Jump to content

Consum Golf 3 , 1,6 , 75 cp ,


tiranux
 Share

Postare recomandată

Sonda lambda se verifica cu motorul la 90 de grade turat la vreo 3000rpm. Vezi ce valori iti da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 339
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sharicmax

    20

  • Tracto

    16

  • Florin..

    16

  • phun

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok o sa verifik maine....mersii fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shadowumbro

in afara se astea :bujii.filtre aer si conbustibil...sunt noi ..sonda lambda are valori care oscileaza la relenti intre0,9 si 1,1.....sunt normale?care ar trebuii sa fie valorile??

ce ar mai trebuii verificat?

Eu am schimbat naiba tot la masina si acum consuma 9-11 % oras si 5.5-6.5% in afara...deci un 7,5 - 8% mixt... Am schimbat injector, bujii, delcou, sonda lambda, filtre, ulei, ECU..le-am luat la rand..imi consuma 20% si nu stiam ce sa ii mai fac. De vina a fost ECU. Ca de cand l-am schimbat parca zboara :D si consuma "normal" desi e cam multicel..

Principalii factori care duc la consum maricel sunt accelerarile bruste urmate de franari, aglomeratia, turatia la care se schimba treptele si starea tehnica a masinii..

Tata are o octavia 2.. motor 1.9 TDi 105 CP..cand ma sui eu pe ea..consuma 7..cand conduce tata...consuma 4.9...explicatia..eu merg mai sportiv decat el..rezultatul..consuma cu 40% mai mult :blink: ...deci un consum de 10-11% oras...e unul normal la un motor din 1994-1995 . Din cate stiu eu..cu cat e masina mai uzata cu atat consuma mai mult :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT .shadowumbro IMI POTI ZICE TE ROG CAT COSTA 'ECU' SI DE UNDE LAI LUAT

Modificat de v@sy
se poate scrie si fara Caps Lock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shadowumbro

SALUT .shadowumbro IMI POTI ZICE TE ROG CAT COSTA 'ECU' SI DE UNDE LAI LUAT

Salut..de la dezmembrari..100-120 euro cam asa costa..si nu mai ai probleme :D..parerea mea..cauta undeva..sigur gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
bushycata89

salut, am un polo 6n 1.6 AEE si m-a terminat la consum, ia 10 in afara si 15-16 in bucuresti, i-am schimbat bujii filtre, bobina, si nu am nicio eruare. va anexez un log pt cine ma poate ajuta cu sonda lambda( din cand in cand apare 0 in rest se incadreaza in valorile normale), sau daca sesizati alte valori gresite. Testul e facut in mers, 5km in afara localitaii. multumesc:D

http://s1.transfer.rol.ro/b85a1ccfbc9cbd774c68f6372d1d34bd.html

Modificat de bushycata89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consuma si 1.4 in oras catre 10litri ,tre sa mergi tare atent pt un consum optim...si nu putem compara cu consumul din carte ca masinile au catre 15-17 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi consuma 10-11 litrii in oras numai daca merg blana blana adica cat se poate de mult cu pedala la fund.

@bushycata89. scoate mufa de la sonda lambda si vezi daca iti mai scade consumul. daca iti mai scade ar fi cazul sa o schimbi. si mai fa un log dar nu pe grupul 000' pe celelalte grupuri 1-2-3 etc.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat! Sa fim realisti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consuma si 1.4 in oras catre 10litri ,tre sa mergi tare atent pt un consum optim...si nu putem compara cu consumul din carte ca masinile au catre 15-17 ani

Vroiam sa zic ca o conditie ca ,consumul sa se aproprie de cel din cartea tehnica e ca multe multe piese din motor sa functioneze corect..ele in timp se uzeaza si isi schimba parametrii...vai mult am patimit cu um motor de 1.4 dupa ce am bagat 30mil in el...am ajund sa il schimb cu totul:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf automat

salut baieti

imi pare rau ca vin si eu cu o intrebare pt voi

Am un golf din 93 pe care l-am cumparat pt nevasta mea care este incepatoare. Din pacate am facut greseala de a cumpara un model automat. Acum dupa multiple reglaje si schimburi de diferite piese printre care si sonda lambda, am ajuns la un consum de 14 la suta. Motorul este de 1800 merge rotund si pare a fi ok. Pt cine are asa ceva cit va consuma voua ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos sonda si a crescut consumu, enorm, cu 4 litri am facut decat 30 de km(in afara localitatii facuti, si fara schimbat peste 3000 de ture) si am bagat sonda din nou+ am sters eruarea de sonda. Aveti idee ar putea fi injectoarele? O sa fac un alt log in seara asta si la celelalte campuri

Modificat de bushycata89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare.am motor de 1,6 55kw AEA si consumul este cam 9-10 in oras(iasi) iar in afara am ajuns la 5,5 cel mai mic consum dar in general imi ia cam 6.mi-am pus instalatie de gaz sa ma coste mai putin alimentarea cu conbustibil.referitor la ce am citit pe aici si din cate stiu eu cei care nu aveti catalizatorul ok sau sonda lambda consumul creste simtitor.am mai vazut la cineva motor de 150 cai,pai la asa motor asa consum.mersul subturat nu este indicat se infunda evacuarea pt ca arderea nu este completa si toate rezidurile se depun incepand cu galeriile si terminand cu toba finala.eu va sfatuiesc sa mergeti si sa schimbati vitezele la cat va indica producatorul.apropo eu am segmentat motorul imi papa ulei.avea 297500 km.acuma am 25400 km.la 300000 s-a resetat kilometrajul.benzina pun de lukoil si petrom de 95 si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Creca e ceva cu iasul :)) la noi e consumul normal ca suntem pe 7 coline :P dam drumu la vale in frana de motor si restu mergem din inertie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat e recomandat sa se schimbe vitezele? Eu la g3 motor de 1.6 75 cp schimb asa: viteza 1 : 1600 ture viteza 2 : 1800 ture viteza 3 : 2200 ture viteza 4 2600 ture. Consum 8-9 in oras.

Modificat de smoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la mers normal schimb pe la 2600 ture, cand e graba...creste umpic turatia :blah:

Le schimb asa de sus, pentru ca am inteles ca, cuplu maxim la 1.6 75cai ar fi pe la 2800 de ture.

Frana multa de motor cand se poate, si accelerez lin nu bruschez pedala. :icon_thumright: Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca treapta 1 si 2 sa le schimbi putin mai sus de 2200-2300 pt ca tu cum schimbi a intaia la 1600 ,treapta 2 o sa iti cada la 1000 si o sa fie subturata decischimba mai sus 1 si 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine va uitati la ce scrie producatorul t fiecare masina in parte in functie de motor.la AEA cuplul maxim e la 2800 asa ca eu pe acolo schimb sau chiar la 3000.care mergeti turat e ok dar motorul consuma putin mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E doar o risipa de benzina. Puteti sa mergeti mult mai jos de 3000 RPM. Nu dauneaza cu nimic masinii. Ba din contra e si uzura mai mica.

La unele motoarele de generatie noua pe benzina cuplul maxim e la 5000 RPM asta nu inseamna ca e bine sa mergi acolo.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema cu consumul, Imi consuma cam 15 in oras si cam 9 10 in afara si conduc chiar ca pensionarii, am scos sonda lambda si mia luat 20 in oras.Am verificat returul benzinei si functioneaza, bujii si tot ce tine de ardere sunt noi, filtre noi ulei schimbat verificat vacuum. Masina nu merge rotund trepideaza, a fost curatata clapeta de acceleratie.De mentionat ca toba mea de esapament e plina de negru,si miroase a peco dupa mine, daca accelerez brusca iese fum negru. stie cineva ceva? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificata sonda lambda la sange. Pe un tester sau osciloscop cand ai ocazia...

Catalizator mai ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca am sonda lambda este catalizator...nu la verificat nimeni niciodata, in caz ca e dus merge curatat sau trebuie inlocuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul acela marit si toba neagra ' suna ' a senzorul de temperatura a apei.verifica-l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperatura e ok.senzorul e schimbat si n-a fost vreo diferenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie pusa pe Vag-Com, urmarita de cand este rece pana se incalzeste de-a binelea,urmariti toti parametri (temperaturi,clapeta,senzori), tremuratul nu este ok, am avut masini care tremurau de la clapeta,senzori defecti (temp si oxigen),servofrana defecta,aer fals,delcou uzat (bataie in axul delcoului).Cauzele pot fi multe, dar pana nu se realizeaza o analiza serioasa cu Vag-ul nu te apuca sa arunci banii pe senzori/sonde/etc ca s-ar putea sa fie nevoie de o simpla adaptare cu Vag-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!