Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Dudu, varianta 2.0 tsi 220cp cu dsg la ce pret o sa apara pe piata, ai idee? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costurile de fabricatie pe MQB sunt mai mici dar ei scumpesc masinile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se face profitul: costuri de productie mici, preturi mari. Nu e nimic nou.

Insa nu cred ca asta e rostul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca banii astia merita dati pe S3 doar daca se va dovedi a fi fiabila iar pt asta vor trebui sa treaca ceva ani..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul din poze nu pare cu mult mai rasarit. Ramane de vazut la pipait.

Ceva inovatii? Ma uit spre exemplu cum a venit Passat-ul dupa Golf. Plus ca recunosti la interior imediat care e Passat. Arata mai spre premium.

Aici insa mult mai greu. Au pus 3 butoane in spatele schimbatorului, marca de premium :)).

Macar butonul de start-stop puteau sa il puna pe consola. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa creez panică   :D ... luati-o cu titlu de zvon, deocamdată, pentru ca trebuie sa mai verific  dar, se pare ca voi primi berile îndărăt :beer:

Zvonul ar fi că se preconizează o listă cu preturi prohibitive, de catalog si o listă de preturi speciale, de ofertă, valabile pentru toate nivelurile de echipare şi pentru toate motorizările, preturi mai mici cu aprox 3000 de euro.

Daca va fi aşa, nu mai am pretenţie la bere, ba chiar le dau eu, de bucurie.

 

Daca aflu ceva sigur vă tin la curent :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta inseamna ca e aceeasi politica de pret ca in HU unde tot asa se ofera un discount de 3000.

Tot pe HU un Lifestyle 190, 4x4, DSG, optiuni considerabile e 41k cu discount-ul de 3000. Cam prea scump totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar un style 150cp M6 2x4 cat e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-au fost dezvaluite cifre concrete si nici eu nu am insistat pentru ca as fi abuzat de bunavointa celui care m-a informat dar banui ca ceea ce a vazut dudu ar fi preturile de catalog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles, sa speram ca studiile facute de ei (daca tot dureaza atat sa lanseze si in banana republic) vor diferentia fata de Ungaria unde e alta mancare de peste la multe, inclusiv venit pe locuitor.

mai ales ca la 41k e deja B8 BiTDI dotat cu aproape tot. Skoda cumperi cu cap pentru "masina multa", fiabilitate si echipamente. 

Iar daca vrei insigna si ceva "pentru suflet" nu cred ca B8 in >41k e alegerea clientului cu venit mediu-mare cu sotie, 1.3 copii, etc.

 

@bZ1 din ce vad, cu vopsea metalizata si fara alte optiuni e ~27300 (am pp TDI). 

 

Pt doritori va recomand Google Chrome, skoda.hu, click dreapta Translate To English iar cifrele in forinti pot fi convertite direct de google ca si cand ai face search 8 494 571 ft to eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Good job man! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

niiice ...  sa ne apucam de studiu zic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ramane de vazut cat va fi discount-ul de lansare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Style 2.0 tsi + dsg + dotari de foarte bun simt = 37.917 Euro cu TVA. Acum fac echiparea echivalenta la Passat sa vedem ce si cum...

 

Le: Passat 2.0 tsi + dsg hl + dotarile de bun simt = 45. 336 Euro cu TVA.......

 

Le2: chiar as fi curios sa aflu o parere sincera a unui posesor de O3, daca ar da sau nu la schimb pe S3. Plus diferenta inerenta. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

pe langa preturi, iata si rezultatele euroncap ... masina este de 5 stele. un lucru excelent avand in vedere ca in marea noastra majoritate suntem familisti astia de ne gandim sa o achizitionam :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara 2 tsi pe ambition?  nici macar 1.8 tsi??  Pacat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la dealerul Skoda din Pitesti si se pare ca in 2 saptamani au masina in showroom. We'll see how that goes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, vin din alta zona, cu ochii mici si oblici :). Datorita politicii Honda in Europa in ceea ce priveste Accordul, se pare ca nu va mai exista o generatie noua, iar Accura TLX nu se aduce in Europa ... Asa am inceput cautarea, Mazda 6 - frumoasa dar parca prea feminina, Ford Mondeo - prea multi muschi, finisaje si materiale slabute, la fel si fiabilitatea marcii in genere ... , coreenele nu mai mai atrag, avem una in familie ... si asa am ajuns la Skoda Superb sau Octavia break. Octavia mi se pare prea corporatista, de asta asi inclina catre Superb :). Am fost la dealer, la Iasi se pare ca noul superb va ajunge in luna Iulie. Ca si preturi, la lansare, se vehiculeaza doua variante  discount pentru fiecare nivel de echipare sau pachet de optionale promotional care adaugat la o varianta de echipare mai slaba sa iasa ca si pret sub nivelul de echipare urmator. Ma intereseaza motorul 1,8 TSI de 180 cp cu DSG, care din pacate vine doar pe Style astfel ca doar un discount ar fi pe placul meu :). Daca ar ajunge pe la 28000 ar fi de luat in calcul, mai sus, deja mi se pare cam mult ...

Cam intr-o saptamana apar si eventualele reduceri conform dealerului.

 

O zi buna va doresc :)

 

PS

 

Stie careva ce cuplu va avea pe Superb motorul de 1,8 tsi 180cp?

Modificat de Ciprian75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

320 sau 250 functie de ce? Sau 250 la O3 si 320 pe Superb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e 4x4 probabil vor fi 320nm si dsg6, iar daca va fi tractiune fata 250nm dsg7. Evita dsg7 daca poti, plus ca e pacat de motor ca il limiteaza.

L.E.: Sunt 320nm in functie de curba de cuplu.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cifrele sunt din brosura de superb, deci O3 exclus. din ce inteleg eu cred ca e ref la plaja de turatie. 320 intre 1450-3900 si 250 intre 1250-5000. 

un grafic exemplificativ:

power_torque1.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In grafic avem cuplu si putere, deci cred ca prima explicatie e cea plauzibila, dsg7 nu ma prea incanta dupa ce am citit "pataniile" posesorilor...

Modificat de Ciprian75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unu la mana: am configurat un Superb3 Style,2.0TSI 220DSG. Supriza buna e ca e mai ieftin decat 2.0TDI 190 DSG cu aprox 1k Eur. Partea proasta este ca e pretuit la 32.2k Eur. Am mai pus optionale de bun simt in valoare de 2.3k Eur. Total 34.5k Eur.... 

Optionale de bun simt: Sunset, Canton, plus tot ce imi lipseste la actualul Superb: DCC, suspensie sport, jante 18'', volan cu padele si parbriz incalzit.

 

Am evitat sa bifez orice fel de "Assistents", ma bucur ca nu i-au bagat pe gat in standard. Pana una alta, vreau sa-mi conduc singur masina si, daca e sa o pocnesc, o pocnesc pe mana mea. Maine poimaine o sa patim ca Will Smith in I Am Robot :) "You are currently experiencing a car accident" :)

 

Observ ca si la Ambition si mai ales la Style, au crescut preturile, dar ofera mai multe dotari in aceste echipari versus S2-ul in aceeasi echipare.

 

Concluzionand....oricat de misto e masina, eu unul nu ma arunc la cumparat, atat timp cat costa 34.5k. Si cu "clasicul" 5-6%, tot iese in 32k. Deocamdata, vreau sa o vad cum se comporta la drive-test....

 

Doi la mana: ce aveti fratilor cu DSG7? Nu inteleg psihoza asta. Am acasa O2FL 1.6TDI DSG7. Face 3 ani imediat masina, are 45k rulaj si nu a avut niciun fel de problema cu DSG7. Se merge si relaxat, dar vede si talpa cat cuprinde in extraurban. Nicio problema, niciun zgomot ciudat comparat cu DSG6 de pe Superb.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!