Jump to content

Injectoare CR 1.6TDI


RkD
 Share

Postare recomandată

Când am schimbat inj 4, am verificat și nu era

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu o vizita in reprezentanta pentru o alta problema. Le-am povestit ca am zgomotul specific de injectoare la rece (rontait) dar fara alte simptome in rest, si  mi-au dat hartiuta de mai jos cu sfatul de a schimba doua injectoare .

Nu au putut face microadaptarea, cerea odis-ul update la dieselgate.

125.000 km

Ce ziceti?

20200129_202717_Original.jpg

777FE6F6-2AAB-4594-9096-9632FB64938E.jpeg

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectorul 1 are o problema. restul sunt ok. dar nu trebuie inlocuit 

fa update-ul la Dieselgate, ia cei 300 lei bon de reducere.. si mai departe vezi tu ce va fi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca fac update la dieselgate, e valabila si la noi garantia aditionala la injectoare/egr? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu

dar daca pui orice piesa noua la motor, in reprezentanta, nu vei beneficia de garantie, intrucat nu ai Dieselgate... De exemplu EGR, injectoare, turbo, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai scrie acolo ca se aplica, de ce nu s-ar aplica si in Ro? 

Chiar in linkul postat de tine scrie ca se aplica, primesti 2 ani garantie suplimentara, pe EGR, injectie, DPF cu conditia ca masina sa aiba sub 250.000km si sa aiba serviceul la zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, dionescux a scris:

Hmmm ..https://www.skoda.ro/noutati/campania-diesel-ea189

Daca se aplica si in Romania, faceam update-ul. 

 

Eu zic sa lasi resoftatul .. ca ai sa regreti mai tarziu. Cred ca esti neinformat.

Repara inj si gata.

Modificat de powershot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E musai sa il schimb? Nu am nici un simptom ... doar rontaie la rece. Citind tpi-ul care apare in poza, mai degraba pare problema de soft zgomotul (citez: in anumite conditii defavorabile, preinjectiile nu mai sunt efectuate la momentul oportun, aparand zgomotul in accelerare usoara) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dionescuxMerge cu adaptare dar nu pe versiunea ta de soft, baga ultima versiune inainte de dieselgate, 9970 sau mai mare. 

Modificat de Iulyan13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, dionescux a scris:

Daca fac update la dieselgate, e valabila si la noi garantia aditionala la injectoare/egr? 

Trebuie 2 timpi de service, prima data faci up-date-ul, apoi mai rulezi cativa km, poate chiar sute si dupa aceea te prezinti la service sa-ti faca microadaptarea.

Avand in vedere ca dieselgate dubleaza timpul de functionare a unui injector pe ciclu de ardere s-ar putea sa ai sansa sa pice injectorul 1 si sa beneficiezi de kulanz (sa-l schimbe gratis sau aproape gratis dealer-ul).

 

...Insa, daca nu ai reviziile in reteaua de dealer (istoric) si daca acestea sunt oarece rare (spre 30.000Km)...kulanza se reduce sau chiar dispare (in formula de calcul de pe portalul on-line al dealerilor se tine cont printre altele de numarul de intrari in service si de revizii daca sunt facute mai repede de limita impusa de timp).

Deci, cum a fost intretinuta masina ta?

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta, multe intrari in service, sunt ok. Problema e ca la cata lume se plange de dieselgate, ceva adevar e acolo. Ma gandesc, daca ma decid sa fac miscarea va tin la curent.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diselgate nu este sanatos pentru motor, asta este clar, dar nu poti avea acces la kulanz fara sa ai versiunea asta de soft.

Pui dieselgate, il folosesti o perioada, poate ai noroc sa-ti cada injectorul si poate EGR-ul, le schimbi pe banii lor iar dupa aceea faci downgrade.

 

Atentie, toate reviziile sa fie in reteaua de dealeri, sa nu ai pauze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da...si 1.6tdi cr...are acesta problema. Cum.au foarte multe motoare cr si de la alte mărci 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6 probabilitatea de a face pilitura este mai scazuta ca la 2.0.

Dieselgate nu merita tinut pe masina doar pt a beneficia de kulantz. Acuma fiecare face cum crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum au masurat la cald la reprezentanta. La rece, am si 3 pe injectorul 1. Pare clar ca e de schimbat .... O sa vb cu cineva de pe forum care presteaza servicii in Bucuresti.
 

rece.jpg

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si supriza, nu am gasit pe nimeni pe forum care sa imi schimbe un injector in Bucuresti :( - binenteles cu o mica diagnosticare inainte sa nu fie altceva si nu injectorul ...  

Recomandati pe cineva? Daca se considera reclama, rog PM

 

 

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie o truse speciala de curatat locas injector, probabil ca nu o au, la dealeri te rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Poti sa-l schimbi singur ,nu necesita scule speciale,doar minime aptitudini tehnice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar așa, se strânge cu un șurub special, de întindere -- nu trebuie refolosit. Au fost cazuri în care s-a rupt șurubul reutilizat și a sărit în sus perechea de injectoare, în timpul mersului.

Șurub original nou (WHT003187) și cheie dinamometrică ar fi minimul absolut; curățarea locașului ar fi binevenită, dar nu cu improvizații, se riscă introducerea de murdărie în cilindru.

 

injector torque.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

Revin printre voi cu impresii dupa schimbarea injectoarelor.

Inlocuirea a fost facuta ca la carte,curatat locasuri si strans la dinamometrica.

Problema este ca am scapat de rontait si am dat de alta...trepidat motor la rece..se simte foarte tare ,la cald se diminueaza dar este acolo si parca motorul nu merge rotund,smuceste,nu stiu cum sa explic.

Acul turometru nu pare sa se miste.

Am observat ca daca alimentez cu motorina premium sunt mai putin sesizabile trepidatiile.

Si se mabifesta si cu ambreiajul apasat.

Ce am observat eu,au cam aparut dupa ce am facut update la versiunea 9970,chiar inainte de a schimba injectoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptarea cantitati min injectate si scriere injectoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrierea a fost facuta,in schimb adaptarea,nu.Am deja 2500 km de la operatiune si am citit ca se aseaza singure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!