Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

On 8/20/2021 at 11:57 AM, AndreiVVWW said:

10 ani sau 5?

"We recommend changing your cambelt once every four years for cars registered before September 2009, and every five years for cars registered after. If you reach the recommended mileage limit before 4 or 5 years, you may need to change the cambelt sooner."

sursa: https://www.volkswagen.co.uk/en/need-help/need-help-faqs/cambelt.html

@dadupoți te rog frumos să-mi zici unde ai văzut 10 ani? Cei de la reprezentanță mi-au zis că maxim 8 ani. Pe site-ul de mai sus am văzut ca zice 5 ani. Nu știu care-i varianta corectă :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca varianta corecta e cea din elsa cu referire doar la km nu si timp. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna dupa logica asta, ca o poti schimba si la 20 de ani daca faci numai 10 000km pe an? Sincer eu nu cred asta, orice material imbatraneste in timp, se intareste, efectiv isi pierde o parte din calitatile de nou. Trebuie sa aiba si o limita de timp,  nu numai de km. Chiar am discutat cu tata aceasta problema. El avand masina cumparata in 2015 decembrie (leon 5F cu motorizarea 1.4TSI 150CP) si are doar 38 000 km pe masina. Inca nu se gandeste la schimb distributie dar la ritmul acesta nici peste 5 ani nu o sa aiba 100 000 km dar masina o sa aiba 11 ani... nu stiu daca e normal sa umbli cu o curea de distributie de 11 ani, fie ea si cu insertie de kevlar sau cu ce insertie o fi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca VW sa isi mai modifice anumiti parametrii in timp, G7 e pe piata din  2012 si la fel de posibil e ca "baiatul" din service sa citeasca de pe monitor 8 ani cand masina are 8 ani...

Eu nu am primit nici o referire mai mica de 10 ani sau 200k nici macar de la VW. Indiferent cat kevlar or zice ei ca are in ea, nu imi pot da seama cat de bine ar rezista cauciucul dupa 10 ani...

 

PS: la prima revizie, prin 2014, mecanicul ma intreba unde e filtrul de benzina...

 

PS: si ca sa mai dau niste cifre pt piese OE:

-  arcuri fata + flanse + rulmenti - 2100 cu manopera.

- amortizoare DCC fata - 1500 buc/buc

 

 

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

                 Eu nu pot sa ma gandesc decat ca au facut o combinatie intre nr de km garantati de producator / rezistenta in timp a materialelor / durata medie de utilizare a masinii ( cred ca 7-8 ani ).

 

                 Si atunci, daca distributia rezista mai mult decat durata medie de utilizare => ca nu are limita de timp ( gen casezi masina pana sa schimbi distributia, un lucru gresit din punctul meu de vedere ). Toate materialele alea se degradeaza cumva in timp ( chiar si mai indelungat ).

 

                  Poate acelasi rationament il aplica si in cazul schimbului de ulei la DSG-ul uscat (adica nu se schimba) 🙄

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare as vrea sa schimb uleiul la cutie la un golf 7 dsg 2.0 6+1 trepte ce ulei este recomand si cati L intra ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Imi puteti spune ce se schimba la revizia la 2 ani?

Este prima revizie oficiala. Masina e in garantie, face 2 ani, are circa 18000 km, iar la 1 an i-am schimbat uleiul, in reprezentanta, la solicitarea mea. Totodata, i-am schimbat, singur, filtrul de polen.

Ideea e ca in aplicatia vw conect imi apar ca operatiuni doar schimb ulei (aplicatia nu vede ca l-am schimbat la 1 an). De aici intrebarea mea, la revizia de 2 ani nu schimba obligatoriu si filtrele (aer si polen)? Presupun ca de alte operatiuni (placute frana, bujii, etc.) nu poate fi vorba.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ulei si filtru de ulei. Filtru de polen se schimba la 30000km (daca nu ma insel), iar cel de aer la 90000km, conform producatorului. Nu-i lasa sa iti bage pe gat filtre la pret mare, cel de polen la mine a fost peste 200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligatoriu va fi uleiul si filtrul de ulei. Tu in schimb, baiat destept, vei schimba singurel si filtrul de aer + cel de polen (de preferat) ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca, intrucat la revizia de 30000km sau 2 ani se schimba filtrul de polen, daca am doi ani, chiar daca am doar 18000km, imi vor schimba si filtrul de polen. Am primit pretul de la Midocar: 1150 lei (inspectie, schimbat ulei cu castrol 0w20 de la butoi, schimbat filtru polen), respectiv Avia: 1050 (aceleasi operatiuni, cu acelasi ulei, dar la bidoane de 1 litru. Mi-au spus ca doar asa au).

Anul trecut eu am schimbat, singur, filtrul de polen cu unul Mann. Cel original parca era Valeo.  Cred ca l-am pastrat. Credeti ca ar trebui sa-l pun la loc pe cel original inainte de revizie? S-or prinde ca l-am schimbat? Pot avea probleme cu garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intereseaza pe nimeni ce filtru ai tu acolo, stai linistit. Toata sunt la fel, difera doar daca sunt cu carbune active sau/si antibaterial (pe care evident il recomand).

Eu am pus mereu doar Man FP 26-009 la mine.

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut domnilor. 
 

Detin un Golf 7, 1.2 benzina, de nou, mașina cumpărată in Octombrie 2015.

In acest moment am 108.000 km efectuați. 
 

WVWZZZAUZGW081796

 

Întrebarea mea este la câți km recomandați  sa schimb distribuția. Eventual ce kit sa folosesc ( marcă ) și un service de încredere. ( București )
 

Mulțumesc anticipat 

 

 

Modificat de Lupu Daniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma gândesc ca este versiunea pe curea deja. Normal fabrica da numai limita de kilometraj care este cu verificare la 180 000km și schimb la cel ult 210 000 km. Dar eu personal nu l-as tine mai mult de 8 ani, totuși fiind o curea unde intervine și îmbătrânirea de material. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/31/2022 at 12:35 PM, Andrei1980 said:

Ma gândesc ca este versiunea pe curea deja. Normal fabrica da numai limita de kilometraj care este cu verificare la 180 000km și schimb la cel ult 210 000 km. Dar eu personal nu l-as tine mai mult de 8 ani, totuși fiind o curea unde intervine și îmbătrânirea de material. 

Mulțumesc mult! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 3/24/2021 at 7:32 PM, tavos said:

Salutare, am golf 7 din 2015 1.2 tsi și 30000 km la bord, pina la urma distribuția cind trebuie sa o schimb, am tot cautat și nu am găsit. 

Am schimbat pina acum uleiul de motor la 10000 km anual și filtrele ulei, aer, polen in rest nimic. 

 

intervalul de schimbare al distributiei este intre 180.000 si 210.000km....asta daca nu ai alte probleme, gen, pompa de apa, etc

Modificat de Latty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, Latty a scris:

 

intervalul de schimbare al distributiei este intre 180.000 si 210.000km....asta daca nu ai alte probleme, gen, pompa de apa, etc

Ms domnu, dar pina fac eu 180.000km.....e mult, nu cred ca pot aștepta limita de km. 

Un exemplu ar fi Anvelopele care sunt tot din 2015 de cind este mașina și se pare ca au pe partea exterioara mici crăpături, oare cureaua de accesorii și distribuție cum or fi?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curelele arata mult mai bine pentru ca nu mai au cauciuc in compozitie, au poliamida si kevlar, materiale noi care nu imbatranesc usor. In elsa termenele de schimb pentru benzinare se raporteaza doar la km fara limita de timp. 

Eu am un CZDA, 70tkm actual din 10/ 2015.Pana acum nici macar nu am desfacut capacul de plastic al distributiei sa vad cum arata cureaua. Cea de accesorii arata perfect, nu are nici cea mai mica, crapatura. 

Masina circula numai in Bucuresti, are km putini dar multe ore de functionare  asa ca eu nu ma pot raporta la km,distributia am sa o schimb mai devreme insa nici cum spun unii pe aici la 60-80tkm sau 5 ani,mi se pare o risipa de bani. 

Simplul fapt ca nu mai e pompa de apa in zona e un mare castig in favoarea fiabilitatii. 

Acum orice mecanic am intreba la cat sa schimbam distributia el recomanda un termen care sa fie ok si pt client si pentru el, e simplu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 19.05.2022 at 21:04, vali zak a scris:

Curelele arata mult mai bine pentru ca nu mai au cauciuc in compozitie, au poliamida si kevlar, materiale noi care nu imbatranesc usor. In elsa termenele de schimb pentru benzinare se raporteaza doar la km fara limita de timp. 

Eu am un CZDA, 70tkm actual din 10/ 2015.Pana acum nici macar nu am desfacut capacul de plastic al distributiei sa vad cum arata cureaua. Cea de accesorii arata perfect, nu are nici cea mai mica, crapatura. 

Masina circula numai in Bucuresti, are km putini dar multe ore de functionare  asa ca eu nu ma pot raporta la km,distributia am sa o schimb mai devreme insa nici cum spun unii pe aici la 60-80tkm sau 5 ani,mi se pare o risipa de bani. 

Simplul fapt ca nu mai e pompa de apa in zona e un mare castig in favoarea fiabilitatii. 

Acum orice mecanic am intreba la cat sa schimbam distributia el recomanda un termen care sa fie ok si pt client si pentru el, e simplu. 

Salutare, am cerut oferta la reprezentanta fără pompa de apa ajung la 2190 lei chit distribuție, cu role, șuruburi și ce mai e trecut pe acolo. 

Ma dusese sa ma programez, dar m-am intilniti cu un mecanic care ma întors din drum. 

Bine omul mi-a recomandat sa o mai las anul asta și sa o schimb la anul mai ales ca fac 40.000 km cuprind din 2015, se gindea el, km. putini. 

Pompa de apa am înțeles ca este vreo 1500 lei cu manopera cred ca ajung la 1800, dacă e cazul sa trebuiască înlocuită. 

Ce sa zic.... Nu știu nici eu, sunt bulversat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mai simplu sa nu aveti incredere in ce scriem noi pe aici dar nici sa asculti toti mecanicii multimarca. Important e ce scrie in elsa  si ce spune un mecanic, care face destul de des distributii la motoarele astea. Mecanicul care v-a sfatuit e cel putin  multimarca se pare ca nu stie ca pompa de apa la motoarele astea nu mai e angrenata de cureaua distributie. 

Pretul oferit de reprezentanta e aberant,chiar nu e cazul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, tavos said:

Salutare, am cerut oferta la reprezentanta fără pompa de apa ajung la 2190 lei chit distribuție, cu role, șuruburi și ce mai e trecut pe acolo.

E inclusa si manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 16 ore, dadu a scris:

E inclusa si manopera?

Da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 17 ore, vali zak a scris:

Ar fi mai simplu sa nu aveti incredere in ce scriem noi pe aici dar nici sa asculti toti mecanicii multimarca. Important e ce scrie in elsa  si ce spune un mecanic, care face destul de des distributii la motoarele astea. Mecanicul care v-a sfatuit e cel putin  multimarca se pare ca nu stie ca pompa de apa la motoarele astea nu mai e angrenata de cureaua distributie. 

Pretul oferit de reprezentanta e aberant,chiar nu e cazul. 

Salutare, mecanicul este de la reprezentanta, știu ca pompa de apa este pe partea opusa și trebuie verificata. 

În ce privește manualul elsa, eu nu îl dețin nu știu ce recomanda la modelul meu cind trebuie schimbata distributia. 

Dacă ma poți ajuta. 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua. Am un VW Jetta 2018 cod motor CUUA. Vad ca nu s a discutat nimic pe aici de acest motor.

Puteti sa imi recomandati va rog un ulei? Am 165.000 km cu ultimul schimb facut anul asta in martie la 140.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am și eu un Golf 7 1.2 TSI 105CP, cod motor CJZA, din 2014. Mașina are acum 161.000km și 8 ani, dar când avea 4 ani și 75.000km motorul a fost înlocuit în garanție datorită unor probleme pe care le-am avut, astfel încât motorul nou are doar 86.000km. Bănuiesc că motorul nou a venit și cu distribuție nouă, și nu trebuie să îmi fac griji la revizia de 8 ani de verificarea distribuției?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 29.01.2022 at 15:54, CristiALF a scris:

Nu intereseaza pe nimeni ce filtru ai tu acolo, stai linistit. Toata sunt la fel, difera doar daca sunt cu carbune active sau/si antibaterial (pe care evident il recomand).

Eu am pus mereu doar Man FP 26-009 la mine.

 

Chiar merita acest filtru? Își face treaba bine, am văzut ca este mai scump fata de cel cu, carbon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!