Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

salutare

am sunat la midocar otopeni si au urmatoarele preturi: " cam 450 RON revizia simpla si 840 ROn revizia completa "

ideea e ca diferenta intre ele e cam dubla pentru ca, din spusele lor, revizia completa presupune pe langa schimbarea tuturor filtrelor si numai stiu ce verificari de rutina ... asta da romanism :icon_cheesygrin: ... in cazul lor clar nu e combinatie sa faci toata revizia ca aici cam miroase a japca. parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GL-17-SEP chiar am vrut sa te intreb ce ai facut cu telescoapele de la hayon pana la urma , am vazut ca ti le schimba pe garantie e bine. Si la mine se deschide greu portbagaju de la un timp (adica daca nu trag de el nu se deschide) ,eu mai am garantie (am golf din semnatura ) si o sa trag si eu o fuga pana la ei sa mi le schimbe ca ma enerveza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-au deschis contract de garantie si mi-au spus sa astept cateva zile ca nu aveau telescoape pe stoc si o sa ma sune ei cand vor primi.

mergi pur si simplu la ei si zi-le: domle' nu-mi mai functioneaza telescoapele de la portbagaj cum trebuie,si mai incolo stiu ei ce au de facut.

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire.La mine cand apas pe tasta din mijloc a telecomenzii,nu se deschide hayonul pana sus.Salta din incuietoare cam 2 cm,si practic nu ma ajuta cu nimic ca oricum trebuie sa apas pe semnul W si apoi sa trag sa se ridice(sper ca ati inteles ce m vrut sa spun).E normal?? Asa merge din prima zi...deci nu pot sa spun ca s`a stricat.

Am uitat sa mentionez ca e varianta TRENDLINE,iar in 5 feb sunt programat pentru revizie,iar in cazul in care e ceva in neregula sa`mi schimbe si mie telescoapele atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot o nelamurire...cum de se ridica hayonul doar cat apesi pe buton? la mine doar se descuie...

Mergi la vw...daca e ceva in neregula la telescoape se face pe garantie.

Astazi m-au sunat cei de la vw si maine merg pt schimbarea telescoapelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tommy, din ce am observat eu ce vrei tu nu e la golf, ci la passat (or fi si altele) face asa, se deschide pana sus, ca daca ai mainile pline cu bagaje sa nu le lasi jos. la golf nu am observat chestia asta, ca m-am uitat si eu. deci cred ca nu e nimic in neregula, asa e ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu are nimic.Da...la inceput am crezut ca trebuie sa se deschida pana sus,intrucat atunci cand apas pe tasta respectiva...se deschide....si se ridica 1 cm-1.5 hayonul,dar nu imi incape nici macar degetul,in acea deschizatura.De aceea nu vedeam rostul acelui buton.IN plus mai am o singura intrebare.Din prima zi de cand am masina,cand virez pe loc(deobicei la plecarea din parcarea stil vagon) mi se aude ca un fel de huruit la directie....dar se aude destul de tare...insa nu mi`am facut griji,masina fiind in garantie :biggrin: .Credeti ca "problema"asta ar trebui anuntata??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude si la mine acel sunet uneori la viraje pe loc,de regula pe asfalt dar nu i-am dat importanta.

Astazi merg pt schimbarea telescoapelor de la hayon si am sa intreb si de aceasta problema.

Revin cu un raspuns mai pe dupamiaza...

numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu e normal sa se auda sunetul ala, insa doar cand volanul ajunge spre capatul cursei. e de la o componenta a servodirectiei (nu stiu exact detaliile tehnice). e cam la toate masinile daca esti atent. eu aveam la symbol chestia asta. de altfel, daca cititi prin manual o sa vedeti ca nu recomanda sa brachezi volanul la maxim pe loc exact de asta. incercati sa nu mai rasuciti la maxim, stiu, nu prea iti dai seama care e capatul cand te uiti la carosabil, si nu la volan, dar in timp o sa te obisnuiesti.

daca e sunetul si cand volanul e de-abia miscat de la pozitia neutra, atunci nu e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu prima revizie a masinii la PBN.

- ulei 240 ron

- filtru ulei 80 ron

- buson ulei 10 ron

- tester 50 ron

- uns inchieturi cu ulei 10 ron

- manopera 50

filtrele de aer, polen si benzina le montez sapt asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat telescoapele azi.

Acum functioneaza cum trebuie! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si au zis ceva despre alea defecte?

de ce nu mergeau? e de la frig? sa te astepti sa se mai intample cum se face iara mai frig? ca daca se intampla mereu la frig e naspa. daca astea noi au reparat problema e o chestie insa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a scapat sa-i intreb de ce nu mergeau ca lumea...

S-au uitat cand am fost la revizie la ele si mi-au spus ca trebuie schimbate.

Sper sa numai am probleme cu cele noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie la 1 an si 14000 km. facuta ieri la PBN, m-a costat exact 400 lei. Ulei 206 lei (Castrol 5W40 - 4 lt.), filtru ulei 60, completat antigel 10, test diagnoza 30, manopera 75 lei, si de restul diverse maruntisuri. Acesta a fost costul primei revizii, standard, nu a fost necesara inlocuirea altor piese. Mi s-a parut extrem de rezonabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se apropie vertiginos prima revizie si asa suspicios cum sunt eu caut un service unde ma lasa sa vad ce fac la masina (ori printr-o fereastra sau langa masina nu conteaza). Va rog sa ma ajutati cu serviceuri autorizate VW unde este permis sa assist la revizie, de preferabil in zona Brasovului.

Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu este pe langa Brasov...insa...

Daca ai chef de o plimbare pana in sudul Romaniei, du-te la Seprico - Craiova la Vali (bamse - vwforum) sau Cezar (99clu - vwforum).

Te lasa sa stai langa masina si sunt foarte ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

szaki...eu cred ca Volkswagen e o marca destul de serioasa...nu cred ca si-ar permite sa faca vreo "prostie" :icon_cool:

eu zic sa mergi cu incredere la orice reprezentanta vw.

ca un exemplu(daca pot spune asa)ca sunt seriosi...a fost nevoie sa fie cumparati 4l de ulei dar nu au folosit decat 3,2-3,3l si restul de ulei mi l-au dat inapoi,cand foarte bine puteau sa-l pastreze :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te iei dupa asta si renault e de nota 100. 4 revizii, dupa fiecare mi-au dat inapoi ce a ramas. si nu, nu puteau sa il pastreze ca se riscau ca un client sa le faca scandal, in fond clientul a platit tot, nu doar ce s-a utilizat. asta nu e exemplu de seriozitate ci daca faceau altfel erau necinstiti. cred ca trebuie sa fii ceva mai prentios pe banii tai.

tudorvw: eu nu pricep, la tine nu au schimbat filtru de benzina, de aer, or mai fi si altele. pe cand altora le schimba, oare de ce diferentele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiusnc - Multumesc

@GL-17-SEP - Poate am vazut eu prea multe in viata mea dar nu merg pe incredere – uite o ideie - daca serviceurile VW ar dorii sa fie transparente si nu ar avea nimic de ascuns deja ar fi rezolvat, intr-un fel sau altul, ca clientul in cazul in care doreste sa poate vedea ce se fce cu masina lui. Eu de exemplu am fost in doua serviceuri unde este rezolvat ecest lucru la Toyota printr-o fereastra si la Opel prin intermediul camerelor de supravegheat.

Exemple negative nu mai enumer pentru ca sunt multe.

Pate ca VW este o marca serioasa dar serviceurile nu sunt VW si se lucreaza in ele fel si fel de oameni si eu nu vreau sa merg pe noroc.

Deci va rog in continuare sa nu mai incercati sa ma convingeti sa am incredere in serviceuri pentru ca este inutil.

In continuare caut un service VW unde pot sa vad ce fac la masina. Daca nu gasesc mai apropa de Brasov ma duc pana in Craiova.

Modificat de szaki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti tot ce te intereseaza aici.

Va rog mult sa reveniti ON topic. Aici se discuta despre REVIZII nu despre SERVICE-URI.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Midocar Vitan pentru reviziea de 1 an sau 15.000 km in cazul meu 8600 am schimbat ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru aer si filtru polen au completat antigel pretul a fost 914 lei totul a durat aproximativ 1 h si 30 de min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tudorvw: eu nu pricep, la tine nu au schimbat filtru de benzina, de aer, or mai fi si altele. pe cand altora le schimba, oare de ce diferentele astea?

Mi-au spus ca revizia respectiva prevede obligatoriu doar schimbarea uleiului si a filtrului de ulei. M-au intrebat daca doresc sa schimbe si celelalte filtre si am raspuns ca nu, neavand probleme privind functionarea masinii. Cred ca au fost corecti si, de asemenea, nu cred ca nu ar respecta toate operatiunile standard prevazute pentru fiecare revizie, in functie de nr. de km., motor, etc. Mai ales ca, judecand altfel, ar fi avut interesul sa-mi schimbe cat mai multe consumabile, sa incarce devizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei cu golf 6 2.0 tdi in primele luni de folosire a masini v-a papat ulei mai mult ca eu am 7000 de km facut si s-a cam dus din ulei.In cartea masini scrie ca o sa consume la inceput mai mult dar nu stiu la voi daca e la fel.Multumesc.Astept sfaturi daca aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

szaki....eu mi-am facut revizia .....si chiar ce-i de la service m-au invitat inauntru, langa masina..fara nici o problema..e chiar f ok...am mai invatat cate ceva ( cateva sfaturi) de la tipu care mi-a facut revizia. Din ce am inteles eu...in toate service-urile autorizate vw ...au voie proprietarii sa vada ce se executa la masina( service, reparatie, etc).. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!