Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Domnilor, avem topic dedicat de anvelope de iarna. Va rog sa continuati discutia acolo. Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Am un superb 2017 2.0 150cp

A mai avut cineva probleme cu duzele stropitoare pe parbriz si faruri?

Azi dimineata nu mai stropeau...efectiv nu se auzea nici macar pompa iar o duza de la farul stang a ramas ridicat si nu cobora.

Dupa cateva ore am vazut ca a coborat un pic fara sa.i fac ceva iar cand actionez maneta de stropit nu se mai ridica nici duzele de la far.

Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-a prins iarna cu lichid necorespunzator de parbriz. :)

Du masina intr-o parcare subterana ( mall ceva), las o cateva ore si vezi dupa daca isi revine.

A da, si sa iei lichid corespunzator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu. E de la lichid, si cica chipurile de iarna :( ala de la omv e bun din ce am vazut.

ps: aveti idee daca pot activa smart link ca sa pun waze de pe iphone? Si cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca mi s.a ars pompa sau doar a inghetat.

Nu ar fi trebuit sa mearga duzele de la faruri?

Msultumesc.

Limbajul de chat se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu au mers cele de la faruri faca au fost inghetate cele de la parbriz.

Citarea inutila se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un tarziu a prins-o si Buhnici.

Sunt numai lucruri pe care le stim deja, presarate pe alocuri cu unele lacune sau erori de documentare. Cu MY2019 Superb are virtual cockpit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, aeroshok said:

Deci sa inteleg ca mi s.a ars pompa sau doar a inghetat.

Nu ar fi trebuit sa mearga duzele de la faruri?

Msultumesc.

Daca nu ai insistat foarte mult la momentul la care ai actionat maneta si nu a tasnit lichid - nu ai ars nimic.

Am patit la fel la S2, aveam lichid de -20, iar la -28 + condus pe DN-uri, nu a mai functionat.

Cum s-a spus mai sus: trebuie sa bagi masina in garaj incalzit si dupa 1-2h o sa-si revina. 

Duzele de far functionaza impreuna cu cele parbriz, daca a inghetat lichidul, nu vei avea la niciunele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi.

Asa o sa fac.

Ce pareri aveti de poza de mai jos?

Ieri mi s.a retras in locas capacul de la duza far iar azi nu mai vrea.

IMG-20181203-WA0011.jpg

Modificat de aeroshok
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aeroshok: primul pas, dezgheata instalatia, da cateva jeturi de lichid pe faruri. Ar trebui sa se rezolve de la sine - am patit-o si eu odata. 

Poti incerca si varianta - numai dupa ce s-a dezghetat - sa impingi usor capacelul ala la loc, daca nu se retrage dupa ce dai cu lichid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/3/2018 at 8:56 AM, kpk1 said:

Intr-un tarziu a prins-o si Buhnici.

 

 

M-am strambat cand am vazut mizeria aia de HU din 2015. Bine ca in 2018 s-au trezit la realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau in aprilie sa dau la schimb superbul meu 2.0 diesel 190cp cu un superb benzina 280 cp. Am gasit masina si pt o mica diferenta pot sa o iau dar vroiam sa stiu consum bucuresti, consum la drum lung, mananca ulei?

ca in rest e tot superb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clrandrei: daca ai inceput cu "cat consuma", inseamna ca nu e o alegere buna pentru tine, no offence.

pot sa-ti spun ca strict in nivel de aglomeratie Bv, TSI220 consuma 10-11, iar 280-ul consuma cam 13 in aceleasi conditii. Pentru Bucuresti mai pui probabil 2l in plus.

Consum extraurban...intre 6.1% si 22% am scos cu TSI220. La TSI280 mai pui cam 1-1.5l pentru ca e mai grea cu 150kg.

Average pe termen lung, adica 99h si cam 4-5000km este in zona de 8.3-9%. Placerea de a te da cu benzina, merita fiecare leu.

Eu nu am deloc consum de ulei, dar am facut rodaj vreo 4k km.

Daca iei un sh care e posibil sa fi vazut rosu la rece si oprit motor dupa dat in ea, atunci trebuie sa iti asumi niste uzuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

intreb de consum de curiozitate ca oricum decontez :)

uleiul era cel mai important

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai posibilitatea sa iti faci damblaua numita "2.0TSI", fa-o ca merita, satisfactiile sunt mari.

Iar cu uleiul...e putina loterie, depinde de unde/la cine o cumperi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu voiam sa merg pe TSI 280 dar din pacate nu aveau pe echiparea SportLine aceasta motorizare. Dupa 3 luni au bagat-o cu o diferenta de 750 de  EUR. Am inghitit in sec, dar asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar! Am gasit masina :) in aprilie o iau daca totul iese conform planului :)

cica valoare de 48000 euro, dotari full mai putin trapa o vinde cu 31000 la 26000 km si e verificata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand o aud pe asta cu full,bine ca nu e fara piele... :)) Deci practic pentru cei 26k km, masina s-a devalorizat cu 35.4%. Nu mi se pare nimic wow, in conditiile in care masinile de dealership, in general cam cu un an vechime, si pana in 20k km, se vand cu un discount de 35%..

In rest, apa, paie si bataie... :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pret normal ar fi vreo 35k si mie mi-o da cu 31k ca ne stim...

oricum eu o schimb ca nu mai vreau diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5.8 secunde pana la 100kmh , tractiune integrala si cutie automata, sigur o sa consume mult dar o sa fii tot timpul cu un ranjet pe fata :) Deci merita, go for it!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, haideti sa depasim momentul sau sa mutam discutia la Consiliere de achizitie daca e de interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!