Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

Publicat (modificat)

A dirty ass! Salutari aici, ca nu te-am vazut in trafic, probabil nu erai fix in spate.

O poza la interior dupa fix 11 luni si 22000km

ekrj82.jpg

Schimbatorul e posibil sa fie inlocuit fie cu unul de gtd fie cu unul de la accesorii.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

295yed5.jpg

Inevitabilele zgarieturi din Bucuresti, desi niciodata nu am parcat aiurea, tot s-a gasit cineva sa se frece cu ceva geanta. Insa e zgariata de se simte la unghie. Ma enerveaza ca e o zona care imi sta pe retina

Link către comentariu

Si eu am una capatata acolo. Nu stiu cum dar ma bazez ca o sa dispara la un detailing

Link către comentariu

Daca se simte la unghie, nu prea dispare la detailing

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Multumesc frumos. 

@Doomy, salutari! Te-am observat si eu, e inconfundabil Golf Explorer edition.

Am comandat solutie pt chedere si kit de retus pt zgarietura de pe haion.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am furat startul la sezonul estival in weekendul ce tocmai s-a dus. O vreme surprinzator de buna pana duminica si pustiu. Am dat rapid o fuga si pana la Balcic..acolo turism in floare, la noi bate vantul. Ba chiar vineri la 9 seara in Mamaia trebuie sa cautam un restaurant..dintre cele f putine deschise, multe deja aveau bucataria inchisa, iar unde am mancat pana la urma, ne-au grabit sa comandam ca se inchidea bucataria (restaurant cu program afisat pana la 12, in conditiile in care eram acolo la 9:45). Amatorism in floare. Vorbim totusi de ultimul weekend din mai. Stiu ca lumea se pregateste pt ce urmeaza peste cateva zile..era mai multa lume in Eforie nord decat in Mamaia

20170526_173622.jpg

20170527_193320.jpg

On topic, masina a mers foarte bine, ca de obicei nu simte km. Nu neg ca sunt curios cum ar fi cu Lane Assist, dar nu ma apuc de retrofit asa elaborat..momentan :D. Am postat consumul in topicul dedicat. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

E foarte simplu retrofitul la Lane Assist. Cand schimbi parbrizul iei cu suport de camera. Camera se gaseste la pret bun iar codarile se fac simplu.

Link către comentariu

Sezonul estival s-a deschis de circa o luna :). Am fost si eu cateva zile in Mamaia atunci (1 mai) si nu pot spune ca a fost pustiu, nici ca nu am avut unde manca - bine, am si prins ceva festival de food trucks.

Multi km fara probleme in continuare!

Link către comentariu
Publicat (modificat)

La noi se deschide prin traditie de 1mai..apoi se inchide si iar se deschide :))

Mersi la fel.

Legat de km, am reusit sa surprind azi

20170529_135828.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Misto rulaj :)

Big like pentru muzica, though.... ;)

Link către comentariu

In vacanta masina a somat pana azi, m-am bucurat de peisaje oferite de avion si tren.

Nu mi s-a parut nimic dubios azi, doar dupa ce am spalat un gainat de pe plafon de langa antena si am vazut pe unde se scurge apa am observat stopul crapat in multe locuri. Sansele sa fie de la diferenta de temperatura de la apa (masina a stat in soare de la ora 8), nu cred, sa fi fost prea strans si tocmai diferenta asta sa ii fi pus capac, nu stiu. Desi cele de sus de unde vine haionul nu au cum sa fie de la surub prea strans.

Din pacate n-am timp sa ma duc la garantie, apoi nici nu stiu daca are sens desi e clar ca nu a fost pe undeva vreo lovitura, mai ales ca e crapat si sus si jos, iar cea mai vizibila crapatura e in lateral dupa cum se si vede.

20170606_123951.jpg
20170606_123746.jpg

Pentru cine are mk7 hatch si nu a desfacut niciodata stopurile, imi poate spune daca panza de la stop e decupata sau are doar un semn din fabrica.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Oppppaaa, ca la leon 5F? Desi fix astazi mi-am spalat si eu masina dupa un drum de 900 km si la 40 500 km nici o crapatura nimic, pana acum la stopurile spate... sper sa fie un caz unic la tine. 

Link către comentariu

@The_Ego: uff, nasol :( In mod cert nu este de la faptul ca ai spalat-o dupa ce a stat in soare. Plasticul ala are o buna rezistenta termica. Cel mai probabil - daca nu e absolut nicio urma de lovitura - sa fie de la o tensiune in corpul stopului ? Din tunare plastic, sau din strangere ? Poti verifica suruburile de prindere stop ? Macar te-ai edifica pe chestia cu strangerea suruburilor.

Link către comentariu

Surubul de prindere il pot verifica cel mai usor. O strangere prea mare cred ca ar explica poate crapatura cea mai pare de pe lateral, dar nu vad cum le explica pe cele de sus si cele care se vad in a doua poza si care nu au legatura cu marginile.

Oricum stopul asta e terminat, o sa vad optiunile. Ma elucidez cu garantia intai.

Link către comentariu

La Seat (care nu se crapa similar, doar pe dos mai intai) spargerea provine de la faptul ca stopul se prinde pe margine in doua bolturi metalice cu sfera la capat care se infig in tuburi de cauciuc si daca sirianu' sau marocanu' apasa prea tare sa infiga bolturile, stopul se fisureaza pe dos, iar in timp si pe fata.

Link către comentariu

Daca mai este nevoie si daca am inteles bine intrebarea mocheta din portbagaj este decupata pe un semicerc (aproximativ) in zona stopurilor dar nu este rupta, este prinsa din loc in loc, se rupe cu mana doar daca se intervine la ceva in spate (stopuri, actuator usita alimentare).

Link către comentariu

Nu. Acum daca e de la acel lucru, e imposibil de dovedit dupa 2 luni in care stopul a fost impecabil. Nici cand a fost pusa bara si stopurile la loc nu am fost de fata. Am vazut ca totul se aliniaza si nu parea fortat. Eu am scos cel de pe stanga ca mi se parea ca buretele nu etansa cum trebuie (se aburea putin stopul) si am rezolvat problema. De dreptul nu m-am atins pt ca a fost ok.

Mi-a confirmat @codz ce suspicionam. Practic acea mocheta e ca un fel de sigiliu si se vede daca s-a umblat la stopuri. Nu e un capat de tara sa schimb acel stop pe banii mei, doar ca mi se pare ca e f fragila masina. Nu aduc in discutie la mk6 de cate ori am demontat/montat eu stopurile spate fara nicio problema, dar da..am fost eu, nu altii. Pastrez stopul drept suvenir :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Revin dupa o suspendare de 4 zile pt "instigare la activati ilegale" dupa ce am postat in topicul de DRL.

Am luat stopul cel nou si la demontarea celui vechi singurul lucru care mi s-a parut mai ciudat era faptul ca infiletarea nu era foarte puternica si parea ca a fost pus surubul sub un usor unghi. Nimic pocnit sau crapat pe interior. Erau identice privite din spate, nu se vedea nicio urma pe cel vechi.

Daca de la asta s-a intamplat ce s-a intamplat, tot raman la parerea ca e fragil rau stopul. Stopul cel nou, OEM, fabricat tot in Polonia a ramas la o distanta putin mai mare fata de aripa. Eu imi dau seama pt ca stiu cum venea cel vechi si comparativ cu stanga, insa nu iese in evidenta. Pun pe seama faptului ca buretii dintre stop si caroserie sunt noi si poate de aceea. 

Saptamana viitoare voi lua si un set de intretinere si curatare pt vara de la reprezentanta, la 65lei 4 produse..worth it.

Mai pateste cineva sa scartaie oglinzile la pliere/depliere mai ales pe ultima parte? Am observat dupa ce sta mult la caldura se aude. Dimineata devreme nimic si nici dupa ce sta mai mult timp in parcare subterana.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nici la mine la Leon stopurile dupa schimbare nu s-au aliniat perfect dar nu e deranjant. Pentru muzicuta exista un topic in aria de Octavia 3 si un DYI - trebuie desfacuta, curatata si gresata oglinda.

Link către comentariu

In alta ordine de idei, azi, 16 iunie masina a facut 1 an de cand am iesit cu ea de pe portile reprezentantei. 1 an si 23600km facuti cu mare placere. Ma bucur in fiecare zi, chiar daca e vorba de obisnuitul drum prin oras acum. Ma bucur ca marea majoritate din km sunt facuti extraurban si mai ales inafara tarii. De abia astept august cand va vedea drum pana in Maramures, iar apoi pana in Grecia.

A facut anul cu ceva insecte pe bara .
29zok9d.jpg
Voi merge cu ea la detailing cel mai probabil peste 2 saptamani...ca sa instig pana la capat.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ce produse mai exact? Ca eu am vazut ca la Seat au oferta luna asta,  dar pretul ii undeva la 95 lei!

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!