Jump to content

Consum Golf 3 , 1,6 , 75 cp ,


tiranux
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am si eu 1,6 AEA, am facut un mic experiment in week-end cu un drum de 365km, am reusit performanta de a tine masina in 80 maxim 90km/h cu 2000-2200rpm cu schimbatul treptei pe la 2500 maxim 3000rpm, drumul a fost facut noaptea faza lunga si caldura pe treapta a doua, a fost cam frig. Mi-a scos un consum de 6,3-6,5% :blink: , am scos aproape la fel ca inainte cand mergeam cu 110-120km/h :huh:

Tot aud pe la unii (tot cu motor 1,6) ca daca merg cu 80-90km/h scot un consum de 5% ceea ce nu prea mi se pare posibil.

Voi ce consum scoateti la 80-90Km/h?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 339
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sharicmax

    20

  • Tracto

    16

  • Florin..

    16

  • mihai15mai

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acel consum de 5% se scoate vara sau cand este mai cald.In niciun caz pe temperaturi de -5, -10 grade

:offtopic:

P.s.Vara trecuta cu masina din semnatura am scos sub 6%(5.8%) pe 165km mers cu 80-85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu un golf 1.6 ABU. Consumul ar fi undeva la 6/100 km , avand in vedere ca circul jnumatate de drum in oras si jumatate inafara.

Am facut vara trecuta cam 850 de km si mi-a luat cam 5,8-6 la 100 km ( cj-sv ,sv-cj + ce m-am mai plimbat).La dus am fost 2 persoane si masina aproape goala, la intors am fost 4 pers si masina full, am prins coloana,etc.Sa nu o luati ca o lauda, dar dupa calculele mele cam asa mi-a dat.Acuma iarna fac cam 80 de km cu masina cu 6 litri luand in calcul ca mai si incalzesc motorul.

Numai bine, motoare fara probleme si sper sa va scada consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce viteza ai rulat si la ce RPM ai schimbat treptele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cate imi aduc aminte 80-90 - 100-120.Am plecat di cj dim pe la 6 si am prins racoare pe munte.La intoarcere am plecat cam pe la 17 tot asa ca sa prind racoare tot drumul ca eram incarcat.Cred ca si asta a fost un avantaj.Doamne da sa mearga tot asa, mai mult cu aer.:))

Modificat de Cristi Sacalul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am zis, am facut niste verificari/teste pe masina, ocazie cu care am observat ca imi fura toate fisele curent (ca la discoteca se vede sub capota in zona fiselor). O sa le schimb sa vad ce si cum.Am pus azi filtru nou de aer si am umblat la avans si am obtinut in 5 km parcursi o medie de 9.1% (1 litru mai putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez si eu un log din vagcom si o imagine cu graficul lambda in raport cu puterea si economia.

Din cate vad eu, factorul lambda este in mare parte ~0.85 ce inseamna amestec bogat.

Mentionez ca a fost o tura in jurul blocului, adica nu am mers constant la o viteza si am schimbat destul de des.

Ce parere aveti, este ok ce scrie acolo ?

log.xls

post-14665-0-03129400-1297720012_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

O intrebare off-topic pt tine wizzard. Ai ideea cat costa o intrefata Vag-Com? M-ar interesa sa imi cumpar si eu una, daca nu e prea scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e undeva la 100ron

am luat eu pe vara

cauta pe net obd2 vag com in google si te duce pe site uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.autoscan.ro/VAG_(VW_Audi_Seat_Skoda)~81.htm aici am vazut cu preţuri de la 80 ron in sus. Este netul plin de ele. Sa revenim on topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ABU meu imi ia cam 30-35lei/100km.Un drum din complexu studentesc pana la mine la sat si innapoi.Intotdeauna bag maxim 35lei de benzina.(ce-i drept de obicei circul pe rezerva in stilu asta).Eu unu sunt multumit de consumul motoarelor astea.Au o varsta totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, io ma sperii cand vad consumurile voastre, eu am polo 1.6 AEE( MPI) si pe dn1 mers 70-110 nu mi-a scazut consumu sub 10 si voi ziceti de 10 in oras:-SS sfaturi ceva? am anulat sonda lambda pt cateva zile experimental dar nu a scazut consumul serios, nu am niciun fel de probleme la motor( nu tremura, nu se balbaie), nu scoate fum negru dar manaca de stinge in oras cred ca-mi sare de 20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e anormal consumul asta. Fa-i o verificare la un mecanic bun.

Modificat de lungoci1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am mers cu a mea 1.6 AEE jumatate de drum in oras cu portbagaj plin si trei oameni in masina si jumatate de drum afara cu 4 oameni in masina, portbagaj full si scara pe portbagaj cu un consum de 8 l/ 100 km. De regula imi ia cam 9-10 l / 100 km in oras iar afara de la 5.5-7 l/ 100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmeaza, momentan mi-am comandat interfata vag si sa vad in weekend daca si ce eruari am si apoi:-SS, ce ma deruteaza e ca motoru functioneaza exemplar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt mandru posesor de 1.6 ABU ... "mandru" ... deci in oras e killer concumul mai ales in perioada asta cand e super frig afara ma duc intr-un 12% cam 8-10% vara ... inafara 5.7 bacau - bucuresti in luna martie 2010 prins loapovita dar am mers 90 km/h continuu si 50 localitati (experimental) .... de consumul extern sunt multumit dar in oras imi vine sa ii dau foc .. nah ce sa ii faci .. astea sunt motoarele al meu la 260.000 eu zic ca e levantica consumul asta :)) ... vreau in toamna sa ii fac motorul ca la carte rectificari , cuzineti , segmenti , supape , scaune supape etc. sa vedem apoi care-i treaba ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai de bagat bani in ea daca vrei sa ii faci motorul. La a mea am facut doar consumul mix asta vara de 3 ori: 1. 6.5%, 2. 6.7% 3.dupa ce mi s-a stricat clapeta de acceleratie 7%. Mi se pare ca aveti consum extrem de mare cei 10-12 % oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu golf 1.6 AEA , din 1995 , scoate cam 9 la oras (Bucuresti) , maxim 10 iarna + aglomeratie... cred ca e doar putin ridicat consumul !?! in afara nu stiu , ca nu prea merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce stil de condus ai? la cat schimbi treptele? si eu tot AEE am, dar am un consum ceva mai mare. 7 extern si 10 intern. motorul are 180k km.

Modificat de chelu1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, aproape zilnic ajung la 4000-5000 de ture in treapta a 2-a, dar mai merg si foarte economic. Deci in general merg sportiv inclinat usor spre economic. Daca am de deapasit nu mi-e frica sa prind 80km/h in treapta a 2-a, dar nu accelerez puternic cand nu am motiv.

Cam asa am scos eu (in vara ce e drept) 6.5% consum mixt facut plin-plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat tabelul cu consumul dat de producator ptr. motoarele noastre. Dupa cum se vede, un consum de 10% in oras dupa 15-18 ani ptr. motoare cu peste 200.000 de km nu este ceva chiar iesit din comun. Cred ca pana la urma conteaza foarte mult starea motorului, dupa atatia ani evident se impune schimbarea tuturor senzorilor (lambda,temp.,termostat), curatarea clapetelor de acc, a contactelor cu spray,tuturor filtrelor dar nu in ultimul rand verificarea mecanica profesionista a starii motorului (compresie,supape,tacheti).

Eu unul am inlocuit mereu tot ceea ce am considerat (rezultat a tester) defect cu piese noi si tot nu reusesc sa ma declar multumit. Si sa ma apuc sa bag bani in motor nu prea imi vine ca azi maine dau astia o lege si nu mai putem scoate euro2-urile pe sosea.

In alta ordine de idei maine imi vin fisele si sunt curios sa vad daca au o influenta asupra consumului.Revin.

post-30655-0-80819900-1297885453_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 abu, la temperaturile de -5, -10 am un consum in oras de nici mai mult nici mai putin de 20% , adica cu 6 litri abia ajung sa fac 30 km de oras! filtru benzina schimbat , filtru aer schimbat , senzor temp nou,apa ajunge la 90 destul de repede , lambda intradevar da niste valori undeva la 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la ABU am ajuns la un consum de 20! Tot iarna asta. Acum am ajuns la 12, dupa ce am schimbat lambda si resetat ecu, schimbat senzor apa, curăţat clapeta si senzor aer, reglat regulatorul de pre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit eu aditiv pe baza de teflon, pret undeva pana in 10 lei.

E un recipient de 330 gr. din cate imi amintesc pe care il pui la un rezervor de carburant, sau il dozezi pentru cat carburant ai.

La mine nu s-a observat o schimbare notabila, dar ca sa iti spun ce te intereseaza pe tine, garniturile si injectoarele nu au patit nimic. Dar sa fii atent la dozaj pentru a nu pune prea mult aditiv.

Sper ca acest msj ti-a fost de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sper ca cineva sa-mi dea si mie un sfat ca e disperant. Am pus ieri 20 de litri de benzina sa ridicat acul indicator la jumatate a fost ok. Am mers in afara orasului 100 km a scazut o linie, m-am mirat ca doar atat de putin. Seara scot masina merg 10 km de oras si sa dus acul indicator pe rosu critic. Consuma masina aia 20 % in afara? o fi plutitorul o fi ceasurile stricate ce sa fie:||| pentru ca scade acul vizibil in timp ce mergi. rog sa ma ajute cineva!

Modificat de Florin..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!