Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

Daca e bagat bine,poti merge si 6 luni cu el acolo :))

La fosta masina de la firma cand am predat-o era unul deja ruginit,saracul a trecut iarna si tot acolo a ramas :D

Link către comentariu

Incredibil cat ghinion ai cu anvelopele. Ce impresie ti-au creat cele noi? Poate ne detaliezi intr-un review pe topicul dedicat

Link către comentariu

Mai am de facut ceva km cu ele si in special extraurban ca sa vad exact comportamentul lor si atunci voi scrie pe acel topic mai in detaliu. Plus ca trebuie si sa se mai rodeze. Asa in oras, usor mai dure fata de Conti TS860 de iarna, de asteptat fiind XL. GY Asymm2 erau ceva mai moi. 

Azi am pus folie pe faruri si proiectoare..lucru care trebuia facut mai de ceva vreme, dar tot amanat.

20170309_123102.png

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Foarte bine ca ai pus folia! Proiectoarele sunt din sticla sau din plastic?

Link către comentariu

Folia asta chiar face diferenta la o piatra sau ceva? sau are si rolul de a tine soarele mai bland ?

Link către comentariu

Da, face, in primul rand nu se mai matuiesc/zgarie farurile.

Modificat de TDR
Link către comentariu

Îți dai seama cum se matuiește și ciupeste folia! Sa o mai poți dezlipi, dacă ii nevoie sa ii faci update! :D

Link către comentariu

Sa crezi tu ca se matuieste si ciupeste asa usor folia! E cea mai groasa folie de la Lumar si poate fi data jos oricand la nevoie .

 

Link către comentariu

@CristiALF eu încercam sa o compar cu tabla mașinii, unde inevitabil după o iarna, pe fata mașinii pietricele își lasă amprenta pe bara fata și capotă. 

Și cum se împacă cu căldura, ba a farului, ba a soarelui îmbinate cu dușurile reci ale spălătorii de faruri?

Link către comentariu

Se impaca bine un an. Apoi pentru 50 ron o schimbi. Totally worth it daca ma intrebi pe mine.

Link către comentariu

Eu cred ca merita. Pentru mine cel putin pt ca voi avea destule drumuri lungi extraurbane.

Legat de asta, safety freak am vrut sa verific exact daca reparatia anvelopei este in normele agreate

Collage_2017_03_10_11_14_16.jpg

Din fericire e ok. Anvelopa are si un umar asimetric, de unde si impresia ca se afla fix pe el. Nu puteam si eu sa iau surubul exact pe centru :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

La ce "noroc" ai tu cu anvelopele, ar trebui sa pui folii si pe ele... :D

Drumuri bune!

Link către comentariu

Din fericire, cele de iarna au fost lipsite de evenimente. Trecand peste subiect, de saptamana viitoare o sa fie si arcurile pe masina.

IMG[IMG

9g8xmw.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

eu nu am avut niciodata folie pe farurile de la golf 4. Masina o am de 6 ani si farurile sunt in stare perfecta. Astea de la Golf 7 sunt cumva mai pretentioase? Intreb fiindca eu nu am CASCO si nici nu intentionez sa am, sunt asa simandicoase farurile astea?

Link către comentariu

Un far cu xenon costa suficient de mult, iar daca se poate evita degradarea printr-o folie care nu reprezinta o avere...why not? Eu la Casco apelez doar cand e ceva cu adevarat neprevazut si costisitor. 

Prin folie se evita si celebrele mici zgarieturi, acele swirl-uri care apar inerent in decursul timpului. Nu am avut nici eu folie pe mk6 timp de 6 ani si nu a fost vreo problema, insa nici nu am mers asa mult extraurban. Au capatat totusi multe zgarituri fine.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu zic ca nu este ieftin CASCO, dar odata sa faci o greseala si sa iti lovesti masina ( si eu dupa 350 000 km si 19 ani de condus activ am comis-o ) sau sa iti loveasca unul cu RCA la o firma fantoma si ai da orice pe CASCO...piesele sunt enorm de scumpe la aceste masini de dupa 2013- de exemplu doar o bara spate fara vopsire la seatul meu, 1600 lei...sau un far cu led la 4000 lei... eu am avut de castigat pana acum cu CASCO. Folia are grija de plasticul farului( vezi ca nu este sticla de mult) si are grija atat sa nu se matuiasca cat si impotriva pietricelelor mai mici care nu-l spar dar lasa urme... sincer nici eu nu am, dar sunt constient ca ar fi bine sa pun unele, ca am deja urme vizibile pe farurile mele de la mici pietricele...

Link către comentariu

Eu am folie pe faruri (3M Venture Shield cred), iar in zona manerelor, pe oglinzi si pe partea superioara a spoilerului spate (zona de incarcare in portbagaj), Oracal Oraguard 270. Pana acu rezista toate bine. Era interesant si un kit de genu 3M Scotchguard Pro , dar am pierdut startul, pe cand "m-am trezit", aveam deja cateva puncte pe capota si pe spoilerul fata.

Casco este util si in cazul in care esti implicat intr-un accident in care nu esti vinovat. Decat sa stai luni de zile pana te intelegi cu "Gigi vinovat" si compania la care are el RCA (in cazul fericit in care are), mergi si iti repari masina pe Casco, iar compania la care esti asigurat isi va recupera ulterior paguba. Asta fara ca pe tine sa te coste ceva (dpdv financiar).

Link către comentariu

Absolut corect.

Intre timp am observat ca evacuarea are 2 intermediare. Din ce am vazut pe internet, ce-i drept la 1.4 140 era doar cea mica din fata. In total 3 tobe pe un 1.4, ma mir ca se aude la modul la care se aude :))

10e4pdx.jpg

Link către comentariu

Ma intreb cum se aude fara intermediare :)

O poza mai de ansamblu cu toata "burta" ai?

Modificat de TDR
Link către comentariu

Am rezolvat si cu arcurile. Mai are sa se aseze putin masina, s-a lasat vizibil. Acum mai e distanta intre aripa si roata fix cat telecomanda pusa pe lat, la toate 4 rotile din fericire.

Sper sa continue sa se aseze uniform pt ca am o greutate atipica scrisa pt axa spate, 900kg in conditiile in care toate arcurile indiferent de incarcarea pe fata pe spate au 890kg. 

14trmu9.jpg

E unghiul si cauciucul ud care face sa para ca e reverse rake. Nu s-a schimbat comportamentul prin bucuresti, ba chiar ceva mai lin pe limitatoarele de viteza.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu e mai moale. Doar la limitatoare nu mai scutura cum se intampla inainte. Pentru ruliu si cum se simte la franare puternica, trebuie iesit din oras. 

Nu sunt progresive, sunt tot lineare.

Cat am putut sa folosesc ACC-ul azi, merge foarte bine, fara eroare :D. Asta in ideea in care unii reclamau erori si necesitatea recalibrarii. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Cine sunt acei "unii" ? Sunt aici, pe forum ?

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Am postat in aria de tehnic un link si mai exista exemple unde VW recomanda recalibrarea radarului si asta la un cost important. Discutia era despre ACC. La fel se poate gasi si pe golf7freunde, vwvortex etc. Nu i-am intrebat si cum ii cheama :). La fel sunt "destui" si fara probleme, printre care si tu din ce ai scris acolo. Ma bucur.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!