Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Am vazut pentru prima oara un RS sedan cu de toate.

Trapa nu o fi ea panoramica in adevaratul sens al cuvantului, dar se vede frumos in contrast cu alb. Cred ca O3 RS este sigura octavie care arata bine pe alb. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gusturile sunt relative. [punct]

O3 RS arata mai bine (mai sport etc) decat o O3 default.
Multora le place pe Rs albastru race.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am stiu ca trapa arata atat de bine din exterior ca as fi facut un efort si o luam. In combinatie cu alb + rs , arata intr un mare fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o curiozitate. La DSG, cand schimba viteza in sus, se aude sunetul ala specific? Sau e prea silentioasa evacuarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai exista DSG fart, din ce am vazut in review-uri nici GTI DSG nu are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se aude absolut deloc. Mi-au spus si altii care au ascultat masina si din exterior si au zis ca li se pare surprinzator de silentioasa si se asteptau sa se auda mai tare la plecari in forta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testele sunt oare in aceleasi conditii? Imi vine greu sa cred.

Prea se tine dupa un Mini Cooper de 250cp, Megane 3 RS deja e pus la respect. 

Intr-un mod dubios o Honda Integra Type R de doar 230cp si cu destula vechime bate vizibil.

 

Oricum videoclipurile sunt realizate de un ceh si din ce vad e un colaj.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod evident e un colaj si nu sunt in aceleasi conditii. E doar o comparatie relativa.

 

Ce legatura are ca e facut de un ceh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice ca sunt comparatii subiective atat timp cat nu sunt in aceleasi conditii. Culmea toate motoarele din test sunt mai puternice, dar 2.0TSI da impresia ca se tine dupa ele, ba chiar le intrece. Asta fara sa tina cont ca se compara cu diesel, cu aspirat, cu un Jaguar cu o greutate substantial mai mare.

 

Cehii sunt foarte patrioti cand vine vorba de masina lor :D .

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca citeai pe pagina anterioara ai fi observat ca cehii vor sa-si 'bage' RS-ul intr-o alta liga :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi sa nu o "fortam" cu comparatiile astea...avem doar 220 cp...punct!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine domnilor, hai sa comparam cu motoare de 1.2 ca sa ramanem in aceeasi liga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Rs 110-200km/h - 13.1sec

BMW X6 50i SKN stage 2 (508hp) - 11sec

Skoda Rs 110-250km/h - 110-250km/h 36.5 sec

BMW X6 50i SKN stage 2 (508hp) - 27.7sec

Ma mai uit de 2-3ori la filmulete dinastea cu Skoda si.mi vand masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E luata filmarea fantoma de pe autoforum.cz in care octavia face 100-200 in sub 15 secunde, ceea ce e imposibil, si facut colaj.

O alta chestie ciudata e cu megane rs care in alte filmulete pe youtube face 0-200 in ~24 secunde NU 28.4... anywhore...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Rs 110-250km/h - 110-250km/h 36.5 sec

BMW X6 50i SKN stage 2 (508hp) - 27.7sec

 

Avand in vedere ca ai o masina cu jumatate de tona mai grea si aerodinamica mai slaba si totusi scoate un timp cu 9s mai bun (ceea ce e enorm la orice viteza), nu vad de ce ai vrea sa-ti vinzi masina. Facem schimb daca vrei. :P De timpul 100-200 km/h nu stiu ce sa zic, a mea sigur nu scoate 13s (eu am si DSG, cu trepte lungi 4-5-6).

 

Eu nu sunt naiv si daca vad un filmulet pe YT cred brusc ca in loc de Skoda mi-am luat Gallardo sau 458 Italia. Scopul filmului e o comparatie relativa (!) intre masini diferite cu motorizari similare in diverse conditii. Probabil ca unele din masinile astea nici macar nu sunt de pe acelasi continent. Si este vorba doar de acceleratii si reprize, nu de timpi pe circuit, agilitate in curbe etc. Mi se pare normal sa comparam cu motoare 2.0 turbo, nu cu 1.2 sau 3.0, nu?

 

Sunt curios daca va suparati la fel de tare daca era vorba despre un GTI. Sunt destule filme in care un GTI 7 scoate 15s pe 100-200 km/h. In filmuletul asta, GTI scoate sub 22 secunde 0-200 km/h desi are wheelspin zdravan la start.

 

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca iti dai seama ca nu are nimeni nimic cu skoda vs gti,mai ales ca au acelasi motor,daca erau ceva diferente in care skoda sa fi avut 10-15 cai in plus fata de gti,se iscau ceva flame-uri,dar asa...oricum nici una nu este supercar,ci doar masini fun to drive pt cine isi permite sa le achizitioneze.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce te referi????

Pozitia in grup a marcilor este evidenta,de fapt este un mare plus totusi ca skoda poate oferi 85% dintr-un gti,la bani mult mai buni.

La afirmatia vis-a-vis de flame-uri,desi este un forum corect cu o majoritate de useri bine crescuti,sigur se gasea cineva sa fie mai cu mot...asa se intampla la versus-uri de cand lumea si pamantul!

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi aveti problema spalatoarelor de faruri care nu se retrag complet in bara dupa folosire? Speram sa treaca de la sine dupa un timp de utilizare, sa nu mai ajung la dealer. Inca mai fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Sunt nou pe acest forum si nou in ceea ce priveste marca Skoda in general!

Evident singura Skoda care mi-as cumpara este varianta RS, detaliile de design care fac diferenta fata de o Octavia normala mi se par foarte importante.

Sunt in negocieri cu dealer-ul Aviamotor pentru urmatoarea configuratie:

Cod

Model

Pret net

(EUR fara TVA)

Pret brut (EUR cu TVA)

5E56S514

Octavia Combi RS 2.0 TSI , 220 CP/ 162 kW, 6, Cutie de viteze manuala

20.916,--

25.935,84

 

Dotari optionale:

 

9S6                     Afisaj Maxi-DOT color                                                 64,--                 79,36

PE4                      Airbag-uri laterale spate                                            223,--               276,52

PHB                     Climatronic                                                             340,--               421,60

                          instalatie aer conditionat, cu reglaj

                          electronic, cu distributie in doua zone

                          a aerului

PFD                     Driving Mode Selection                                              139,--               172,36

                          si Sound Generator

1SL                      Elemente suplimentare protectie sasiu                           30,--                 37,20

6T2                      Iluminare spatiu pentru picioare                                     9,--                 11,16

                          fata/spate

PJ7                      Jante aliaj usor Gemini antracit 7.5x18"                       232,--               287,68

4L6                      Oglinda retrovizoare                                                   38,--                 47,12

                          cu efect automat antiorbire

PW4                     Oglinzi exterioare pliabile electric                                 115,--               142,60

                          cu iluminarea spatiului de intrare in

                          masina si efect antiorbire

PLH                      Pachet optic negru                                                     64,--                 79,36

                          (carcase oglinzi, grila radiatorului si

                          bare transversale de culoare

                          neagra)

PH5                     Parbriz incalzit                                                         145,--               179,80

PH8                     Plafon panoramic                                                     777,--               963,48

PT3                      Pregatire GSM Confort cu Bluetooth                              13,--                 16,12

                          comanda vocala

6M3                     Set plase in compartiment portbagaj                             38,--                 47,12

PNC                     Sistem de navigatie Amundsen MIB                             559,--               693,16

                          cu afisaj color, touch-screen, unitate

                          CD si 2 x SD card slot, harti Europa

                          incluse

PH7                     SunSet                                                                  108,--               133,92

                          (geamuri laterale spate si luneta in

                          nuanta inchisa)

 

Pret total optionale:

2.894,--

3.588,56

 

Culoare/ tapiterie:

 

2Y2Y                    culoare: Moon White                                                 297,--               368,28

LH                       tapiterie: Stofa - scaune sport, Onyx-cusatura rosie          0,--                   0,--

                          culoare plansa de bord (superior/inferior): Negru - Negru

 

 

Pret vehicul de baza

24.107,--

29.892,68

 

Reducere dealer                                                                            -1.740,06           -2.157,68

 

Pret de vanzare autovehicul (valoare de contract)

22.366,94

27.735,--

 

Am si eu o intrebare - imi lipseste ceva din configuratie dupa care sa-mi para rau mai tarziu? este pretul oferit de dealer bun?


Pretul cu tot cu TVA este 27.735 Euro...postul anterior a fost cam nereusit, nu cred ca se intelege exact tabelul cu configuratia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!