Jump to content

Ce bujii (cu scanteie) folositi?


s_c
 Share

Ce bujii (cu scanteie) folositi?  

893 voturi

  1. 1. Ce bujii (cu scanteie) folositi?

    • OEM
      145
    • Bosch aftermarket
      150
    • NGK aftermarket
      465
    • Beru
      125
    • Altele (va rog precizati)
      44


Postare recomandată

gupidu, deoarece bujiile aveau funingine ( NU trebuie sa aiba nici dupa 100,000km) inseamna ca aveai/ai probleme de dozare amestec. Vezi de ex. aici cam despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 1.6 - 16v AZD am gasit urmatoarele tipuri:

Bosch FR7HPP 222

NGK PZFR6J-11

Denso PKJ20CR-L11

BERU Ultra Z176

Din cate am observat bujiile: NGK - BKUR6ET-10 sunt pentru motoarele 1.6 8v si 1.6 16v codurile ATN si AUS. Pentru 1.6 16v AZD si BCB se folosesc cele platinum NGK PZFR6J-11.

Pe site la beru am observat ca Beru Ultra X - UXF 79 sunt pentru motoarele ATN si AUS. AZD si BCB nu sunt mentionate la acest tip de bujie. Mai mult cei de la Beru incadreaza ATN si AUS in alta categorie decat AZD si BCB, cu toate ca toate patru sunt 1.6 16v 77kW.

Atentie sporita.

EDIT: De unde cumparati bujii in bucuresti?? Am cautat la RUNE si UNIX dar sunt praf la capitolul asta.

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca AZD si BCB au ambele comanda injectiei Marelli 4MV.

ATN are Marelli 4LV

AUS are Motornic sau Marelli 4LV (pe un site am gasit 4LV pe altul am gasit ca ar avea Motronic)

Probabil de aici impartirea in doua categorii diferite cu bujii diferite.

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati sa cumparati bujii sau alte pise dupa programele celor de la magazinele de piese auto,nu de pe site.

Conform a cee ce era scris pe site la Beru,intr-adevar pt codul motor AZD dadea Z-176 nu UXF-79,dar dupa programele tuturor magazinelor de piese e ok,sunt bune.La fel e si pt NGK - pe site da la AZD PZFR6J-11 dar in programele mag de piese sunt bune si BKUR6ET-10.

Mai multe explicatii cred ca va poate da Reed....cred ca se pricepe mai bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AUS are Motornic sau Marelli 4LV (pe un site am gasit 4LV pe altul am gasit ca ar avea Motronic)

Conform Autodata, AUS are Magneti Marelli 4LV.

Bujiile:

NGK - BKUR6ET-10

Beru - 14FGH-7DTRUX

Aulolite - APP3922

Bosch - F7HPP222

Champion - RC89TMC

Pentru toate distanta poate fi 1 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut xxnelu,

ne poti furniza acelasi tip de informatie si pentru motorul AZD?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gupidu- multumesc pentru sfat.Cam in 30 de minute am reusit ,cu mare grija, sa schimb bujiile.

Am pus Bosch FR7HPP 22 Platinum.Acum motorul merge mai silentios si parca se tureaza mai repede.Nu mi se pare ca la demaraj am mai multa vioiciune.Nu am facut inca un drum in exterior sa vad daca prinde mai repede 140km/h.Evident nu pot sa ma pronunt asupra consumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abuwz, pt AZD pe autodata apare PZFR5D-11 dar asta NU are decat o importanta descriptiva. Bineinteles ca poti pune si bujii nonPlatina-Iridiu gen BKUR6ET-10 sau echivalente. Totul e ca sa se respecte dimensiunile bujiei, distanta dinte electrozi si valoarea termica. ( Eu am avut din fabrica PFR6Q -Platinum cu un electrod si le-am inlocuit cu Z-90 cu 3 electrozi si pot spune ca functioneaza la fel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut xxnelu,

ne poti furniza acelasi tip de informatie si pentru motorul AZD?

multumesc.

Aceleasi. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am fost la service si mi-au spus ca ar trebui sa chimb bujiile (nu le-am schmbat niciodata, cel putin de cand am masina 10.000km). au scos p bujie cei din service si cele de pe masina au 3 tije care fac scanteia, mecanicul mi-a zis ca imi recomanda bujii cu 0 singura tija ca sunt mai bune la benzina de la noi. mi=au cautat piesa intr-un catalog electronic (un furnizor de-al lor) si au gasit de la bosh cu 2 tije si cu 4.

intrebarea este: de care sa cumpar?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Azi am schimbat si eu bujiile la masina din semnatura: 1.6 AZD.

Avea pe ea NGK PZFR5D-11 cu sigla VAG pe ele.

Am pus BOSCH F7HPP 222 originale de la pbv1 - 45 lei bucata.

Am avut ceva probleme pana am gasit o cheie de bujii care sa se potriveasca. Initial mi-am cumparat una de 6 lei de la benzinarie care la prima desfacere a cedat. Apoi mi-am luat o tubulara lunga de 16 stanley cu un prelungitor. Problema a fost ca nu intra in canalul bujiilor, fiind prea groasa (cheia tubulara) si bujia prea adanc pozitionata. Am rezolvat problema la un strungar care mi-a subtiat tubulara de 16, acum fiind perfecta. Cine are nevoie in bucuresti de cheie solida pentru bujii de 16 sa ma contacteze, o voi imprumuta cu mare placere.

numai bine.

post-11830-1207900874_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru modelul din semnatura am gasit pe net la NGK cod: ZFR6S-Q. Poate sa-mi confirme cineva ca asta este modelul de care am nevoie?

Are cineva alte recomandari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NGK platinum am pus si eu.

140 toate.

dar stie cineva ceva de cele mai reci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru modelul din semnatura am gasit pe net la NGK cod: ZFR6S-Q. Poate sa-mi confirme cineva ca asta este modelul de care am nevoie?

Are cineva alte recomandari?

Dupa Autodata, ar fi: Bosch FGR6HQEO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura am pus bujii NGK-ZFR5P-G(127k km).Montarea lor am facut-o intr-un service(era prima data cand schimbam "eu" bujiile la ea) si a doua zi m-am intors la service pentru ca nu mergea bine. Au dat jos bujiile(la cererea mea) si au (verificat) marit distanta dintre electrozi la 0,9 mm. De atunci nu am mai avut probleme. Pe masina au fost montate bujii Bosch F7 HER2. Am votat NGK pentru ca sunt multumit de ele. La masina mea bujiile au fost schimbate la 60k km.Mentionez ca masina are service extins :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votat si schimbat (tot) cu NGK

NGK - BKUR6ET-10 cu 3 'electrozi' ('...' = aiurea) ...electrodul e elementul central care se fabrica din anumite metale/anumiti compusi care favorizeaza un arc electric bun, acei 3 'electrozi' sunt corp comun cu partea filetata si reprezinta MASA ! :beerchug:

Multumesc, o zi buna! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu pot edita postul (a trecut ceva timp), pentru a-l GOLI.

Eu vorbeam de sensu' care i s-a dat electrodului in toate aceste discutii, si n-are sens sa mai lungesc, vorbeam in cunostinta (electrica) de cauza, si aici inchei cu :biggrin: -ul, pentru ca nu simt o nevoie speciala sa ma justific mai departe.

Si sa revin ontopic, bujiile schimbate erau tot NGK, si aratau foarte bine, practic nu trebuia sa le schimb, dar daca tot s-a umblat si acolo ...a fost fixul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NGK DUble Platinum - Bujii Reci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru tipul meu de motor BKY ce bujii imi recomandati, mentionez ca inclin spre Beru sau NGK. Bujiile noi sunt reglate sau trebuie reglate, si daca nu sunt reglate la ce valoare trebuie reglate ?

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe site la ngk pentru motorul BKY ai urmatoarele optiuni:

BKUR6ET-10 - normale, se schimba la fiecare 20.000km.

PZFR5D-11. paltinum se schimba la fiecare 60.000km.

http://www.ngk.de/index.php?id=403&pd=...T&m=Cordoba

Daca vrei platinum cumperi cel mai bine de la reprezentanta dupa talon; costa la fel dar au sigla vag pe ele.

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bujii NGK PZFR6J-11 a pus cineva pe masina VW GOLF IV/BORA 1.6 16V AZD? Ma intereseaza cum se comporta. Am gasit la 50 RON/ bucata.

O chestie interesanta in legatura cu NGK BKUR6ET-10 (care se tot recomanda pentru aceasta masina)... contrar datelor din AUTODATA / program comenzi magazine de piese - in catalogul NKG la motoarele AZD 1.6 77 KW de pe Bora / Golf / Leon / Toledo se recomanda PZFR6J-11.

Modificat de gerdez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspuns, mi-am luat astazi 4 buc. de NGK BKUR6ET-10 si cu ocazia asta le-am vazut fizic cum arata si am impresia ca nu trebuie reglate, pentru ca sunt gata reglate, daca cumva gresesc va rog sa ma corectati pentru ca abia saptamana viitoare o sa le pun pe masina si vreau sa stau linistit ca sunt in regula.

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gerdez pe AZD si BCB (ambele 1.6 16v) se pun bujii platinum (PZFR6J-11) pentru ca sunt motoare compatibile long life. Bujiile platinum de obicei se schimba la 60.000.

bujii BKUR6ET-10 se pun pe motoarele 1.6 16v din prima generatie: ATN si AUS. Se schimba la 20.000.

LEDIT: sunt colegi care au pus si pe AZD bujii BKUR6ET-10.

Ce am pus eu pe AZD-ul meu: BOSCH F7HPP 222 (tot platinum) de la reprezentanta:

http://vwforum.ro/index.php?showto...st&p=701967

numai bine

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abuwz , te contrazic: ORIGINAL pe motoarele AUS sunt montate bujii platinum NGK PFR6Q. Recomandarea constructorului e BKUR6ET-10 ce NU se schimba la 20.000km ci pe la 40.000km. Actualmente am pe masina BERU Z90 (3electrozi) si, de 30.000km NU am observat nici o diferenta comparativ cu Platinum. Daca aveti bani de aruncat pe fasoane (necesare doar pentru cei ce merg cu motoarele fortate la turatii mari) nu aveti decat sa va puneti ce combinatie Platina-Iridium va trazneste (Denso, NGK, Bosch, etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!