Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Intr-o zi mergeam cu fiul meu si a reusit sa deschida usa in spate in timp ce mergeam!

Am oprit, am deschis usa si am modificat din usa butonul ala pentru copii!

Acum nu se mai deschide :) este super safe doar ca din pacate nici daca deblochez din buton din masina tot nu se deschide!

Acum ma gandesc....in caz de accident, cum deschide sotia usa daca sta in spate?

acum, eu trebui sa cobor din masina ca sa deschid usile din spate...

exista alta optiunea?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu cred ca e :) inteleg ca protejeaza copilul sa nu deschida usa...dar in caz de accident sotia cum deschide usa? Sau in orice alta zi?

Sau e alta functie si eu nu stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu este problema tehnica/defectiune.  Asa sunt facute toate masinile.

   Sotia poate deschide usa  pe dinafara,  scotand mana pe geam.  Dar totusi, de ce ar vrea cineva, oricine, sa deschida usa pe partea unde este copilul pe dinauntru. De aia este functia "securitate copii", ca usa sa se deschida doar pe dinafara. Daca copilul este mic, de ce ai vrea sa-i deschizi usa si nimeni sa nu fie afara sa-l intampine. Daca este cineva afara sa-l intampine, usa se deschide normal din exterior.  Daca sotia sta in spate si copilul nu, scoti "securitatea copii" si poate deschide usa din interior.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok :)

la alta marca era inca un buton de siguranta care pentru copii era mai greu de folosit.

multumesc de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inchiderea de siguranta pentru copii nu este o functie de blocare a inchiderii centralizate ci este o functie, mecanica la 99% din masini, de dezactivare/decuplare a minerului de deschidere interior al respectivei usi. Sistemul alternativ, electric, are buton de activare/dezactivare pe usa soferului. Asa am eu la Touran, exista si la Touareg etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CLrandrei: vezi ca pe portiera soferului, chiar langa butoanele de deschidere/inchidere a geamurilor,  exista (sau cel putin ar trebui sa existe) inca un buton . Acest buton este cel care blocheaza/deblocheaza usile din spate. Daca il apesi pe acesta (si el se aprinde) atunci pasagerii din spate nu vor mai putea deschide usile si nici deschide/inchide geamurile. Ca sa le dai voie va trebui sa apesi butonul din nou (si sa se stinga becul).

Daca eu am optiunea la Skoda Octavia II, imi e greu sa cred ca nu exista si la Superb 3.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista. Cost reduction. Totul este mecanic acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte grav ca nu exista. Ne-am intors la masinile din anii 1990, cand blocarea usilor din spate se facea mecanic, prin tragerea unui maner . Halal ,,evolutie''!:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat , si eu am avut Octavia 2 FL din 2010 dar numai geamurile blocai cu acel buton de pe usa sofer. Usile spate trebuiau blocate cu cheia masinii mecanic, era un orificiu pe care daca il invarteai cu varful chei briceag si din interior erau blocate. La tine @vizitatorse blocau electronic? Buton de blocat geaurile spate trebuie sa fie si pe Superb 3, le am si eu la masina actuala si acelasi sistem de blocare la usile spate ca si la fosta... http://www.skoda.md/publishingimages/a5_octavia_ownersmanual.pdf pagina 32

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot bloca doar geamurile, nu si usile. Nu mai postati enormitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca S3 nu mai are buton de blocat/deblocat usile la sofer? Langa schimbator, acolo unde ii frana de mana electrica, nu este buton de blocat usile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://ws.skoda-auto.com/OwnersManualService/Data/en/Superb_3V/03-2015/Manual/Superb/B8_Superb_OwnersManual.pdf pag 59. Se pare ca nu... dar cred ca unii fac confuzie cu butonul de inchidere usi care desi inchide usile si din afara nu poate fi deschisa masina, din interior fara "Child lock" se pot deschide lejer daca tragi de ele de doua ori consecutiv, plus ca inchid toate usile... La noile modele nici nu mai trebuie sa tragi de doua ori de maneta de deschidere...

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta ce ii?

superb_mk3_3_iii_b7_interior.jpg

In acel manual la pagina 26, butonul 34!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24 minutes ago, sebip said:

Deci sa inteleg ca S3 nu mai are buton de blocat/deblocat usile la sofer? Langa schimbator, acolo unde ii frana de mana electrica, nu este buton de blocat usile?

 

17 minutes ago, sebip said:

Si asta ce ii?

Faceti confuzie intre butonul de incuiat usile si butonul de blocat usile din spate, pentru siguranta copiilor (blocheaza clanta din interior in asa fel incat usa se va deschide doar din exterior - asta ca nu iasa copchilu afara din masina cand are el chef). 

Superb 3 are buton de incuiat usile , ala de langa frana de mana. Ca sa blochezi clantele (sau cum s-or numi ele) se baga cheia de contact in gauricile de pe lateralul usilor si rotesti.. si asta e tot. Cu clanta blocata usa se va putea deschide din exterior (presupunand ca nu e incuiata) dar nu se va putea deschide in interior niciodata, indiferent daca e incuiata sau nu. E valabil doar pentru usile din spate.

Si ca sa fie confuzia maxima - exista buton de blocat geamurile din spate - ala de pe usa soferului cu un geam taiat. Odata apasat geamurile din spate nu pot fi comandate de pe usile din spate. La unele masini acel buton bloca si clantele din interior (am vazut modele la care bloca numai clantele nu si geamurile dar e altceva).

Sper ca e putin mai clar.

 

 

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate prostii in doar cateva posturi...

În primul rand: @edi10000 @vizitator  unde ati vazut voi la cam toate mașinile butonul ala magic pt siguranta copii? Eu nu am vazut încă la niciuna, la toate se face asta mecanic, la usile spate. Nu e vorba de niciun cost saving, ci asa sunt gândite dintotdeauna.

La Octavia 2, ca si la mai toate mașinile din grupul VW pe usa șoferului ai buton pentru blocarea geamurilor spate, nu a ușilor!

Deci, gata cu aberațiile pe tema asta. E acelasi sistem ca la toate mașinile din grup și ca la alte mărci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect si la subiect punctat!

Dupa cum am mai spus, exista, de regula ca si optional foarte scump si nu la multe masini, electric child lock pe usa soferului.

image.png.35421ae0666e5e71d2f9f72092497224.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vw nu am vazut asa ceva. Doar la audi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Again, am eu la Touran :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La S2, conform manualului (vezi link-ul de mai jos), in cazul unui accident usile vor fi deblocate automat. Ma astept sa fie la fel la S3 desi nu am gasit in manual.

"Page 30: In the event of an accident in which the airbags are deployed, the locked doors are automatically unlocked from the inside in order to enable rescuers to gain access to the vehicle."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e la toate dar nu se aplica la child lock ci doar la zavorirea din inchiderea centralizata. Va propun sa ne oprim aici, subiectul a fost lamurit si nu are legatura cu Superb 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! 

Ca si consecinta am analizat azi in detaliu si daca stai sa te gandesti e un pic logic!

1.daca ai un copil, se blocheaza cu cheia in gaurica de pe usa din spate si aia e. Mama daca sta tot in spate nu ii blochezi usa din dreptul unde sta ea!

2. Daca ai doi copii blochezi amandoua usile,

ei sunt copii si nu au de ce sa coboare din masina aiurea, decat cu acordul nostru.

ps: nu am inteles din meniu optiunea cu “blocat usile pe o parte” sau “blocat usile....”. Mai era o optiunea dar nu am inteles aici! Cum sa blochezi usile pe o parte?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

pt cei care au Adblue la superb!

cati km v-a aratat maxim in bord? Am pus azi si imi arata 8500km!

scria initial 4000km am completat cu vreo 8 litri si arata acum 8500km

in carte parca scria maxim 11 litri dar stii cum e,  iti arata doar nr de km facuti in bord nu si cat adblue mai incape :)

intreb ca mai uitam cat am pus ultima data si apoi sa nu punem prea mult ....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesc sectiunea cu manuale pentru Superb pe forum. Am un Superb din 2017 2.0TDI si as vrea sa ma uit putin pe un pdf, are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci mult!

Inca o intrebare, 

am descarcat aplicatia My Skoda si acolo imi spune ceva despre Garantia de Mobilitate, este tot una cu garantia generala a masinii?

Vad ca scrie doi ani, dar care este numarul limita de km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!