Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

@Andrei2000 cum ai ajuns la concluzia ca uleiul castrol este contrafacut ? Parerea mea e ca sa pui in GTI tot ulei castrol pentru ca tot cu ulei castrol a venit si masina de la mama ei :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cat de cat tangenta cu lumea auto si ce se invarte in ea, plus ca il cunosc pe unul dintre cei mai mari importatori de piese auto si implicit uleiuri. Stiu aceasta informatie inclusiv de la el, care vinde ulei Castrol, iar acest ulei este imbuteliat in tara, iar uleiul este dus cu cisterna pana la fabrica.

Masina nu vine din fabrica cu ulei Castrol, chiar daca tu/eu vedem pe busonul de la ulei inscriptionat Castrol, sau ca VW AG recomanda utilizarea uleiului Castrol. Este pur si simplu marketing, Castrol a "donat" cel mai mult pt a ii se face reclama. Masina vine din fabrica cu ulei VW (pe care il poti cumpara si din reprezentanta si care are pretul cel mai mic), dar care nu stii ce ulei este (poate sa fie Castrol, Mobil, Texaco, etc.), in functie de cine ii aprovizioneaza in acea perioada. Uleiul trebuie doar sa respecte norma impusa de producator, marca contand intr-o pondere mai mica (la ei in fabrica).

Acelasi lucru este valabil si la Mercedes, unde poti cumpara ulei Mercedes, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de ulei castrol la un service cand am facut revizia la o alta masina nu golf 6 a venit un mecanic si cik ia da putin bidonul de ulei!era castrol si voia sa se uite ca cik mai vine ulei din turcia si la magazin se vinde cu o alta eticheta peste cea originala a lui din turcia sau de unde naiba vine el! si cik circula si ulei castrol chinezesc dar cum am zis cu eticheta pusa peste cea originala ceva de genul!al meu era original asa ca nu am vazut exact cum arata un bidon cu ulei turcesc:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la revizie mi-au pus castrol SLX Professional 5W-40 de care nu prea am vazut prin magazine...

In ianuarie cand am facut revizia pretul lui era de 43,32RON/L din care din al 4-lea bidonas mi-au ramas vreo 800ml.

O fi si asta chinezarie? :))

dsc02331v.jpg

post-48963-1277459396_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ulei din asta mi-au pus si mie. nu mi se pare deloc a fi vreo porcarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa codul de bare e facut in ITALIA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am ajuns si eu la prima revizie!

Fiind in Olanda,m-am dus in cel mai apropiat oras,la un service Vw,iar acolo am dat peste un ungur:D-devenise olandez deja:D.

M-a programat pt vineri,si trebuie sa platesc 240 euroi.Initial,a ales LongLife service,era in jur de 280euro,dar apoi,a tot tastat prin Pc,si a ajuns la concluzia ca 240 e mai bine:D.

Nu mi-a pomenit absolut nimic de ulei castrol...standurile erau pline de mobil:D...desi cel mai bun ulei e Shell!

Oricum,revin cu povesti sambata!:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la revizie!Intr-un final mi-au efectuat service-ul Long Life,codul Qg1 sau ceva de genul!

Surpriza a fost uleiul:Shell Helix Ultra 5W30.E special pt vw si audi!

Total plata:240 euro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare cam mult ,e revizia de 15.000 nu ? Ce ti-a mai schimbat in afara de ulei in aia 240 de euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste atent, a facut-o in Olanda.

Fata de Germania este intr-adevar un pic mai scump (la mine a fost 230 euro cu toatre fltrele, sau era 180 euro doar uleiul long life)

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stimati colegi forumisti....

Cu pasi repezi ma apropii si eu de 15 000 km si ma pregatesc pentru revizie.

As prefera sa pun ulei Castrol cu norma 507 00 (asa zice in cartea masinii).

Va intreb de unde credeti ca voi putea cumpara un astfel de ulei veritabil( nu contrafacut, dupa cum am citit in posturile anterioare) ?

Edit: PS: Am uitat sa precizez ca pe eticheta de pe stalpul masinii e precizat QG2, ceea ce inseamna ca nu se face schimb long life(asa scrie in cartea service)

Modificat de vali83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu' Vali, termina cu chestia asta cu ulei contrafacut. a zis unul mai sus, si acum hop si tu...ulei contrafacut. fii serios omule, nu aveti nici o dovada si faceti afirmatii aiurea. daca vrei iti trimit poza bidonului meu de ulei. daca ala e contrafacut, il mananc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimate coleg....pana nu demult am avut ocazia sa fiu angajat al unei companii importante de pe planeta asta si am avut acces la informatii referitoare la tot felul de produse similare "contrafacute", pe care se lipesc etichete cu "brand". Deci cunoscand situatia intr-un alt domeniu nu m-as mira sa gasesc ceva similar si in cazul uleiurilor. iar daca stii cumva ca al tau e 100% ok, atunci nu imi ramane decat sa te intreb cu respect de unde l-ai procurat.

Multumesc

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da Quote la postul anterior. Foloseste Add Reply sau Fast Reply. Citeste Regulamentul. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos sa reveniti ON topic.

Exista o arie dedicata uleiurilor aici.

Pentru opinii subiective si discutii cu tente personale, va rog sa folositi PMul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este ulei castrol long life, pus in masina de catre PBN, iar banda cu cod de bare poarta cifra 7. era sigilat bidonul si nu are alta eticheta sub cea de care ti-am spus. oricum vw are mai multi furnizori de ulei, iar unul dintre ei este castrol. imi este f greu sa cred ca PBN, PBV, Cardinal, etc. falsifica uleiul sau vw germania falsifica ei uleiul....

PS si eu stiu ca hainele facute la apaca sunt exportate in Anglia sub eticheta altei marci...dar nu cred ca merita facuta comparatia cu uleiurile de masini. unul din elementele prin care este acordata garantia auto este cel al uleiului folosit in motor.

folosirea unui ulei contrafacut si de proasta calitate are implicatii mult mai mari decat crezi.

Modificat de adrianharlea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi revizia de 15.000 km la Autoworld Cluj-Napoca. Am pus ulei Original(nu era specificat producatorul ), schimbat filtru ulei, suflat filtru aer, suflat filtru polen. Nu am schimbat filtrul de motorina pt ca nu mi-a fost indicat sa fac asta. Total costuri 560 RON. Daca as fi schimbat si filtrele de aer si polen costul urca cu aprox 100 RON. Ma declar multumit, cred ca pretul a fost unul rezonabil. Sper ca informatia sa foloseasca celorlalti colegi forumisti care se pregatesc de revizie.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Momentan am un g4 la care fac personal revizia dar am un fiat bravo 2008 care fac revizia in servis si preturile sunt asa,

10.000 190 ron

20.000 200 ron

30.000 380 ron si de acum in colo fac revizia la ei din 30.000 in 30.000 ca in carte asa imi da.sunt multumit oricum si de preturi si mai ales de masina. :X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ce legatura are postul tau cum Golf6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am un g4 la care fac personal revizia dar am un fiat bravo 2008 care fac revizia in servis si preturile sunt asa,

10.000 190 ron

20.000 200 ron

30.000 380 ron si de acum in colo fac revizia la ei din 30.000 in 30.000 ca in carte asa imi da.sunt multumit oricum si de preturi si mai ales de masina. :X

nici eu nu inteleg postul tau mai ales ca te aflii pe forum vw si in aria de golf6.

dar oricum, ca sa iti raspund la post, nu stiu de unde ai scos tu preturile alea la fiat. intamplarea face ca la firma sa folosesc un fiat sedici 1.9 diesel si la revizia de 15000 am platit 1070 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil face riviziile la un service oarecare, si nu la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei 5w30 vrac, toate filtrele la pbv, masina la schimb 1040ron -revizie 45000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie 15000 km la Euro Tehno Group Pitesti, schimbat ulei (s-a completat cu Castrol 5w30 Long Life III), filtru ulei, filtru aer si filtru polen - 640 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Colegi Am spus "pret decent" pentru ca la asta ma asteptam, stiu ca este mult, stiu ca preturile in Romania, la service-urile autorizate/reprezentatne sunt mult peste cele de afara, si de mult ori competenta celor din service lasa de dorit, dar mi-am asumat asta cand am cumparat masina, mai putin partea legata de competenta lor :icon_thumright:.

In alta ordine de idei, se apropie revizia de 30 de mii, drept pentru care am sunat la un alt service, mai exact Midocar (vitan) de acolo mi-au spus ca, teoretic revizia ar costa maxim 1100 Ron, in pret fiind incluse pe langa filtre, ulei, manopera, etc si verificarile care se cer la cea de a doua revizie, articulatii, motor, lumini, etc.

Daca a facut cineva revizia de 30 de mii, pentru un astfel de motor, l-as ruga sa imi dea mai multe detalii.

Eu va voi tine la curent cu informatii dupa ce voi trece de revizie.

Multa bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM UN GOLF VARIANT 1,4 TSI 122...Cand mi-am ridicat masina de la firma respectiv

post-67484-1285007034_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stai in Suedia la 30.000 Km,in Romania datorita factorilor de mediu diferiti se efectueaza la 15.000 Km

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!