Jump to content

Injectoare CR 1.6TDI


RkD
 Share

Postare recomandată

COJOCARU ADRIAN

Buna seara

Va rog să-mi spuneți și mie daca valorile injectoarelor sunt ok? Sau ar trebui schimbat injectorul 3...multumesc

IMG-20190322-WA0002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Ai probleme cu ea? Daca masina merge ok nu te impacienta de valori. Poti sa ai si valori mai bune si motorul sa mearga prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan
7 hours ago, cyrrus_mihai said:

Va salut,

Am o problema cu masina, pierde motorina pe la pompa de inalte (vezi poze), conform spuselor mecanicului care mi-a facut revizia. 
Am gasit span in filtrul de motorina.
Pana acum nu am simtit diferente la rulare, nu vibreaza diferit, nu are pierderi de putere. Are in schimb un zgomot cand e rece, la prima accelerare (in general cand e virat stanga si accelerez mai brusc). Se aude ca un patinat/frecat mecanic timt de mai putin de o secunda, nu stiu cum sa descriu exact sau daca are legatura cu problema descrisa initial.

Ce imi sugerati sa fac?

Unde pot sa aflu care e problema exact? Mecanicul s-a uitat fugitiv. E sigur pompa, sau poate fi vreo garnitura, furtun, etc.?

Ce ar trebui sa fac acum? Sa merg la un service/mecanic recomandat de voi sa puna VCDS-ul sa vada injectoarele cum performeaza?

Pompa de inalte am vazut ca e scumpa, si bugetul e limitat perioada asta (vine nunta, botez peste cateva luni si acolo au plecat toti $). E viabila reconditionarea ei? 

Pe scurt, ce pasi ar trebui sa urmez de acum?

Multumesc!

Edit: daca are relevanta, masina are 147.000 km

1.jpg

2.jpg

Ai vazut spanul? Daca e span problema e complexa si scumpa.Spanul duce la infundarea injectoarelor.Apoi trebuie spalata toata instalatia de alimentare ,schimbat filtru, pompa si injectoare.In mod normal spanul nu duce la pierderi de motorina,e posibil sa fie o garnitura.Are si alte simptome?

 

Modificat de sebastian stefan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COJOCARU ADRIAN
în urmă cu 3 ore, sebastian stefan a scris:

Ai probleme cu ea? Daca masina merge ok nu te impacienta de valori. Poti sa ai si valori mai bune si motorul sa mearga prost.

Mașină merge bine, doar am vrut să știu starea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebastian stefan Am vazut spanul, nu stiu ce metal era, pentru ca nu se lipea de magnet.

Nu prezinta alte simptome fata de ce am descris, motorul ruleaza si trage la fel de bine ca pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact .. nu se lipeste pe magnet. Ar trebui sa fie metal provenit din uzura pimpei de inalte si cea din rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei 2T adaugat in motorina, poate preveni probleme de genul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai span in filtru .. e tarziu pt 2t.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI ce ar pretui sa fac acum?

E viabila repararea pompei?

Injectoarele trebuie schimbate, sau atata timp cat nu dau semn de functionare anormala le pot tine?

Aveti vreo recomandare de mecanic, service pentru Bucuresti/Ilfov?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se repara pompa respectiva. schimbi pompa, cureti conductele si rezervorul. Injectoarele le lasi daca merg bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba la pompagii.

Si inj toata lumea zice ca nu se pot repara .. si se repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De reparat sunt convins ca se repara, problema este daca rezista suficient de mult cat sa merite osteneala. Ca daca le repar azi si peste 2 luni pica iar...

Vad ca gasesc doar un tip de pompa (POMPA DE INALTA PRESIUNE SKODA OCTAVIA II (1Z3) 1.6 TDI DIESEL 105 CAI VDO A2C59517047). 
Sunt si alte variante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai posibil, s-a dat mult la automat fără ca pompa să fie amorsată. Nu am auzit de pompe cu probleme la 1.6 tdi. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serios? hm... crede-ma ca am vazut foarte multe stricate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mitubisi75 inainte sa reconditionezi cele 4 injectoare, era necesară reconditionarea tuturor (Am înțeles că e recomandată reconditionarea tuturor)? Ma gandesc ca de ex daca doar 2 ar fi fost cu probleme, mai bine le schimbai cu unele noi cu aprox 2400 de lei, decat sa le reconditionezi pe toate 4 cu 2000 de lei și sa nu stii cat o sa te țină...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2400 patru injectoare? Nici vdo (noi) nu costă atât de puțin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicusan am inteles ca un injector nou costa aproximativ 1200 lei si daca ar fi avut probleme doar la 2 injectoare, cred ca mai bine le ar fi schimbat pe acestea cu 2 noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aproximativ atât costă un injector VDO nou. Sigur că dacă trebuie schimbat 1-2 injectoare este cea mai bună alegere, dar atât.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate la mine nu a mers sa pun doar un injector VDO nou. Nu putea functiona cu celelalte trei diferite. Am primit sfaturi de la mai multi mecanici si din tara si de afara sa le schimb pe tote sau sa le reconditionez pe toate. Putea aparea problema sa schimb sau sa reconditionez doar unul si sa nu mearga celelalte . Asa mecanicul a facut toata treaba cap-coada cum trebuie sa pot primi garantia si am scapat si de discutii gen ,,pai nu merge din cauza altui injector la care nu am umblat si nu stiu daca functioneaza cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrajeli comerciale .. asta e.

Bla bla romanesc.

Mecanici cu care colaborez au schimbat zeci de injectoare la 1.6. Nu au fost probleme in functionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Din pacate partea cu reconditionarea pentru toate cele 4 injectoare o pot confirma si eu.Cu 3 reconditionate si unul ne masina nu functiona ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum vi se par valorile astea? 1.6 cayc.

 

 

WhatsApp Image 2019-04-03 at 09.13.15(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-04-03 at 09.13.15.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Valorile sunt ok, stai linistit daca nu ai alte simptome

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!