Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

On 7/26/2018 at 1:20 PM, hiro said:

Pe factura scria service ulei, Castrol LL si filtre.

La iesire din service scria la Oil change service 22.200km

Cand i-am intrebat ca de ce nu scrie 30.000km, au spus ca nu se poate programa.

   Cred ca am gasit raspunsul la problema de mai sus care a fost dezbatuta fara succes in iulie-august. Adica de ce imediat dupa schimbul de ulei la unii nu scrie 30000.  Iata ce scrie in carte la capitolul Resetarea afisajului intervalelor de service: "La autovehiculele cu interval de service variabil, dupa resetarea indicatorului pentru schimb de ulei, se afiseaza valorile noului interval de service, care se calculeaza in functie de conditiile de utilizare anterioare ale autovehiculului. Aceste valori se adapteaza apoi in functie de conditiile de utilizare actuale."  Adica daca inainte te-a trimis la service la 22200, asa te trimite si imediat dupa schimb. Daca nu prea mergi prin oras, intervalul probabil creste la 30000.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum as putea afla cu ce ulei a venit masina din fabrica? Dealer-ul zice 504.00 insa din ce citesc pe net vad ca motoarele 1.5 tsi cu filtru de particule vin cu 508.00. As vrea sa stiu ce ulei sa-i pun in caz ca am nevoie sa completez si sincer nu am incredere in ceea ce mi s-a spus, mai ales ca nici ei nu pareau siguri pe ei...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Cred ca nici muncitorul care a pus uleiul in motor in fabrica nu stie ce ulei pune, reprezentanta nici atat. Sunt putini cu motoare 1,5 TSI cu GPF. Uita-te in carte ce scrie la norma de ulei care trebuie la ele si zi-ne si noua.Sau pune poza ca precis este sub forma de tabel si valabila pentru mai multe motoare. (desi despre uleiuri este alt topic).

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte scrie exact cum a scris colegul SSorin mai sus, si anume ca trebuie folosit 508.00, sau 504.00 - dar daca folosesti 504.00 cresc emisiile si consumul.

Deci nu scrie ce are deja ci doar ce poate avea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta de preț revizie 163000km la Darius Motors Constanța. Citez din mail-ul primit: 

"

A.      Oferta - in urma solicitarii dumneavoastra, am placerea sa va comunic urmatoarea oferta:

Lucrarile care urmeaza a fi efectuate conform tabelelor de intretinere VW sunt urmatoarele : inspectie + schimb ulei, filtrul de ulei si buson baia de ulei, inlocuire lichid frana, inlocuire filtru polen. Filtrul de aer si filtrul de combustibil vor fi inlocuite la 180.000km 

total piese originale ( VW ) si manopera inclusa: 775,13 lei - pretul include TVA


Durata estimata a reparatiei: 2ore

B.      Disponibilitate piese - piesele solicitate de dvs pot fi disponibile in stocul Darius Motors Constanta"

Menționez ca ultima revizie cu schimb de ulei a fost facuta la 134600km. La 148000 km sa completat cu 1 litru de ulei si sa schimbat bujiile incandescente. 

Ce părere aveți? Sa merg cu filtrul de combustil pana la 180km cât spun ei? 

ZAPODEANU_BOGDAN.pdf

Modificat de Blazer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua, Imi puteti recomanda un service autorizat in Bucuresti pentru prima revizie (G7 1.2tsi 110cp)?

Vreau sa imi fac revizia cu uleiul si filtrele mele, si, daca este posibil (lucreaza service-ul) intr-o zi de sambata.

PBN/PBV/AVIA/MIDOCAR/BRADY/alta varianta???

La midocar am intrebat eu, e cam scump....650 lei manopera

Multumesc in avans pt sfaturi:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   650 lei nu are cum sa fie manopera,  este revizia cu uleiul, manopera si filtrele lor.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, Ebi said:

   650 lei nu are cum sa fie manopera,  este revizia cu uleiul, manopera si filtrele lor.   

pe bune, e cam tare pretul asta...si cica 950 cu materialele lor...informatia este printr-un prieten care lucreaza acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  1. Este interzis sa dai quote la postul anterior.

  2.  Nu-ti dai seama ca ce zici tu este o aberatie? Cum sa fie uleiul (peste 4L), filtrul de ulei, buson baie, si sa zicem filtrul de polen doar 300 lei, ca atata este diferenta. Presupunand ca este prea devreme sa schimbi filtrul de aer. Uita-te la un post din 18 martie de ex. sa vezi ca o revizie a fost 850 lei cu schimbat tot ce poate fi schimbat si incarcata factura cu tot ce au putut fara retinere si rusine (spray vaselina, spray frane 600 ml -poate pentru 10 masini-, montat-demontat stergatoare ?! fara inlocuire). Evident ca la reprezentanta ca si oriunde altundeva nu le convine sa vii tu cu piesele tale de provenienta necunoscuta din punctul lor de vedere si posibil contrafacute, si ei sa-ti dea garantie. Oricum, ai inteles gresit tu sau prietenul tau. Probabil 650 lei sunt piesele originale, manopera 300, total 950. Se lucreaza cam 2 ore, la 150 ora de manopera iasa calculul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtrele, pe low cost pot fi 60 lei (epiesa, si astia au si ei profit...), uleiul pe pret de intrrare, la butoi de 200l (ca asa se lucreaza la sevice)) poate fi cat vor ei... se pare ca vor sa incurajeze revizia cu consumabilele lor. deci consumabilele pot fi 300 lei, cu profit cu tot...

nu ma mira manopera de 650 dar refuz sa o platesc

mai bine renunt la garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Citeste ultimile 3 pag. din topic si o sa vezi ca nu-ti ia nimeni manopera 650 lei, dar nu vrei sa intelegi. Sumele vehiculate sunt 150-300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Midocar

PBV

image.thumb.png.228687981da1cdd8e1ceaf7724bb3456.png

Problema ramane in continuare: unde fac revizia, in Bucuresti sau imprejurimi cu uleiul meu la pret decent??? Eu mi-am calculat consumabilele la vreo 400 lei (cu bidon de 5l de liqui moly 4200)...restul e poveste

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa o faci in fata blocului atunci singur ,investesti intr-o pompa de extractie si aia sunt banii , in 20 min ai rezolvat toata revizia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

6 hours ago, Corlae said:

mai bine renunt la garantie

  Majoritatea se incadreaza in doar 2 vizite obligatorii la reprezentanta in decursul garantiei de 4 ani.  La prima la 2 ani iti schimba uleiul, filtrul de ulei, busonul si filtrul de polen. Peste inca un an (3 ani de la vanzare) ai revizie la care iti schimba lichidul de frana. Si nu ai pierdut nici o garantie. Cine vrea sa schimbe uleiul si toate filtrele lunar, poate sa o faca ocolind reprezentanta, dar sa consideri ca 2 vizite la reprezentanta in 4 ani este mult si ca mai bine pierzi garantia, nu este rezonabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deloc utopic prețul menționat pentru manoperă, e realitate: cei de la Midocar îmi cereau 450 lei doar pe manoperă schimbare lichid frână dacă veneam cu lichidul meu. :)

@Corlae, încearcă și la Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep sa cred ca PBN are cele mai bune preturi de pe piata... :))

Asta e ce am platit eu acum cateva luni la ultima revizie a Leon-ului

9b31cc929288744.jpeg

Adica un total de 65 lei lichidul de frana si 90 de lei manopera. De aici pana la 450 e cale luuuunga rau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Ebi said:

 

dar sa consideri ca 2 vizite la reprezentanta in 4 ani este mult si ca mai bine pierzi garantia, nu este rezonabil.

1. Chestie de principii...si as propune sa invatam ca, dupa ce am cheltuit niste bani, nu putini, avem niste drepturi, nimic extraordinar, sunt doar lucruri rezonabile....Cum sa platesc manopera 650 lei pt o revizie de genul asta??? e halucinant! Si e dreptul meu sa imi aleg calitatea consumabilelor, mai ales daca optiunea este pentru o calitate superioara celei pe care o ofera ei!

2. cei care au beneficiat de garantie la masina de la poro cred ca stiu la ce ma refer, ajungi sa te lipsesti de garantia lor. Garantia este obligatorie prin lege, iar rmai nou a devenit vector de comunicare pentru aspecte comerciale (vanzare). BTW: sunt producatori coreeni care ofera 10 ani garantie (cu limita de km) si care te obliga sa vii anual la garantie, astia sunt chiar smecheri, intrucat, pt a beneficia de garantie, pb trebuie sa fie atat de evidenta incat sa fie vizibila din luna

3. E posibil sa existe decizie a opc care sa-i oblige (pe cei cu service-uri autorizate pe marca) sa primeasca si materialele clientului, cu dovada achizitiei acestora (factura), incerc sa ma interesez.

4. @MyKe: merci de pont, asta incerc si eu sa evit, preturile nesimtite. In mod normal, conform legii, preturile pentru servicii ar trebui sa fie publice astfel incat consumatorul sa poata alege furnzorul de servicii (tema de sesizare opc). Imediat scriu la avia sa vedem ce parere au si ei

5. @Rave: o sa vb si la pbn, de fapt deja am vb dar mi-au zus ca e prea devreme pt programare pt ca vreau la sfarsitul lui nov, deci o sa revin si la ei si o sa vad cu cine ma mai cunosc pe acolo poate reusesc sa imi duc uleiul meu. Da, cred ca pbn va fi castigatorul....

6. @GTD: funny, am tot ce imi trebuie, dar nu ma pasioneaza....

7. in cel mai rau caz le platesc si uleiul lor si imi pun uleiul meu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie/obligatie la revizie decat de ulei + filtru de ulei + buson ulei. Restul de filtre (daca doresti: aer si polen) le poti cumpara personal si schimba tu in fix 5+5 minute

Poti merge la Brady in Militari pentru revizie, au o gama destul de larga de uleiuri (Mobil 1, Valvoline, Castrol, original, etc) din care sa alegi si au preturi foarte decente.

La restul e fie prea scump sa vii cu uleiul tau (si/sau nici nu au cine stie ce alternative ei), fie pur si simplu nu accepta uleiul tau (desi mie mi se pare ilegal acest lucru atata vreme cat uleiul respecta norma specifica VW). 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu glumeam cu PBN... sa nu ramai surprins daca-ti dau cu totul alte preturi de manopera fata de ce e pe foaia aia. 

Una e sa te duci sa faci 5 lucruri, care daca se pot face in acelasi timp (ca ora de manopera ma refer) vor costa mai putin, si alta e sa te duci sa faci unul singur pentru care o sa platesti ora de manopera intreaga. 

Si asta cu garantia, din pacate, e normala. Ei nu au de unde sa stie ca uleiul pe care tu l-ai luat nu e contrafacut, jumatate apa, si ca din cauza lui o sa se strice motorul si apoi o sa ceri reparatia motorului sub garantie...

Deci, na... Nu e gandita treaba ca sa te faca pe tine de 100 de euro in plus la revizie, pe care o faci la 2 ani, ci ca sa nu plateasca ei mii de euro pentru ca un cumparator s-a zgarcit la 50-100 de euro.

Deci radem, glumim, injuram preturile mari dar sa nu exageram! Toate au o logica! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Tocmai mi-a raspuns Avia (instantaneu)....revizia cu materialele mele 318 lei, deviz atasat la mail. Adjudecat!

Jos palaria pentru raspunsul lor rapid...

Bagam programare la ei!

@Rave: le duc factura cu materialele cumparate, oricum am ales un ulei mai bun decat ce iti pun ei....

@CristiALF:sunasem la cineva de la ei dar nu am reusit sa-l prind pe cel recomandat, urma sa-l sun din nou dar am rezolvat dupa cum am scris mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

programare SAMBATA, 24.nov....foarte buna si prompta comunicarea cu ei, pretul decent iar daca isi fac bine treaba e tot ce pot sa imi doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Urmeaza sa efectuez revizia nr.4 , in bord am aproape 50K KM . As dori sa stiu daca pe langa clasicele schimburi de filtre si ulei ar trebui sa mai includ ceva, cu 2 mentiuni

1. schimbul de lichid de frana  a fost facut anul trecut, intrucat masina urma sa implineasca 3 ani .

2. bujiile se schimba la 60K, deci cel mai probabil la anul :) 

Am omis ceva? 

Va multumesc anticipat!

PS : Voi merge tot la Brady , preturile ,amabilitatea si permisivitatea lor m-au convins inca de anul trecut.

Zi faina!

Modificat de mariusbtc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!