Jump to content

Ce bujii (cu scanteie) folositi?


s_c
 Share

Ce bujii (cu scanteie) folositi?  

893 voturi

  1. 1. Ce bujii (cu scanteie) folositi?

    • OEM
      145
    • Bosch aftermarket
      150
    • NGK aftermarket
      465
    • Beru
      125
    • Altele (va rog precizati)
      44


Postare recomandată

E posibil ca schimbarea bujiilor sa duca la un consum mai mic ? Sincer mi se cam pare cam mult 10-11% urban pe timp de vara :). Poate or fi din cauza bujiilor despre care habar nu am cand au fost schimbate ultima oara. Apropo se pot verifica bujiile daca mai sunt ok sau nu?

Modificat de smok3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva la cat se schimba un set de bujii ? Si de unde as putea stii cand au fost schimbate ultima oara la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.

Cand am cumparat masina din germania am schimbat bujiile si mi-au zis ca sa le schimb la 60.000.

Nu mai stiu ce marca sunt dar stiu ca or fost destul de scumpe.Ma gandesc si eu sa le schimb in viitorul apropiat.La reprezentanta in oradea costa 55 lei/buc.

O sa merg saptamana viitoare in ungaria la servis si o sa intreb cat costa aftermarket sau mai am o varianta sa comand de pe sait direct din Germania:http://www.ahw-shop.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! as schimba si eu bujiile la 1.8T cod AGU si nu stiu ce sa pun. BOSCH sau NGK? m-am uitat in autodata la coduri dar ce imi dau astia pe la magazine nu prea bate. am fost la un magazin de piese auto si mi-a zis ca are BOSCH pt masina mea la 25 lei... mi se pare cam ieftin ca cineva mi-a zis ca a luat la o Octavia 1.8T cu 60 lei bucata Bosch.

ceva sfaturi... se poate de la cineva care le-a scimbat pt 1.8T? nr de electrozi? fima si coduri? preturi? mersi

ps: frumos ahw-shop.de si ce preturi!!!! :rolleyes:

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum s-a mai spus pe acest topic: OEM! eu am schimbat de pe NGK OEM pe unele facute de Bosch cu 4 electrozi...din pacate: bujiile noi se prezentau mai prost decat cele vechi(ce aveau undeva la 60k)...am schimbat si bosch de curiozitate cu beru cu 4 electrozi, si la fel...nimic mai bun. In schimb am pus de incercare NGK in 2 el. ce avea golful de fabrica...si surpriza masina mergea mai fin, tragea mai bine(mentionez ca bujiile erau de pe alt golf si erau uzate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motorul 14 16 V cod AXP nu am schimbat niciodata bujiile,si as vrea sa schimb bujiile dar cu ce marca de bujii sa folosesc?Parca un pic motorul e mai zgomotos decat il stiam eu are vreo legatura cu bujiile?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin79, pentru motorul tau, iata ce spune Autodata.

gx1QuKaS.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt greu de inlocuit bujiile la motorul 1.6i tip AVU,poate fi efectuata operatia acasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am incercat la motorasul din semnatura si nu am reusit!...ati putea sa ne ajutati cu niste poze si ceva sfaturi??? ...multumesc:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, ma intereseaza daca bujiile NGK BKR6EIX sunt bune pentru tipul meu de motor si daca este vreo diferenta intre BKR6EIX si BKR6EIX-11. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul tau de motor fiind care ?

Cat despre diferente:

BKR6EIX (NGK-6418) distanta intre electrozi e 0.8 mm (0.032")

BKR6EIX-11 (NGK-3764) distanta intre electrozi e 1.1 mm (0.044")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform link-ului pe care l-am postat mai sus si ETKA postat de abuwz in pag. 9, pentru AQY sunt recomandate BKUR6ET-10.

BKR6EIX-11 ar trebui sa mearga deoarece sunt echivalentul IRIDIUM al celor BKUR6ET-10 care sunt standard:

BKR6EIX-11 NGK IRIDIUM spark plug upgrade. Part Number: 3764

A performance upgrade for the following:

VOLKSWAGEN GOLF Mk4 2000cc YEARS: 08/98-->05/00

Models: 115bhp / 85kW. AEG,APK,AQY,AZH

Direct replacement for standard plug type: BKUR6ET-10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc! am facut comanda de BKR6EIX-11 NGK IRIDIUM, am sa postez si impresiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa stiu si eu care sunt bujiile recomandate pentru octavia 1,6 mpi, cod motor AVU. Vreau sa trec pe ceva de calitate caci acuma am ceva la 100ron toate 4 bucati si nu sunt mltumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare,

doresc sa schimb si eu bujiile, am cumparat NGK BKUR6ET-10.

daca am mai schimbat cineva la tipul asta de motor AQY sa imi zica daca se schimba greu, din cate am vazut eu sunt bagate pe langa galeria de admisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

are cineva idee pt 1.6 16v 77kw AZD 2002 ce tip de bujii trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdinamita, vezi in poza de mai jos.

bKhhi.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare, pentru cei ce ati schimbat bujiile, ati deconectat bateria, ati scos si firele de curent de la injectoare, sau doar ati scos doar fisele de la buji si bujiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

criatian-vn: n-am auzit pe nimeni pana acum sa scoata bateria sau mai mult, firele de la injectoare de care zici; eu la mine am scos doar fisele de la bujii si n-am avut nici-o problema (decat ca a trebuit sa desfac bujiile cu teu de forta, asa de intepenite ereau)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, bun, dar in caz, in care din cauza firelor de curent de la injectoare, nu putem sa ajungem la bujii, sau cineva chiar scoate alea din greseala, si cu bateria nedeconectata se intampla ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc de cand ma stiu NGK..pe toate masinile numai NGK am folosit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!