Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca e chiar exotica Octavia RS :) . Si cand ma gandesc ca una dintre optiuni era Marda 3; numai de astea imi aleg.

 

 

Atasez  o poza cu Metal Grey, culoarea minune, foarte putin intalnita pana acum. Din ce stiu eu si ce am vazut pe forumuri,  cred ca e primul RS in aceasta culoare.

Cred ca RS arata foarte bine in aceasta culoare si nu-mi pare rau ca am comandat-o.

Ca sa ne intelegem; nu este masina mea, e o poza luata de pe alt forum. Eu mai am de asteptat...

post-3386-0-63995900-1396853876_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare rapida: cine are rs, va rog sa imi ziceti daca pe loc , la virare stanga dreapta farurile merg stanga dreapta...

Adica daca functioneaza functia de faruri adaptive doar in mers sau si pe loc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe loc iti vor merge doar cele de ceata cu cornering (daca le ai).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am verificat franele. Sunt ok. Uzura e uniforma la placute.

Dupa ce incing franele, volanul tinde sa joace un pic la franare, astfel i-am pus sa verifice treaba asta.

S-a constatat ca intreadevar asa este si au masurat... cum sa ii spun... ovalitatea discurilor? Discul stanga fata juca 3.5 sutimi, dreapt fata 2, stanga spate 3, dreapta spate 2. Pentru inlocuire trebuei sa fie peste 4 sutimi. 

Am actionat si spalatoarele de faruri in prezenta lor, capacelele au ramas deschise :) 

Si usa dreapta nu se deschide OK... 

O sa le-o duc in viitor pentru a rezolva capacele de la spalatoare si manerul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu usa dreapta e cea mai comuna problema cred in randul O3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-22206-13970250634685_thumb.jpg

Asa arata placutele date jos la 23k km parcursi. Cele ruginite sunt de pe interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cred ca e ceva ciudat, sau nu imi dau eu seama din poze. Cele de pe interior nu sunt tocite aproape deloc?

Iar cea de-a 3-a de sus in jos pare mai tocita pe exteriorul discului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt tocite la fel numai ca cele din interior s au uzat ciudat, daca vezi partea de sus unde nu prea e rugina, acolo placuta este mai groasa cu putin decat restul de placuta.

Cat a costat verificarea discurilor si a sistemului de franare...la reprezentanta, daca stie cineva?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Cineva mai sus avea niste dileme legate de mazda vs octavia vrs.Pot spune, ca un fost proprietar de Mazda 3 sedan motor aspirat de 2000 cm si 150 de cai din 2006,distributie variabila pe lant si dupa vreo 90000 km,ca masina este ok,dar clar nu e OCTAVIA VRS.Octavia castiga dupa parerea mea la multe capitole fiind ambele hatchback sedan.La fel de adevarat ca la Mazda exista si MPS,dar ala e un hatch clasic deci nu sedan.In orice caz concluzia mea e ca ambele masini sunt niste masinii excelente,cu observatia ca la Mazda sunt probleme in ceea ce priveste pretul si termenele de livrare vis-a vis de elementele de caroserie in cazul in care ai probleme ,fiind o masina japoneza.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Exista si mazda 6 mps, acum 2 generatii...comparatia se referea la termenele de livrare pt ca in momentul de fata vrs ul nu are rival in gama mazda actuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi-au luat niciun ban pentru verificarea franelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Cineva mai sus avea niste dileme legate de mazda vs octavia vrs.Pot spune, ca un fost proprietar de Mazda 3 sedan motor aspirat de 2000 cm si 150 de cai din 2006,distributie variabila pe lant si dupa vreo 90000 km,ca masina este ok,dar clar nu e OCTAVIA VRS.Octavia castiga dupa parerea mea la multe capitole fiind ambele hatchback sedan.La fel de adevarat ca la Mazda exista si MPS,dar ala e un hatch clasic deci nu sedan.In orice caz concluzia mea e ca ambele masini sunt niste masinii excelente,cu bservatia ca la Mazda sunt probleme in ceea ce priveste pretul si termenele de livrare vis-a vis de elementele de caroserie in cazul in care ai probleme ,fiind o masina japoneza.

Poate este vorba de mine deoarece eram interesat de Mazda3 inainte sa dau comanda pentru VRS. Ca si performante dinamice sunt asemanatoare (versiunile diesel). Termenul de livrare este mare la Mazda atat in cazul masinii cat si in cazul pieselor... dar nici cu VRS nu mi-e rusine in ceea ce priveste acest aspect. Oricum nu a fost acesta un factor determinant, ci faptul ca Octavia 3 (in acest caz VRS) ofera mai mult spatiu si este oarecum mai bine dotata cam la aceeasi bani.

Dar hai sa nu ajungem la un versus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca-s multe variabile,dar corect ar fi sa comparam un VRS cu un MPS,desi unul e hatch clasic celalalt hatch sedan,atacand deci nise diferite.Mai vreau sa adaug ca de curand am vizitat un dealer mazda,si am studiat ultima versiune de mazda 3 sedan.Sincer,mi-au placut modificarile aduse caroseriei,atat la interior cat si la exterior,design,calitatea materialelor,etc.Eee in compartimentul motor,dezamagire totala,atat in ceea ce priveste calitatea plasticelor(senzatia de ieftin) cat si a faptului ca ai impresia ca parca mai trebuie adaugat ceva,de exemplu un plastic peste baterie etc.Altfel,am vazut si o octavia 3 tot la dealer,e clar ca se vede experienta de 100 de ani ai celor de la SKODA si desi initial OCTAVIA era pozitionata langa MAZDA 3,deja eu cred ca OCTAVIA ataca MAZDA 6,parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 

Atasez  o poza cu Metal Grey, culoarea minune, foarte putin intalnita pana acum. Din ce stiu eu si ce am vazut pe forumuri,  cred ca e primul RS in aceasta culoare.

Cred ca RS arata foarte bine in aceasta culoare si nu-mi pare rau ca am comandat-o.

Fara suparare, dar acel metal grey seamana izbitor cu gri grafitul de pe octavia 2 ce-o am in posesie. Nu vad nicio inovatie. Culorile in care ii sta perfect VRS-ului sunt albastru si verde (culorile specifice skoda). Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave, sigur e mapare si nu tuning box? Eu stiam ca n-a spart nimeni pana acum criptarea de pe ECU la noua generatie de motoare. Si 300cp fara nicio modificare la admisie/evacuare...

 

@Lucian, n-a zis nimeni ca Metal Grey e o inovatie, doar ca-i sta masinii bine cu ea. Iar albastru nu mai este o culoare specifica RS-ului (ai galben, verde si meteor grey), ca sa nu mai zic de Skoda in general.

 

Ma gandeam la problema lui yellow_pwr cu placutele uzate prematur. Am vazut de curand un review la Subaru Impreza WRX STI care se pare ca vine cu "brake vectoring" la fel ca XDS+ de pe RS/GTI. Cei de la Subaru dezactivasera "diferentialul" asta electronic pentru ca le manca rapid placutele de frana stoc pe circuit, masina folosind mult mai des franele, nu doar pentru franare ci si pentru schimbat directia mai rapid. Am o banuiala ca asta a patit yellow_pwr, avand in vedere ca el merge destul de energic cu ea. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, mie imi place cum arata pe verde si albastru. Oi fi mai de moda veche...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind vorba de APR mai mult ca sigur ca e soft si nu Power Box. Nu cred ca produc asa ceva...

Oricum ar fi este in stadiu de teste, acesta fiiind probabil si motivul pentru care nu au afisat nici un fel de cifre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este soft. Au spart criptarea si masina se va putea resofta prin mufa obd.

Si au mai zis ca au trecut de 300 cu evacuare stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce-am vazut eu verdele nu se mai poate comanda

@Tudor: in Romania la Meteor Grey ii spune Steel Grey

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, vazusem la un moment dat si am uitat. Oricum creeaza confuzii diferentele astea de denumiri. :)

 

Am vazut ca a aparut un topic deschis de un angajat APR pe forumul din UK care sustine ca au spart criptarea si acum testeaza modificarile pe masina stock (admisie/evacuare). Interesanta cifra de >300 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot s-a amintit de culori. In momentul in care mi-as comanda un VRS pentru mine, ca masina personala, as alege verdele (bine, la noi nu e disponibil), dar cred ca arata cel mai bine. E doar parerea mea...

Asa ca am comandat masina de serviciu trebuie sa aleg ceva mai cuminte si eram foarte chitit pe acel steel grey; ulterior am ramas pe aceasta culoare, metal grey.

Nu este neaparat o inovatie insa este o culoare noua, diferita de celelalte nuante de gri... si mie imi place cum arata.

Am zis ca este culoare minune deoarece la un moment dat era de cateva luni disponibila si nimeni nu vazuse cum arata live :) pe masina.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
rifflections

Eu unul nu vad sensul acestor comparatii. La fel de bine poate sa-si faca un soft si cel cu R-ul si atunci se cam schimba situatia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!