Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

Impresii post-revizie AVIA-Pantelimon/Bucuresti (revizia 1, la 2 ani):

*plususri: s-a facut revizia sambata, durata reviziei OK (cca 1 ora, poate putin mai mult)

*minusuri: consilierul care trebuia sa faca intrarea a disparut...insa m-am adresat unui alt consilier care a fost a fost foarte eficient. costul initial de 320 lei includea doar manopera filtre si ulei, nu si inspectia tehnica...total am avut de achitat 420-440 lei (pe aici pe undeva) -  cu buson de ulei cu tot. putin murdar in jurul gurii de alimentare cu ulei (ori a curatat superficial ori nu a curatat)

Experienta, cu plusuri si minusuri, este pozitiva.

Mi-au setat in bord 2 intervale: la 1 an pentru inspectie tehnica si 2 ani pentru schimb ulei. Este corect?? Cel mai probabil ma voi duce direct la 2 ani....Da stiu, inlocuire lichid de frana, verificare antigel, sistem de franare, directie, etc....la cca 8-10k km pe an cat rulez eu nu cred ca e chair asa de urgent. M-am hotarat sa inlocuiesc lichidul de frana si probabli ceva placute (fata) la 4 ani, antigelul si bujiile la 6 ani, filtrul de carburant inca nu m-am hotarat, probabil la 4 ani. In rest, in fucntie de semnele pe care le da masina. Apropos, distributia: la 300k???- probabil ca nu o voi face eu....

M-a surprins ca intra 4 litri de ulei!!!! Nu prea am crezut cand mi-a spus consilierul dar la o cautare cu prietenul google cam asa a iesit...La vechiul meu 1.4 16v schimbul era cu cca 3,2-3,6 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudate preturile.  De exemplu daca esti membru Avia ai itp gratis. Eu am beneficiat de itp gratis la ei.

 

Apoi manopera daca esti membru Avia la o revizie a fost de 102 ron pt schimb filtru de ulei+ ulei. Diferenta de la 102 ron la 320 ron sa fie manopera pt schimbat 2 filtre? (aer si habitaclu)? Preturile in reprezentanta vad ca sunt dupa cum bate vantul.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Corlae said:

Mi-au setat in bord 2 intervale: la 1 an pentru inspectie tehnica si 2 ani pentru schimb ulei. Este corect?? Cel mai probabil ma voi duce direct la 2 ani...

Daca vrei sa-ti pastrezi garantia trebuie sa te duci si la inspectia anuala, chiar daca nu schimba nimic la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la 1 an oricum nu am mers ca nu a aprins nimic in bord ....e ceva ciudat, ori se face revizia la 1 an ori la 2....Eu am optat pt 2 ani

Modificat de Corlae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia, adica schimbul de ulei si de filtre, se face la 2 ani sau la 30.000km. Inspectia, care este doar o verificare a masinii, se face anual. 

Ambele trebuie sa le faci cand iti zice masina ca sa poti sa pastrezi garantia fara discutii. Plus ca la inspectie se pot schimba lucruri care nu tin de revizie. 

De exemplu, eu am schimbat anul asta la inspectie filtrele (ca am cerut eu) si bujiile (ca au zis ei ca se schimba la 60.000km dupa planul de service) dar uleiul nu, acela trebuie schimbat anul viitor.

LE: asta la fostul Leon, nu la electrica din semnatura :) 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haha, sa schimbi bujiile la electrica, cool

cred ca inspectia aia la care se refera ei este doar o inspectie vizuala, a nivelului de lichide si a erorilor inregistrate pe computer. Eventual si ceva actiuni sau updete de soft (tot actiuni)

Altceva nu prea vad ce ar putea face la 3 ani si cca 25k km, cat voi avea eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Corlae said:

Mi-au setat in bord 2 intervale: la 1 an pentru inspectie tehnica si 2 ani pentru schimb ulei. Este corect?? Cel mai probabil ma voi duce direct la 2 ani....Da stiu, inlocuire lichid de frana, verificare antigel, sistem de franare, directie, etc....la cca 8-10k km pe an cat rulez eu nu cred ca e chair asa de urgent. M-am hotarat sa inlocuiesc lichidul de frana si probabli ceva placute (fata) la 4 ani, antigelul si bujiile la 6 ani, filtrul de carburant inca nu m-am hotarat, probabil la 4 ani. In rest, in fucntie de semnele pe care le da masina. Apropos, distributia: la 300k???- probabil ca nu o voi face eu....

      Fara suparare, dar tot ce ai scris este eronat, un ghiveci. In primul rand, cele 2 intervale din bord. Este corect. Dupa ce cumperi masina, Inspectia este prima data la 2 ani, apoi anuala. Daca nu te prezinti peste 1 an, mai bine nu te mai duci deloc ca nu are rost. Daca tot pierzi garantia, de ce sa mai mergi la ei? Uleiul da, este la 2 ani. Daca te-ai hotarat sa schimbi placutele, bujiile la nr. de ani, macar nu mai scrie aici ca poate derutezi pe unii care vor sa faca lucrurile "ca la carte". Placutele se schimba cand sunt uzate, bujiile la 60.000 Km. Tot la carte scrie ca trebuie sa schimbi lichidul de frana prima data la 3 ani, apoi din 2 in 2 ani. Tu vrei sa-l schimbi dupa 4 ani-adio garantie. Deci la inspectia pe care o ai peste 1 an, o sa iti schimbe lichidul de frana. In schimb vrei sa schimbi antigelul, care culmea nici nu trebuie schimbat. De unde ai scos la distributie 300.000 Km? Se schimba la 210.000. Succes la schimbarea filtrului de carburant care iarasi nu se schimba.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva la cati km / nr de ani se inlocuieste kitul de distributie pentru golf 7 facelift cu motorizare 1.0 TSI 110 CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea ,sunt proaspat posesor de golf 7 1.6tdi 105hp 2014 ,pana acum am avut doar bmw e46 e90 f30 ,acum cateva zile am fost sa schimb uleiul  si toate filtrele la un service autorizat ,mi-au pus castrol magnatec 5w30 A5 pt start stop ...intrebarea este , este bun uleiul pt diesel din ce am citit pe net acel A5 e pt benzina :)sper sa nu primesc o injuratura daca nu zic bine ,voi ce folositi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   La VW conform manualului, trebuie puse uleiuri care respecta normele impuse de VW. Adica pentru motorul tau poti pune orice ulei care respecta norma VW 507-00. Daca pe cutia uleiului pe care l-ai pus nu scrie VW 507-00, inseamna ca nu este bun. Tu nu ai numai start-stop, ai si filtru de particule DPF pe care trebuie sa-l mentii neinfundat si pentru care trebuie pus un anumit ulei.  Despre uleiuri recomandate, este alt topic in care se pot purta discutii:

 

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua! Intentionez sa mi achizitionez un Golf 7 GTD 184 cp, 2014, cu transmisie manuala. As dori sa aflu cat este o revizie periodica, si de asemenea cat de scumpa este intretinerea lui. Ce parere aveti despre un Golf 7 GTD destinat unui tanar de 19 ani, cu putina experienta?

Modificat de dragostudor12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi sa nu transformam acest topic in sfaturi de achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ziua bună. Astăzi am fost la un service /reprezentanța VW din germania pentru schimbat ulei si inspecția de 167.000 km. Mașina (2.0tdi 150 cp) o  am din noiembrie 2018 și asta ar fi prima revizie care o fac personal de cand o am  si nu am nici o idee despre prețuri. Mi-au făcut o ofertă (din cate am reusit sa traduc cu tovarășu google): inspecția, filtre ,ulei motor 50700, filtru polen, filtru praf?!?, reglare faruri, lichid frână, aerisire ambreiaj. La un pret de 550 euro.  Intrebarea mea este dacă a mai facut cineva schimburile astea in țară și ce preț a ajuns toată afacerea. Mulțumesc și o zi bună.

Screenshot_20190320-134918_Yahoo Mail.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

image.thumb.png.714df9e1659eae84104f6bda19f1e2fd.png

August 2018, prima revizie, reprezentanta VW din Sibiu.

Modificat de catalinsb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, sigur traiesc intro lume paralela de cea reala, ma-ti speriat rau de tot la ce sume viseaza astia pe facturi la un kkat de schimb de ulei care bdw este indicat in Romania sa-l faci la fiecare 7k-12k km. Da pentru ca nu avem autostrazi unde uzura este cu 80% mai mare comparativ cu o masina din Germania. 

Am facut revizia mare care include in special distributia, masina din semnatura are momentan 172k km, da stiu ca se face la 220k km dar mai stiu ca sunt si motoare noi pe stoc la 9k Euro/bc. Cod m CRKB

Ce am schimbat:

-Set distributie Contitech CT1168K1 460lei

-Pompa de apa OE 04l121011L 575lei

-Curea anexe Contitech 6pk1026 50 lei

-intinzator anexe Ina 534 0552 10 165lei

-Antigel Hepu g13 2x40leiApa 3x2lei

-Eticheta distributie 059010158A 10lei (intervalul inscriptionat va fii de acum la fiecare 120kkm pentru ca motorul NU mai este nou)

Manopera 2.5h 250lei Total 1596 lei

Preturile sun reale, pot fi verificate usor pe net, grija la tepe. (pana la urma oricine are dreptul sa ceara cat poate, important este sa ai decizia corecta)

IMG_5864.JPG

Modificat de AndreiZi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Speriat / nesperiat daca vrei sa pastrezi garantia masinii esti obligat sa faci reviziile si restul in reteaua de service-uri autorizata. Unde iti vor cere mai multi bani decat la service-ul din coltul strazii pentru ca ditamai reprezentanta moderna si frumoasa si cu 50 de oameni angajati nu se intretine la fel de ieftin ca service-ul cu 2 mecanici dintre care unul e si contabil. Nu-si permite nimeni cu o afacere de genul asta sa practice preturi de coltul strazii pentru ca altfel ar da faliment... Daca nu te intereseaza sau nu mai ai garantie si nu-ti plac preturile practicate nu te opreste nimeni sa nu te duci in alta parte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea sau schimbat inclusiv stergatoarele la reprezentanta, distributia a fost facuta tot de mecanicul meu de la reprezentanta... eu vb de tepe si preturi absurde la o masina iesita din garantie.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, AndreiZi said:

-Eticheta distributie 059010158A 10lei (intervalul inscriptionat va fii de acum la fiecare 120kkm pentru ca motorul NU mai este nou)

Gresit ! Consulta manualul de service .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sticker-ul 059010158A este pentru unele masini fabricate intre 1997 si 2005 .

059010158A.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/11/2019 at 5:21 PM, AndreiZi said:

-Set distributie Contitech CT1168K1 460lei

Salut, de unde ai cumparat kitul? la o scurta cautare am gasit la 310 ron

https://www.autoeco.ro/set-curea-de-distributie-contitech-ct1168k1/a14636916/

On 4/11/2019 at 5:21 PM, AndreiZi said:

-Pompa de apa OE 04l121011L 575lei

520 ron https://www.autokarma.ro/piese-auto-originale?cod_original=04l121011L

 

On 4/11/2019 at 5:21 PM, AndreiZi said:

Manopera 2.5h 250lei

f ieftin, ai recuparat aici orice pret platit in plus la piese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu sunt în proces de schimbare distributie, am primit oferta de la Darius Motors Constanța de 3648 lei. Enorm zic eu.... 

P. S motor CRXB 1.6 TDI 110 CP 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este doar pentru distributie sau e revizia de x ani/ xx km care include si schimb de ulei, filtre, lichid de frana, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pentru distribuție plus schimb curea si intinzator alternator.

P.s daca este cineva interesat pot sa atasez devizul trimis se ei.

Modificat de Blazer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar te rog sa-l atasezi. pretul mi se pare absurd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!