Jump to content

Noul motor 1.5 TSI


Iulian M
 Share

Postare recomandată

2 hours ago, Adi_vw said:

Eu as lua masina mai noua(Golf 7 FL) pentru ca ai in plus usile si torpedoul capitonate, insonorizare mai buna si suspensie independenta pe spate. 

Eu am varianta mai slaba de 1.5tsi 96kW cu GPF si ciclu Budack. Cu stage 1 a ajuns la 327Nm si 177cp . Am facut 12.000km de atunci si totul e in ordine.

Păi dacă iau golf clar va fi 7 Face-lift ( după anul 2017) cu full led. Nu concep golful 7 fl fără full led😆 cred că asta ma face să l aleg in detrimentul seatului.

Deci și motorizarea de 1.5 150 are multi link,  bine de știut, pe seat doar de la 1.8 în sus există și am înțeles că suspensia asta cică ar face toți banii 🤔.

Cele cu GPF sunt după anul 2018 sau greșesc ?

Daca îmi poți spune unde ai făcut stage 1

 

29 minutes ago, vizitator said:

@Calliope: desi nu detin masina, am condus un Golf 7 facelift 1.5 TSI 150 CP, cu stage 1 facut la TCM si dus cam la 175 CP. Diferenta la dinamica fata de  stock este simtitoare, dupa 2500 rotatii masina zbura pe sosea. Deci din punct de vedere al castigului de dinamica clar ca merita. 

Da, cam 170 de cai scoți.

O să încerc să găsesc și eu prin Constanța un Golf 7 fl cu 150 cp poate îl pot conduce un pic, iar după să găsesc un seat cu 1.4 150cp.

Să simt și eu diferența.

Momentan conduc un Chevrolet aveo 1.4 94cp, deci diferența sigur va fi destul de mare...

 

 

Îmi tot sufla tatăl meu în ceafa să nu iau 1.4, 1.5 că la munte cu 4 persoane și AC tragi de ea. ( el n a condus motoarele astea tsi de la vag absolut deloc, doar își da cu părerea ...)

Multe persoane am văzut că spun contrariul.

De asta mă tot gândesc la 1.5 că aș vrea să fie relativ sprinten.

Oricum voi vrea să iau cu manuală nu cu DSG, dq200 mi se pare o cutie extrem de slabă iar dacă ii mai faci și soft n aș vrea să știu ce se alege de ea ...

Modificat de Callliope
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, zidanne said:

@Callliope ce vrei tu, dar inca nu stii, e DKZA cu DQ381 pe Leon.

Cred că o singura mașină am văzut așa pe mobile.de, 2.0 TSI 190cp, prima oara am crezut că e o greșeală, căutând pe autodata am observat că motorizarea există și cred că ar fi cea mai buna opțiune pentru mine, stand acasă doar 6luni pe an nu m ar deranja un consum un pic mai mare.

Însă puțin probabil să găsesc motorizarea asta cu DSG și kitul fr în 15k euro :)) de aia mi am cam luat gândul :))

Nu știu ce consumuri are, însă ar fi un motor excelent cu siguranță.

 

Edit: Observ că motorul ăsta combinat cu ce aș vrea eu ajunge pe la 17-18k ceea ce mi se pare cam mult pentru Leon ... 

Modificat de Callliope
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa vă limitați la motorul 1.5 TSI.

@Callliope pentru sfaturi achiziție sau versus vezi că sunt topic-uri dedicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ca regula generală la orice stage X : schimbul de ulei mai des daca te dai la ea. Turbina predispusa sa necesite recondiționare mai repede decât daca nu ar fi fost făcut stage 1(în funcție și de exploatare) iar ambreiajul la fel, predispus sa pice mai repede, tot în funcție de exploatare. 

Urmăresc și eu subiectul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/22/2021 at 6:55 PM, EEXCALADE said:

Q3 2019 ,primul schimb la 16.000 ,nu a cerut ulei ,nivelul spre minim

Urmatorul schimb dupa 14.000,nivelul la jumatate.

Ambele schimburi cu ravenol vse usvo 0w-20

40.000 km azi .

La ultimul schimb am pus intervalul  la 10.000 km  / 365 zile.

Nivelul de ulei identic de la schimb la schimb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva stage 1 la 1.5 tsi 150 evo2 seria dxd din anul 2023? Daca da, la cine si cum se comporta masina din punctul de vedere al consumului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

DXDx nu exista documentatie pentru ECUuri momentan (editare/citire ECU). Pot sa fie lucrate doar  DADA / DACB / DACA / DPBA / DPBE/ DPCA /DFYA (e-TSi)   (toate avand electronica BOSCH MG1CS011)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ford sierra tdi
On 10/13/2023 at 12:34 PM, Callliope said:

Păi dacă iau golf clar va fi 7 Face-lift ( după anul 2017) cu full led. Nu concep golful 7 fl fără full led😆 cred că asta ma face să l aleg in detrimentul seatului.

Deci și motorizarea de 1.5 150 are multi link,  bine de știut, pe seat doar de la 1.8 în sus există și am înțeles că suspensia asta cică ar face toți banii 🤔.

Cele cu GPF sunt după anul 2018 sau greșesc ?

Daca îmi poți spune unde ai făcut stage 1

 

Da, cam 170 de cai scoți.

O să încerc să găsesc și eu prin Constanța un Golf 7 fl cu 150 cp poate îl pot conduce un pic, iar după să găsesc un seat cu 1.4 150cp.

Să simt și eu diferența.

Momentan conduc un Chevrolet aveo 1.4 94cp, deci diferența sigur va fi destul de mare...

 

 

Îmi tot sufla tatăl meu în ceafa să nu iau 1.4, 1.5 că la munte cu 4 persoane și AC tragi de ea. ( el n a condus motoarele astea tsi de la vag absolut deloc, doar își da cu părerea ...)

Multe persoane am văzut că spun contrariul.

De asta mă tot gândesc la 1.5 că aș vrea să fie relativ sprinten.

Oricum voi vrea să iau cu manuală nu cu DSG, dq200 mi se pare o cutie extrem de slabă iar dacă ii mai faci și soft n aș vrea să știu ce se alege de ea ...

 

"Îmi tot sufla tatăl meu în ceafa să nu iau 1.4, 1.5 că la munte cu 4 persoane și AC tragi de ea."

Nu motorul este de vina, ci cutia, are trepte prea lungi, special pentru consum mic, treptele la benzina+turbo se apropie cateodata de cele ale unui diesel, (depinzand direct de cuplu, dimensiune roata, greutate) deaia se simte lesinata.

Ii pui cutie de la kodiaq 1.5tsi si o sa vezi diferenta la cum trage!!! (probabil o sa consume cu 0.5L mai mult) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ford sierra tdi poate tatal tau are in gand motoare 1.4-1.5 de acum 20-30 de ani cand nu insemnau peste 250Nm si niciodata peste 120cp. Dar eu am facut cu 1.4TSI CAXA vacante cu doi copii si bagaje si apoi cu 1.4TSI CZDA. Duce suficient de bine dar evident nu se compara cu performantele unul motor de 2000cc sau 3000cc (turbo cum sunt astea moderne) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ford sierra tdi
On 9/27/2023 at 9:12 AM, voinea said:

 

 

SSP-555 pentru 1.5tsi-evo1:  https://cardiagn.com/ssp-555-the-1-5l-96-110-kw-tsi-ea211-evo-engines/

 

SSP-733 pentru 1.5tsi-evo2: https://cardiagn.com/ssp-733-the-1-5-l-110-kw-tsi-engine-ea211-evo2/

 

sunt foarte multe info acolo, cine are habar o sa inteleaga multe :)

 

On 9/27/2023 at 9:12 AM, voinea said:

 

 

SSP-555 pentru 1.5tsi-evo1:  https://cardiagn.com/ssp-555-the-1-5l-96-110-kw-tsi-ea211-evo-engines/

 

SSP-733 pentru 1.5tsi-evo2: https://cardiagn.com/ssp-733-the-1-5-l-110-kw-tsi-engine-ea211-evo2/

 

sunt foarte multe info acolo, cine are habar o sa inteleaga multe :)

 

On 9/27/2023 at 9:12 AM, voinea said:

 

 

SSP-555 pentru 1.5tsi-evo1:  https://cardiagn.com/ssp-555-the-1-5l-96-110-kw-tsi-ea211-evo-engines/

 

SSP-733 pentru 1.5tsi-evo2: https://cardiagn.com/ssp-733-the-1-5-l-110-kw-tsi-engine-ea211-evo2/

 

sunt foarte multe info acolo, cine are habar o sa inteleaga multe 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata. O intrebare pt colegii cu 1.5 tsi si anume, in certificat ce dimensiuni de roti aveti trecute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 205/55 R16 91V iar la mentiuni sunt trecute, anv optionale

225/45 R17 91W

205/50 R17 93 V XL

225/40 R18 92 Y XL

225/35 R19 88 Y XL

Golf 7.5, 1.5, 130cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, la mine nu a R16, dar am R15 si nu am nici R19. si e de 150cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat masina (feb 2020) am vrut sa iau anvelope de iarna de 195 cu R15. La vw le aveau ca optionale, pe configurator. Am intrebat la RAR si mi-au aratat o lista cu fiecare motor ce anvelope suporta. Sunt mult mai multe fata de ce este in carte, dar pentru a le inscrie in carte, ma costa. Oricum, la 1.5, nu erau cele de 195. Doar la 1.0 asa ca am renuntat. Nu stiu care este logica dupa care se trec cele de pe spatele cartii, la optionale. Cele de pe fata (la mine 205 R16) apar si in foita in germana primita la achizitia masinii, care contine cam aceleasi date cu cartea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kata133 o data, in care, la mențiuni trebuie sa-ti treaca tot ce ai in CoC.

Apoi, intervine diametrul franelor: daca ai 313mm pe fara, nu-ti vor intra jantele de 15”. Doar 16”.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.5 TSI 130Cp, DPBA

 

Nimic pe 15".

 

Screenshot_20231115_210756_Drive.jpg

Screenshot_20231115_210624_Drive.jpg

Modificat de vwmkv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, vwmkv a scris:

1.5 TSI 130Cp, DPBA

 

Nimic pe 15".

 

Screenshot_20231115_210756_Drive.jpg

Screenshot_20231115_210624_Drive.jpg

E curios ca, desi avem acelasi motor (si al meu e tot 1.5 TSI 130Cp, DPBA), la anv. opt. nu sunt trecute aceleasi valori. Le-am precizat pe cele trecute la mine intr-un coment anterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu eram curios ce au altii trecut pt ca la mine nu am nimic de R16, dar am R15 si R17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine este trecut R15, motor de 150CP. Dar si R16, care era dimensiunea standard si R17

Modificat de dercos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica R19 apare la 1.5 130CP, dar nu apare la 1.5 150CP?😆

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era posibil si sa nu apara, de exemplu la O3 1.5 150CP R19  e tabu, nu ca m-as fi aruncat la asa ceva.

Mai degraba eram multumit daca mai aparea un update la soft dupa 9692. Dupa belele cu softul de la O4 produse de o externalizare  din ce am auzit, era clar ca nici nu mai are cine lucra la softul de pe O3,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la mine apar 15, 2 x 17 si 18, atat, fara 16 si 19 si e de 150cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!