Jump to content

Noul motor 1.5 TSI


Iulian M
 Share

Postare recomandată

Da, e fara SS, primul lucru pe care-l fac dupa ce pornesc motorul este sa dezactivez SS.

Media de deplasare in oras e de  15-20 km/h max, deci conteaza mai putin traseul. Iar SS nu economiseste decat max 0.5%.

Ori de la 10-12% la  7.5% e diferenta mare, nu poate fi obtinuta in oras decat daca mergi seara tarziu sau dimineata extrem de devreme.  

Cei care locuiesc in afara orasului pleaca de acasa de la ora  6, ca sa nu imbatraneasca in trafic.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Start/stop e foarte eficient, atunci cand stai mult timp pe loc si trage bine media in jos, fiind mai putin eficient la opriri foarte scurte. La o medie de 28km/h e clar ca orasul a fost liber. 1.5TSI e relativ economic in oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegului ii plac exagerarile , de la schimburi la 30k la consumuri minime , definitiv aia nu e medie de mers in niciun oras mare atatia km 

Deci nu va comparati cu el 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, consumul meu de 7.5 si medie de 28km/h este pe un traseu care are doar jumatate din distanta prin zone aglomerate.

Daca as merge numai prin centru scot cam 9-10% si viteza medie undeva pe la 18-20km/h, insa deoarece stau la periferie si lucrez in centru, asta este consumul meu real intr-o saptamana de mers la servici si dus copiii la scoala.

Mai jos aveti imagine un drum Iasi - Piatra Neamt si retur cu traversarea completa a orasului Iasi si la dus si la intors si consum total 4.2 litri. Daca stateam la margine din vest a orasului si nu trebuia sa traversez de doua ori sigur scoteam sub 4.

 image.thumb.png.568236903677d4842f48419997a839bc.png

Modificat de sandumbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai bune consumuri, la mers mai cuminte, le scot in sport (cutie manuala), mai bune fata de Comfort (in ECO nu merg, nu vad sensul). Cu anvelope de iarna pot scoate usor sub 4% pe trasee Am scos 3.5% de la Baia de Fier la Vestem, cu traversat Rm. Valcea si Valea Oltului cu medie de 56km/h, 3.7% Sibiu-undeva dupa Craiova, tot pe Valea Oltului, traversat Rm. Valcea, Craiova, iar invers 3.9% cu medie de 60km/h samd.Asta inseama mers destul de mult in 2 cilindri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.06.2026 at 15:08, sandumbogdan a scris:

Asa este, consumul meu de 7.5 si medie de 28km/h este pe un traseu care are doar jumatate din distanta prin zone aglomerate.

Daca as merge numai prin centru scot cam 9-10% si viteza medie undeva pe la 18-20km/h, insa deoarece stau la periferie si lucrez in centru, asta este consumul meu real intr-o saptamana de mers la servici si dus copiii la scoala.

Mai jos aveti imagine un drum Iasi - Piatra Neamt si retur cu traversarea completa a orasului Iasi si la dus si la intors si consum total 4.2 litri. Daca stateam la margine din vest a orasului si nu trebuia sa traversez de doua ori sigur scoteam sub 4.

 

La 18-20 kmh, pe unde mergi tu, nu e considerat oraș, e boierie. Oraș e la o medie de 10-12kmh. Uite cum e in capitală (in afară scoate între 4-5%):consum.thumb.jpeg.cec542b644b9b6fecb7ea1b119698598.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 04.06.2026 at 21:37, AndreiC03 a scris:

Salut! Vin si eu cu o intrebare legata de consumul de ulei

Masina in cauza Golf Variant 2026 1.5 tsi 115 cp manual

Cand am ridicat masina la 1 martie nivelul de ulei era la maxim, acum a scazut la jumătate dupa 6000 km

Este normal acest consum de ulei ? Mersi

Salut!

Încerc să-ți dau eu câteva repere. 

În 2024 septembrie am achiziționat 1.5 tsi mHEV, 150 cp.

După cum probabil știi, motorul nu are jojă, iar nivelul de ulei îl vezi și-l verifici din tableta mașinii.

Fiind nouă, când am luat-o nivel de ulei era cu o liniuță sub maxim.

Am verificat periodic (știind că e posibil să consume) însă nu îmi mai amintesc dacă a scăzut sau nu. Posibil, dar nu m-a alarmat.

După un an i-am făcut revizia și i-am schimbat uleiul. În perioada asta de un an până la schimbul de ulei am parcurs 18.000 km. 9000 km i-am făcut în 3 săptămâni în vacanță, prin Europa că de obicei fac 8000-12.000 km anual. 

Adică revizia i-am făcut-o la un an și 18.000 km, imediat după ce am revenit în țară.

Reprezentanța mi-a pus 4.3 litri cât prevede baia și nivelul era fix la jumătate. După 6 luni de utilizare de la schimbul de un an și 8000 km, adică 26.000 km parcurși în total, nivelul de ulei era cu două liniuțe peste minim însoți de textul "nivel de ulei este scăzut".

Am completat cu 600 ml și nivel a crescut cu o liniuță mai jos de nivelul cu care a venit din fabrică. Adică cu două sub maxim.

Luna asta, pe 11, i-am făcut a doua revizie cu schimb de ulei. Am parcurs 12.000 km de la ultimul schimb.Tot 4.3 litri, tot nivelul la jumătate. Momentan se menține nivelul pentru că verific periodic.

Dacă scade, voi completa iar.

Km parcurși azi 31.000. 

Ca atare în 31.000 km și un an și 9 luni de când am mașina am completat 600 ml de ulei. Mult sau nu, recunosc că nu pot aprecia. 

Din câte știu eu toate mașinile consumă ulei, indiferent de tipul de combustibil, și depinzând, evident, mult sau puțin, de modul de condus. (Dacă e talpa grea, consumă.)

De ce spun asta? Păi pe jojă nu ai cum să vezi dacă scade nivelul decât dacă consumă foarte mult, însă dacă se duce un mm sau doi din nivel pe jojă nu îți dai seama indiferent ce mi s-ar zice.

Sfatul meu e să verifici periodic (nu obsesiv periodic) și vei ști sigur când să completezi.

Mie cei de la Skoda (a mea e Octavia 4 facelift) mi-au spus că nivelul optim de ulei e fix la mijloc între minim și maxim și așa trebuie menținut.

Eu zic să nu te îngrijorezi că nu ai de ce.

 

 

Modificat de Gabriel*77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!