Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

Mda..ce ne-am face noi fara speranta asta... :rolleyes:

M-am intors de la mare, am ajuns la vreo 3250 Km pana in prezent. 

La intorcere pe A2 vreo 3 cr***ni (ca altfel nu ii pot numi) mi-au facut o mie de nervi. Numai la noi se poate intampla ca pe sosele sa avem astfel de specimene care merg pe banda 2 si pur si simplu nu vor muschii lor sa te lase sa ii depasesti. Ajungi in spatele lor, astepti sa te vada si sa se simta - nimic. Dai semnal de depasire - nimic. Iar mai astepti - nimic. Le dai flash-uri - nimic. Ii claxonezi (:o) ca ce dracu mai poti face ?! nu o sa ma apuc sa depasesc pe dreapta pe autostrada - nimic , ei pur si simplu nu se dau la o parte ! Si cu siguranta daca aveam o masina normala, dupa ce i-as fi depasit, s-ar fi luat dupa mine sa ma depaseasca la loc, ca asa sunt specimenele astea, sunt plini de "mandrie". "Noroc" ca probabil ii tempereaza cele 2 tevi si inscrisurile de pe spate si dupa ce m-au tinut Km intregi, cand in sfarsit s-au dat la o parte, nu au venit sa ma depaseasca iarasi.. E aventura la noi pe sosele..

 

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Salut,

Tin sa fac si eu un comentariu, off topic, apropo de remarca ta cu mersul pe autostrada.

Sunt extrem de enervante aceste specimene, mai ales ca habar n-au sa mearga pe autostrada.

Banda a 2-a se foloseste doar pentru depasire, nu sa mergi ca "mortul" pe ea, ca vrei tu sa depasesti rulote, camioane etc si pe urma ii uita Dumnezeu acolo.

La mine in 99% din cazuri se dau imediat la o parte cand vad in oglinda despre ce e vorba :) Mai sunt si ambitiosi cu 320d etc, dar se linistesc repede.

Scuze de off topic.

Mult succes la garantie! :)

Modificat de CrS1985
Link către comentariu
11 minutes ago, CrS1985 said:

La mine in 99% din cazuri se dau imediat la o parte cand vad in oglinda despre ce e vorba

Scuze ca ma bag si eu, dar cum vad ei in oglinda retrovizoare despre ce e vorba?:D

Link către comentariu

Se vede ca vine ceva "suparat" :); RS-ul are o alura greu de confundat :)

Scuze din nou de off topic, m-a "provocat" colegul black999 :P

Link către comentariu

Adevărul e ca sigla rs e un brand cunoscut in romania, si nici culoarea nu te duce cu gândul la trabant ☺

Dar cred ca ati putea fi si voi mai răbdători cu ceilalti; traficul e ca bac-ul, nu poate trece toata lumea cu 10.

Cristi, ai făcut cumva vreo poza pe la mare sa ne delectam si noi?

Link către comentariu

N-am eu probleme cu off-topic-ul pe aici, stati linistiti. De moderatori sa va faceti griji..

Asa este, sigla aia de RS si culoare, n-ai cum sa gresesti cu ce e acolo ;) 

Poze - n-am decat ce am postat, masina a stat exact in acel locsor de la venire pana la plecare, n-am mutat-o nici macar 1 cm :D . Nu obisnuiesc sa fac prea multe photo-sessions , plus ca masina nu era prea curata. Maine poate ajung la spalatorie, depinde si de vreme...

 

Link către comentariu
6 minutes ago, CrS1985 said:

RS-ul are o alura greu de confundat :)

De acord cu tine, doar ca mai sunt unii care-si "fac" masina RS avand doar 1.6 mpi sau altceva. Pai nu s-ar simti cei cu 320D pacaliti sa se dea la o parte in fata unui 1.6 mpi? :D (strict un exemplu cu versiunea motorului)

Ca pana la urma... chiar si cu un motor mai mic si aspect de RS poti sa vii lansat ca sa pari suparat. :D

Cristi, chiar daca masina a stat in acelasi loc, puteai sa te misti tu cm cu cm pe langa ea, dimineata, la pranz, seara si noaptea si acum aveai ce poze sa postezi. :)) Mai ales ca zici ca nu era prea curata, seara tarziu sigur iesea ceva frumos. :D

Link către comentariu

Eu precis nu stateam in spatele lor... dadeam flashuri de cateva ori...pe urma rezolvam eu treaba, clar la noi multi habar nu au sau fac pe politistii si nepasatorii... Ce consum ai avut pe autostrada ? 

Link către comentariu

Mai usor cu flashurile si cu statul in fundul altuia, politia se plimba in masini normale neinscriptionate cu pistolul laser, daca nu pastrati distanta fata de cel din fata va opreste si va da amenda, lucru dovedit in ultimul timp de un reportaj facut la tv. Am fost vineri Buc- Bg cu un logan 1,4 mpi, cu 140 km/h constant toata autostrada, erau cel putin 5 care mergeau 110 si ne-au depasit dupa ce s-au simtit ofuscati ca ii depaseste un logan.

Link către comentariu

Da, stiu de chestia asta, au dat si la tv. Nu ma afecteaza ca eu oricum nu stau un spatele nimanui la 2m distanta.

Azi am dus masina la Service. Bineinteles ca s-a intamplat ce nu credeam ca se va intampla: dupa ce am revenit Duminica de la mare, masina nu a mai vrut sa trosneasca :) decat foarte rar si putin fata de zilele dinaintea plecarii. Probabil mersul pe autostrada/in afara ii prieste :icon_bounce:. Asa ca zilele trecute am fost in panica ca voi merge la service si va tacea malc. Ieri seara am alergat-o putin sa o zdruncin, sa faca zic ! Azi la service, desi pe drum a facut de cateva ori, la drive test liniste totala ! Nimic n-am reusit sa o fac sa zica in prima faza. Am mai iesit eu separat la o tura sa o stresez, cu mine singur in masina a facut la un moment dat, normal! A mai urmat pe urma o sesiune de drive test cu consilierul si cu chiu cu vai am reusit sa reproduc zgomotele la un moment dat (care insa acum sunt oricum la maxim 35% intensitate fata de cum facea saptamana trecuta). Daca altadata reuseam sa le reproduc usor si din miscarea volanului, azi metoda asta n-a mers deloc. 

Consilierul a crezut el ca scapam usor cu un mic test pe la tunelul ITP pentru ca cica ar mai fi niste situatii cand o protectie de pe la cutia de viteze mai agata nu stiu ce - credea ca e de la asta si mi-o va rezolva imediat. Deja ma si bucuram ca un copil, va dati seama....evident...nu a fost asta :) 

Am lasat masina in service si nu stiu cand o iau (azi exclus oricum). Cica astfel de probleme pot necesita investigatii mai lungi... Sper ca nu...O prima informatie ar trebui sa aflu diseara, sa vedem daca azi se va constata ceva (masina intra la verificari de-abia pe la 15:30 cica..). 

Daca tot am ajuns acolo, mi-am comandat si setul de covorase de cauciuc + tavita de portbagaj (574 lei pentru Variant) si vreo 2 prostii de spray-uri pentru curatare insecte si interior (inca vreo 50 lei).

Tot azi am aflat cu parere de rau ca al meu consilier de vanzari a plecat de la PBN - imi pare rau, m-am inteles super bine cu omul, era super ok. 

Pentru drumul de azi Popesti-Rond Alba Iulia-St cel Mare - B Vacarescu - PBN, mers pe Normal cu S/S on, 20 Km in total cu o medie de 21 Km/h - consum 12%. In sfarsit un consum care ma multumeste :)) 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Hai ca 12% e consum bun. Pana si ascutitoarea mea consuma 14%, cel putin atat imi arata aseara, drum Pipera - Favorit Dr. Taberei. :)) 

Link către comentariu

Daca ti-au oprit masina inseamna ca o sa-ti schimbe cel mai probabil caseta pe garantie. Tot ce fac acum este sa astepte raspunsul fabricii. Daca nu se justifica cererea sau era o simpla gresare prevazuta in buletinele interne ti-o rezolvau pe loc.

Link către comentariu

Pai @Luciosu, poate ai trafic mai aglomerat, la mine azi nu pot spune ca a fost aglomerat, dar nici liber.

Dragos, nu stiu ce sa zic...din ce spunea consilierul de service, la modul general, cica astfel de probleme pot necesita investigatii complexe, schimbat amortizoare, brate, etc :eek:. Sa creada ei ca ii las eu sa imi dea jos piese asa la misto de pe masina, fara o justificare foarte temeinica. Oricum i-am zis ca ma indoiesc ca pot ei sa schimbe ceva la masina mea, ca pariez ca n-au prin tot PBN-ul nici amortizor, nici brate, nici vreo alta piesa pentru masina mea :) 

Deci ce vreau sa zic este ca nu pareau a fi in tema cu o posibila solutie....desi eu le-am zis de caseta. Dar poate stiu si doar se fac ca nu stiu.. :rolleyes:

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Eu sper sa nu fie cazul si la tine de asa o epopee, dar poti sa citesti de aici + pagina urmatoare (postul de pe 4.12 este ultimul din serie :P) prin ce-am trecut eu din cauza unei flanse defecte. Asta ca sa stii la ce sa te astepti si sa te pregatesti psihic. :) Pana la urma se rezolva toate, dar trebuie sa ai nervii tari. Eu iti urez multa bafta, sa se rezolve rapid si simplu!

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Asa s-au facut si la mine cu stopurile de spate, ca sa le las masina pentru investigatii, ca nu-i adevarat ca se sparg toate de noi (eu gasisem inainte sa duc masina la PBN stopuri sparte la masinile din showroomul Seat de visavis :) si bineinteles erau cazuri similare pe toate forumurile), iar cind am lasat cheile consilierul listase din calculator o poza cu stopul si cu niste adnotari pe ea. Am lasat masina acolo si seara m-au sunat sa-mi spuna ca le inlocuiesc pe garantie.

Cu siguranta se poarta asa pentru ca nu le-ar conveni, daca ar face treaba oficiala, sa se trezesca la poarta cu o armata de psihopati care aud zgomote in directie ...

Link către comentariu

Da  @cris.g stiu de patania ta. Eu nu las masina la ei 2 saptamani nici gand daca nu gasesc relativ repede o rezolutie. Si asta pentru ca prefer sa o iau, o mai alerg eu 2-3 saptamani pana va ajunge sa faca iar foarte mult si des ca saptamana trecuta si pe urma le-o duc iar daca e, ca sa le fie mai usor la o adica. La potentiale flanse m-am mai gandit si eu ca si posibilitate, dar totusi zgomotul se aude de sub masina, nu flansa de amortizor pe undeva mai sus..

Link către comentariu

M-au sunat de la service sa ma intrebe daca le las masina in continuare pentru ca nu au apucat sa urce masina pe elevator, doar a facut un test drive mecanicul, ocazie cu care s-a constatat iarasi prezenta zgomotului. Normal ca le-am lasat-o, ca doar de aia am adus-o de la inceput. Ne mai auzim maine la telefon.

Dar nu pot sa nu remarc culmea programarii: faci programare cu 1 saptamana inainte (ca sa fie elevator liber!), duci masina si ea nu urca pe elevator pentru ca ..nu a fost elevator liber :D 

Asta e, probabil n-am inteles eu bine de prima data, azi cred ca am programat masina pentru un drive test cu 1.8 TSI al mecanicului :) - o sa il pun sa imi dea o bere macar..

 

Link către comentariu

Daca nu se prind repede unde e problema, o sa tot faca schimburi de mail-uri cu importatorul si fabrica. De la asta e timpul prelungit de asteptare. Si de aceea cer ca masina sa ramana la ei, pentru ca imediat ce primesc cate un raspuns sau trimite importatorul pe cineva, sa poata fi masina disponibila pentru constatare. In fine, cum ziceam, sper ca la tine sa nu fie cazul si sa se rezolve rapid si simplu.

Nu ai sesizat sa se auda si la balans? Ma gandesc la bucsele de la brate, care inainte de gresare si la mine trosneau si scartaiau, insa mai putin la viraje ce-i drept.

Link către comentariu

Pai poate fi legata de balans, pentru ca in special apare cand plec si cand ma opresc, adica exact cand masina face balans cumva. La viteze mai maricele f rar aud cate ceva (si asta la ceva gen 30Km/h maxim..), altfel nu mai aud nimic daca e mai mare - si nici nu stiu daca mai face. Pe autostrada de ex nu se aude absolut nimic.

 

Link către comentariu

Si tu Brutus??? Masinile acestea de parca ar avea o minte proprie si ar stii cand si cum sa nu reproduca anumite probleme... oricum te invidiez, ca deja totusi se implica la tine... la mine vai si amar, la reprezentante se comporta ca in ziua iesirii din fabrica... astazi iarasi a reprodus figura masina dar dupa acea aer polar si liniste si pace... de multe ori porrneste din prima... numai sa nu ies din garantie cu aceasta problema :( 

Tin pumnii pentru tine!!!!!!

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
17 hours ago, CristiALF said:

m inteles eu bine de prima data, azi cred ca am programat masina pentru un drive test cu 1.8 TSI al mecanicului :) - o sa il pun sa imi dea o bere macar..

 

By the way, nu vreau sa-ti bag fitile, dar ai trecut undeva km pe care ii avea masina la predare ? 

Mecanicul face acolo testele ? Foarte tare...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

eu cand am bagat masina in service a doua oara, mi-au facut vreo 110 km de test. Asta confirmat de sefu' de service de la PBN, au pus si 100 de lei de benzina. :)) 

Link către comentariu

Nu i-am trecut, ca am uitat, dar in mare stiu cam cat aveam. 

Pai probabil ca trebuie sa auda si el zgomotole, nu mi se pare nimic anormal aici. Consilierul de service a facut cu mine si le auzise.

Tare faza ta @Luciosu, eu in locul tau cred ca ....:argue: :blackeye[1]::mop:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!