Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

In aceasta dupa-amiaza a trebuit sa fac un drum Bucuresti-Oltenita-Calarasi si retur. Drumul a fost ok considerand conditiile din aceste zile, dar cu zapada si/sau gheata. Masina s-a comportat excelent, am mers in zona super safe (se putea si mai tare), 65-90 Km/h, in general cu 75-80 Km/h. Am depasit tot :)) , conteaza mult 4motion-ul, iti da o mare siguranta si poti rula cu viteza net superioara celor cu tractiune fata/spate. Informativ, am avut o medie de 52Km/h si am avut un consum de 8.3l / 100 Km, la o distanta de 250 Km, 3 persoane + bagaje la dus, 2 persoane la intoarcere. Cred ca e un consum ok in conditiile de iarna si cu 4motion-ul la lucru tot drumul.

In alta ordine de idei, azi la pranz am avut si mici urmari ale spalarii de ieri (desi am stat sa se usuce, am mai sters si eu, etc): manerele de la portierele spate erau azi blocate, iar la benzinarie capacul de la rezervor nu se mai deschidea :) (l-am rezolvat cu putin spray de dezghetare). 

Link către comentariu

Si a venit si zapada mai mare :) , am dat azi la zapada de nu mai aveam unde naiba sa o pun. 

Cam asa arata masina de dimineata (zapada de vreo 35cm) si cam pe aici am reusit sa ies (s-a mai dat din zapada, normal). Din pacate nu am avut prilejul sa ies primul, pana am dat eu zapada, un vecin cu Tiguan si altul cu Yeti mi-au luat-o inainte. Dar chiar si asa, zapada era mare. N-am avut curaj sa ies fara modul Off-Road, desi cred ca mergea si fara el. Si foarte important am iesit mergand relativ incet, fara probleme, nu a trebuit sa ies in viteza. As fi vrut sa vad ce se intampla daca eram primul, dar n-am apucat :) - vecinul cu Yeti a iesit cu spatele si tare o portiune de vreo 50m, dar la o rascruce de drumuri a trebuit sa mai dea la lopata ca era prea mare zapada - dupa care a continuat.

Traiasca 4motion-ul si garda la sol mai maricica, conteaza foarte mult pe astfel de vreme! Si inca ceva: imi iubesc Nokian-urile ! :wub:, sunt fantastice (si scumpe..) !

 

 

 

IMG_7515.JPG

IMG_7516.JPG

IMG_7518.JPG

IMG_7520.JPG

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

In sfarsit, ai scos masinuta in elementul ei. Bucura-te de ea cat mai mult, distreaza-te zilele astea, sunt momentele din an cand e foarte misto sa ai 4Mo.

Cat despre zapada, tie ti-a fost mai greu decat primului. Intodeauna e cel mai usor sa treci primul prin "pudra" si sa faci urme, cei care vin dupa tine se vor intrebuinta mai mult pentru acelasi traseu. 

Link către comentariu

Tizule, dupa atata zapada data, plus ce mai ninge acum si azi...crede-ma, ca nu mai imi trebuie distractie..pierd o gramada de timp cu datul zapezii: de pe masina, din curte, de pe drum, etc...ma omoara. In cativa ani de zile vreau sa imi fac garaj ca nu mai tine...

 

Link către comentariu

Sau o mica freza de zapada, de aia de o tii in mana si te plimbi dupa ea :) E mai ieftina decat garajul :) 

Link către comentariu

Minunat, in dimineata asta multe zone au fost in situatia asta in Bucuresti, in afara de bulevardele mari, am vazut cu ochii mei cum nicio masina fara 4x4 nu a reusit sa treaca prin zapada ca cea din pozele tale. Efectiv toti ramaneau intepeniti (in jur de 7:30 dimineata). 

Astea sunt momentele din an in care ma bucur si eu de PDG, dar imi lipseste maxim 4x4. Eu am apelat la metrou, era mult mai simplu decat sa dau o ora la lopata si sa risc sa raman intepenit mai departe putin.

Ai avut pe undeva vreo zona unde ai simtit ca 4motion pierde totusi controlul in zapada?

Nokian-urile si mie imi plac la maxim, in weekend am fost la munte cu ele, am ceva poze cu masinuta dar n-am avut timp sa scriu inca in topic despre ele :) 

Link către comentariu

Da, freza e buna, dar mai greu cu pusul tuturor de acord sa cotizeze (una bunicica e >2500-3000 RON) pentru 2 saptamani pe an... In viitor mai vedem..

Eu ca sa ajung la metrou trebuie sa ies si sa merg oricum vreo 4.5 Km :) . Azi insa am lasat sotia la munca si am venit si eu cu masina, dupa ce am auzit la radio ca e haos si pe la metrou.. Oricum, si azi am fost tot cel care mergea cel mai repede pe sosea :)) 

Razvan, nu am avut momente in care sa simt ca 4motionul pierde controlul. Mergand prin urmele facute de inaintasii mei :) , au mai fost cateva momente cand masina a mai fugit un 10cm in lateral gen, nu e chiar floare la ureche, sunt masini parcate pe drum, drumul este ingust, zapada era mare..trebuie ceva atentie. Si Duminica cand am fost la Calarasi au mai fost cateva momente cand masina a mai fugit putin, pe suprafete de gheata si prin cateva curbe, dar totul a fost controlabil. Dar mergeam si destul de tare daca ma raportez la ceilalti participanti la trafic..desi pentru mine era super ok. Iarasi, daca dedesubt e gheata, la o intoarcere de 90/180 grade, se intampla sa fuga (controlabil) spatele, dar e normal.

Sincer sa fiu, dimineata la ora 07:00 cand am coborat in curte si am vazut ce vedeti si voi in poze, am zis ca nu ies, clar ! Imi era ca o sa raman suspendat inevitabil. Dar fara sa dau deloc la zapada nu as fi iesit din curte. Vecinul cu Yeti o avea parcata pe drum si a iesit drept cu spatele, mie ca sa ies din curte mai intai, sa fac manevre de evitare a locurilor cu zapada foarte mare - mi-ar fi fost imposibil sa ies. Dar, am mai dat zapada, au mai iesit si vecinii au mai dat si ei, usor usor orizontul s-a mai luminat si in final am reusit, paradoxal, fara suferinta. 

Cred ca am plecat de acasa pe la 08:45 gen. Pana la acea ora, de pe strada mea, nu stiu sa mai fi iesit altcineva in afara de: Tiguan, Yeti , Touareg :) (dar asta desi e cel mai smecher, are de mers doar vreo 40m :) ) si eu. Toate 4x4 - apropos de ce ziceai cu 4x4 pe stradute in Bucuresti.

 

 

 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Zilele acestea suntem la munte si chiar daca e foarte murdara, am zis sa ii fac o poza in natura :) 

image.jpg

Link către comentariu

Impresii, impresii ? Cum e prin zapada, in padure ?

Distractie faina, arata in mediul ei :) 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Ce bine se integreaza in peisaj! :)
Cred ca e o adevarata placere tractiunea integrala pe asemenea drum.
Week-end placut!

Link către comentariu

Tizule, nu prea am noutati in ceea ce priveste comportamentul pe zapada. Drumul din poza e oricum unul pe care poate intra si o masina sport, deci nu aduce nimic in plus. Pana acum masina nu a intrat in provocari majore, cea mai mare ramane cea de pe straduta unde locuiesc si de unde am iesit relativ usor cand au fost ninsorile cele mari. Ramane senzatia ca poti merge chiar tare (zic eu..) pe drumuri cu zapada/gheata daca vrei, in siguranta. Ieri m-am jucat putin si intr-o parcare :) , dar nu sunt expert si parca citind comentariile lui @C Z R de pe topicul lui @Pitocu, parca si eu simteam ca desi ESP-ul era off, tot imi taia gazul intr-o anumita masura. Sau poate trebuie sa mai exersez, chiar nu stiu - oricum nu e ceva ce ma pasioneaza neaparat, doar ca am vazut parcarea goala si nu m-am putut abtine :)) 

Link către comentariu

Bun, bun, pai daca esti in pana de idei, let me know, iti recomand niste drumuri cu peisaj, unde sa te bucuri si de ce vezi si de ce masina ai :) 

Link către comentariu

Cristi, e posibil sa fie de la softul cutiei - la un G5 cu DSG am patit ca in anumite momente cand te dadeai foarte tare la ea, chiar cu esp dezactivat, ceva te "tempera"

Chestie care nu mi s-a intamplat la G5 manual, Bora sau Golful VR6. La astea cu esp off, este chiar off, te lasa sa te omori daca vrei :D

Link către comentariu

Tizule, merci de intentie, dar din pacate baiatul s-a imbolnavit si nu mai imi arde sa merg pe nicaieri, am cam ratat ultimele 3 zile si maine plecam spre casa. 

Si nici teste prin zapada nu mai imi arde de facut.

Florine, se poate sa conteze si ce zici tu, dar probabil ca si setarile de care vorbesc baietii au un rol..

 

Link către comentariu

Am mai iesit azi vreo 600m pe acelasi drum. Se continua cu un drum forestier ingust si destul de rau, nu am avut curaj sa intru, nu era de mine :) 

Edit: cu aceasta ocazie am testat si eu de curiozitate HDC-ul la coborare, e interesant, cobori cu 9-10 km/h constant. 

image.jpg

image.jpg

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
  • 1 month later...

Gata si cu vremea rea, ieri a venit timpul sa trec la avelopele de vara.

In rest nu sunt prea multe de adaugat. Peste cateva zile voi ajunge la borna 10.000 Km si totul e ok. Undeva la inceputul lui Iunie va veni si timpul pentru prima revizie, pana acum uleiul nu a "tipat", pare a fi tot acolo pe joja unde era si ultima data. Azi a trebuit sa fac un drum neprevazut spre Giurgiu si cum am fost singur in masina (dupa muuult timp), a fost placut :) , mai putin la intoarcere ca a trebuit sa sterg toate gazele Pamantului de pe masina, pe care de-abia o spalasem azi dimineata. Si ca tot veni vorba, azi m-a costat spalatul 40 lei ca a trebuit sa ii fac si o degresare pentru ca aveam o pelicula de ..ceva pe capota si plafon in special care nu se lua la jet, asa ca am optat pentru singura varianta logica. Apropos, solutia de indepartat gaze de la VW e minunata, o recomand cu toata inima.

Tot azi (de-abia !) am constientizat ca spalatoarele mele de faruri sunt vopsite altfel decat restul masinii, e un alb perlat metalizat, probabil oryx white... De ce asa, habar n-am :)) 

 

IMG_7745.JPG

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Arata bine masina, sper sa nu regret ca am ales o masina alba (nevada white).

 

Legat de consumul de ulei, toata lumea lauda noile motorizari 1.8 tsi. Pacat ca nu am avut buget de asa ceva. Drumuri bune.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Merci. Mi-ar fi placut totusi sa fi fost o idee mai maricele in diametru.

Link către comentariu

Ieri am facut 10.000 Km. Azi am verificat si nivelul uleiului si nu e chiar cum banuiam eu: adica clar a mai scazut pentru ca ultima data era uleiul la mijlocul jojei si acum sunt spre minim. Inca nu a atins nivelul si nici nu a tipat, dar mai sunt vreo 2 mm si probabil ca nu voi sta 2 luni asa, o sa caut un litru de ulei original sa completez macar 3-400 ml pana la revizie. 

Urmatoarea operatiune va fi schimbul de ulei si filtre aer/polen (nu pot eu sa le schimb singurel sau in alta parte pe astea sa scutesc niste bani ? - din experienta trecuta VW are niste preturi la filtrele astea de 2-3 ori mai mari decat normalul, zici ca ale lor sunt din aur..). Inca nu sunt decis unde sa fac revizia, voi cere preturi la momentul respectiv, probabil PBN-ul va fi "campion". Sunt decis sa merg pe ulei original insa, nu vreau ulei la vrac sub nici o forma iar daca nu aveam masina in garantie probabil mi-as fi pus Motul, dar asta e, defilam cu ce avem.

Si da, v-am mai zis I want more, nu? :) Dar nu in primii 2 ani, asta e clar si nu inainte de min 20-25.000 Km.

 

 

IMG_7771.JPG

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!