior mare la faza cu cauciucurile!! :))

Daca vrei un tratament super ok pentru masina, iti dau in privat un detailer super ok.. te costa in jur de 250-300 lei tratamentul, dar merita.

Eu o sa o pregatesc pe a mea de iarna dupa ce-i pun anvelopele de iarna Nokian "made in Russia" :P

Iti poate recomanda tipul de la detailing si unde sa-ti pui folie pentru faruri.

Felicitari pentru achizitia anvelopelor, e foarte bine ca stii ce vrei!

Toate bune,

Link către comentariu

?, ce sa fac tizule, la mine costa mult sa tin aproape de pamant(zapada).

Ce contine acel tratament? Poti sa-mi dai numarul, da. Orice informatie e bine venita.

@MyKe: asa este stiu, merci de info. Am vazut si eu pe net cum se aplica, doar ca nah...teoretic nu ma pricep. 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

La mine, ceara rezista breo 3 luni. Ar fi bine sa o dai pe la sfarsitul lui noiembrie, sa tina pana prin martie.

Link către comentariu

Pentru iarna eu nu pot sa ma opresc din a recomanda Sonax Xtreme Protect and Shine NPT si apoi Sonax Brilliant Shine Detailer dupa spalare. Mizeria se depune mai greu si se ia mai usor, exact ce trebuie pe timp de iarna. Durabilitatea si comportamentul hidrofob sunt peste orice ceara.

Pentru geamuri Pro-X Rain Shield face treaba buna, este usor de gasit si ieftin. Se aplica foarte usor, nu-ti trebuie inca o facultate pentru asta ;)

Link către comentariu

Uite cine stie , Toni e mereu cu recomandarile bune in materie de detailing, Merci ! :cheers:

@CrS1985: Merci Tizule, am sunat azi omul si am vorbit. Sunt foarte convins ca omul face treaba buna, doar ca eu nu am nevoie sa dau 300 lei pe o spalare, curatare aparatori de noroi si alte tampenii, ca sa folosesc efectiv doar sealant-ul ala. E mult pentru nevoile mele absolut primare in materie. Uite, recomandarea lui Toni pare de departe cea mai buna pentru mine, mai ales ca il iau si il aplic singur. Si la o adica chiar daca nu ma pricep ca si profesionistii, imi permit sa gresesc 20%, nu ma costa nimic, pot da si dupa 2 luni iarasi daca doresc.

Cu farurile inca nu sunt hotarat unde, de care... Ce fel de folie recomandati, care e cea mai buna si unde? Ca pana acum toti cei cu detailingul au ei pe cineva cu care colaboreaza bla bla..nu ma pot duce la oameni fara sa fac nimic detailing si sa ii pun sa ii aduca pe respectivii, e aiurea.

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

@CristiALF Ok, Tizule, zi-mi cum iti iese cu ce ti-a recomandat colegul toni, poate ma bag si eu :)

Nici pe mine nu ma dau banii afara din casa, nu ca m-ar fi dat vreodata, deci orice economie e binevenita :D

 

Link către comentariu

@CristiALF: pentru folie poti sa mergi la cei la care am fost si eu, Detail Protekt. Doar mi-au pus folia, nimic altceva. La tine farurile sunt si mai noi si nu au nevoie de polish.

Folia pe care o folosesc este Llumar, are cam 200 microni si o transparent foarte buna. Mie mi s-a parut cea mai buna fata de ce am mai vazut. Este si destul de scumpa, nu zic nu.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Asta se intampla cand iti iei masina noua intr-o tara in care exista Logan-uri preparate RS, S, AMG si probabil mai nou TSI 4motion Alltrack. 

Sper sa prind unul dasta in actiune intr-o buna zi. 

image.jpg

image.jpg

Link către comentariu

Da @B_o_g_d_a_n, asa este, chiar vorbeam cu sotia azi. Ideea e ca imi placeau chestiile alea acolo. Am zis ca probabil le voi lua acum si daca iar raman fara ele, probabil ma voi lasa pagubas. Pe langa faptul ca imi placeau, mai e si chestia ca nu stiu cum se vede diferenta din locurile respective fata de restul, poate e mai matuita culoarea gen. Daca le pun la loc, arata ca nou :) 

Cu ce naiba pot curata acele resturi de cauciuc si vopseaua din zona respectiva a.i. sa nu fie nici o problema pt vopsea ?

 

Link către comentariu

Woooow :o Nu stiu daca sa rad sau sa plang.

Resturile le poti curata cu o solutie de bitum sau inlaturat adezivi. Gasesti prin Carrefour Caramba Aufkleber entferner, pentru adezivi, curata bine si miroase frumos :) fata de alte solutii care miros a solvent.

805768_BB_00_FB.EPS_1000.jpg

Link către comentariu

@CristiALF Of, Tizule... din pacate ti-a fost reamintit si tie ca traiesti in Romania, unde frustrarea si invidia au atins cote maxime.

Eu m-am impacat cu ideea si incerc sa nu-mi mai fac nervi, te-as sfatui si pe tine sa sa faci la fel.

N-ai cum sa te pui la mintea unor animale bipede care nu gandesc... atata pot, atata fac.

Chiar imi pare rau ca ti s-a intamplat asta, mai ales ca-mi dau seama ca te simti cum ma simteam eu :(

Capul sus, noi sa fim sanatosi, ca fierul se repara!

Dai cu solutia pe care ti-a recomandat-o toni si parerea mea e sa nu-ti mai pui denumirea inapoi, las-o alba.

PS: As vrea sa ajung si eu maine la Junior, sper sa nu intervina nimic!

Cheers,

Link către comentariu

Masina nu e niciodata parcata in locuri dubioase, era la un mare bulevard unde e parcata de vreo 3 luni in timpul saptamanii, cu spatele spre bulevard. 

Merci @toni de recomandare, am trecut azi prin Carrefour si am luat, 11 lei costa pentru cine mai e interesat. Maine dimineata ma duc sa spal masina si dupa-amiaza o sa ma pun pe frecat sa vedem ce iese...

@CrS1985 asa este, stiu.. Te asteptam maine la intalnire atunci!

 

Link către comentariu

Urata intamplare... din pacate asta e Ro .. alltrack sunt mai rare, dar sunt multi cu R-line care li se fura placutele.. desi cu alea e netul plin.. la 5-10 lei .. 

Las-o clean parerea mea, masina arata f bine :D 

Intrebare: CASCO-ul nu acopera si vandalizarea de genul asta?

Ai mare grija cu frecatul la masina, de obicei spray-ul ala se da pe lipiciul in sine si se lasa 1 min ca sa actioneze, apoi il face "muci".. si se sterge cu carpa.

Incearca cu o carpa microfibra sa indepartezi cat poti din dublu adezivul ramas.. si apoi sa dai cu solutia respectiva.

Link către comentariu

Mai intai sa sterg tot, sa vad cum arata, si pe urma ma mai gandesc.

Casco acopera normal, dar am fraciza de 100 EUR, asa ca oricum e mai putin probabil de atat toata reparatia. Luni o sa sun la PBN sa vad cat costa cele 3 badge-uri originale.

O sa incerc mai intai sa iau cat pot din cauciucil ala normal, inca mai e destul. Si asa este, solutiile de genul asta se lasa sa actioneze 2-3 minute in general, scrie si pe ele. 

.

Link către comentariu

Io zic sa o faci clean look. Poate data viitoare ti le-or da jos cu un cutit si dupa aia plangi, ca trebuie si vopsita... Din cate vad, astia or fost gentlemeni, ca vopseaua e intacta. Treaba ta. Parerea mea e ca-ti faci singur de lucru :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!