Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

am si eu o curiozitate: uleiul trebuie sa fie castrol,asa cum e recomandat sau merge si altul,k am inteles k vw merge in mare parte cu castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi la service si pun ei ulei, iti pun Castrol. Daca te duci cu uleiul tau care are aceiasi parametri cu cel necesar motorului tau, n-ar trebui sa fie nicio problema. Probabil decizia VW de a recomanda Castrol vine in urma mai multor teste cu diferite uleiuri :D Sau a unei donatii uriase din partea Castrol :(. Personal, motorul meu e foarte multumit de acest ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma apropii si eu cu pasi repezi de prima revizie.am 13500km si masina implineste pe 29.01.2010 un an de cand este in posesia mea.ce ma sfatuiti,sa merg inainte de 29 sau dupa 29?sa schimb toate filtrele sau doar ce-mi recomanda ei?multumesc anticipat pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine este sa consulti planul de revizii dat de producator. Acolo scrie ce e cel mai bine ce trebuie sa faci si ce consumabile sa folosesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot intelege preturile astea la motoare de 1.4 tsi. 800 de lei penru o revizie ?

Eu am avut factura de la prima revizie 309 lei cu tot cu tva (ulei, filtru de ulei, filtu de aer si manopera ).Filtrul de polen si cel de combustibil nu le-am schimbat la recomandarea lor. Consilierul de service mia spus ca cele 2 se scimba la intervale de 30.000 km si nu fac altceva decat sa arunc cu bani in caini daca le schimb.

Repet la sfatul consilierului de service.

A durat 30 de minute si am stat langa ei .

La golful care tre sa vina (1.6 TDI) mau asigurat ca nu va fi mai mult de 600 de lei in 2010

Baieti, astea va jetmanesc. ;)

Edit 301,4 lei nu 309

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si voi, luna asta trebuie sa fac revizia, implinesc anul si ma cam speriati cu preturile astea. Pai de la revizia aia de 500-600 ron maxim care mi-a zis-o dealerul cand am cumparat masina vad ca acum e defap 900 ron. Naiba sa-i ia. Imi recomanda cineva vreun service??? Am citit ca la PBN ar fi treaba buna, voi ce stiti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista o varianta de revizie "Economy pack" sau ceva de genul care costa 350 ron care contine schimbul de ulei, filtru ulei si manopera.

Cere service-ul Economy pack+filtru de aer (75 LEI) si ar trebui sa iesi pana in 450 de LEI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am facut programare la PBN.

780 ron cu tot cu manopera - 4 filtre+ulei

Am sa revin dupa ce fac revizia sa va zic daca tot asta a fost pretul final :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la cei de la vw.mi-au spus ca o sa coste in jur de 600lei.pretul ar putea scadea daca unele dintre filtre pot fi curatate.au spus ca vor decide ei daca le vor curata sau le vor inlocui.m-au programat pe 27ianuarie(masina fiind luata pe 29ian2009).Revin dupa ce termin cu revizia :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca in Galati e mai ieftin decat in Bucuresti ???

Pai daca e asa vin sa-mi fac revizia acolo :icon_thumright:

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu merg la Galati.Merg la reprezentanta de la Focsani.

1)Pentru ca e mai aproape

2)Pentru ca are preturi mai mici cu 10-15% decat la Galati.

3)Cei de la Focsani mi se par mult mai amabili.

Am sa revin cu pretul exact pe 27 cand am fost programat sa fac revizia.

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am aproximativ 8000 km cu masina si se implineste un an, termenul pentru prima revizie 15000km sau un an as vrea sa stiu daca a mai fost careva cu GOLF VI 2.0 TDI pana acum ? aveti idee ce preturi au si care din reprezentate sunt mai ok, eu am luat masina de la Midocar Vitan si as merge acolo.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, pana iti va raspunde cineva care are motorul pe care il ai si tu iti recomand sa trimiti cate un email (sau sa dai cate un telefon) la service-urile de prin Bucuresti, nu-s multe. Spui ca doresti sa faci prima revizie si intrebi cat te costa. Le compari si afli castigatorul. Eu am fost la PBN si mi s-a parut OK. Succes :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda.eu am motor 1.6 si am facut prima revizie la pbn.rezultatul ori schimb doar flitru ulei si uleiul pret 550ron fie toate filtrele si uleiul pret 780ron.am ales varianta schimb tot.nici un alt eveniment in plus sau minus.mentionez ca revizia am facut o la 12.800km (si la 10luni nu la 12 cat e stipulat in garantie)

Modificat de exchange
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care ati facut revizia...ce comportament are masina dupa schimbarea uleiului,a filtrului de ulei,filtrului de aer?merge mai bine,mai finut?(cum miau spus cativa)

climatronicul(sau A/C)filtreaza/functioneaza mai bine dupa schimbarea filtrului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dc nu vedeam filtrele vechi nu ti puteam spune ca mi le a shimbat.deci nici o diferenta.iar filtrele nu erau incarcate ..zik eu cam 20-30 murdare.dar stiu ei mai bine de ce trebuie facuta toata operatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Efectuat astazi revizia la reprezentanta de la Focsani la masina din semnatura ulei+filtru de ulei,celelalte filtre nu mi sa recomandat sa le schimb,au fost doar curatate.

total: 322,42 RON

aveam problema la hayon,telescoapele care numai ridicau hayonul cum trebuie.miau spus ca se schimba pe garantie si ca e totul gratis.dureaza 2-3 zile pana ajung telescoapele,nu le aveau pe stoc.

Ma declar multumit de pretul reviziei,numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu schimbi filtrul de la A/C mi se pare pur romanism...se umple de praf, n-ai cum sa-l vezi. filtrul de aer la fel.

Nu pot sa cred ca o reprezentanta ar face asa ceva.

Oh, well, e masina ta in fond si la urma urmei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei mi-au spus ca vor fi suflate si daca nu se vor curata prin suflare atunci le vor inlocui.Am mers pe mana lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu spun ca oamenii nu-si fac treaba insa permite-mi un sfat: filtrul de polen si cel de aer nu au niste valori asa de mari ca sa nu renteze sa le schimbi la 15k sau 1 an... Sa dai undeva sub 100 lei pentru ele (sau cat or mai fi) mi se pare o investitie f buna raportata la numarul de km

In plus, filtrul de polen chiar tine la sanatatea ta :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect ce spui dar poate sa inlocuiasca cele 2 filtre la alt service ulterior si sa scuteasca 100 lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nope, curea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!