Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Am vazut ca s-a mai schimbat cate ceva in echiparea standard a O3 VRS; probabil si pe la restul insa eu doar la asta m-am uitat.

Aveti idee ce e cu dotarea asta standard? Eu stiam ca swing-ul care se pune standard nu are touch.

 

"Radio CD si MP3 player Swing MIB 2 display color 5" cu touch-screen fara unitate CD conectivitate SD, Aux-IN, USB redare MP3/WMA"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Am inteles ca este cel de pe golf 7, fara unitate cd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru discutii despre tuning si alte discutii despre Octavia RS in afara de cea STOCK, va recomand alte sectiuni ale forumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde sa postez aceasta informatie, rog adminul sa o redirecționeze daca nu isi are locul aici.

Mi se pare foarte interesant acest nou motor de pe o3 vrs.

Soft, admisie si downpipe-> 344 cai...

post-100209-0-62709100-1401380513_thumb.

Modificat de alecsutzyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In sfarsit primesc si eu ceva vesti bune.

Am aflat azi ca in 2- max. 3 saptamani masina ajunge la dealer, dupa care o pregatesc de livrare.

Deci in cca. o luna ar trebui sa ajunga la mine.

.... septembrie pe naiba ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care nu stiu,acest model de vRS a fost desenat de JOSEPH KABAN,acelasi om care a desenat cel mai rapid supercar, Bugatti Veyron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai el a creat designul pentru Octavia 3 in toate versiunile ei. Dar nu cred ca poate fi trasata vreo legatura intre designul pentru Veyron si o masina de volum de pret mic/mediu din gama compacta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitarile mele, imi incanta ochii in fiecare dimineata cand cobor la masina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te salut,n-a trasat nimeni nimic,era doar o informatia,iar faptul ca acelasi om care s-a ocupat de Veyron s-a ocupat si de Octavia 3,eu zic ca e absolut remarcabil.Altfel evident ca intre un supercar si un sedan in doua volume jumatate nu e nici o legatura.In alta ordine de idei trebuie sa spun ca din pacate inca n-am vazut un vRS 3 pe viu,aviz dealerului zonal care cred ca ar putea organiza un eveniment in sensul asta ,plus ca mai cred ca un vRS la un eveniment de prezentare ar atrage ca un magnet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca un dealer din provincie are rulaj prea mic de masini ca sa-si permita sa tina un RS pe stock. Daca ai drum prin Bucuresti, sigur gasesti (este unul diesel la Avia de exemplu). Prin oras prin Bucuresti am vazut deja cateva, deci exista. Spor la "spotting"! :)

 

PS: O prezentare s-a facut in vara trecuta, cand s-a facut convoiul de RS-uri pe la Sibiu si Transfagarasan. Din pacate a fost doar pentru presa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil poate fi de ex.vremea(meteo),era vb. de o sugestie la nivel de SKODA ROMANIA,sa creeze un asemenea eveniment,adica sa plimbe prin tara un RS 3.Evident ca un dealer nu o sa tina niciodata pe stock un RS.Iar aia cu Bucuresti...sa fi sanatos si la mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu este interes pt Octavia RS prin Romania, prin urmare nu prea are sens s-o plimbe prin tara. Daca aveau o piata mai mare pe aici fii sigur c-o faceau deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata nu stii cat interes exista daca nu te promovezi.. Asta nu se aplica doar la Skoda ci cam peste tot.. Putine sunt marcile care iti pun la dispozitie modelele de top, prin diverse actiuni.

La VAG nu cunosc foarte bine, dar la BMW si Mercedes am fost la cel putin 4 evenimente unde au pus la dispozitie o intreaga flota de M-uri si AMG-uri :). (ultimul a fost chiar acum 1 saptamana pe aeroportul baneasa)

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil poate fi de ex.vremea(meteo),era vb. de o sugestie la nivel de SKODA ROMANIA,sa creeze un asemenea eveniment,adica sa plimbe prin tara un RS 3.Evident ca un dealer nu o sa tina niciodata pe stock un RS.Iar aia cu Bucuresti...sa fi sanatos si la mai mare.

 

Nu stiu de ce esti atat de defensiv, ca doar nu ti-a zis nimeni nimic, dar in fine... Nu exista "Skoda Romania", este doar importatorul care aduce orice din gama. De la Seat si Skoda la Lamborghini. Si nu vezi evenimente prin tara unde sa plimbe vreun Aventador pentru potentialii clienti bogati. Piata noastra auto nu justifica asa ceva. Daca te duci mai la vest, o sa vezi RS/GTI/Cupra etc cam la orice dealer. In Romania se vand cel mai bine (si pe dreptate) motoare de 1.2 benzina si 1.6 diesel. Ce rost are sa plimbe un RS prin tara si daca au noroc sa vanda poata 1 sau 2 bucati? Nu suntem ca in UK unde 20% din O3 sunt RS.

 

@Bogdan, da, dar sunt marci din start premium. Si evenimentul a fost facut tot in Bucuresti, n-au luat tara la "picior".

 

PS: Eu cand am dat comanda, mi s-a spus ca era a 4-a masina comandata in Romania (3 de client si una de dealer). Asta la o tara de >20 de milioane de locuitori. Piata de RS este infima spre complet neglijabila. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer vorbind, pana acum vreo 2-3 ani gaseai prin showroom-uri GTI si RS, ba chiar in 2011 daca nu ma insel, am facut un drive test cu un GTI 6 la PBN. Acum in schimb, slabe sanse sa vezi un GTI/RS in showroom, nu mai vorbesc de drive test. Eu cand mi-am luat masina, si dealer-ul zicea "abia asteptam sa vina sa o vedem si noi, ca n-am vazut niciunul live" (facand referire la GTI 7).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tudor..nu conteaza ca sunt premium sau nu. Promovarea modelelor trebuie sa fie maxima si dupa, poti trage concluzii daca exista piata sau interes. 

 

Legat de evenimentul Mercedes..nu e doar Bucuresti, (a fost Arad , Iasi cel putin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista foarte multi oameni care ar da atatia bani pe un Golf sau o Octavie.

 

Multi prefera sa ia un A3, A-Klasse/CLA, Seria 1, Mini mai slab dotat la 35-40.000 de euro decat sa-i dea pe un Golf sau o Octavie pe steroizi. Si aici sunt doar cei ccare vor masini de fite, pe partea de masini "de familie" majoritatea prefera un Passat, Mazda 6, Superb in loc.

Asta ca sa nu vorbesc despre cei care la banii astia isi cumpara X5, A5, Seria 3, Seria 5 etc aproape noi (fara ghilimele, chiar poti sa iei masini foarte bune la pretul asta). Asa ca e de inteles interesul sczut al romanilor pentru  modelele astea.

 

M-urile si AMG-urile intra in cu totul alta gama de pret si se adreseaza unor cu totul altfel de oameni, genul pe care trebuie sa-i "gadili" putin, carora trebuie sa le "vinzi" masini, sa te duci la ei si sa le arati. Si acolo se cumpara masini mai mult in functie de cum iti sunt vandute, de cum te gadila reprezentantul cand te asezi la volan decat de dotari, putere sau altele. Abia apoi vin masinile de peste 100.000 de euro care nu se prezinta nicaieri. Oamenii aia stiu exact ce vor si nu trebuie sa intre in showroom sa le vada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu neaparat daca tine de importator, spun asta pentru ca acum 4-5 ani, Elcargid Buzau avea O2FL RS la Buzau si o expuneau peste tot in oras si o promovau, era un agent de vanzari care se ocupa doar de asta. Nu vad de ce importatorul ar fi decis la nivel national ca Elcargid sa promoveze masina unui oras de 150k de oameni. Cred ca fiecare dealer isi comanda pentru showroom ce crede mai de cuviinta.

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,eu unul nu le-as acorda importatorilor nici un fel de circumstante atenuante,din pacate unii din ei nu vad decat afacerea.Beneinteles  ca nu exista SKODA ROMANIA ca entitate dar un importator oficial exclusiv ,sigur da,ceilalti din teritoriu fiind doar niste concesionari.In orice caz nu ma intereseaza motivele ptr.care n-au ei nu stiu ce interes,ca oricum interesul lor e sa-ti vanda ce vor ei,stiu bine si sigur ce spun.Desigur exista si exceptii si raman la parerea mea ca un eveniment VAG gen caravana la nivel national poate fi benefic mai ales daca se adauga si o sectiune motorsport tinand cont ca in ultima vreme Skoda face senzatie,parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa promovezi imaginea RS-ului cand nu el reprezinta imaginea Skoda. Ea fiind in primul rand o masina de familie care tine cu buzunarul, atat la achizitie cat si la intretinere (in special ma refer la consum), confortabila, mult spatiu. O masina care vrea sa nu iasa in evidenta.

 

vRS si Cupra sunt pentru cunoscatori. Care stiu ce primesc de acei bani si cumpara in cunostinta de cauza. Cum poti sa promovezi o Skoda de 30k euro poporului care cauta masini rupte de km, dar cu badge impunator sau noi dar complet chele si cu cel mai mic motor.

Nu ar aduce beneficii simtitoare la vanzari pt ca e o mentalitate foarte greu de intors. Cumpararea unei masinii tine mult si de inima, iar cei care aleg cu inima stiu sa caute, stiu ce inseamna 2.0TSI fata de 1.4tsi de pe un A3 asemanator.

 

M-urile si AMG-urile sunt modele spre care multi aspira. Sunt crema BMW si MB, oferind pe langa performante ceva si mai cautat: prestanta. Nu obtii asa ceva de la Skoda VRS, Golf GTI, Leon Cupra oricat de diferite ar fi fata de modelele de baza pt simplul fapt ca nu sunt cladite pe o baza atractiva. Pe ideea e tot Octavia, e tot Golf chiar si la 40k euro. Unde mai pui ca e o competitie in interiorul VAG, spre exemplu Cupra intra cu dotari de baza foarte bune la 27,7k euro.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 3 RS - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

 

Ultimul avertisment domnilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: La RS proiectoarele cu ce sunt luminate: bec, LED ???  Fac treaba sau mai mult de design ?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff.....la cat sunt de faine meritau niste leduri de putere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar fi diferite? In mod normal si legal nu le aprinzi decat atunci cand e ceata, nu sunt accesoriu vizual. Ceata e aceeasi si pt RS si pt O3 si pt Lamborghini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!