Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

6000 km? Supertare....as vrea si eu sa aiba masina mea doar atat intr-un an...dar nu se poate.

55 lei? Asta a fost ciubucul, nu? :icon_thumright: Ne mutam toti la Bistrita cu reviziile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca pare greu de crezut, dar chiar am avut prima revizie gratuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in acest caz se poate pune intrebarea: au schimbat filtrul de benzina si uleiul?

pentru ca la 6000km, nu prea se vede la ulei diferenta (tinand cont ca e benzinar si e nou), ce sa mai vorbim de filtru de benzina...

dar sa sperem ca sunt corecti(cu toate ca au fost cazuri cand dupa schimbarea filtrului de aer, cel nou avea acelasi semn facut de proprietar pe cel vechi si era prafuit :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce spune oaspetele este perfect credibil. Am primit si eu la inceputul lunii martie un telefon de la dealer in care mi se oferea o revizie gratuita sau pe aproape, adica uleiul si filtrul aferent gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa sa aflu si eu o asemenea veste buna, pana acum nu mi-a ziz nimeni nimic de gratuitati, chiar cand am mai dat nu demult o comanda pentru un polo 1,2TSI cu DSG7, nu am auzit asa ceva.

de orice intrebam, totul costa bani, am intrebat de covorase de cauciuc, revizii, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de aer nu s-a schimbat. Revizia gratuita era trecuta in caietul service de cand am cumparat masina.

Cat despre ce s-a facut la masina, sint sigur ca s-a lucrat ok.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La PBN revizia 30000km cu toate filtrele, diagnoza, verificare rampa, 950ron. Am facut-o la service rapid si am stat langa masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merlin__wizard

PBN face revizia standard (ulei+filtru+aer+polen) de 15000 diesel la service rapid ?

Daca da, nu inteleg cum se poate face - caci uleiul este fierbinte cand ajungi si mai trebuie lasat si sa se scurga tot ... cat dureaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 120min revizia si 60min asteptarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot la PBN am facut prima revizie (1an - 11000km) si tot la service rapid am fost programat. E bine ca poti sta langa masina si vezi cum se fac toate operatiile necesare reviziei. Inca un plus a fost acceptarea uleiului adus de mine (castrol edge 10w30) pe care l-am luat la jumatate din pretul reprezentantei. Revizia a durat putin peste o ora si se respecta in mare masura programarea facuta.

Costuri:

- ulei motor - 4l castrol 10w30 - 200ron

- filte (ulei, motorina, aer, polen) - 280ron

- manopera - 200ron

PS: puteam sa nu schimb filtrul de motorina (~130ron) pentru ca era destul de curat si as fi ajuns la un cost final de 550ron dar l-am schimbat la recomandarea mecanicului.

In concluzie am fost placut impresionat de prima revizie la golf si de pretul decent platit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur daca au si procent din vanzarea efectiva a pieselor montate, dar de obicei incearca sa bage piese pe gat, nu serviceul asta, am observat in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lenco: daca mergi 11000km pe an, era ok sa schimbi filtru de motorina peste 1 an, cand aveai 22-25000km, motorina din ziua de azi e curata si in RO.

si pretul reviziei era 550-manopera schimb filtru de ulei.

eu am schimbat filtru de motorina la 30000km si nu au fost probleme cu masina.(teoria zice la 60000km schimb de filtru de motorina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adifox: Merci de info! Pai sa stii ca la revizia viitoare nu-l mai schimb, dar o sa folosesc in continuare numai motorina de calitate superioara (sper sa fie). In catrea masinii se specifica shimbarea filtului de motorina la fiecare 30000km asa ca ma voi conforma de acum inainte. Oricum rau nu-i face ca l-am schimbat la 1an...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru de benzina asa repede se schimba ? ( 10000 km - 15000 km ? ) :icon_thumright:

Modificat de Diabllo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu!

Se recomanda schimbarea lui la 2ani sau 60000km in carte.Eu unul nu l-am schimbat la prima revizie ci il voi schimba la anul,la urmatoarea revizie.

Chiar cei de la vw cand am fost la revizie mi-au recomandat sa nu le schimb,le-au curatat doar(prin suflare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am facut prima revizie la 9900 km, in tg.mures, la auto top, 603 lei (schimbat filtru ulei, ulei, filtru aer, filtru polen). vw golf VI 1,4i, 80 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

603lei ? Mi se pare cam mult. Maine ma duc si eu, dar din cate am inteles va fi in jur de 350lei (ce-i drept fara filtru polen). Cam mare diferenta avand in vedere ca am aceasi motorizare. Sper sa n-am surpirze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seeker ~350RON e doar pentru ulei si filtru ulei.Eu am platit 323RON pt astea.Filtrul de aer costa mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atat mi-au spus si mie ca ma costa daca schimb doar filtrul de ulei si uleiul. dar am considerat ca este mai bine sa schimb si celelalte filtre intrucat este praf ft.mare la noi in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, intradevar asa a fost.

Prima revizie, schimbat uleiul, filtru ulei, buson baie ulei, si putina completare antigel, pret 378lei. Ce sa zic, a fost okey.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revizie efectuata la Midocar Otopeni 616 ron

ulei+filtru ulei

filtru aer

filtru polen

Am sunat de asemenea la Midocar Vitan,PBN si cereau 800 ron....

Mi-au facut si actiune la clema aerisire sofer picioare de la AC

PS:nici nu se compara AC dupa schimbarea filtrului polen nu mai are pic de miros si aerul este mai curat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

Am facut revizia de 30.000 la PBN la express service. Am solicitat acest lucru pentru a sta langa masina.

S-au schimbat toate filtrele (benzina, ulei, aer si polen). Filtrul de polen si cel de aer erau mizerabile. Absolut mizerabile. Baietii au adus Castrol 5 W 40 insa l-am refuzat si am pus Castrol 0 W 30 Long Life III, care a ridicat un pic costul reviziei. In plus s-au sters erori aparute de la climatronic si becuri. Dupa stergere nu au mai aparut.

Am reclamat probleme la ambele geamuri spate care la inchidere fac un zgomot metalic in chedere, in partea de sus. Se va rezolva (sper) cat de curand la o vizita ulterioara.

Total 860 lei, timp: 1 h si jumatate.

Ma declar multumit.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este diferenta intre express si normal in afara faptul ca poti sa stai langa masina?

Ulei din acela pentru motor turbo nu au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia de 30.000 la PBN la express service. Am solicitat acest lucru pentru a sta langa masina.

S-au schimbat toate filtrele (benzina, ulei, aer si polen). Filtrul de polen si cel de aer erau mizerabile. Absolut mizerabile. Baietii au adus Castrol 5 W 40 insa l-am refuzat si am pus Castrol 0 W 30 Long Life III, care a ridicat un pic costul reviziei. In plus s-au sters erori aparute de la climatronic si becuri. Dupa stergere nu au mai aparut.

Am reclamat probleme la ambele geamuri spate care la inchidere fac un zgomot metalic in chedere, in partea de sus. Se va rezolva (sper) cat de curand la o vizita ulterioara.

Total 860 lei, timp: 1 h si jumatate.

Ma declar multumit.

Am o curiozitate. Cand am fost la revizie, mi-au bagat pe gat o actiune comandata de producator pe o clona a masinii tale, la climatizare. Era vorba de partea din spate, care nu-si facea datoria cum trebuie, din cauza montajului defectuos. La tine a aparut asa ceva? Ma indoiesc, din moment ce spui ca a durat cu totul 1 1/2 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia de 30.000 la PBN la express service. Am solicitat acest lucru pentru a sta langa masina.

S-au schimbat toate filtrele (benzina, ulei, aer si polen). Filtrul de polen si cel de aer erau mizerabile. Absolut mizerabile. Baietii au adus Castrol 5 W 40 insa l-am refuzat si am pus Castrol 0 W 30 Long Life III, care a ridicat un pic costul reviziei. In plus s-au sters erori aparute de la climatronic si becuri. Dupa stergere nu au mai aparut.

Am reclamat probleme la ambele geamuri spate care la inchidere fac un zgomot metalic in chedere, in partea de sus. Se va rezolva (sper) cat de curand la o vizita ulterioara.

Total 860 lei, timp: 1 h si jumatate.

Ma declar multumit.

Esti sigur ca nu 5w30 ai bagat?

Spun asta pentru ca:

1 - Longlife 3 nu cred ca exista decat 5w-30

Iar 2... VW suporta acum doar standardul lor 504/507, iar asta sigur e 5w-30

Faptul ca au incercat sa-ti vare 5w-40... arata din nou lipsa de profesionalism PBN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!