Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Chiar si daca acea skoda e top of the line, tot ca o masina ieftina la baza ramane.

Un entry de la Mercedes, un e class sa zicem in varianta de baza, oricum se simte ca o masina premium.

De ce se simte premium? Pentru ca are alt sasiu, alte suspensii, brate, geometrie, alta antifonare, alta tehnologie in spate si de ce nu, e si brandul. Daca zici cuiva ca ai dat 50k euro pe o skoda in prima faza rade de tine si dupa nu te crede nici in ruptul capului.

 

Cam asta e ideea...

 

PS: Daca skoda scoate o masina bazata pe, sa zicem, platforma de Phaeton, da, atunci stam de vorba. Dar nu cand Superbul e bazat pe MQB-ul folosit pana si pe polo.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, ev21 said:

@Luciosu mi se pare relevant ca e break din punct de vedere al alegerii, nu al pretului. Un prieten si-a luat recent Octavia RS combi, a dat peste 40k pe ea. O groaza de bani pentru o Skoda dar combinatia de optiuni + caroserie + motor a facut-o cea mai buna alegere pentru nevoile lui, el merge des in vacante si weekenduri cu copil si caine (care are loc in spate, de asta a vrut neaparat break). 

N-are frate relevanta. Ca atat break-ul cat si sedan-ul este la aprox acelasi pret. Tot la 60k euro ne invartim, chiar am pus un sedan, la banii astia putin mai sus. 
Discutia nu e de combi vs sedan, ci ca o Skoda a ajuns la pret de 60 de mii euro, indiferent ca e intr-un volum, doua volume, trei volume, nava spatiala, vad de croaziera pe Putna.

 

Idee e 60 de mii pentru o Skoda? Wtf? 😷🤕🤢🤧

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine cauta Skoda Superb sigur nu are pe primul loc in lista dinamismul. Cauta calitate ok, dotari, spatiu si un pret corect. Gama premium ofera aceste lucruri, unele poate si dinamism, la preturi aproape duble. Merita? Pt unii da, pt unii nu.

Orice ati zice un Mercedes chel nu e Mercedes.

Caz concret, eu si cumnatul meu am luat masinile in aceeasi perioada.

El Mercedes E200CDI, masina de 1,5 ani 20k km, aproape chel ( stofa, bord normal, jante 16, etc ) la 30k eur, Eu Passat Bitdi 4motion aproape full, la 3 ani si 50k km cu 20k eur.  De dotari n are rost sa vorbesc. As fi luat Mercedesul doar pt sigla? Niciodata. As lua Skoda de mai sus? Clar, dar nu la banii aia.

Dar daca e obligatoriu masina noua, dotata, as alege clar Superbul full decat o masina premium cheala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Luciosu said:

Idee e 60 de mii pentru o Skoda? Wtf?

 

Macar iei multa masina in banii aia :) La fel de bine gandeste-te ca poti da 50 de mii pe o Kia cu care si ramai pe viata ca nu ti-o mai cumpara nimeni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa nu transformat topicul in Superb 3 VS ...

Putem deschide un topic nou cu acest subiect in aria dedicata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 25.12.2021 at 12:13, Doc Morelli a scris:

Oare exista cumparatori la aceste preturi ?

image.thumb.png.249ec8ec3339bafc1d7f77e27b59ee11.png

Și... s-a dus... mai sunt două peste 50k. Nu cred că s-a dat reducere prea mare la sub două luni de la prima ofertă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ireal la ce preturi s-a ajuns in grupul VAG. Am vazut recent ceva statistici de la DRPCIV, Skoda vinde mai putin decat Hyundai , Renault. etc. Si asta in conditiile in care mai este loc de crestere pentru preturile la gaze si la electricitate.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doc Morelli in conditiile in care ei nu pot indeplini comenzile existente si dau termene de 12-14 luni, cum ai vrea sa reduci presiunea? 

Scoti orice reducere, cresti pretul. 

 

Vom vedea daca va si scadea cand se rezolva problema cu chip-urile…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!