Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

@alex76 nu am intalnit probleme legate de ce ai relatat tu

@samartean ai dreptate e 5 W 30, aveam deja cumparat un bidon la portbagaj (nu am folosisem nici un stop din el) si am mai luat 3 litri de la PBN.

Mi-am dat si eu seama ca 5 W 40 nu era ok, tocmai de aceea l-am refuzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la revizii sa le impun sa imi puna ulei 5w30 avand si eu motor TSI ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shellshock sa te uiti sa fie nu numai 5w-30, cat si sa aiba standardul VW 504/507. Daca e si full synthetic e si mai bine, insa doar Shell am vazut ca face full synth si sa fie 504/507, s-ar putea sa fie si altele insa nu am vazut.

Modificat de samartean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in principiu sa le cer sa imi puna ulei full synthetic? restul nu prea conteaza ca nu cred ca exista multe alternative nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma depinde si de ce tsi ai pe Scirocco. De ex. la 1.4 160 hp, norma este 502, iar producatorul recomanda Castrol 5w30. Poti sa pui si Havoline, Mobil sau Motul. Depinde ce au pe stoc. Daca ti s-a pus pata pe o anumita marca il poti cumpara tu in prealabil.

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma ce recomandati sau care e mai bun ulei 5w30 sau 0-w30 pentru tsi 122?maine ma duc la revizie de 15000 sa stiu ce sa le cer la pbn? am observat greseala mai tarziu ... deci ramane 5w30 :))

Modificat de inspektah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva revizie la GTI? Daca da, cat a costat si ce tip de ulei intra? Din ce am citit in carte, intra 4.7 l ulei. E adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Judecand dupa faptul ca este motor de 2 litrii eu zic ca este adevarat si se va folosi un bidon de 5l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa mentineti discutia ON topic. Posturile offtopic au fost ascunse.

Pentru discutii legate de problema service-urilor autorizate, va recomand sa cititi aici.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut revizia de un an la pbn. A fost 330ron filtru ulei,aer,polen, manopera. Ulei l.am luat din metro, 140ron . Total =470 ron. Norma e vw exact ca in carte, 5w40.

Mi.au facut si mie actiunea cu clema de la conducta de clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut-o la service rapid ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred ca acolo le fac pe toate. Adica eu nu am solicitat expres. Am vrut o programare pt revizie. atat, in rest organizarea lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revizie de 15000km facuta la PBV1. cost 956 lei cu filtru ulei, ulei LongLife, filtru motorina, aer, polen, manopera. Gresat usi + portabaj si capota motor. diagnosa, verificare general.

per ansamblu multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mare mi se pare pretul de 965 ron; pe mine la A4,2.0tdi-5l ulei cu filtrele pe care le-ai schimbat si tu ma ajunge ~830 ron; uleiul e aceeasi norma atat la Golf cat si la A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate. nu stiu daca sunt la fel. s-a pus ulei longlife si cred ca este mai scump. motivarea a fost ca este motor echipat cu filtru de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si acum ce-ai sa faci?ai sa pui long life la fiecare 15000km?

este de 2 ori mai scump ca cel normal...

sau ai la masina garantie longlife? :)

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pune ulei Longlife pt ca acela respecta normele 504/507.00 si asta au cei din reprezentanta. Mai este si varianta Castrol Edge 5W30,dar pretul e tot cam pe acolo. Si eu acelasi ulei loglife III am pus,masina fiind CR cu DPF,de asta ziceam ca a costat un pic cam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15000 km, filtrul de motorina? Cam devreme mi se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Tocmai am sunat la reprezentanta VW din Cluj, Autoworld, si am intrebat despre revizie. Raspunsul a fost ca ma costa undeva intre 450 si 500 RON daca cumpar ulei Texaco de la ei( caz in care as fi primit si filtrul de aer gratuit).

In cazul uleiului VW Original castrol (asa a fost exprimarea lucratorului) pretul creste pt ca ma costa 75 ron litrul, fata de 45 cel texaco. Am intrebat daca uleiul original e LongLife si mi-a raspuns ca in Romania nu se foloseste acest tip de ulei pt ca regimurile de functionare a motoarelor de la noi sunt diferite si ca nu merge LongLife. A mai zis ca cu toate ca scrie ceva de LongLife pe unele cutii de Castrol, acestea nu sunt LongLife. mai zicea omul ca daca folosesc ulei cu norma agreata de producatorul motorului e in regula. Sincer tind sa cred ca omul are dreptate. Parerea mea e cam aceeasi. Asa ca poate ar fi bine sa va informati inainte sa mergeti la revizie putin, mi se pare ca o revizie de 1000 ron e chiar bataie de joc. 5-600 RON mi se pare un pret rezonabil.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtrul de motorina l-am schimbat ca am vrut eu. pretul pe care l-am platit de 950 nu mi se pare mult. este dat pt fiabilitatea si siguranta masinii mele (masina este personala). asupra ideii ca la cluj nu se pune long life....cate bordeie atatea obiceiuri.....iar ulei sa stii ca poti sa cumperi si de la metro si sa te duci cu le la service, si iesi si mai ieftin....fiecare alege ce vrea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine ai facut Adrian ca ai schimbat toate filtrele; la fel fac si eu. :) Referitor la uleiul Longlife observ ca exista in reprezentante oameni fara o minima pregatire. Cum adica pe ulei scrie longlife si nu este? Castrol scrie la misto,iar Texaco e cel mai bun. Eu nu as alege altceva in afara de Castrol, Aral sau Mobil1. La noi nu e valabil longlife intr-adevar, dar nu cred povestea ca pe bidon scrie una si continutul e altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Povestea cu ce scrie pe bidon nu e credibila, am tinut doar sa relatez raspunsul primit de la service. Insa referitor la faptul ca la noi nu se foloseste Long Life...asta mi se pare logic....de ce sa pui Long Life pt 15 mii km.... Texaco e clar ca nu o sa pun....cel mai probabil Castrol...asta cred ca e si uleiul cu care vine masina de noua si nu cred ca e cazul sa fiu eu mai zgarcit si sa schimb compozitia...insa probabil ca sunt colegi care citesc postul si le poate fi utila informatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea ta, de mai sus, era aceeasi cu cea a temebelului care te sfatuia sa pui texaco. de asta am scris sa nu faci vreo prostie sa te ieftinesti la tarate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie cu uleiul Castrol din Romania, deoarece acesta este contrafacut. Sincer, sunt in mare dlema ce sa pun in GTI la prima revizie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!