Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

Mersi frumos. 

Cat sa mai astept pana sa refac geometria? La 24h de la instalare am inaltimi diferite pe fiecare colt. 

E posibil la diferente mici geometria sa egalizeze inaltimea? Da, intrebari de noob, dar ma cam mira treaba asta. La Eibach pe mk6 a fost ok direct.

Link către comentariu

Pe puntea spate  , in functie de cum sunt reglate suruburile concentrice de la bascula pot sa fie diferente de 2-4mm de inaltime observati la roata. 

Link către comentariu

Cum trebuia sa fie masina din fabrica:
8yi6av.jpg
wbt0ds.jpg

Pentru mine asta inseamna "suspensie sport oem". :D

Link către comentariu

frumoasa masinuta :) ii lipseste un motor mai potent :P  Din punctul mau de vedere a coborat corespunzator. Si la mine cu eibach sportline,am impresia ca are mici diferente intre roti ca si gap, dar asta observi numai datorita faptului ca e mai aproape de roata,si inainte de coborare era la fel numai ca nu se observa :) 

Modificat de golfix
Link către comentariu

Mersi frumos. Da, corect, cel mai probabil asa era si stock cu mici diferente. Oricum e ceva insesizabil cu ochiul liber. 

Cand am comandat masina asta am considerat un minus faptul ca nu exista nicio motorizare pe benzina care sa acopere plaja 150cp - 220cp pe Golf si este un minus real. Era ideal 1.8TSI. Ulterior dupa ce am pus km pe masina, in speta 17k in 9 luni, s-a dovedit pt mine ca este jack of all trades. Consumul e totusi un factor la asa rulaj (lejer peste jumate extraurban), cu performante suficiente pt mine. Mai ales ca in 90% mai merg doar cu o persoana in masina si bagaje.

Pe de alta parte, poate sa scoata in siguranta 180cp si 300+nm ca stage 1 :D . Insa treaba asta e momentan departe de mine.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ramaneti va rog on topic si anume "Golful lui George". 

Multumesc.

Link către comentariu

Imi place cum arata. Ii sta bine. Si eu as dori cu inima roti pe 18 si putin coborata masina dar imi e frica de iernile noastre :(

Link către comentariu

@The_Ego: Mie imi place mult cum arata acum...Stance-ul face sens cu pachetul R-Line, e "cum ar fi trebuit sa fie" de OEM :) 

Ai rezolvat cu geometria ?

Link către comentariu

Azi ma duc la geometrie la Pit Car. Masina tot OEM este, nu a facut-o fabrica din diverse motive, remediez eu, chiar imi place ca mai e cate ceva fin de schimbat.

Revenind la asa trebuia sa fie, vor urma cateva mici modificari care insa nu vor fi asa vizibile.
w20wft.jpg
In speta, ar trebui totusi un capac la motor. Exista acela OEM din poza si se face retrofit. http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=8285

Apoi podeaua masinii poate sa fie mai plata decat acum si ar trebui sa aiba un efect benefic pe izolarea fonica si la consum. Evident minor, but still exista piese gandite de VW, dar care nu au fost puse.   http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=8532

Din fericire, scutul motor la mine e mare si ajunge si sub cutia de viteze + baia de ulei si nu va necesita schimbare. Apoi eu am o a doua intermediara care acopera un gol (spre deosebire de restul 1.4 140!) si din nou nu am ce sa pun acolo. In schimb, voi vrea sa pun si niste aparatoare de pietre la bascule (am vazut si pe topicul lui Cezar acestea instalate) si acea placa fix de dupa downpipe.

VWGolf714TSIcatbackexhaustb_zps380ff0f3.

2rfbudd.jpg

Pentru cine a observat exista o gaura in difuzorul spate. Evident iar reduceri de costuri, si acolo exista o acoperitoare. Aparent Golf Variant vine cu aceeasi gaura neacoperita. Sunt 2 coduri, unul pt o acoperitoare mai lunga, alta mai scurta si nu stiu care ar fi in cazul meu. Colegii cu Variant fara carlig sa se uite daca au aceeasi decupare acolo.

 

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Rezolvat si cu asta

20170315_153312.jpg

Mai raman farurile pe care le voi regla la reprezentanta.

Perfect stance pt mine:

34sfk9k.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am amanat schimbarea suportilor de numar, dar deja mi s-a luat sa defilez peste tot cu Midocar. Nu sunt amator de banda adeziva direct pe bara, fiecare cu piticii lui. Am avut un suport de nr foarte discret pe vechea masina si a foarte ok, nicio problema (au 2 sisteme de prindere: si cleme si cu o fasie de banda dublu adeziva). De mentionat ca la schimbarea nr, banda dublu adeziva e compromisa.
ImageUploadedByTapatalk1377516166.408569.jpg

Continuam discutia aici:

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mersi frumos.

Everyday I see my dream:

2mrbmhh.jpg 2cp82oh.jpg 21n3bsp.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ce misto e in prima poza... Foarte "incordata" ca si postura, gata de atac :cool:

Link către comentariu

E mereu gata de atacat niste km, va trece de 20.000 pana implineste anul. In nicio luna ajung pe plaiuri cehesti. Cum biletele de avion erau cat bezina+ cazarea, decizia de road trip nu a fost deloc grea.21l4msz.jpg

Arcurile sunt complet asezate, sunt pe deplin multumit de cum arata acum. Producator lor este Mubea 

mwbjv9.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am rezolvat si cu reglatul farurilor azi, culmea doar cel din dreapta aparent batea mai jos. Am fost si cu alta problema, spalatoarele care nu se mai retrageau. Initial am patit cu cel din dreapta de doua ori si azi fix inainte sa ajung am mai stropit,  iar de data asta mi-au ramas ambele iesite.
3582urn.jpg
In service au completat lichidul pana la maxim (nu aveam aprins martorul oricum) si cand au dat sa stropeasca se retrageau ambele, doar cel din dreapta usor mai greu. Au gresat bine cilindri, au suflat pe acolo cu aer comprimat si au verificat din nou. Cred ca au folosit pe putin 3L ca sa tot verifice sistemul, 1/3 din masina era spalata din nou. Eu eram de fata si nu s-a mai intamplat sa ramana iesite sau sa se miste unul mai greu. O experienta ciudata sa fie asa probleme cu spalatoarele. Sper sa nu se mai repete ca apoi le anulez din VAG si asa sunt cvasiinutile si consuma multa apa.

Tot ma aflam acolo, am hotarat sa comand si scutul pt tunelul evacuarii (5Q0 825 229 C), iar pe joi o si montez.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Frumoasa masina. Si culoarea, una dintre cele cu care ii sta cel mai bine unui Golf.

Uite ceva interesant aici, vad ca esti dintre cei pasionati si deschisi spre modificari facute cu cap. Am vorbit cu cineva din State care avea asa ceva pe un Golf R si era foarte impresionat, multumit. Eu am dsg dar mai departe studiezi tu si vezi daca te tenteaza si daca vei avea avantaje.

http://www.dieselgeek.com/mobile/Product.aspx?id=37566

Link către comentariu

Multumesc frumos! Stiu de acel short-shifter, din pacate cel de acolo este pt MQ350, adica alta cutie de viteze. Exista si pt MQ250 o varianta care este de luat in considerare. 

Mi-am reamintit de capacelele de prezoane care parca ar da mai bine pe gri glossy decat banalul negru. E un mic detaliu.
cjdhc.jpg 2eyuy9s.jpg
Imi pare rau ca nu m-am uitat la VIN-ul masinii de acolo si nici daca are unul special pentru prezonul antifurt. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_Ego: am si ei capace gri la prezoanele de la S3 si am si prezoane antifurt. Sa îmi zici dacă ai nevoie de vreo poza/info...

Link către comentariu

Referitor la short-shifter, poți merge pe varianta OEM schimbându-l cu cel de pe Vw R. 

Am făcut același lucru pe Scirocco-ul meu, diferențele fiind sesizabile (cursa mai scurta cu aproximativ 1/1.5 cm), schimbările fiind perfecte in opinia mea (cum trebuia sa fie din fabrica).

Link către comentariu

Din nou, pe 2.0T este alta cutie, MQ350. Pe 1.4tsi este MQ250. Nu este plug&play din pacate cel de pe R.

Avand drum pe langa reprezentanta Skoda, am luat capacelele. De data asta le-am asortat ca sa fie la fel si cu antifurtul (la mk6 antifurtul avea o usoara alta nuanta si alta textura). Insa surpriza..fix peste antifurt nu se potriveste. E ciudat fiind piesa cu stanta VW, audi. Pur si simplu se pare ca e mai mare antifurtul la VW decat la Skoda. Daca era cu 1mm mai larg incapea.

316b09x.jpg

Arata asa bine cu ele, insa nu merg fara a fi complet. Am fost pe fuga, insa joi o sa stau sa probez toate capacelele pe care le au :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!