Jump to content

Noul motor 1.5 TSI


Iulian M
 Share

Postare recomandată

iulian.radu91

Eu am scos, dar nu cu pompa de la lidl, ci cu una Vorel (manuala). Îți trebuie furtun de 6mm maxim grosime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o rugăminte la colegul bogdan_vw_11 în legătură cu dezactivarea sistemului ACT. Cum s-a făcut dezactivarea? Fizic prin scoaterea mufelor sau soft? Erori apărute după? Cu cât este influențat consumul de carburant? Mulțumesc!

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dnysterian

Nu cred ca este influentat consumul prea tare, la mine nu a intrat niciodata ACT in 40k km si consumul la drum lung este in jur de 6l/100km, atat am scos cu masina plina, pana la greci cu bagaje si 4 persoane (2100km)

Trebuie sa existe o modalitate de dezactivare fara erori,ca atlfel aveam ceva erori pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca aveai ACT cuplat, ai fi consumat mai putin de 6%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@sveck78 cred ca dezactivarea ACT se face cel mai corect la o firma de chiptuning prin modificarea din softul calculatorului de motor. Nu decuplezi nimic la cil 2-3. Doar nu il mai activeaza, mergand mereu masina in 4cil 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu va place conceptul de ce nu v-ati luat altceva?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, dl. Voinea. Nici nu intentionam sa decuplez ceva....nu sunt adeptul "pomului de craciun" in bord si alte sisteme nefunctionale. O sa va contactez in privat, daca se poate, pentru a discuta mai pe larg. 🙋‍♂️ 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dnysterian
19 hours ago, Cristi_V said:

Dacă nu va place conceptul de ce nu v-ati luat altceva?!

Fiindca cam asta.i piata, nu prea ai de unde alege. Toate vin la pachet cu cate un dezavantaj. De...trebuie sa te aliniezi la Euro7...8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu la Golf7 Sportsvan imi doream sa aiba 1.4TSI si ACT... dar nu era. Doar pe GOLF normal au pus, niciodata la Sportsvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minute în urmă, voinea a scris:

Eu la Golf7 Sportsvan imi doream sa aiba 1.4TSI si ACT... dar nu era. Doar pe GOLF normal au pus, niciodata la Sportsvan

Eu merg foarte mult în oraș, nu mă ajută mai deloc, de aceea ar fi trebuit să aibă opțiunea de dezactivare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu te ajute în oraș?! Poate ai vrut sa te referi la mersul bara la bara, acolo nu te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minute în urmă, Cristi_V a scris:

Cum sa nu te ajute în oraș?! Poate ai vrut sa te referi la mersul bara la bara, acolo nu te ajuta.

Păi locuiesc în București, e bară la bară 80% din zi, sub 11 nu scade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ok. E vorba de trafic aglomerat. Deci, mersul în trafic, bara la bara, previne dezactivarea celor doi cilindri pentru ca exact asta face ACT (Active Cylinder Management) pornește sau oprește cilindrii 2 si 3 în cazul îndeplinirii simultan a unor condiții.

 

Dezactivarea automată are loc atunci când sunt îndeplinite simultan următoarele condiții tehnice:

 

Condițiile de rulare și sarcină:

 

-Turația motorului: Trebuie să fie stabilă, între 1.400 și 4.000 rpm.

-Cuplul solicitat: Motorul trebuie să funcționeze la o sarcină mică spre medie, solicitând între 25 și 100 Nm din cuplul total.

-Viteza de deplasare: Mașina trebuie să ruleze constant (de exemplu, la croazieră pe autostradă, pe drumuri naționale sau în oraș la viteze fluide).

-Poziția pedalei: Accelerația trebuie să fie apăsată constant sau eliberată (la decelerare), fără mișcări bruște.

 

Parametrii tehnici ai mașinii:

 

-Temperatura motorului: Motorul trebuie să fie cald, lichidul de răcire trebuind să atingă temperatura optimă de funcționare (peste 50°C).

-Treapta de viteză: Sistemul funcționează în orice treaptă de viteză selectată, fie că mașina are cutie manuală sau automată DSG.

-Starea bateriei: Tensiunea din sistemul electric al mașinii trebuie să fie optimă, fără consumatori majori activați care să suprasolicite alternatorul.

 

Când NU se activează sistemul (sau se dezactivează instantaneu)?

 

Sistemul ACT va reactiva imediat toți cei 4 cilindri în următoarele scenarii:

 

-Accelerări bruște: La depășiri sau când apeși ferm pedala de accelerație.

-Rulare la munte: Când mașina urcă o pantă pronunțată și are nevoie de cuplu maxim.

-Condus sportiv: Dacă cutia automată DSG este trecută în modul „Sport” (S) sau detectează un stil de condus dinamic.

-Circulație bară la bară: În traficul foarte aglomerat unde oprirea și pornirea de pe loc sunt constante.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minute în urmă, Cristi_V a scris:

Da, ok. E vorba de trafic aglomerat. Deci, mersul în trafic, bara la bara, previne dezactivarea celor doi cilindri pentru ca exact asta face ACT (Active Cylinder Management) pornește sau oprește cilindrii 2 si 3 în cazul îndeplinirii simultan a unor condiții.

 

Dezactivarea automată are loc atunci când sunt îndeplinite simultan următoarele condiții tehnice:

 

 

Condițiile de rulare și sarcină:

 

-Turația motorului: Trebuie să fie stabilă, între 1.400 și 4.000 rpm.

-Cuplul solicitat: Motorul trebuie să funcționeze la o sarcină mică spre medie, solicitând între 25 și 100 Nm din cuplul total.

-Viteza de deplasare: Mașina trebuie să ruleze constant (de exemplu, la croazieră pe autostradă, pe drumuri naționale sau în oraș la viteze fluide).

-Poziția pedalei: Accelerația trebuie să fie apăsată constant sau eliberată (la decelerare), fără mișcări bruște.

 

 

 

Parametrii tehnici ai mașinii:

 

-Temperatura motorului: Motorul trebuie să fie cald, lichidul de răcire trebuind să atingă temperatura optimă de funcționare (peste 50°C).

-Treapta de viteză: Sistemul funcționează în orice treaptă de viteză selectată, fie că mașina are cutie manuală sau automată DSG.

-Starea bateriei: Tensiunea din sistemul electric al mașinii trebuie să fie optimă, fără consumatori majori activați care să suprasolicite alternatorul.

 

 

 

Când NU se activează sistemul (sau se dezactivează instantaneu)?

 

Sistemul ACT va reactiva imediat toți cei 4 cilindri în următoarele scenarii:

 

-Accelerări bruște: La depășiri sau când apeși ferm pedala de accelerație.

-Rulare la munte: Când mașina urcă o pantă pronunțată și are nevoie de cuplu maxim.

-Condus sportiv: Dacă cutia automată DSG este trecută în modul „Sport” (S) sau detectează un stil de condus dinamic.

-Circulație bară la bară: În traficul foarte aglomerat unde oprirea și pornirea de pe loc sunt constante.

 

 

 

Da, în fața ei o plăcere din punct de vedere al consumului, la un mers normal, am făcut București Târgu Mureș București cu un plin și mi-a mai rămas, însă în București sub 10 nu am ziua, doar seara/noaptea dacă e liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si 11 ai pentru ca nu prea te grabesti ziua, ca altfel urcai mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mai putin de 11 in traficul descris ia un yaris :D
Eu in week-end-ul care a trecut am scos 6.2% in Cluj-Napoca  pe cei 6km parcursi. 

Tine ACT-ul activ ca sunt milioane de masini care il au si merg bine merci. Poate nu sesizezi, dar chiar si in oras intra destul de des daca ai un stil de condus preventiv reducand consumul. 
La mers constant in oras, la 50km/h in treapta 3 imi arata 3-4% consum instant cand e ACT activ.

Ar fi senzatie consumul daca ar avea un mic ajutor electric la plecarea de pe loc pana la 30km/h.

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toata lumea isi asteapta pensia in masina, multi au si treaba si vor sa traiasca si alte experiente, consumul pana la urma si-l asuma fiecare, este un trade-off.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandumbogdan

La mine intra des ACT-ul in oras si dupa cum vedeti consumul este de obicei undeva pe la 7.5% ceea ce mi se pare foarte bine pentru o masina de aproape 5 metri lungime si trafic de oras aglomerat din Iasi. Ce nu-mi place este ca se simt usoare vibratii cand merge in 2 cilidri chiar si pe S.

image.thumb.png.7a3baaa460fd8e07709daafaf0ca574c.png

Modificat de sandumbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minute în urmă, sandumbogdan a scris:

La mine intra des ACT-ul in oras si dupa cum vedeti consumul este de obicei undeva pe la 7.5% ceea ce mi se pare foarte bine pentru o masina de aproape 5 metri lungime si trafic de oras aglomerat din Iasi. Ce nu-mi place este ca se simt usoare vibratii cand merge in 2 cilidri chiar si pe S.

image.thumb.png.7a3baaa460fd8e07709daafaf0ca574c.png

Incredibil, 7.5??? Ce aplicație folosești? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandumbogdan

Poza e de pe pagina de internet, prefer sa folosesc PC-ul in locul telefonului, te conectezi cu acelasi cont si parola ca la aplicatia de telefon.

https://www.myvolkswagen.net/ro/ro/myvolkswagen.html

De exemplu de la ultima alimentare, doar oras.

image.png.b18cbc1e2a34abd42c592e524955d79f.png

Modificat de sandumbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oau , ai reusit sa ai viteza medie doar in oras de 28k/h

Mare noroc sa prinzi asa oras liber 244 km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti scot si eu 7,5%, dar daca umblu seara, dupa ora 20. In rest imi ia 10%, la o viteza medie de 15 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Taigo sau Tcross e activ ACT?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul de 7,5% la Passat  o fi datorat faptului ca e eHybrid. Viteza medie de deplasare de 28 km/h nu o atingi decat in perioada de vacante sau daca locuiesti in afara orasului si mergi rapid pana la intrare.

In trafic de oras, poza de ieri dupa amiaza. Iar Octavia 3FL e mai usoara decat Passat B9.

20260618_175847 1.jpg

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumurile sunt irelevante folosite drept comparatie, atat timp cat nu se fac pe acelasi traseu. Sau cand unul foloseste start/stop si altul nu, sunt prea multe variabile. Ultimul, banuiesc ca e fara start/stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!