Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

@Iulian134: preturile sunt mai mici decat la reprezentanta cam cu 10-20%. Depinde de tine daca mergi tot cu ei sau cauti in alta parte. Oricum, pentru un service non-reprezentnata nu pot sa spun ca sunt ieftini. Te intrebi daca sa mergi cu ei si pe viitor? Depinde mult de calitatea lucrarii facute si de garnatia post lucrare. Poti sa mergi tot cu ei pe viitor daca consideri ca au facut o treaba super buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va suparati unde pot gasi un plan de service? (la km x se schimba asta, se verifica asta etc) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vizitator Asta voi face, vreau sa vad cum e si lucrarea in sine si asa pot decide cel mai bine pe viitor. Multumesc pt raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, succes in continuare. Filtrul de polen ti l-au dat ieftin, cam jumatate fata de reprezentanta. La alte repere reducerile sunt mai mici, per ansamblu pare ca ai scos-o mai ieftin cam cu 20% fata de reprezentnata (dupa aprecierea mea grosiera).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cum vi se pare un pret de 3000 RON pentru: inspectie tehnica, schimb ulei, revizie cutie DSG, revizie Haldex, schimb bujii si o mica igienizare AC ? :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la reprezentanta (NU PBN) , cu reduceri chiar :)) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara-ti piesele online si plateste manopera la Avia P. Bafta.

 

Sau varianta 2, mai ales ca se anunta vreme ok. Programeaza o vizita la Targoviste, Pitesti, Ploiesti sau orice oras cu reprezenta VAG :)

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15.01.2020 at 10:08, radupatrascu a scris:

Buna ziua,

Sunt la prima revizie cu Golf 7.5 1.0 DSG7 si am primit oferta data de revizie (29000 km), ce ziceti ? Mie mi se pare cam mult :(

image.thumb.png.bd7c641c8c7589cedbf419891b584a1c.png

Multumesc!

Pentru aceleasi operatiuni (plus schimbat lichidul de frana), la masina din semnatura, am dat 232€ in Luxembourg.

Pentru un update de soft la Discover Pro, vroiau sa ma taxeze cu 150€ dar am insistat ca masina e in garantie, deci mi l-au facut gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E scump, dar masina este in garantie si nu poti evita reprezentanta (daca vrei sa pastrezi garantia). Si mie mi se pare ca in ultimii cativa ani Volkswagen si Skoda au luat-o razna cu preturile la intretinere, insa nici nu ai ce face, masina fiind in garantie.

Poti doar sa refuzi schimbul filtrului de polen. Il cumperi tu apoi de pe Epiesa sau alt magazin de piese auto, si il schimbi singur. Asa economisesti 176 RON. La restul nu prea ai ce face...eventual cumperi tu filtrul de aer si ei doar il monteaza. Uleiul nu l-as lua din alta sursa decat de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare, 

de ceva timp sunt posesorul unui golf 7 1.4tsi cxsa dsg. la ce interval de km / timp se schimba cureaua de distributie pentru codul asta de motor?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba tot setul de curele si role (atat la distributie cat si la accesorii) conform gradului de uzura... motoarele in Romania nu au uzura in Nr. de km au in ore de functionare!

CUREA.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele Rezizii la mine pe moua masina  / second  la  ~200.000    - 2.0 TDI -150cp .

Schimb discuri si placute fata  TRW   -  cost piese  430 ron   , manopera 0  , se poate face usor in parcare  cu o trusa uzuala de scule  cu conditia ca masina sa fie relativ noua sa nu apelezi  intensiv la ''ciocan'' 

Schimb  lichid de frana DOT 4 TRW - 1,5 litri  - cost piese  ~ 35 ron  , se face teoretic o data la 2 ani  ,  manopera 0 ,  se face usor in parcare ca cateva instrumente rudimentare .

Schimb antigel  G13  - ~ 3 litri concentrat  +  3 apa distilata   - cost ~ 60 ron , manopera 0  , se schimba teoretic o data la 5-6 ani sau 100.000 Km  ,  manopera  0   , operatia putin mai dificila  , ai nevoie sa o poti ridica putin in sus pentru a avea acces sub radiatorul din fata   , eu am facut  aceasta revizie pentru ca fostul proprietar a schimbat distributia si ''mesterii'' au  bagat G12  in acest motor si era si concentrat la -60 grade  

Urmeaza revizie ulei Liqui Moly top tec 4200  5w30  ~5 litri  + toate filtrele  -  cost piese ~ 450 ron   ,  se schimba teoretic la 30.000 km sau 2 ani   , practic la noi 10.000 - 15.000 km - sau o data pe an  , manopera 0

Urmeaza revizie DSG  QD250  -  ulei Liqui Moly  - ATF 8100  ~6 litri  + filtru  - cost piese  ~ 500 ron  ,  se schimba obligatoriu la  60.000 km , manopera 0

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
s_tybi@yahoo.com

Salutare! Filtrul de combustibil la un Golf 7 1.2 TSI 105 CP se schimba la fiecare revizie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il schimbi deloc. Schimbi pompa de benzina din rezervor daca vrei sa schimbi filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o recomandate am achizitionat Golf 7 1.2 tsi 86 de cai, trebuie sa ii schimb filtrele si uleiul , ce ulei si filtre imi recomandati? Masina are 100 de mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtre Mann si ulei la alegere LM, Castrol, Mobil 5w30 norma 504/507. Eu folosesc Castrol LL 5W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Datculino tine-o din scurt cu uleiul si filtrele. la 10, 15k km maxim. asta daca vrei sa tina. filtre mann si ulei castrol si eu(eu personal le fac la 10k).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Sunt de curand noul posesor al unui Golf MK7, 1.6 TDI din 2013. Masina am cumparat-o din Germania si are la bord 200.000 km ( de mentionat ca masina a stat la un dealer din decembrie anul trecut, practic nu a rulat). I-am facut schimbul de filtre, ulei si kit distributie + pompa de apa. Cu 2 zile inainte de duce masina in service ( service de cartier) s-a aprins martorul de lipsa antiel si intr-adevar bazilnul era gol. 

De cand am adus masina computerul de bord afisa mesajul "Service now!", adica inspectia periodica nu era facuta din martie. Am incercat sa resetez acest mesaj cu buton 0.0 de cateva ori dar nu se reseteaza. Schimbul de ulei s-a resetat indicand acum ca urmatorul schimb sa se faca peste 1 an sau 15.000 km, dar nu pot sa resetez inspectia periodica.

Ma puteti ajuta cu sfaturi in aces sens?

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu merge resetat conform procedurii din manual (VW Golf 7 1.4 TSI 2013). Din cate am inteles trebuie resetat cu testerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 2/17/2020 at 5:32 PM, deenman said:

Cumpara-ti piesele online si plateste manopera la Avia P. Bafta.

 

Sau varianta 2, mai ales ca se anunta vreme ok. Programeaza o vizita la Targoviste, Pitesti, Ploiesti sau orice oras cu reprezenta VAG :)

accepta Avia Pantelimon sa faca revizie cu piesele clientului ? :O 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum o fi altii... dar eu la Craiova am avut 20% reducere la manopera si 30% la piesele de origine. Preturile astea sunt putin mai mari decat la un service de cartier dar macar nu mai am angoase cauzate de neincrederea in mecanici si mai primesc si garantie. (Nu am intrebat daca reducerile se acorda masinilor de orice varsta, a mea face 7 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, 

 

Daca s-a efectuat schimbul distributiei la 201.000 km (in mai 2021 face 3 ani), care ar fi urmatoarea perioada de schimbare? 

 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!