Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

In RO o sa fie mai ieftina ca in DE...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ungaria unde preturile sunt cam ca la noi e 26 mii un S3 Ambition 2.0 TDI 150 CP

O sa vedem pe sosele cam tot atatea ca la generatiile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi da, pe afara probabil mai multe, dar asta nu e neaparat un lucru rau pt ca iti da o senzatie mai exlclusivista, in momentul de fata sunt pline strazile de Octavia 3 si Rapid, e impodibil sa nu vezi cel putin una la orice deplasare, cel putin in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ungaria unde preturile sunt cam ca la noi e 26 mii un S3 Ambition 2.0 TDI 150 CP

O sa vedem pe sosele cam tot atatea ca la generatiile anterioare.

 

Iar in DE un S3 Ambition/2.0 TDI de 150CP este cam 30500 E, se poate alege insa 1.4TSI tot 150 CP si atunci costa cam 28000E, tot in DE...foarte mari diferente, nimic de spus...apoi, Ambition arata cel putin trist, jante pe 16", culoare nemetalizata, faruri halogen, interior chel pentru nivelul asta...etc...exclusivism la cele mai inalte cote...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In Ungaria unde preturile sunt cam ca la noi e 26 mii un S3 Ambition 2.0 TDI 150 CP

O sa vedem pe sosele cam tot atatea ca la generatiile anterioare.

Cam pe acolo va fi, intre 25,5 și 26... În schimb, din ce informații am acum, Style-ul va fi în jur de 29 însă cu dotări standard bogate, 2.0 TDI M6

Cam într-o săptămână se pare ca vor veni preturile și la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate comentau unii pe afara, erau nemultumiti de interior, care nu se ridica la nivelul design-ului exterior. S-ar putea sa fie adevarat, dupa ce am condus Octavia 3 Style am ramas dezamagit de calitatea interiorului, masina se simte mai cheap decat O2 FL. Probabil ca prin asta o sa-l diferentieze in jos fata de Passat, care arata mult mai bine la interior fata de B7 in echiparea Highline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact de acest lucru ma tem si eu. Din ce s-a postat pana acum pe net, asa mi s-a parut: finisarile interioare nu sunt peste S2, ba dimpotriva. Vezi panou indicatoare bord. Daca s-a dorit diferentierea de Passat, nu asta era varianta. Unii aleg Passat doar pentru nume si emblema, fara alte comparatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun eu ca interiorul la S3 este peste S2...incepand cu designul bordul, instrumente si terminand cu scaunele fata/spate. O jumatate de ora m-am foit din fata in spate si de pe scaunul soferului pe cel al pasagerului si inapoi in spate. Pana si inchiderea portbagajului electrica suna altfel...mai bine, mai fin, este adevarat ca a mea este combi si S3 era sedan insa, tot mi-a placut mai mult cum suna. In ce priveste Octavia 3 este din alt film dpdv al interiorului, nu incape comparatie cu S3.

Modificat de sorindf2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ma bucur. O asteptam si in tara sa o studiem :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot nu cred. Nu vad de ce VAG si-ar da cu stangul in dreptul vanzand o masina la fel de buna la un pret cu 5-7.000 euro mai ieftin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu crezi...?La ce te referi cand spui ca-si dau cu stangul in dreptul...?Si pana la urma fata de ce masina este mai ieftina cu 5-7000...? Ca daca-i Passat, atunci discutia nu mai are rost...in felul asta pot sa zic si eu ca este mai ieftina cu 15 000 decat un A6 de exemplu...sau 20 000 sau cat vrei tu...Sau mai mare decat un A4 si totusi mai ieftina sau mai scumpa decat alte 10 modele de la concurenta si mai ieftina decat alte inca 10 din grupul VAG...in fine, totul se rezuma la ce-ai in buzunar si apoi ce-ai in minte cand te duci sa o cumperi, unii vor una, altii alta, unora le place pentru altii...este scumpa/ieftina/frumoasa/urata/concurenta are mai bun, etc, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG nu-si canibalizeaza vanzarile intre marci si modele. Fiecare model are caracteristici care-l diferentiaza clar de modele ale altor marci din cadrul concernului. De ex. Golf este mai bine finisat decat Octavia sau Leon dar este mai scump decst modelele enumerate mai sus, Leon este mai tineresc dar finisarile si calitatea fabricatiei lasa de dorit iar Octavia se bazeaza pe spatiu si se adreseaza familistilor. Aceasta logica functioneaza la nivelul intregului grup, iar sa spui ca Superb edte foarte bine finisat, are dotari unice, spatiu imens si costa si mai putin decat Passat este pura utopie. Asa cum Winkerton (sper ca am scris corect) a trasat liniile directoare strategice anul trecut, diferentierea intre marci va deveni mult mai evidenta, lucru deja vizibil la Octavia in raport cu Golf iar impresia mea este ca acest lucru va fi evident si la Superb. My 2 cents...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am comparat Superb 3 cu Passat ci cu Superb2..am spus ca S3 este peste S2...ce-i in mintea celor de la VAG, doar ei stiu de ce orice model VW scos de ei arata mai batranesc/colturos/urat, etc decat precedentul+ceva luminite LED pe ici, pe colo+pret din ce in ce mai mare....Acum, parerea mea este urmatoarea, Superb este o masina correct finisata, nu este un Bentley sau Rolls Royce insa nici un Logan nu este...daca intri pe configuratorul Skoda din DE si echipezi un S3 top, vei avea o surpriza in ceea ce priveste pretul, nu mult sub un Passat la fel de top echipat...care Passat toata lumea stie ca este nejustificat de scump...in fine, te las intai sa te sui intr-un S3 si mai continuam discutia dupa...am spus arata la exterior mai bine in realitate decat in orice poza sau configurator iar la interior este mai mult decat ok, pentru mine cel putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile în Ro vor fi comparabile cu cele din Bulgaria, o idee mai mari.   Listele de pret din Ungaria nu se potrivesc cu piata de la noi, VAG ştie. Preturile ungurillor, cu discount, vor fi pret de catalog la noi. :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am avut timp sa fac mai multe, maine trec din nou pe acolo si voi mai face cateva poze.

post-140982-0-27689000-1434649345_thumb.

post-140982-0-92621300-1434649352_thumb.

post-140982-0-23080100-1434649360_thumb.

post-140982-0-15660600-1434649367_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar impresia pe care ti-a lasat-o pe viu este......?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vina mea... sunt dupa doua zile de sedinte :)

Nu ma dau la o parte de la bere niciodata, fie data, fie bauta, fie ambele :D. Raman un cifrist si imi mentin parerea ca cei 10% vor ramane, mai ales ca si Superbul intra in categoria amortizare MQB

Eu merg pe 29k :D

LE: cel mai devreme se va lansa in Romania in luna Iulie

Se pare ca am câștigat mini concursul, (ma rog sunt f aproape), aștept berea :)... Pilsner Urquell era??

Am văzut prețul Ambition ului 2.0 190cp DSG și este de 29500...

Stați cu ochii pe configuratorul de pe skoda.ro și împărtășim impresii... Mie unul îmi pare cam scump însă mă cam așteptam

@MAKRON Îmi pare rău că am câștigat rămășagul asta, mi-aș dorit sa fie ca tine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Sa va fie de bine :beerchug:

La scorul acesta inseamna ca versiunea de 150 cp pe care o tinteam eu va trece de 28.000... In cazul acesta, daca nu va aparea un model de actiune la un pret cinstit,  zic de pe acum ... pas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci slabe sanse ca 2.0 tsi de 280cp sa fie sub 38-40k.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@MAKRON, cam pe acolo e...

@cristi511 doar pe Style, cam 36k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

eu cred ca 2.0 tsi 280, 4x4, dsg, trapa, acc, bixenon adaptiv, dcc, ambient light, alcantara, portabagaj actionat electric (fara faza cu piciorul si keyless), navi + lte, tv+dab in traditionalul gri o sa fie la 41500. mai scazi o promotie o maslina 39900. parerea mea :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu pretul de 29500 in ce tara l-ai vazut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

E prețul pentru România

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oficial cam cand ar trebui sa apara lista de preturi la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de 24500 cat a fost ambition 170 cp M6, mi se pare exagerat de scump 27500 cat ar fi m6. Daca nu sare cu un discount serioss de lansare, o sa zic pas la Superb si aleg o octavia 3 combi 4x4 dsg de 184 de cai. E mai "multa masina" la banii ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!